سخنرانی و مصاحبه در مراسم افتتاح 600 طرح آموزش و پرورش

معنای اصطلاحی و لغوی توبه/ دوران دبستان و دبیرستان و بهترین دوران زندگی انسان/ فضای آزاد/ اهمیت نشاط در کلاس درسی/ پیچیدگی آموزش و پرورش در جهان امروز/ تبدیل محل‌های آموزشی کهنه و فرسوده به فضاهای جدید/ مشارکت بخش خصوصی و مردم در توسعه آموزش و بناهای آموزشی/ بزرگ ترین رابطه دولت و ملت از طریق معلمان/ دعوت از خیرین برای تکمیل پروژه‌های نیمه تمام

رئیس‌جمهور:

سلام علیکم، حال شما چطور است؟ خوب هستید؟ الحمدلله، کلاس چندم است؟

معلم:

چهارم؛

رئیس‌جمهور:

[بعد از صحبت‌هایی در مورد درس، بحث توبه میان می‌آید]، حالا یکی از دانش آموزان می‌تواند بگوید که توبه یعنی چه؟ معنی اصطلاحی آن یعنی اینکه، آدم از کرده خود پشیمان باشد و رو به پیشگاه خدا بیاورد. ولی معنی لغوی آن یعنی چه؟

یکی از دانش آموزان:

یعنی بازگشت.

رئیس‌جمهور:

توبه یعنی بازگشت، یعنی اینکه وقتی از مسیری منحرف شدیم و به مسیر درست برمی‌گردیم، در واقع توبه می‌کنیم. خدا هم توبه می‌کند، ما هم توبه می‌کنیم. خدا هم تواب است، ما تأئب هستیم. رحمت، لطف و عنایت خداوند هم به آنهایی که توبه می‌کنند بازگشت می‌کند.

شماها مسئولیت سنگینی بر دوش دارید. امروز دانش آموز هستید و فردا به عنوان مسئولین کشور باید بار مسئولیت را به دوش بگیرید. بهترین دوران زندگی هم همین دوران است، یعنی بعدها متوجه می‌شوید که بهترین دوران زندگی همین دوران دبستان و دبیرستان بوده است. البته اگر دانشگاه رفتید، آنجا هم محیط بسیار خوبی است. اگر هم طلبه شدید که محیط طلبگی بهتر از همه است.

[خطاب به معلم] خیلی از زیارت شما خوشحال شدیم. دوستان دانش‌آموز در بحث با شما مشارکت دارند؟

معلم:

بله، ما شروع بحث را از دانش آموزان کمک می‌گیریم.

رئیس‌جمهور:

از قبل می‌گویید که یک نفر مطالعه کند و بیاید کار را شروع کند؟

معلم:

بله، دانش آموزان اغلب خواهان این هستند و از خودشان کمک می‌گیریم.

رئیس‌جمهور:

بهترین راه هم این است که دانش آموزان موضوع را بحث کنند و شما کتاب و مقاله به آنها معرفی کنید، بخوانند. وقتی دانش آموز توضیح بدهد، معلوم می‌شود کجا را بهتر درک کرده و کجا نیاز به توضیح معلم دارد. اصولاً جو کلاس شما یک جو آزاد انتقادای است؟

معلم:

بله

رئیس‌جمهور:

از دولت هم انتقاد می‌کنند؟ چه می‌گویند؟

معلم:

باید توجه بیشتر به جوانان و آینده آنها باشد.

رئیس‌جمهور:

توجه در جهت شغل یا آزادی یا علمی؟

معلم:

هم علمی است، هم شغل و آزادی.

رئیس‌جمهور:

آزادی اگر نباشد که فضای تنفسی نیست. البته همه باید برای ساخت آزادی و ادامه استقلال کشورمان دست به دست هم بدهیم. حتماً بدانید که برای پیشرفت کشورمان دولت به تنهایی قادر نیست و باید همه مردم بار را بر دوش بگیرند و دولت را نماینده و خادم خودشان بدانند، دولت هم باید خودش را آقای مردم نداند و خدمتگزار آنها باشد و از فکر و نظر مردم کمک بگیرد. وقتی همه مردم کمک می‌کنند، ما خیلی راحت تر می‌توانیم هم راه بهتر را پیدا کنیم و هم در حرکت، از پشتیبانی برخورار باشیم.

امروز الحمدلله فضای رابطه خوب بین ملت و دولت وجود دارد، شما این حس را دارید که بین مردم و دولت، بین شما و مسئولین مدرسه این فضا وجود دارد که بتوانید لااقل حرف دلتان را بزنید؟ اگر شک دارید بگویید.

یکی از دانش آموزان :

شک داریم!

