سخنرانی در جلسه توسعه و سرمایه‌گذاری استان اصفهان

استقلال و آزادی دانشگاه‌‌ها و مسیر گفت و شنود ، نیاز امروز جامعه/ سرمایه اجتماعی نظام جمهوری اسلامی/ تورم/ مهار تورم و رشد اقتصادی/ استعداد اصفهان در عرصه هنر/ تسهیلات دولت در بخش صنعت و معدن/ استعدادها و قابلیت‌های فراوان اصفهان/ چرخش اصفهان از صنعت به سوی فناوری‌های نوین/ پیشرفت‌های اصفهان در عرصه پزشکی/ ضرورت سرمایه گذاری در زمینه فناوری‌های نو/ گسترش صنعت توریسم/ مسئله آب اصفهان/ زاینده رود/ آب کشاورزی / ضرورت تغییر الگوی کشت و آبیاری/ زمینه‌های حضور و فعالیت کار آفرینان/ بدهی‌های معوق

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطاهرین و صحبه المنتجبین

استقبال مردم اصفهان از رئیس جمهور

برای من و هیئت همراه افتخار بزرگی است که در دهة مبارک فجر انقلاب اسلامی به دلیل سهم بزرگی که اصفهان در انقلاب داشته در جمع مردم دلاور اصفهان حضور داریم. انصافاً استقبال مردم امروز در خیابان‌ها و در میدان امام به گونه‌ای بود که لااقل بنده قادر نیستم از این مردم سپاسگزاری کنم. این نشان لطف و محبت مردم است.

آنچه برای من مهم است این است که امروز با حضور مردم احساس می‌کنیم پیوند خوبی بین دولت به معنای عام کلمه یعنی نظام و مردم عزیز ما به وجود آمده است. اگر مردم به خیابان می‌آیند و پای سخنرانی می‌آیند و اظهار لطف و علاقه می‌کنند، به معنای احترام آنها به نظام جمهوری اسلامی ایران است و ماها به عنوان خادمان کوچکی که برای خدمت به مردم و در کنار آمده‌ایم می‌دانیم که تنها با حضور مردم و با فعال شدن مردم در همة صحنه ها قادر هستیم مشکلات کشور را حل و فصل کنیم.

اولاً من علی‌رغم همة مشکلاتی که امروز پیش رو داریم نسبت به آیندة کشور بسیار امیدوارم. ما در همین مدت یک سال و نیمی - البته کمی تا یک سال و نیم مانده است یک هفته باقی مانده است - که در خدمت مردم هستیم، آنچه در روز اول در زمینة مسائل اقتصادی، سیاسی، سیاست خارجی و داخلی، مسائل فرهنگی، مسائل رفاهی، سلامت مردم،مسئلة ورزش، بهداشت، بحث محیط زیست بود، واقعاً فکر نمی‌کردیم در این مدت بتوانیم این قدم‌ها را برداریم و این قدم‌هایی که برداشته شده فقط به خاطر حضور مردم، فعال شدن مردم، نشاط مردم و رابطة خوب بین دولت و مردم است. هیچ سرمایه‌ای بالاتر از این سرمایة اجتماعی نیست که دولتی به مردم خودش صددرصد اعتماد کند و مردم هم به دولت اعتماد کنند.

برخی اقدامات دولت

این اساس سرمایة ماست و بدانید که مشکلات کشور را می‌توانیم دست به دست هم بدهیم و از آن عبور کنیم.

در آغاز دولت تورم 12 ماهة ما بالای40 درصد بود که امروز آن را به حدود 16 درصد رسانده‌ایم. البته همیشه بین مرکز آمار و ما یک درصدی اختلاف هست، ما به شانزده و خرده‌ای یا پانزده و خرده‌ای رسیده‌ایم. در طول چند ماه تورم از چهل و خرده‌ای به 16 درصد رسیده، مگر بدون حضور مردم و بدون فعال شدن و بدون نشاط مردم امکان‌پذیر بوده است؟ همچنین در زمینة رشد، در سال 92 منفی بوده، حدود 9/1 و در سال 91 هم منفی 8/5 بوده است.

این رشد منفی را توانستیم در سال جدید به رشد مثبت برسانیم، در 6 ماهة اول مثبت چهار بوده و تا پایان سال هم رشد مثبت خواهد بود.

باید سال آینده هم در زمینة مهار تورم و هم در زمینة رشد بتوانیم این مسیر را ادامه بدهیم ولو اینکه آغاز یا دورنمای سال آینده مشکل‌تر به نظر می‌آید، لااقل به دلیل کاهش شدید قیمت نفت. البته در جلسة قبلی که جمع ایثارگران و برگزیدگان استان بود گفتیم اگر این در نفت بسته شده است ان‌شاءالله خداوند در دیگری را می‌گشاید و من امیدوارم که بتوانیم در زمینة ساماندهی سیاست خارجی به گونه‌ای حرکت کنیم که شرایط کشور در سال 94 بهتر از سال 93 باشد.

