مصاحبه پایان سفر به استان خراسان جنوبی

طرح های دولت برای منابع آبی استان/ مضیقه های آبی استان خراسان جنوبی/ توسعه کشاورزی گلخانه ای/ گاز رسانی به شهرستان ها/ کارهای زیر بنایی برای توسعه گردشگری/ برنامه های دولت برای راه های استان/ اولین گام برای راه آهن استان/ استمرار مسیر ریلی تا بیرجند/ طرح های بیابن زدایی/ برنامه های دولت برای معادن استان/ بودجه عمرانی استان/ استفاده از منابع فاینانس و صندوق توسعه برای استان/ تجارت خارجی، از راه های توسعه استان/ تحول ضایع تبدیلی برای صادرات محصولات استان/ لوله گذایی برای انتقال آب های داخل استان/ برنامه خرید آب از کشور های همسایه و انتقال آب/ کمک دولت به بسته بندی و ضایع غذایی استان/ تغییر نرخ تسهیلات بانکی در حیط اختیار بانک ها/ دستوری نبودن سود تسهیلات بانکی/ بحث پیشنهادی معرفی بیرجند به عنوان پایتخت علمی و ادبی ایران

بسم الله الرحمن الرحیم

باید از مردم بسیار خوب و خونگرم استان خراسان جنوبی به خاطر استقبال بسیار گرمشان از هیئت دولت و مسئولین کشور که امروز در محضر و خدمتشان بودیم تشکر و سپاسگزاری و همچنین عذرخواهی کنم از شهرستان‌هایی که خودم نتوانستم خدمت مردم برسم اما یا یکی از وزرا یا معاونین به مراکز شهرستان‌ها رفتند و نکاتی را که مورد نظر مردم بود استماع کردند و گزارش آن را به هیئت وزیران خواهند داد.

در مجموع استان خراسان جنوبی به خاطر شرایط ویژه اقلیمی از لحاظ منابع آبی در مضیقه فراوان است و دولت تصمیم دارد در این زمینه به استان کمک کند تا هم دو سد در دست اقدام فرخی و سیاهو ظرف امسال و سال آینده به افتتاح و بهره‌برداری برسد و هم بتوانیم در آبخیزداری کمک کنیم و طرح‌هایی را که مدنظر است اجرایی و عملیاتی کنیم، چون اگر نزولاتی وجود دارد، امکان این باشد که از آنها بهره‌برداری و استفاده درست شود. همچنین مقدار آبی که برای مزارع منتقل می‌شود به خاطر گرمای هوا بخش بزرگی از آن تبخیر می‌شود، بتوانیم از طریق لوله اینها را منتقل کنیم که مجموعاً 600 کیلومتر لوله مدنظر است که ان‌شاءالله طی سال 1394 -1395 آنها را اجرایی و عملیاتی خواهیم کرد تا از منابع آبی کشور مخصوصاً در این استان که دارای مشکلات فراوانی است، بهره‌برداری درست‌تری انجام بگیرد.

در زمینه مسئله کشاورزی طرح‌هایی مدنظر است مثل طرح‌های گلخانه‌ای که کارهای زیربنای آن را دولت انجام می‌دهد و بخش خصوصی سرمایه‌گذاری می‌کند و همچنین برای دامپروری‌ها که هشت گلخانه و هجده مرکز دامپروری مدنظر است که ان‌شاءالله این اقدامات در سال‌های 1393-1394 اجرایی و عملیاتی خواهد شد.

در زمینه گاز در شهرستان‌هایی که الان گاز ندارند و در حال اجرایی شدن است، تصریح می‌کنیم تا پایان امسال شبکه گذاری در این استان‌ها آغاز شود. در نهبندان هم از CNG استفاده خواهد شد که مسئله گاز رسانی را بتوانیم ظرف سال‌های آینده، اجرایی و عملیاتی کنیم که مردم بتوانند از نعمت گاز استفاده کنند.

