سخنرانی در دیدار با عشایر و روستاییان استان لرستان

آمیختگی مفهوم روستایی و عشایر باصفا و صمیمیت / بارزی بودن فرهنگ بلند اسلامی در زندگی عشایر و روستاییان / پیوستگی و وابستگی خاص روستا و عشیره / تفاوت ویژگی‌های ارزشنمد روستا باشهر / اساس اسلام برای احیاء فطرت انسان / روستا و عشیره، تولیدکننده و صادرکننده به شهر / ضرورت خودکفایی روستاها / عواقب مهاجرت روستائیان به شهرها / شرایط احیای روستاها / پاسخگو نبودن دامپروری سنتی / طرح ورود دامپروری مدرن به استان / استعداد بالای کشاورزی استان / مدیریت بهینه آب‌های استان / آبرسانی و برق‌رسانی به روستاهای استان / اصلاح نهرها / اعطای تسهیلات به روستاییان / مصارف درآمد ناشی از انصراف از دریافت یارانه‌ها / ساماندهی اسناد اخذ وام و تسهیلات / تسهیلات حوزه سلامت برای عشایر و روستاییان / کاهش قابل ملاحظه هزینه‌های درمان / توسعه زیر ساخت‌های گردشگری استان / جاذبه‌های گردشگری زندگی عشایر / توجه دولت به صنعت و خدمات استان

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطاهرین و صحبه المنتجبین


خداوند را شکرگزارم که این فرصت را در اختیار بنده و همراهانم قرار داد که امروز و فردا میهمان سرزمین دلاوری، صفا، شجاعت، ایثار و فداکاری باشیم و در این لحظات هم در خدمت عشایر غیور و روستانشینان سرفراز باشیم و از نکاتی که بیان کردید، بهره بردیم، ضمن اینکه نکاتی را به عرض شما برسانم.

مفاهیم، ارزش‌ها وویژگی‌های والای روستا و عشیره در مقایسه با شهر

همواره کلمه عشایر و روستاییان با مفاهیم و معنای اقتصادی و فرهنگی همراه بوده که امسال نیز، سال فرهنگ و اقتصاد است. وقتی می‌گوییم عشایر یا روستایی، اولین مفهومی که با کلمه عشایر یا روستایی به ذهن انسان خطور می‌کند صفا، صمیمیت، دل پاک، مهربانی، اخوت، انسانیت، غیرت، حمیت، شجاعت، ایستادگی، مقاومت و سختکوشی است. همه اینها همراه با کلمه عشایر و روستانشینی است.

اولین نکته حائز اهمیت، همان فرهنگ بلند اسلامی است که همواره با زندگی عشایر توام بوده است. عشایر همواره به دنبال زندگی پاک، نان و لقمه حلال و تربیت فرزندان غیور بوده‌اند. ما در میان عشایر از جمله خطه لرستان و همچنین روستانشینان می‌بینیم که همه ویژگی‌هایی که می‌تواند برای هر انسانی جاذبه داشته باشد، وجود دارد. از لباس قشنگ و زیبا، آداب و رسوم دل انگیز و اخلاق و رفتاری که همانند اخلاق و رفتاری است که پیامبر اسلام و ائمه هدی (ع) به همه ما توصیه کرده‌اند. ما می‌خواهیم این فرهنگ صمیمیت، برادری، ایثار و فداکاری به عنوان شاخصه بلند عشایر و روستاییان ادامه پیدا کند.

وقتی انسان وارد روستا می‌شود احساسش با شهر متفاوت است و زمانی که در بیابان کنار عشیره‌ای قرار می‌گیرد که در حال کوچ یا ییلاق و قشلاق است، توقع بیشتری از اخلاق، صمیمیت، صفا و دوستی دارد تا آنچه در شهرهای بزرگ و کلان شهر انتظار دارد. آنجا پیوستگی و وابستگی خاصی وجود دارد.

شما روستایی و عشایر هستید و کسی هم که با شما صحبت می‌کند روستازاده است و در روستا بزرگ شده است و می‌داند حال و هوای روستا و روستاییان چگونه است. غروب و صبحگاهان روستا، با غروب و صبحگاهان شهر و کلان شهر بسیار متفاوت است. دور هم نشستن خانواده‌های عشایری که کنار هم قرار گرفته‌اند و به هم کمک و یاری می‌کنند، بسیار متفاوت است. این ویژگی‌های بسیار ارزشمند فرهنگی و اخلاقی را باید برای همیشه نگاه داریم و تقویت کنیم.