امروز در همة زمینه‌ها قدم خوبی برداشته‌ایم، منتها مشکلات فراوانی پیش روی ما هست.

استعدادها و ظرفیت‌های اصفهان

استان اصفهان، استان پرنعمتی است. خداوند نعمت‌های فراوانی را به مردم این استان داده است، علمای بزرگ، فرهیختگان بزرگ و اندیشمندان بزرگ، اهل فرهنگ و هنر. در زمینة هنر این استان هم بسیار فعال بوده و هم زمینة بسیار خوبی دارد.

گفتید معدن، من صنعت و معدن هر دو را گفتم، آن تسهیلاتی را که گفتم هم برای سرمایه در گردش و هم برای تکمیل طرح‌ها در صنعت و معدن هر دو بوده است. بله، این استان، استان بسیار با استعدادی است، از نظر صنعت، علم، دانش، فناوری‌های نوین، آثار بسیار ارزشمند تمدنی در این استان وجود دارد. میراث فرهنگی‌ای که می‌تواند جاذبة خوبی برای گردشگری باشد.

البته کم کم باید فرمان استان اصفهان را تغییر بدهیم. درست است که این استان، استان صنعتی است و استان صنعتی هم باقی خواهد ماند؛ استان کشاورزی است وکشاورزی هم باقی خواهد ماند، اما حالا ظرفیت‌های کشاورزی و صنعت و معدن ما خیلی زیاد نیست. باید در بخش‌های دیگر که فضا بیشتر باز است، بیشتر فعال شویم، از جمله در فناوری‌های نوین، اینجا دیگر به جای فولاد باید سراغ آی تی، آی سی تی و نانو برویم.

واقعاً در زمینة فناوری‌های نوین حرکت بسیار خوبی در کشور شروع شده. در برخی از علوم و دانش چون ما از گذشته خیلی با دنیا فاصله داشتیم، پر کردن این فاصله کمی سخت است، اما در فناوری‌های جدید چون اساساً جدید است و برخی از آنها هم مربوط به بعد از انقلاب اسلامی ماست، فاصلة ما خیلی زیاد نیست و اگر مقداری حرکت‌مان را تسریع کنیم می‌توانیم فاصله‌ها را پر کنیم.

در زمینة پزشکی، همین پیوند مغز استخوانی که جشن آن هم برگزار شد، کار بزرگی است و ما جزء کشورهای پیشرفته در این زمینه هستیم. در بعضی از زمینه‌های جراحی دست کمی از کشورهای خارج نداریم. خیلی از ایرانی‌ها و غیر ایرانی‌ها هستند که برای عمل جراحی به ایران می‌آیند و به حق هم می‌آیند و حرکت بسیار خوبی در بسیاری از زمینه‌ها شروع شده است. در بیوتکنولوژی هم حرکت‌های بسیار خوبی در کشور شروع شده است. اتفاقاً اصفهان هم در همین زمینه فعال است.در زمینة فناوری‌های نوین ما باید بیشتر سرمایه‌گذاری کنیم.

گردشگری اصفهان

در زمینة هنر و آثار هنری و صنعتی که مربوط به هنر می‌شود، اصفهان مرکز هنر بوده، الان هم هست و می‌شود آن را توسعه داد.

در یکی از کشورهای آسیایی - البته این آمار مربوط به چند سال پیش است - حدود 30 میلیارد دلار صادرات کارهای هنری روی چوب داشتند که قاعدتاً الان 100 میلیارد شده است، رقم جدیدش را نمی‌دانم چون مربوط به خیلی سال پیش است.

ایران کشوری است که در زمینة هنری می‌تواند درآمد داشته باشد. بعضی کشورهای اطراف ما، در طول سال توانستند توریسم بسیاری جذب کنند و چقدر درآمد دارند. کشور کنار دست ما، مثل ترکیه 30، 40 میلیارد درآمد توریسم دارد، اصفهان با این عظمت و این آثارش واقعاً می‌تواند در صنعت توریسم درآمدزایی کند، البته سرمایه‌گذاری کم شده است. الان یکی از مشکلات ما در اصفهان، هتل است. البته آقای استاندار نوید دادند که 20 هتل در دست ساخت داریم. اگر اینها به ثمر برسد و نهایی بشود، می‌تواند حرکتی ایجاد کند.

صنعت توریسم برای اشتغال‌زایی و درآمدزایی کار بسیار بزرگی می‌تواند انجام دهد. اساساً برای آیندة بلند مدت باید تا حدودی به سمت این زمینه‌ها برویم. به سمت گردشگری و هنری و فناوری‌های نوین برویم، چون اینجا مرکز فرهنگ، علم، دانش است.

این معنایش این نیست که ما بخواهیم مشکلات امروز اصفهان را فراموش کنیم و به آینده حواله بدهیم. در این خصوص اگر مشکلی در صنعت، معدن، کشاورزی و آب و هوای سالم هست، این مصائب را فراموش نمی‌کنیم و دولت در این زمینه‌ها قدم‌های خوبی برداشته است.

