دیدار با خانواده شهیدان خدمتی رشت‌آبادی

دیدار با خانواده‌های شهیدا مغتنم و مایه برکت بسیار/ فداکاری ملت ایران ، عامل پیروزی در دفاع مقدس/ ماندگاری فداکاری خانوده‌های شهدا در تاریخ/ جاری بودن خون شهیدان در گر‌های نسل جوان و جامعه جوشان/ ضرورت حفاظت از راه و خون شهیدان/ راه شهیدان ، راه جهاد و شهادت/ اهمیت شهادت در پیشگاه خدا/ صبر از ناحیه خدا ، لطف بزرگ/ تربیت فرزند ، کاری سخت و دشوار/ علی اکبر ، شبیه و یاد آور پیامبر

رئیس جمهور:

ان‌شاءالله خداوند بر توفیقات شما و خانواده محترمتان بیفزاید.

مادر شهید:

ایشان نوه من هستند. نوه پسری من هستند، پسر بزرگم. حاج آقا ما خیلی وقت است که آرزو داشتیم شما را ببینیم.

رئیس جمهور:

از مراحم جنابعالی ممنونم. دیدار خانواده‌های عزیز شهدا مخصوصاً کسانی که فداکاری شان مضاعف بوده و چند شهید در راه خدا داده‌اند، برای ما مغتنم و برای دولت برکت است. دعای شما و اینکه شماها در شرایط بسیار سختی برای کشور فداکاری کردید مغتنم است.

جنگ در اول انقلاب بود و اوضاع کشور استقرار نداشت و دشمنان ما علیه یک ملت و آزادی و انقلاب آن توطئه کردند. دشمن هم یک کشور نبود و اگر بگوییم تقریباً به استثنای چند کشور، همه دست به دست هم دادند برای اینکه ملت آزاد و بزرگی به نام ملت ایران را بشکنند، اغراق نیست. ولی آن عاملی که باعث شد ملت ما پیروز شود فداکاری ملت بود و در صف مقدم این فداکاری، شما هستید. فرزندان شما در قدم اول و پدر و مادر و خانواده که آنها را تربیت کرد و ایمان را در قلب آنها گذاشت.

این بچه‌ها همه به عشق امام حسین (ع)، کربلا، اسلام و امام (ره) - که این ایام هم نزدیک دهه فجر است و بیشتر به یاد امام (ره) و پیروزی انقلاب هستیم - و اهل بیت و برای اجرای فرمان خدا و به عنوان جهاد فی سبیل الله رفتند. شما هم فرزندانتان را تشویق کردید و هم آن روز که خبر شهادت آنها رسید شما را از مسیر تغییر نداد و ثابت‌قدم‌تر کرد و خداوند این توفیق را به شما داد که در راه خداوند و فداکاری و خدمتی که برای اسلام و کشور کردید ثابت قدم باشید.

اگر فداکاری شما نبود ما نمی‌توانستیم پیروز شویم. پیروزی ما مدیون فداکاری شما و فرزندانتان است. کار بسیار بزرگی کردید، خدمات شما در تاریخ این ملت برای همیشه ثبت شده است؛ یعنی صدها سال دیگر هم هر ایرانی و مسلمانی تاریخ کشور ما را می‌خواند و می‌بیند که خانواده‌هایی بوده‌اند که سه شهید داده‌اند و ایستادگی و مقاومت کرده‌اند و شما به عنوان پدر و ایشان به عنوان مادر یا همسر و فرزند شهید مقاومت کرده‌اند؛ خیلی ارزشمند است و کار شما نشانه‌ای از بزرگی ملت و قدرت اسلام است؛ یعنی آن انگیزه‌ای که شما را وادار کرد، ارتباط شما با خدا و اجرای دستور و فرمان خداوند بود و این برای تاریخ ما و هم برای دنیا و آخرت شما افتخار است. پشت شما برای آخرت گرم است و امید ما هم به شماست. شهدا شما را شفاعت می‌کنند، ان‌شاءالله ما را هم شفاعت کنند و شفاعت شهید شفاعت مقبول در پیشگاه خداوند است.

جناب آقای رشید آبادی عزیزان شما کجا شهید شدند؟ شما تهران ساکن بودید؟

پدر شهید:

بله. ما از سال 1341 تهران ساکن بودیم و همه بچه‌های ما تهران بزرگ شدند. شهید اول ما منوچهر است که در تاریخ 25/7/1361 در منطقه کوشک خوزستان شهید شد و شهید دوم که پسر بزرگ و پدر علی اکبر بود در عملیات رمضان جانباز 35 درصد شد و بعد از اینکه از بیمارستان مرخص شد هر چه اصرار کردیم که به جبهه نرود قبول نکرد و در عملیات مهران، کربلای یک در تاریخ 13/4/1365 شهید شد و فرزند آخر ما هم جاویدالاثر است که در بیت‌المقدس هفت آخرین عملیات شلمچه شهید شد.