قرآن مجید که اساس اسلام و دین است، برای این [نازل نشده] که چیزی برای بشریت بیاورد. بلکه خواسته همان فطرتی که خداوند به انسان داده است را زنده نگاه دارد. همه دین، تذکر، یادآوری و بازگشت به آن فطرت خداداد است؛ کل مولود یولد علی الفطرة[1]، نوزادی که متولد می‌شود صفا، پاکی، انسانیت و خداپرستی را به همراه می‌آورد. ادیان الهی آمده‌اند تا این فطرت را احیاء کنند و گوش جان را همواره آماده کنند؛ تا ندا و صدای فطرت و وجدان را به خوبی بشنود و به آن عمل کند.

در کنار مسئله فرهنگی، همیشه نگاه به زندگی روستایی و عشایری با هدف جمعیت تولیدگر بوده است. نگاه شهری‌ها در صبح‌ها به روستا بوده تا از روستا میوه، لبنیات، گوشت، پارچه و صنایع دستی بیاید. در گذشته این‌گونه بوده است. روستا همواره صادرکننده و شهرها و کلان شهرها معمولاً وارد کننده بوده‌اند. روستاییان در کنار کالایی که به شهر می‌بردند، کالایی هم از شهر می‌خریدند و می‌آوردند. اما، همیشه پس‌اندازی هم برای خودشان داشتند؛ یعنی در تجارت شهر و روستا، همواره شهرها در برابر روستاییان - از لحاظ درآمد - تفوق داشتند و همیشه برنده این تجارت بوده‌اند.

امروز ممکن است شرایط مقداری متفاوت شده باشد. ما باید اشکال مسئله را پیدا کنیم که چرا؟ البته در دنیای امروز تحولاتی که از لحاظ علمی و صنعتی پیش آمده بسیاری از زندگی‌ها، حتی در بخش اقتصادی را دچار تحول کرده است.

عواقب سوء مهاجرت از روستا‌ها و ضرورت احیاء خودکفایی روستاها

امروز در کنار سنت‌های روستایی باید شرایط کشاورزی مدرن هم ظهور و بروز پیدا کند. در این راستا مسئولین روستاها، شوراها و بخش‌های متفاوت باید برنامه‌ریزی کنند و بانک‌ها نیز می‌بایستی تسهیلات لازم را فراهم کنند، بخش‌های دولتی نیز باید کمک کنند تا روستاها بتوانند روی پای خودشان بایستند.

تخلیه یا کاهش جمعیت روستا و مهاجرت روستا به شهر هیچ وقت برای روستا خبر خوش نبوده، معنای آن این است که بخشی از تولید تعطیل شده و کشاورز روستای مولد یا کسی که در زمینه دامپروری و سایر زمینه‌های تولیدی تلاش می‌کند تبدیل به کارگر ساده و مهاجر به شهر می‌شود. و نتیجتاً بر زندگی شهر فشار وارد می‌کند. لذا تولید روستا می‌خوابد و بار شهر اضافه می‌شود، پس باید روستا را احیاء و فعال کنیم؛ البته در کنار آن روستاها ممکن است برخی مشکلاتی را داشته باشند که دولت باید به آنها کمک کند.

برای احیای روستاها و فعال شدن جوان‌های روستایی ما نیاز داریم که زمینه و شرایط را برای کشاورزی، دامپروری، باغداری و سایر بخش‌ها آماده کنیم؛ یعنی آنچه [امروزه] در دامپروری سنتی انجام می‌شود و عشایر هم معمولاً به همان شناخته شده‌اند.

بیشتر به ذهن تداعی می‌شود که عشایر به عنوان گروهی که کوچ را بر زندگی ساکن ترجیح داده‌اند، حتماً باید مسیر کوچ، تابستان و زمستان را داشته باشند. بله در گذشته این‌طور بوده و الان هم همین‌طور است. ما باید از شرایط ییلاق و قشلاق استفاده کنیم، اما در عین حال ممکن است دامپروری سنتی هم برای درآمد عشایر پاسخگو نباشد و نتواند نیاز کشور را هم تأمین کند.