در زمینه مسائل گردشگری، استان استعداد زیادی برای گردشگری دارد و ان‌شاءالله در زمینه جذب توریست داخلی و خارجی و سرمایه‌گذاری‌هایی که باید انجام بگیرد، کارهای زیربنایی آن را انجام می‌دهیم و بخش خصوصی را برای سرمایه گذاری در این زمینه دعوت می‌کنیم که این استعداد، استعداد قابل ملاحظه‌ای در این استان است.

امروز هم در جلسه توسعه استان دیدیم که سرمایه گذاران و کارآفرینان زیادی از داخل استان و استان‌های مجاور شرکت کرده بودند و حدود پانزده نفر از کارآفرینان خارج از کشور هم در جلسه شرکت کرده بودند، طرح‌ها با آنها مورد بحث و بررسی قرار گرفت که امیدواریم شرایط را برای سرمایه گذاری آنها در این استان تسهیل کنیم.

در زمینه راه در این استان مشکلات فراوانی وجود دارد و ما باید بتوانیم از طریق دو خطه شدن مسیرها در راه‌های اصلی جلوی تصادفات را بگیریم و زیربنایی برای تحول سرمایه‌گذاری در این استان آماده کنیم که البته این طرح به تدریج اجرایی و عملیاتی می‌شود و برای سال‌های 1394-1393 حدود صد کیلومتر مد نظر است که ان‌شاءالله اجرایی و عملیاتی می‌شود و ادامه آن هم در سال‌های آینده دنبال می‌شود. این صد کیلومتر هم بر مبنای اولویت‌هایی است که وجود دارد و وزارت راه اعلام می‌کند و در سال‌های بعد هم ادامه خواهد یافت.

در موضوع راه‌آهن که مورد توجه مردم این استان است، اولین گام را برداشته‌ایم، یعنی در بودجه سال آینده ردیفی را برای راه‌آهن استان گذاشته‌ایم؛ ده میلیارد تومان برای کارهای مطالعاتی و برنامه ریزی آن. ما باید دنبال فاینانس باشیم که بتوانیم زودتر این طرح را در سال‌های آینده اجرایی و عملیاتی کنیم. البته دنبال فاینانس خارجی هستیم اما چون هنوز تحقق پیدا نکرده امروز در این زمینه نمی‌توانیم به مردم قول بدهیم اما پیگیری مسئله را به مردم قول می‌دهیم و ان‌شاءالله دنبال می‌کنیم.

برای ما بسیار مهم است که یکی از کریدور‌های جنوب - شمال ما از بیرجند عبور می‌کند. ان‌شاءالله مسیر راه ریلی‌ای که الان از سمت چابهار به زاهدان شروع کرده‌ایم باید تا بیرجند ادامه پیدا کند و از بیرجند به راه‌آهن سراسری متصل شود که هم موجب تحول استان خواهد شد و هم برای کل منطقه شرق کشورمان دارای اهمیت فراوانی است.

در زمینه زیست محیطی، این استان نیازمند تحول است. ما طی سال‌های آینده ان‌شاءالله هم برای بوته‌کاری، هم برای مالچ‌پاشی و هم برای طرح‌های دیگری که برای محیط زیست مورد نیاز و ضروری است، برنامه‌ریزی کرده‌ایم و اقدامات لازم را انجام خواهیم داد. البته این طرح، طرح گسترده‌ای است که درسال‌های بعد باید ادامه پیدا کند.

در مجموع برای این استان 21 طرح و پروژه تعریف کرده‌ایم که ان‌شاءالله در طی سال‌های 1393-1394 با اعتبار 270 میلیارد تومان اجرایی و عملیاتی خواهد شد.

این استان استانی فرهنگ دوست، تاریخی و دارای جاذبه‌ها و استعداد فراوان برای سرمایه‌گذاری است، مخصوصاً در زمینه معادن استعداد زیادی در این استان وجود دارد و ان‌شاءالله هم طرح توسعه زغال سنگ طبس و هم طرح‌های دیگر معدن که جزو برنامه‌های دولت هستند می‌توانند هم اشتغال درست کنند و هم موجب توسعه در این استان شوند.