رئیس جمهور:

چیزی از ایشان پیدا نکرده‌اند؟

پدر شهید:

نه‌خیر.

رئیس جمهور:

چون ما در آنجا به راحتی می‌توانیم تفحص کنیم. شهادت ایشان تقریباً یک ماه آخر جنگ بوده است.

پدر شهید:

قطعنامه را هنوز قبول نکرده بودند، تقریباً یک ماه قبل از قطعنامه، که جنازه‌اش هم نیامد.

رئیس جمهور:

ان‌شاءالله خداوند مقام آنها را رفیع تر قرار دهد و با شهدای کربلا محشورشان کند.

پدر شهید:

ان‌شاءالله کاری کنید که خون شهیدان پایمال نشود.

رئیس جمهور:

مردم ما مردمی هستند که با همان دلاوری روز اول ایستادگی و مقاومت می‌کنند؛ برای حق، دین، فرهنگ، ارزش‌ها و کشورشان.

امروز هم بعضی‌ها فکر می‌کنند جنگ برای سال‌های اول انقلاب بوده و امروز اگر خدای نکرده مشکلی پیش بیاید جوان‌های ما سینه سپر نمی‌کنند. امروز هم جوان‌های ما ایستادگی می‌کنند. اصلاً علت اینکه این همه دشمنان در برابر ما خضوع دارند، علتش این است که می‌بینند همان راه ادامه دارد و خون شهیدان ما به یک معنا روی زمین نریخته و در رگ‌های نسل جوان و جامعه ما جوشان است و جاری شده و ملت ما آن راه را به حول و قوه الهی به امید حق و لطف ولی عصر امام عصر (عج) ان‌شاءالله ادامه می‌دهند و خداوند هم ان‌شاءالله نصرت و پیروزی را شامل حال مردم می‌کند.

مردم روزهای سختی را گذرانده‌اند و هنوز هم روزهای سختی را پیش رو داریم، اما امید ما به حق، خداوند و ائمه اطهار است که افتخار ملت ما به غیر از اسلام و قرآن عشق به خاندان رسالت است و آن خاندان رسالت قرآن مجید و اسلام هادی ما خواهد بود.

همه ما وظیفه داریم که از راه و خون شهیدان و امام (ره) حفاظت کنیم که شهدای ما همان راه را طی کرده‌اند و رهبری هم همان راه را ادامه می‌دهد و دولت و مردم هم در همان مسیر هستند و بقیه هم به لطف و فیض خداوند بستگی دارد که خداوند هم لطفش را دریغ نمی‌کند از کسانی که خالصانه در راه او فداکاری می‌کنند.

شما چند سال داشتید که پدرتان شهید شدند؟

فرزند شهید:

یک سال و نیم داشتم.

رئیس جمهور:

خداوند ان‌شاءالله شما را در راه فداکاری برای کشور موفق بدارد و مادر عزیزتان را برای شما نگه دارد که فداکاری بزرگی انجام دادند و شما را بزرگ کردند و به هر حال شهادت همسرشان کار سختی است ولی آن چیزی که کار را آسان می‌کند این است که راه شهیدان راه جهاد و شهادت بوده والا طبیعی است که برای پدر و مادر سه شهید خیلی سخت است ولی چون در راه حق و خدا بوده آسان می‌شود.

برای امام حسین (ع) مصیبت سختی بود وقتی علی اصغر (ع) روی دستانش شهید شد. حال اگر جوانی باشد، می‌جنگد، می‌کشد و کشته می‌شود، اما وقتی کودک شش ماهه شیرخوار آن هم در بغل پدر و با تیر سه شعبه به حلقوم این بچه ناز دانه بزنند برای امام حسین (ع) خیلی سخت بود ولی حضرت فرمود: هول علی ما نزل بی انه بعین الله، گفت این مصیبت برای من آسان است چون در پیشگاه خداست.خداوند ناظر است. مصیبت‌ها واقعاً سخت است ولی چون در پیشگاه خداوند است و برای اجرای فرمان اوست آسان می‌شود والا آن صبری هم که خداوند می‌دهد نعمت بزرگ الهی است. اگر صبر الهی نبود شما نمی‌توانستید تحمل کنید. یعنی خداوند لطفی به ما کرده که در خانه شما ایمان بوده و فرزندان شما در راه حق رشد کرده‌اند و شهید شده‌اند و لطف دوم این بوده که صبر را بر شما نازل کرده و آن صبر از ناحیه خداوند است. اگر آن صبر نباشد نمی‌شود تحمل کرد. ان‌شاءالله خداوند اجر صابرین را برای شما قرار دهد و این اجر بالا، بی پایان و به تعبیر قرآن به غیر حساب است؛ یعنی کسی نمی‌تواند حساب کند چقدر آن اجر بی پایان است. ان‌شاءالله موفق باشید و مقام آنها متعالی باشد. ما هم بتوانیم هم قدردان شهدا باشیم و هم بدانیم آنها چه کار بزرگی کرده‌اند و هم حافظ خون و ادامه دهنده راه آنها باشیم.

