سخنرانی در مراسم افطار با جمعی از ورزشکاران کشور

فرا مرزی شدن ورزش در دنیای امروز/ورزشکاران، منادی نشاط و سلامتی/حضور ورزشکاران در صحنه جهانی به عنوان مبلغان فرهنگی/رقابت در کنار رفاقت در ورزش/اهمیت خودباوری در ورزش/ضرورت حاکمیت اخلاق و پاکی در ورزش/شادی همه مردم ایران از موفقیت ورزشکاران/کشتار بی‌رحمانه مردم فلسطین/آمادگی ایران برای پذیرش و درمان مجروحان فلسطین

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد (ص) و آله الطاهرین و صحبه المنتجبین

خوبی ماه رمضان به این است که زمان افطار، سخنرانی‌ها را کوتاه و محدود می‌کند. بسیار خوشحالم از فرصتی که امروز پیش آمد تا در خدمت عزیزان ورزشکار و قهرمان باشم، قهرمانانی که ما همیشه می‌خواهیم پهلوان باشند و مرام فتوّت، جوانمردی و پهلوانی را که همه ما از مولای متقیان علی(ع) آموختیم و خواهیم آموخت را داشته باشند، ان‌شاءالله.

ورزشکاران، منادی نشاط و سلامتی و مبلغان فرهنگ بالای ایران

در دنیای امروز ورزش، جایگاه ویژه‌ای پیدا کرده است و خود به خود پا را از مرزها فراتر گذاشته، فراملی و فرامرزی شده و جایگاه ویژه‌ای را در سطح جهان پیدا کرده است. ورزش همگانی نیز نقش بسیار مؤثری برای سلامت جامعه ما دارد.

ان‌شاء‌الله اگر دولت بتواند و موفق شود، تدبیر و امید را بیاورد، شما ورزشکاران نیز باید نشاط را بیاورید. نشاط کار ورزش و ورزشکاران است. باید کل جامعه را برای سلامتی و نشاط، به ورزش دعوت کنید.

حضور شما قهرمانان در صحنه جهانی هم به عنوان رسانه – امروز ورزش خود یک رسانه است – و هم به عنوان مبلغ فرهنگ ایرانی و اسلامی، در سطح جهان برای ما بسیار مهم است چرا که نشاط و شور و غروری که در میان مردم مخصوصاً در میان نسل جوان می‌آفرینید، بسیار حائز اهمیت است. در ماه‌های گذشته نشاط‌های زیادی در جامعه ما به وجود آمد. در فوتبال، والیبال، بسکتبال و سایر ورزش‌ها، حرکت‌های بسیار خوبی به وجود آمد. وقتی شما در یک مسابقه بین‌المللی و جهانی حضور پیدا می‌کنید، میلیون‌ها نفر در داخل و خارج کشور شما را می‌بینند. اینجاست که شما می‌توانید معلم اخلاق و مروج فرهنگ ایرانی در سطح جهان باشید.

رفاقت، خودباوری و اخلاق در ورزش

ورزش جایی است که در آنجا هم رقابت هست - که البته باید رقابت باشد، والا ورزش قهرمانی شکل نمی‌گیرد - و البته باید در کنار رقابت رفاقت هم باشد. وحدت، اعتماد، کمک به یکدیگر و دست یکدیگر را گرفتن، بزرگترین عاملی است که ما را به پیروزی می‌رساند.

هم دولت در خدمت ورزش و ورزشکاران خواهد بود و هم وزارت ورزش و جوانان در خدمت شما خواهد بود.