گزارشگر:

سلام آقای رئیس‌جمهور؛ بودجه عمرانی خراسان جنوبی در سال جاری 146 میلیارد تومان بود، اما خراسان جنوبی با توجه به اینکه سومین استان پهناور کشور است، این پراکندگی جمعیت باعث شده که خدمات رسانی در این استان به سختی انجام شود و از طرف دیگر زیرساخت‌های لازم برای جذب سرمایه‌گذاران در خراسان جنوبی فراهم نیست و درآمد زایی کافی هم وجود ندارد؛ آیا دولت با توجه به محرومیت استان تدابیر خاصی را برای افزایش بودجه عمرانی استان در نظر گرفته است؟

رئیس‌جمهور:

خلاصه پاسخ سوال جناب عالی این است که ما برای سال جاری و آینده مجموعاً 270 میلیارد تومان برای این استان در نظر گرفته‌ایم. این بودجه را با بودجه شانزده میلیاردی ضرب و تقسیم کنید و می‌بینید چند برابر بودجه‌ای است که امسال اختصاص پیدا کرده است و ظرف یک‌سال‌ونیم آینده موجب تحول بزرگی خواهد شد و همه این 21 طرح و پروژه می‌تواند این استان را متحول کند؛ ضمن اینکه ما دنبال فاینانس برای این استان هستیم که ان‌شاءالله بتوانیم در این زمینه موفق شویم. و هم بتوانیم در زمینه تسهیلات امتیازاتی قائل شویم. امیدوارم بتوانیم از صندوق توسعه در جلسه هیئت امنا برای مناطق محروم از جمله استان خراسان جنوبی تسهیلاتی قائل شویم که جاذبه سرمایه‌گذاری در این استان بیشتر شود؛ البته چون این استان از لحاظ توسعه انسانی پیشرفته است خود به خود برای جذب سرمایه‌گذاران جاذبه بالفعلی در این استان وجود دارد. همه مسئولین محترم و فرهیختگان باید تلاش کنند شرایط را برای جذب سرمایه در این استان فراهم کنند.

گزارشگر:

با توجه به خشکسالی شانزده ساله و محدویت‌های منابع آبی در خراسان جنوبی برخی از کارشناسان اقتصادی معتقدند که ما باید صنعت، ایجاد صنایع تبدیلی و توسعه تجارت خارجی را محور توسعه استان قرار دهیم؛ می‌خواستم نظر جناب‌عالی را در این خصوص بدانیم و آیا دولت با این گروه هم عقیده است یا نه؟

رئیس‌جمهور:

یکی از راه‌های توسعه استان تجارت خارجی است. این استان، استان مرزی است و از لحاظ تجارت این امتیاز را دارد. مخصوصاً در آینده هم کشور افغانستان متحول خواهد شد. امیداواریم کشور همسایه ما هم پیشرفت داشته باشد و در افغانستان هم در آینده شرایط بهتری خواهد شد؛ ضمن اینکه در این استان مرزی اگر کریدور جنوب - شمال تحقق پیدا کند مسیری است که این استان می‌تواند از طریق آن به آسیای مرکزی متصل شود.

صنعت هم از مواردی است که شما اشاره کردید. توسعه کشاورزی گلخانه‌ای و همچنین تسهیل ایجاد شرکت‌های سهامی زراعی و مدرنیزه کردن کشاورزی در این استان، با توجه لیاقت‌ها و استعدادهایی که این استان دارد چون برخی محصولات از جمله زرشک، زعفران، عناب و سایر گیاهان دارویی آن می‌تواند صادراتی شود مخصوصاً اگر با صنعت توأم شود؛ صنعت بسته‌بندی و صنایع تبدیلی می‌تواند تحول بزرگی برای این استان به وجود بیاورد. گردشگری هم جزو آنهاست. این استان استعداد گردشگری زیادی دارد که می‌تواند برای توسعه این استان بسیار موثر باشد.