پدر شهید:

ان‌شاءالله.

مادر شهید:

تا مادر شهدا زنده هستند شما را حمایت خواهند کرد.

رئیس جمهور:

ممنون؛ از زیارت شما همسر گرامی، نوه بسیار عزیز و عروس گرامی‌شما خوشحال شدیم و برای ما مغتنم بود. آقای شهیدی هم خدمتگزار خانواده شهدا و ایثارگران هستند.

پدر شهید:

ما سلامتی رهبر، رئیس جمهور و تمام کسانی که رأس کار هستند را می‌خواهیم.

رئیس جمهور:

خداوند به همه توفیق دهد که بتوانیم خدمت کنیم.

پدر شهید:

من هرچه دارم از حاج خانم دارم. چون تربیت بچه‌های ما روی دوش ایشان بوده است. چون کار من به گونه‌ای بود که در شهرستان بودم و برای زحماتی که حاج خانم کشیدند مدیون ایشان هستم.

رئیس جمهور:

در شهرستان چه می‌کردید؟

پدر شهید:

در بازرسی امور شهرستان‌ها بودم.

رئیس جمهور:

حاج خانم از شما راضی هستند؟

پدر شهید:

آن را خود حاج خانم باید بگوید.

مادر شهید:

من ایشان را حلال می‌کنم.

رئیس جمهور:

البته؛ همان‌طور که جناب آقای خدمتی می‌گویند نقش مادر نقش اول است. پدر ناچار است که خانه را برای آوردن نان حلال رها کند و مادر است که بیشتر زحمات فرزند را بر عهده دارد ولی بعد از مادر نقش پدر مهم است و این دو با هم هدف اصلی را که تربیت فرزند است برآورده می‌کنند. واقعاً تربیت فرزند کار بسیار سخت و مهمی است و شما در پیشگاه خداوند ادای دین کرده‌اید و امانت را به بهترین وجه تحویل داده‌اید.

پدر شهید:

اگر قبول کنند.

رئیس جمهور:

حتماً قبول می‌کنند. خداوند با لطف و رحمتش همه را قبول می‌کند و شما هم برای خدا، کشور، انقلاب و اجرای دستور امام (ره) این راه را انتخاب کرده‌اید.

حتماً خداوند به شما اجر مستوفی می‌دهد.

مادر شهید:

داغ عزیز خیلی سخت است. امام حسین (ع) با آن عظمت وقتی می‌خواست علی اکبر (ع) را برای جنگ بفرستد گفت، آهسته برو که از دور شما را ببینم.

رئیس جمهور:

همین طور است. ان‌شاءالله خداوند به همه شهدا، اجر علی اکبر (ع) را می‌دهد. به خاطر اینکه همه چیز علی اکبر (ع) یادآور پیغمبر (ص) اسلام بود؛ حتی در تاریخ هست که صدای علی اکبر هم مثل پیغمبر بود. در تاریخ هست که وقتی علی اکبر راه می‌رفت از پشت اگر کسی نگاه می‌کرد فکر می‌کرد پیغمبر راه می‌رود. همان چیزی که امام حسین (ع) گفت که هم قیافه هم اخلاق و هم بیانش مثل پیغمبر بوده و در واقع امام حسین (ع) فرزند خود را نمی‌داد، کسی را می‌داد که همیشه یاد آور پیغمبر اسلام بود و ویژگی خاصی داشت و برای امام حسین (ع) هم خیلی سخت بود. ان‌شاءالله خداوند فرزندان شما را با علی اکبر (ع) و امام حسین (ع) محشور کند و همان اجر را برای شما قرار دهد. از محضر و زیارت شما خیلی خوشحال شدیم ما را با دعای خیرتان دعا کنید.

91730
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.