امیدوارم بتوانید روحیه امید و نشاط را در میان مردم بیشتر کنید. چرا که راهی دراز و طولانی در پیش داریم. علی‌رغم اینکه نتیجه برد – برد به لحاظ تاکتیک عملاً معنا ندارد و باید برد – باخت باشد، اما می‌خواهیم به یک معنا در ورزش هم برد – برد باشد؛ یعنی آنجایی که حتی در صحنه ورزش پیروزی ملاک نبوده، اما مسائل فرهنگی، اخلاقی و خودباوری مدنظر بوده. همه ورزش خودباوری است. شما بدانید در همه رشته‌های ورزشی اگر خودباوری بیاید، پله‌های صعود را طی خواهیم کرد و هیچ تردیدی نداشته باشید.

خداوند استعداد، ذوق، برادری و همکاری را به ما ایرانی‌ها داده است. ورزش همین است؛ قدرت بدنی، آموزش، تکنیک، دست به دست دادن، در یک میدان در کنار هم قرار گرفتن و بعد هم از باور آغاز می‌شود تا توکل و روحیه‌ای که می‌خواهد نشاط را برای جامعه ما به ارمغان بیاورد.

قبل از اشاره به مسئله فلسطین، این را بگویم که ما می‌خواهیم در تمام صحنه‌های ورزش، اخلاق و پاکی حکم فرما شود نه مسائلی که در بعضی از روزنامه‌ها و مجلات مطرح می‌شود، بحث‌ها و رقابت‌های ناسالمی که گاهی بیان می‌شود. جناح و حزب و امثال اینها در ورزش وجود ندارد. وقتی پیروز می‌شوید همه جناح‌ها خوشحال می‌شوند. چپ و راست ندارد، همه احزاب خوشحال می‌شوند. زمانی که شما موفق می‌شوید همه ایرانی‌ها و ایران دوست‌ها در سراسر کشور و جهان برای شما کف می‌زنند. بنابراین ما می‌خواهیم در کنار قهرمانی، ان‌شاءالله پهلوانی حکم فرما شود. قو علی خدمتک جوارحی[1]. آن قدرت بدنی، نشاط و سلامت ما باید برای اطاعت خدا و خدمت به مردم‌مان باشد.

این روزها و شب‌ها، بسیار متأسف هستیم که در شادمانی‌هایی که در سراسر جهان از جهات مختلف وجود دارد، غم و اندوهی به خاطر کشتار بی‌رحمانه مردم فلسطین در دل همه مسلمان‌ها و ایرانی‌ها جایگزین شده است. کشتار سبوعانه و وحشیانه‌ای که شما در یک باریکه، با انواع سلاح ها؛ تانک، توپخانه، موشک و هواپیما می‌بینید که این مردم بی‌گناه، اطفال، کودکان، زنان، پیرمردها و پیرزن‌ها را می‌کوبند و متأسفانه علی‌رغم آمادگی دولت ایران اجازه نمی‌دهند؛ کمک‌های دارویی و تیم پزشکی را به آنها برسانیم.

ما آماده پذیرش و درمان همه مجروحان در ایران هستیم. متأسفانه کمتر جنگی در دنیا وجود دارد که یک جمع کوچک بدون سلاح یا با سلاح محدود و در محاصره کامل سبوعیت و وحشی‌گری گروهی نژادپرست قرار بگیرد. دل ما با آنهاست و در روزی که بتوانیم، همه توان ما کنار مظلومان جهان خواهد بود. ان‌شاءالله دعاگوی همه مظلومان عالم هستیم و امید داریم مسلمانان و مظلومان فلسطین در این مبارزه نابرابر پیروز باشند و من تردیدی ندارم باز هم شکست ازآن تجاوزگران و پیروزی ازآن مظلومان خواهد بود.

امیدوارم در فرصت دیگر بتوانیم از نظرات شما استفاده کنیم و من بیشتر بتوانم نکاتی که مد نظر دارم را به محضرتان تقدیم کنم. همیشه شاد و موفق باشید که باعث شادی ملت بزرگ ایران بودید و خواهید بود. ان‌شاءالله

والسلام علیکم و رحمة الله برکاته

[1] . فرازی از دعای کمیل.

91734
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.