گزارشگر:

آقای دکتر شما امروز در صحبت‌هایتان خبرهای خوش از لوله گذاری 600 کیلومتری برای استان و ایجاد سد برای مهار نزولات آسمانی مطرح کردید. سوال من این است که خبر خوش رئیس دولت تدبیر و امید برای طرح انتقال آب به استان چیست؟

رئیس‌جمهور:

این اشتباه در جلسه شورای اداری هم مطرح شد. این 600 کیلومتر همان طور که در ابتدای صحبتم توضیح دادم برای انتقال داخلی آب در استان است. یعنی اگر شما آبی را از نقطه‌ای به نقطه دیگری منتقل می‌کنید اگر لوله‌گذاری نباشد به خاطر شرایط آب و هوایی تبخیر می‌شود. بحث لوله‌گذاری برای انتقال آب داخلی استان است که جلوی تبخیر را بگیریم و بتوانیم استفاده بهینه از آب داشته باشیم و مجموعاً 600 کیلومتر لوله‌گذاری می‌خواهد که ان‌شاءالله ظرف سال‌های 1394-1395 آن را اجرایی و عملیاتی می‌کنیم.

اینکه آب از جای دیگری به استان بیاید بحث دیگری است. اما دو سد سیاهو و فرخی که گفتم ان‌شاءالله ظرف امسال و سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد، اما در این زمان کوتاه بحث انتقال آب نداریم. برای بلند مدت، بسیاری از استان‌ها و اقلیم ما نیاز دارند که آب را از جاهای دیگر تأمین کنند. به همین دلیل هم دنبال خرید آب از کشورهای همسایه و هم دنبال انتقال آب هستیم، منتها چون اینها جزو برنامه‌ریزی‌های آینده ماست و چیزی نیست که مربوط به امسال و سال آینده باشد من در اینجا مطرح نکردم، ولی در کل این استان هم جزو استان‌هایی است که نیاز به آب بیشتر برای تحول و صنعت، آب آشامیدنی و کشاورزی دارد.

گزارشگر:

سلام و خسته نباشید. همان طور که استحضار دارید شانزده سال است که خراسان جنوبی در خشکسالی به سر می‌برد و این خشکسالی باعث خشک شدن قنوات شده و تهدیدی جدی برای استان ما که استان مرزی است می‌باشد. از طرف دیگر همان‌گونه که شما فرمودید، توسعه استان ما وابسته به کشاورزی است. بفرمایید برنامه خاصی که حضرت‌عالی برای برند سازی محصولات خراسان جنوبی و فرآوری محصولاتی مثل زرشک - که 95 درصد زرشک کشور در خراسان جنوبی تولید می‌شود - و آبیاری نوین و مکانیزه کردن کشاورزی استان ما چیست؟ طرحی هم که به نام طرح بهبود زعفران در دولت تصویب شد، بفرمایید به کجا رسیده است؟

رئیس‌جمهور:

در زمینه برند، برخی محصولات در این استان وجود دارد که صادراتی است و یکی از طرح‌های دولت کمک به صنعت بسته‌بندی و صنایع غذایی‌ای است که باید در کنار این طرح‌ها قرار بگیرد و این هم موجب تحول استان و هم معرفی محصول استان در خارج می‌شود.

الان واسطه‌ها برخی از محصولات استان را به بازار بین المللی یا بازار منطقه عرضه می‌کنند. ما این کار را دنبال می‌کنیم که ثمرة این کار به خود استان برگردد.

گزارشگر:

با عرض سلام، جناب آقای روحانی همیشه مردم استان ما را مردمی قانع خطاب می‌کنند. البته قناعت چیز بدی نیست ولی مطالبات ما مقداری تغییر کرده است؛ حتی در طنز پردازی‌های شبکه‌های اجتماعی خواسته‌ای را مطرح کردند که انتقال برج میلاد به میدان مرکزی بیرجند بوده است. خواستة مهم ما که دولت‌های گذشته نتوانستند برآورده سازند از شما این است که نرخ تسهیلات بانکی را در استان ما تک رقمی‌کنید، آیا می‌شود با این خواسته موافقت کرده و لبخندی بزنید که این اتفاق بیافتد؟

رئیس‌جمهور:

این امر در اختیار دولت نیست. پولی که بانک‌ها در اختیار دارند پول مردم است؛ یعنی پول‌ها در بانک جمع می‌شود و آنها را به صورت تسهیلات به بخش‌های کارآفرین می‌دهند، خود آنها هم به مردم سود دو رقمی پرداخت می‌کنند. شما اگر پولی را در بانک می‌گذارید هجده درصد، بیست درصد کمتر یا بیشتر سود می‌گیرید و آن بانک هم باید بتواند آن پول را در اختیار مردم بگذارد زیرا خود بانک که پولی در اختیار ندارد و بنابراین دولت نمی‌تواهد در سود بانکی تسهیلات مداخله کند، به این معنا که بگوید به این استان تک رقمی بدهید. این کار امکان‌پذیر نیست ولی در صندوق توسعه می‌شود به مناطق محروم کمک کرد. ان‌شاءالله برای صندوق توسعه که در واقع پول مردم در آن بانک است، این کار را خواهیم کرد اما درعین حال باید جاذبه‌های دیگری ایجاد کنیم که سرمایه به این استان بیاید.

خود استان جاذبه‌هایی مثل معادن و مناطق گردشگری را داراست و خود کویر هم علی‌رغم اینکه از آن گریزان هستیم، جاذبه گردشگری است. در منطقه ما کشورهایی هستند که با همین کویر و شنزارها توریست خارجی را جذب می‌کنند. بنابراین ما باید در این استان جاذبه‌های مختلفی را ایجاد کنیم. اما سود تسهیلات بانکی دستوری نیست که دولت بتواند به بانکی دستور دهد، مگر به جایی بخواهد یارانه دهد آن هم جای جدیدی است که نیاز به منابع جدید مالی دارد.

گزارشگر:

با عرض ادب و احترام خدمت جناب‌عالی. جناب رئیس‌جمهور چون کانون توجهات و خواسته مردم این استان بر مباحث اقتصادی است، به نظر می‌رسد که در مباحث توسعه اقتصادی و اینکه سرمایه‌گذاران بیشتری به این استان بیایند، این استان باید در سطح ملی بیشتر دیده شود. طبیعتاً بیرجند چون پیشینه فرهنگی و علمی دارد خواسته این است که بیرجند به برند ملی تبدیل شود. در کشور ما شیراز پایتخت گردشگری، مشهد پایتخت معنوی و تهران پایتخت اداری است. من می‌خواهم بدانم آیا امکان این هست که بیرجند به عنوان پایتخت علمی و ادبی ایران در هیئت دولت پیشنهاد و تصویب بشود یا خیر؟

رئیس‌جمهور:

به هر حال بیرجند از دیرباز جزو مراکز بسیار مهم فرهنگی بوده و امروز هم جزو مراکز مهم فرهنگی ماست، باید تلاش کنیم از لحاظ فرهنگی این استعدادی که در استان وجود دارد که علما، ادیبان و دانشمندان بزرگ از این سرزمین برخاسته‌اند را تقویت کنیم اما اینکه جایی به عنوان مرکز فرهنگی و علمی‌کشور تلقی شود باید زمینه‌های آن را به وجود بیاوریم نه اینکه دولت تصویب کند.

شیراز و اصفهان سرمایه‌های تاریخی دارند که این سرمایه‌ها باعث این امر شده یا تهران سالیان درازی به عنوان مرکز کشور بوده است و مشهد هم حساب خودش را دارد و افتخار همه ما این است که در پناه علی بن موسی‌الرضا هستیم و واقعاً پایتخت معنوی ماست.

بیرجند جزو جاهایی است که استعداد دارد که از لحاظ علمی و فناوری پیشرفت بیشتری بکند و دولت در این زمینه کمک می‌کند که از لحاظ توسعه اقتصادی، توسعه بیشتری داشته باشد. توسعه اقتصادی هم در کنار توسعه علمی و انسانی امکان‌پذیر است. اگر کمکی از دست ما بر بیاید دریغ نخواهیم کرد.

91696
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.