ما در زمینة تأمین آب مورد نیاز استان تصمیمات خوبی از آغاز این دولت اتخاذ کرده‌ایم و در شورای عالی آب هم آن را دنبال خواهیم کرد. صبح هم گفتم الان هم تأکید می‌کنم و در دولت هم تأکید کردم که بحث زاینده‌رود، بحث اصفهان نیست. اصفهان یعنی ایران، قلب ایران و کسی در این شک و تردید ندارد.

حتماً ما هر کاری از دستمان بر آید برای تأمین آب مورد نیاز این استان در بخش‌های مختلف از جمله کشاورزی انجام خواهیم داد. منتها ما باید از دو طرف به هم برسیم. هم باید تلاش کنیم آب را تأمین کنیم و از آن طرف هم باید تلاش بشود مصرف آب را پایین بیاوریم تا به آن نقطه‌ای که نقطة بهینه ماست برسیم.

آب بخشی از کشاورزی ما دیگر نمی‌تواند با آن شیوة قبل و با آبیاری سنتی تأمین شود. در ضمن نیاز ما به آب خیلی بیشتر از گذشته است.

از طرف دیگر، ما در برنامة پنج ساله دنبال این رفتیم که در بسیاری از نیازمندی‌های مواد غذایی به خودکفایی و خود اتکایی برسیم؛ بعضی‌ها 100 درصد، 90 درصد، 80 درصد، من آمار ریزش را در بعضی موارد اعلام کردم که تا پنج سال آینده قادریم به کجا برسیم.

در اصفهان به خاطر پتانسیل‌های فراوانی که در زمینه‌های مختلف وجود دارد، زمینة خوبی برای حضور و فعالیت شما کارآفرینان فراهم است.

من از برگزاری این جلسه بسیار خوشحالم، همچنین از حضور پرنشاط شما عزیزان و نیز کارآفرینانی که از کشورهای دیگر آمدند. دراین یادداشت به من گفتند که 21 نفر از ایرانیان مقیم کانادا، نروژ، اتریش، فرانسه و کشورهای حاشیة جنوبی خلیج فارس به اصفهان آمده‌اند و امروز در این جلسه حضور دارند و ما هرچه بتوانیم ایرانیانی که خارج از کشور هستند و ایرانیانی که در داخل کشور هستند سرمایه‌هایشان را بیاورند و کارآفرینی کنند و ما بتوانیم سرمایه‌های خارجی را جذب کنیم، با توجه به استعداد‌های فراوانی که در کشور وجود دارد، می‌توانیم با کمک یکدیگر این استعدادها را از مرحلة بالقوه به مرحلة فعلیت برسانیم.

البته یک سری مشکلات هست که همان‌طور که اشاره شد از وزیر اقتصاد، وزیر صنعت و معدن و تجارت و همچنین سایر وزرا و معاونین می‌خواهم این را دنبال کنند. ما دیشب هم در جلسة سران سه قوه یکی از بحث‌هایی که مطرح کردیم و تقریباً هر سه قوه نظر واحدی داشتند، بحث بدهی‌های معوق مربوط به بانک‌ها و برخی از افرادی است که وام‌هایی گرفته‌اند و الان نمی‌توانند پرداخت کنند. به هر حال آنهایی که مقصر بودند طبق قانون با آنها برخورد می‌شود، اما آنهایی که مقصر نیستند و شرایط کشور باعث شده نتوانند بدهی‌های خودشان را بپردازند، ما باید راهی برایشان باز کنیم. من دیدم هم رئیس قوة مقننه این را کاملاً قبول دارد و هم رئیس قوة قضائیه و گفتند کاملاً حمایت می‌کنند. در این زمینه ما بحث قوانین و مقررات را مطرح کردیم که چقدر دست ما باز است. رئیس مجلس گفتند اگر قانونی نیاز است شما لایحه بدهید ما به فوریت انجام می‌دهیم.

من فکر می‌کنم با تشکیل کمیته‌ها و با همین قوانین و مقررات بتوانیم در شهرستان‌های مختلف به این موضوع رسیدگی کنیم. آنهایی که در زمینة معوقات مقصر نبوده‌اند و شرایط کشور باعث شده نتوانند در زمان لازم بدهی‌ها را پرداخت کنند، برایشان راه گشایشی فراهم کنیم تا بتوانند از مشکل عبور کنند.

ان‌شاءالله جلسة امروز با همفکری و هماهنگی‌ای که بین شما کارآفرینان و مسئولین محترم بوده به کار استان کمک کرده باشد.

از آقای استاندار و وزرای محترم می‌خواهم که در این زمینه فعال باشند تا ان‌شاءالله شاهد نه تنها زاینده رود سرزنده‌تر که کل اصفهان آبادتر و سرزنده‌تر باشیم و همة جوان‌های ما بتوانند فضای شغلی و اقتصادی بهتری را در این شهر و سراسر کشور دنبال کنند.

والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته

91711
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.