مصاحبه در جریان بازدید از نیروگاه اتمی بوشهر

نیروگاه اتمی بوشهر مظهر ایستادگی ملت/ ظلل ناپذیری اراده ملت ایران/ استفاده از انرژی های جدید با توجه به کاهش سوخت های / نیروگاه بوشهر ، نماد صلح آمیز بودن فناوری هسته ای ایران/ تامین بخشی از برق کشور با نیروگاه های هسته ای/ بوشهر ، مرکز استفاده از صلح آمیز از انرژی و برق هسته ای

گزارشگر:

امروز رئیس سازمان انرژی اتمی ‌کشور با کلنگ زنی ساخت مجتمع مسکونی برای دو واحد جدید عملاً فرایند ساخت دو نیروگاه جدید در بوشهر را آغاز کردند و جناب‌عالی هم امروز از تنها نیروگاه هسته‌ای کشورمان بازدید داشتید. بازدید امروز خود را چگونه ارزیابی می‌کنید و با توجه به پایان‌پذیری انرژی‌های فسیلی، انرژی‌های نوین به ویژه انرژی هسته‌ای که بخش قابل توجهی از دیپلماسی کشور را هم اخیراً به خود اختصاص داده را برای ایران اسلامی چگونه می‌بینید ؟

رئیس جمهور:

بسم الله الرحمن الرحیم

بسیار خوشحالم که این فرصت پیش آمد تا امروز از نیروگاه اتمی بوشهر بازدیدی داشته باشم. اولاً نیروگاه اتمی بوشهر با نیروگاه‌های اتمی سایر کشورهای دنیا متفاوت است. این نیروگاه مظهر ایستادگی یک ملت است. به دلیل اینکه بنا بود غربی‌ها اینجا را بسازند. سپس عقب نشینی کردند و تعهدات خود را زیر پا گذاشتند. در آن زمان با چند کشور غربی صحبت کردیم تا نیروگاه تکمیل شود تا وسط راه آمدند و مجدداً منصرف شدند و عقب‌نشینی کردند.

اما ملتی به دنیا نشان می‌دهد که اگر اراده‌ای دارد تا یک قدم توسعه‌ای را بردارد، روی اراده خود ایستادگی می‌کند تا موفق شود. بنابراین امروز که می‌بینیم نیروگاه اتمی بوشهر فعال است و از برق این نیروگاه استفاده می‌کنیم در واقع مقاومتی است که ملت ما سالیان دراز از خود نشان داده است و می‌خواهد به دنیا اعلام کند که اگر ملت ایران برای چیزی اراده کند تا پایان می‌ایستد تا موفق شود به آن دست یابد.

نکته دوم اینکه برای ما مهم بود که در مسئله برق و استفاده نیروگاهی تنوع داشته باشیم؛ هم دوران سوخت فسیلی بی‌نهایت نیست و روزی پایان خواهد یافت و هم ما باید از انواع تکنولوژی‌هایی که در دنیا هست استفاده کنیم. خود این نیروگاه باعث می‌شود که ما به بسیاری از مسائل علمی و فنی هم آشناتر شویم و هم از نزدیک کارهای فنی و علمی را انجام دهیم، صاحب‌نظران و متخصصان ما وارد می‌شوند و این موضوع برای ما بسیار اهمیت دارد. این نیروگاه جهات مختلفی دارد و همه آنها نشان می‌دهد که ما به یک تکنولوژی جدید وارد شده ایم.

از طرف دیگر این نیروگاه یکی از دلایلی است که جمهوری اسلامی ایران در مسئله هسته‌ای دنبال اهداف صلح‌آمیز، برق و سایر فواید

صلح‌آمیز انرژی هسته‌ای است و این نمونه‌ای از صلح‌آمیز بودن اراده ملت ایران است. ما در زمینه اتمی دنبال این هستیم که ملت ما از مسائل فنی صلح‌آمیز یا بهره‌برداری‌های صلح‌آمیز آن استفاده کند.

کاری که ملت ما آغاز کرده است، بر مبنای تصمیمات شورای عالی انرژی و نیز تصمیماتی است که مجلس شورای اسلامی اتخاذ کرده و ما می‌خواهیم بخشی از تولید برق کشورمان از طریق نیروگاه‌های هسته‌ای باشد و این کار شروع شده و ادامه پیدا خواهد کرد.

امسال سالی بود که جمهوری اسلامی ایران بر این مبنا تصمیم گرفت، هیئت وزیران تصویب کرد، مذاکرات با طرف روسی شروع شده، پروتکل‌ها و تفاهم‌نامه‌های اولیه به امضا رسیده است و ان‌شاءالله این کار را ادامه می‌دهیم. امروز بوشهر مرکزی برای استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای و همچنین برق هسته‌ای شده است.

ان‌شاءالله در آینده در کنار این نیروگاه دو نیروگاه دیگر هم ساخته می‌شود و مردم ما از برق آن بهره‌مند می‌شوند و جوان‌های ما به توانمندی‌های علمی آشناتر می‌شوند. ان‌شاءالله امیدواریم که ملت ایران در همه اهداف بلند خود موفق باشد.

در اینجا از آقای دکتر صالحی، ریاست سازمان و همچنین همه همکاران، متخصصان و عزیزان این نیروگاه که در حال تلاش هستند تشکر می‌کنم و برای کسانی که برای نیروگاه‌های بعدی برنامه‌ریزی می‌کنند آرزوی موفقیت می‌کنم.

متشکرم

91699
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.