رئیس‌جمهور:

اگر واقعاً شک وجود دارد باید برطرف شود. یعنی اگر دانش آموزانی در سنین شما تردید داشته باشند که رابطه بین شما، مدرسه، معلمین، مسئولین و کل دولت یک رابطه نزدیک نیست، باید به ما منتقل کنید و به آموزش و پرورش و مدیریت منطقه نامه بنویسید و مشکل را بگویید. آنها هم به ما منتقل می‌کنند. خیلی از نظرات جامعه توسط شماها گفته می‌شود. شما در واقع هم خودتان را حمایت می‌کنید و هم خانواده و شاید دوستانتان را.

شما چند سال معلم هستید؟

معلم:

35 سال

رئیس‌جمهور:

جوان هستید، نشان نمی‌دهد 35 سال معلم باشید! شما از شغل‌تان راضی هستید؟

معلم:

بله

رئیس‌جمهور:

از اول هم در همین رشته بودید.

معلم:

[در مورد رشته‌ها و کارکردش توضیح می‌دهد]؛

رئیس‌جمهور:

ما هم در همین مدرسه‌ها بودیم. البته آن موقع کلاس‌های ما به تمیزی حالا نبود. ما روی نیمکت می‌نشستیم.

الان کلاس چند نفره است؟

معلم:

34-33 نفره.

رئیس‌جمهور:

[در مورد سبک نشستن دانش آموزان کلاس با معلمین صحبت می‌کنند].

سبک نشستن اینها قابل امتحان است و باید روش‌های مختلف موجود در دنیا را تجربه کنیم. ببینیم از لحاظ پیشرفت درس، فضای بهتر، فضای نشاط کلاس کدام بهتر جواب می‌دهد، چون بخش بزرگی از کلاس، نشاط کلاس است. در قدیم این‌گونه بود که در برخی از کلاس‌ها وقتی معلم می‌آمد، همه احساس نشاط می‌کردند و نمی‌خواستند کلاس تمام شود و در برخی دیگر از معلم‌ها سبک برخورد یا نوع درس‌شان متفاوت بود.

خیلی خوشحال شدیم از زیارت شما.

افتتاح پروژه‌ها

بسم الله الرحمن الرحیم

همه مسئولین محترم آموزش و پرورش در سراسر کشور، به ویژه هفت استانی که الان با آنها در تماس مستقیم تصویری هستیم، سالروز پیروزی انقلاب اسلامی و شروع سی و هفتمین سال حرکت انقلاب را تبریک و تهنیت عرض می‌کنم. اکنون 671 پروژه آموزش و پرورش را در سراسر کشور به اذن پروردگار و با اظهار ارادت به پیامبر (ص) و ائمه معصومین (ع) و توجهات حضرت ولی عصر (عج) افتتاح می‌کنیم و شروع به کار بیش از 3500 کلاس درس را اعلام می‌داریم. ان‌شاء‌الله برای همه مبارک باشد و من در اینجا از همه خیرین مدرسه‌ساز تشکر می‌کنم برای اینکه این فعالیت کلاس‌ها را آغاز کنند. در طول سال تا امروز بیش از 1600 پروژه آموزش و پرورش را افتتاح کردیم با بیش از 9 هزار کلاس درس و این بدان معناست که هم دولت در ایجاد فضاهای آموزش و پرورش فعال است و هم مردم عزیزمان.

وقتی در یک امر فرهنگی همه مردم سهیم و شریک هستند، کار خیلی با کیفیت بهتر و نشاط بیشتر در سراسر جامعه پیش می‌رود. همه عزیزانی که در این کار خیر سهیم و شریک هستند به خوبی می‌دانند که این فرزندان و نوه‌ها و نبیره‌های‌شان تا روز قیامت هر کس تحت تأثیر آموزش و پرورش این کلاس‌ها قرار بگیرد، کسانی که امروز قدم خیر برداشتند در ثواب آن تا روز قیامت سهیم هستند و چه کاری از این بهتر که انسان یک حسنه جاریه برای کشور و ملتش به جای بگذارد و مخصوصاً که آموزش و پرورش در دنیای امروز بسیار پیچیده شده و ما باید در ایجاد فضای آن کوشش کنیم. یک فضای همسان و استاندارد که به تدریج بتوانیم همه محل‌های آموزشی کهنه و قدیمی را به فضاهای جدید تبدیل کنیم تا فرزندان عزیز ما بتوانند در محیط بهتر و آرام‌تری در کنار معلمانی با انگیزه تر کار خودشان را که فراگیری و یادگیری است، انجام دهند و معلمین هم کار اصلی‌شان که تعلیم و تربیت است را به ثمر برسانند.