در این سفر یکی از تصمیمات این است که دامپروری مدرن را وارد این استان کنیم. بنیاد مستضعفان برای دامداری پنج هزار رأسی برنامه‌ریزی کرده تا بعدها الگویی برای دامپروری‌های هزار رأسی شود و در بخش‌های مختلف این استان ان‌شاءالله فعال شود؛ البته وقتی دامپروری مدرن توسعه پیدا کند، در کنارش صنایع جانبی هم استقرار می‌یابد و کار را تکمیل می‌کند و چه بسا، نه تنها بحث نیاز استان و کشور بلکه بخشی به صادرات هم اختصاص داده شود و شرایط تحولی را شاهد باشیم.

بخش دیگر را هم وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصمیم گرفته که دامپروری مدرن دو هزار رأسی را تأسیس کند، که آن را هم ان‌شاءالله به عنوان نمونه کار آغاز می‌کند و رفته رفته در سرتاسر استان امتداد پیدا می‌کند. چرا که آب و هوای استان و شرایط آن برای دامپروری،کشاورزی، باغداری و کشت انواع محصولات کشاورزی آمادگی دارد. البته مقصود ما این نیست که این استان فقط استان کشاورزی خیز باشد، گو اینکه ترکیب اشتغال استان به گونه‌ای است که ابتدا اشتغال در بخش کشاورزی است و سپس در بخش صنعت و خدمات. که البته ممکن است این شرایط در آینده مقداری تغییر کند. اما استعداد کشاورزی استان بالاست.

اقدامات و برنامه‌های دولت برای بهبود و زندگی عشایر و روستائیان

قدم دوم مسئله آب است. ما ناچاریم آب را ذخیره کنیم و آب را به صورت آبیاری مدرن برای باغات و زراعت اختصاص دهیم، برای اینکه بتوانیم محصول بالاتری را به دست آوریم. البته دیم محصول می‌دهد، اما وقتی به کشاورزی آبی تبدیل می‌شود محصول افزایش پیدا می‌کند و شرایط متحول می‌شود. برای این کار سدهایی که در دست انجام است، ان‌شاءالله برخی از آنها تا پایان سال و برخی در سال آینده تکمیل می‌شود و بهره‌برداری از آن آغاز خواهد شد. [ساخت] هر کدام از این سدها اشغالزایی دارد، کشاورزی و باغداری را توسعه می‌دهد، فلذا زندگی روستاییان را متحول می‌کند.

الان در این استان شاهد روستاهایی هستیم که هنوز دارای آب آشامیدنی نیستند. باید به آنها آب آشامیدنی رسانده شود و همین‌طور برق. ما با آقای استاندار صحبت کردیم که ان‌شاءالله ظرف امسال و سال آینده همه این موارد انجام شود. روستاهایی که برق ندارد، برق‌دار شوند، مواردی که مشکلات جاده‌ای دارند، جاده آنها اصلاح شود. چرا که روستایی در روستایی که توسعه یافته استقرار می‌یابد و می‌تواند هم برای خود، شهر، استان و کشورش تولید کند. راهش این است که ما به مشکلات آنها رسیدگی کنیم.

در بحث آبیاری، هدر رفت آب زیاد است. قرار شد ان‌شاءالله با ارائه طرحی، مجموعاً دو هزار کیلومتر انهار اصلاح شود، که بخشی امسال و بخشی از آن در سال‌های آینده اصلاح می‌شود تا بتوانیم حداکثر استفاده را از [آب برای کشت] انواع محصولات داشته باشیم.

نکته دیگر، بحث تسهیلات است. به هر حال روستایی‌ها نیازمند تسهیلات هستند. ما باید دو کار را انجام دهیم؛ یکی اینکه بهره تسهیلات را کاهش دهیم تا روستاییان در فشار قرار نگیرند که البته مقدمات این کار شروع شده و امید دارم طی یک ماه آینده آقای مهندس حجتی این کار را انجام دهند. البته این را متذکر شوم که ما برای بحث تحول در روستاها و بخش کشاورزی دلمان می‌خواست که از طریق یارانه‌ها درآمد بیشتری را کسب کنیم. تا اعتبارات لازم برای بانک‌های کشاورزی که بتوانند به روستاها رسیدگی کنند، تأمین شود. اما تعداد آن افرادی که به هر دلیلی در یارانه نقدی انصراف دادند، عدد بالایی نبود. و لذا هرچه تعداد [انصراف دهندگان] بیشتر می‌شد، دست دولت برای این اقدامات بیشتر باز می‌شد. به هر حال امسال بخشی به تولید اختصاص داده خواهد شد و در تولید نیز بخشی برای کشاورزی و در کشاورزی بخشی برای اینکه شما بتوانید ان‌شاءالله تسهیلات را با نرخ سود کمتری دریافت بدارید، و فعالیت‌های خودتان را ادامه دهید.