امروز در چهارمین روز ماه بهمن و دهه انقلاب اسلامی، بسیار خوشحالیم که آموزش و پرورش و مردم ما در کنار مسئولین این وزارت‌خانه این توفیق را به دست آوردند. من در این زمینه به ملت بزرگ ایران، فرزندان عزیزمان و جوانان و نوجوانان تبریک می‌گویم، ان‌شاءالله همه بتوانیم راه انقلاب ، امام و شهیدان را با هدایت‌های مقام معظم رهبری به ثمر برسانیم.

و السلام علیکم و رحمة الله

پرسشگر:

جناب آقای رئیس‌جمهور تبریک عرض می‌کنم، خسته نباشید، بفرمایید که دولت برای مشارکت بخش خصوصی و مردم در امر توسعه آموزش و بناهای آموزشی چه سیاستگزاری‌هایی کرده و دعوت شما از مردم در این زمینه چه است؟

رئیس‌جمهور:

ما در همه امور و از جمله در امر آموزش و پرورش همواره دست نیازمان بعد از خداوند به سمت ملت بزرگمان است و می‌دانیم که ملت اگر در هر امری حضور پیدا کنند، به بهترین وجه موفق می‌شوند و دولت را به توفیق می‌رسانند. در امر آموزش و پرورش، هم در امر ساختمان و فضاهای فیزیکی و هم برای تجهیز نیازمندی‌های مدارس، زمینه را برای حضور بخش خصوصی و بخش عمومی غیردولتی کاملاَ آماده کرده‌ایم. من الان از همه خیرین دعوت می‌کنم بیایند، ساختمان‌های نیمه کاره را تکمیل کنند و به بهره برداری برسانند. این مجتمع از جملة همین موارد است که به نام آیت الله مدنی یکی از شهدای عالی مقام ماست. وی اسوه علم و تقوا و یکی از شهدای کم نظیر ما هم در جهاد و انقلاب و فداکاری و هم در علم و تقوی بودند، چه ایامی‌که در همدان چه ایامی‌که در تبریز و چه ایامی‌که در نجف بودند. وقتی در نجف استاد بودند، صبح‌های جمعه طلبه‌ها جمع می‌شدند و ایشان درس اخلاق می‌گفت، که من هم مدتی که در نجف بودم در آن شرکت می‌کردم. این درس در حیاط منزل ایشان بود. وی یکی از شهدای فرهیخته و از شهدای محراب ما هستند لذا این مجتمع به نام این عالم فرهیخته است. اینجا هم از کارهای دولت و به صورت نیمه کاره بود که دو نفر از خیرین بدون هیچ توقعی آن را تکمیل کردند. حتی در تابلو اصلی که دیدید و مزین به نام رهبر معظم انقلاب و مسئولین عالی رتبه بود، نامی از خیرین در آن نبود. معلوم است که این مردم برای نام، نشان، مقام و خود نمایی کار نمی‌کنند و فقط برای اینکه کار خیر و مهم آموزش و پرورش در کشور پیش برود، قدم جلو گذاشته‌اند.

ما از خیرین دعوت می‌کنیم بیایند همه پروژه‌های نیمه تمام را تکمیل کنند. جاهایی که نیاز است می‌توانیم زمین در اختیارشان بگذاریم، حتی آنجایی که مصمم هستند می‌توانیم تسهیلات بانکی در اختیارشان قرار بدهیم تا کار بناها، تجهیزات و امکانات آموزش و پرورش در سراسر کشور تکمیل شود. البته تأمین معلم و انگیزه معلم به عهده دولت است و دولت هر خدمتی نسبت به این قشر عزیز معلمین بکند، کاری نکرده است. می‌دانید بزرگ‌ترین رابطه دولت و ملت از طریق همین معلمین و آموزش و پرورش است و آنها پل بین نوجوانان، جوانان و خانواده‌های‌شان و مجموعه جامعه و دولت هستند و جایگاه بسیار مهمی دارند. در جامعه ما هرچه آثار مادی و معنوی می‌بینید، نشان از تلاش یک معلم دارد. شما هیچ اثری را پیدا نمی‌کنید - چه مادی و چه معنوی - که اثری از معلم در آن نباشد. اگر امروز در جامعه اخلاق، فداکاری ، ایثار و جهاد است، قدم‌های اولیه همگی در مدارس و در کلاس‌های درس آموخته شد که در واقع تنها کلاس درس نیست، بلکه در کنار آن اخلاق، مهارت زندگی، سبک شهروندی درست و اسلامی، تدین و تعهد است و همه اینها از کلاس‌ها و معلمین عزیز نشئت می‌گیرد. ما از همه معلمان به خاطر کار بزرگی که کردند تشکر می‌کنیم و به آنها درود می‌گوییم و مردم ما هم همگی در برابر معلمان خوب و ایثارگرمان سپاسگزار هستند. دولت همه توان خودش را به کار می‌برد و از همه ملت دعوت می‌کند که در این امر بسیار مهم و خیر سهیم و شریک باشند.

موفق باشید.

91724
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.