البته نسبت به اسنادی هم که [در رهن بانک] گذاشته می‌شود باید فکری شود. حالا می‌شود همچون شرایطی که قبلاً بوده، زمین کشاورزی آنها را به عنوان سند برای اخذ وام و تسهیلات مدنظر قرار دهیم تا دریافت تسهیلات سهل‌تر و آسان‌تر شود. ان‌شاءالله این اقدامات در سال جاری و آتی انجام خواهد گرفت و شرایط برای روستاییان بهتر خواهد شد.

از نظر نظام سلامت هم مطلع هستید که ما برای عشایر و روستاییان به تصویب رسانده‌ایم که هرکس خدای ناکرده نیازمند به بیمارستان شد، مخارج بیمارستانی آنان بیشتر از پنج درصد اخذ نشود. که این در نظام [سلامت] کمک بسیار بزرگی برای عشایر و کل ملت ایران بوده است. چرا که قدم بسیار بزرگی در بحث نظام سلامت برداشته شد. البته همه مشکلات نظام سلامت امسال حل نمی‌شود، بلکه امسال مردم شاهد خواهند بود که شرایط با گذشته متفاوت است و این شرایط را ان‌شاءالله روز به روز برای مردم سهل‌تر خواهیم کرد. حتماً می‌دانید، در یک سال بیش از هشت میلیون نفر در کشور به بیمارستان ها مراجعه می‌کنند. این رقم بسیار بالاست و مخارج آن نیز قابل توجه، این مخارج الان به طور قابل ملاحظه‌ای کاهش پیدا کرده است؛ به ویژه در مقایسه با آن مقداری که مردم قبلاً برای درمان و بیمه پرداخت می‌کردند. هم اکنون بسیاری از داروها زیر پوشش بیمه قرار گرفته که قبلاً زیر پوشش بیمه نبوده. همه این کارها به این دلیل است که در نظام سلامت به روستاییان کمک شود.

در زمینه بحث گردشگری در استان باید تلاش شود. مشاهده شد که هتلی نیمه کاره است که آقای استاندار گفته‌اند ان‌شاءالله تلاش می‌شود ظرف امسال تا پایان سال تکمیل شود. ضمناً بنیاد [مستضعفان] مصمم است هتل چهار ستاره‌ای در خرم‌آباد ایجاد کند. هتل‌ها برای جذب توریست و گردشگر خیلی می‌تواند نقش ایفاء کنند. یکی از مکان‌هایی که ما باید توریست داخلی و خارجی را به آنجا ببریم، همین عشایر، سیاه چادرها، ییلاق و قشلاق و کوچ‌هاست. این اماکن برای مردم دیار ما و خیلی از افرادی که در شهرهای بزرگ متولد و بزرگ شده‌اند، جاذبه دارد و همین‌طور برای توریست‌های خارجی. دولت باید این را به جاذبه توریستی در استان و سراسر کشور تبدیل کند، تا ان‌شاءالله بتوانیم بیشتر استفاده و بهره برداری کنیم و شاهد تحول باشیم.

البته معنای این حرف‌ها این نیست که در این استان فقط به فکر کشاورزی هستیم، بلکه دولت در بخش صنعت و خدمات هم برنامه‌ریزی خواهد کرد و ان‌شاءالله شاهد تحول اساسی در سال 1393 خواهیم بود. تا پایان دولت یازدهم هم، ان‌شاءالله سال به سال قدم‌های دیگری برداشته خواهد شد.

امروز صبح اعلام کردم که مجموعاً تعداد 79 طرح را برای این استان در سال جاری یا اوایل سال آینده به پایان خواهیم رساند که همه اینها موجب توسعه و تحول در استان لرستان خواهد شد.

همیشه شاد، پیروز و موفق باشید و زندگی بهتر با سلامت، شجاعت و ایستادگی بیشتر برای توسعه ایران عزیز داشته باشید.

والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته

[1] . میران الحکمه، ج 3، حدیث 5139.

91736
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.