سخنرانی در همایش توسعه و سرمایه‌گذاری استان بوشهر

توانمندی انرژی استان / ایران، خوهان روابط خوب با همسایگان / نقش همکاری کشورها در امنیت و توسعه / عدم مداخله ایران در امور دیگر کشورها / ایران به دنبال منافع برد – برد با همسایگان / پیام حسن همجواری دولت برای همسایگان / ضرورت حل معوقات بانک‌ها / ضرورت اعتماد بخش خصوصی و دولت به یک دیگر در اقتصاد​ / توجه به تاثیر تحریم‌ها در بدهکاری افراد / نظر خواهی دولت از مردم در بحث خروج از رکود / سختی مبارزه با فساد در کشور / برخورد دولت با فساد، موجب هجمه و اتهام به دولت / عدم عقب نشینی دولت از مسیرش / استمدادهای دولت از متخصصان، غلت برگذاری همایش / دولت ** به پشتیبانی مردم / بحث منطقه آزاد استان / رتبه اول تولید میگو​ / ضرورت عدم اتکای کشور به نفت / تبدیل تهدید کاهش قیمت نفت به فرصت / نقش عقل و همیاری برای غلبه بر مشکلات​ / اهمیت راه آهن برای استان​ / برنامه ریزی برای توسعه بنادر استاد​ / ضرورت ایجاد جاذبه برای سرمایه گذاری در سواحل خلیج فارس​ / اهمیت توجه به مسائل زیست محیطی در توسعه استان / خوشحال از بیمه همگانی ایران /

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطاهرین و صحبه المنتجبین

بسیار خوشحالم از این فرصتی که امروز پیش آمد تا دقایقی در جمع شما کارآفرینان عزیز و مسئولین محترم استانی باشیم.

استان بوشهر به حق استان بسیار با استعدادی است. واقعاً همه چیز در آن جمع شده است. ابر و باد و مه و خورشید، همه چیز جمع است، فقط یک همت بلندتر و برنامه‌ریزی دقیق‌تر می‌خواهد تا ان‌شاءالله به اهدافی که مورد نظر است، دست پیدا کنم.

اینکه استان دارای توانمندی از لحاظ انرژی است، بسیار اهمیت دارد. همه جای دنیا سرمایه جایی می‌رود که انرژی باشد و اینجا منابع عظیم گاز و نفت هست و صادرات نفت ما عمدتاً از همین استان است.

نیروگاه‌های تولید برق به ویژه برق اتمی و هسته‌ای که فعلاً اختصاصاً در این استان هست؛ یک نیروگاه فعال است و ان‌شاءالله دو نیروگاه دیگر هم در آینده در کنار این نیروگاه فعال خواهد بود.

در این استان امروز هزار مگاوات برق تولید می‌شود و دو هزار مگاوات دیگر هم اضافه می‌شود؛ به اضافه اینکه، ساحلی که دارد در کنار خلیج فارس است. همچنین همسایگانی که دارد که ما همواره می‌خواهیم با همة همسایه‌ها روابط خوبی داشته باشیم. حال اگر کسی هم در این منطقه است که فکر می‌کند جمهوری اسلامی ایران هدف دیگری را دنبال می‌کند، حتما ً اشتباه می‌کند، نمی‌خواهیم بر علیه هیچ یک از همسایگان اقدامی داشته باشیم، می‌خواهیم روابط بسیار خوبی با همة همسایگان به ویژه همسایگان جنوبی در خلیج فارس داشته باشیم. با آنها روابط تجاری و اقتصادی داشته باشیم. آنها در ایران و ما در آنجا سرمایه‌گذاری کنیم.

ایران به دنبال حسن همجواری و منافع برد – برد با همسایگان

امروز در دنیا امنیت، رفاه و توسعه در کنار همکاری امکان‌پذیر است، دعوا، نزاع، رقابت‌های نابه جا و مداخله مضرانه، و اینکه کشوری بخواهد در امور کشور ما مداخله کند، ما بخواهیم در امور کشور دیگری مداخله کنیم، هیچ نفعی عاید هیچ کس نمی‌شود.

جمهوری اسلامی ایران به حق، نه قصد مداخله دارد و البته به طور طبیعی مداخله‌ای را هم نمی‌پذیرد. ما دنبال روابط خوب هستیم و هیچ وقت هم به فکر روابط یک جانبه‌ای که نفع ما را تضمین کند و به ضرر دیگری باشد نیستیم و شدنی هم نیست. اگر کسی فکر می‌کند امروز می‌تواند در دنیا نوعی رابطه داشته باشد که بگوید سود مال من، صددرصد ضرر مال طرف مقابل، طرف مقابل هم قاعدتاً عقل دارد و مگر در دنیای امروز چنین چیزی شدنی است؟ اشتباه است!

ما باید بدون استثناء به فکر منافع برد-برد با همة همسایگان‌مان باشیم. آنها سرمایه‌گذاری کنند، ما سرمایه‌گذاری کنیم، توریست آنها به کشور ما بیاید، ما به کشور آنها برویم، این به نفع ماست، به نفع همه است. اینکه قرآن گفته انما المؤمنون اخوة، مؤمنین و مسلمان‌ها که فقط در ایران نیستند، در کویت، عربستان و قطر هم هستند، فرقی نمی‌کند. کشورهای همجوار ما یا مسلمان‌اند یا اگر بر فرض مسلمان هم نباشند، از دیرباز با اینها روابط تاریخی و فرهنگی داریم.

فکر می‌کنم کشورهایی که امروز در اطراف ما هستند، دراین دولت به خوبی این پیام را دریافت کرده‌اند که ما دنبال رابطه حسنه، برادرانه و حُسن همجواری با همه همسایگان هستیم و فکر می‌کنیم به نفع همه ما خواهد بود اگر روابط خوبی داشته باشیم.

اهمیت اعتماد بخش خصوصی و دولت به یکدیگر برای توسعه و رشد کشور

استان بوشهر یک استان تجاری بوده و از دیرباز استانی اقتصادی با بنادر فعال بوده است. همواره بر این نکته تأکید کرده‌ام که ما در بخش اقتصاد باید به بخش خصوصی اعتماد کنیم و بخش خصوصی هم باید به ما اعتماد کند. بخش‌های دیگر هم به این گونه‌اند؛ بخش‌های نیمه خصوصی، نیمه عمومی، تعاونی‌ها، بخش‌هایی که اقتصادی‌اند و از سرمایه‌های عمومی استفاده می‌کنند و همة بخش‌ها، باید در کنار دولت به هم اعتماد کنیم واگر مشکلی هست این مشکل را حل و فصل کنیم. البته بانک‌ها وظایف سنگینی بر دوش دارند. البته مشکلاتی هم از گذشته داشتند و الان هم دارند. این بحث مطالبات معوق باید به نوعی حل و فصل شود، زیرا امروز هم برای بانک‌ها مشکل درست شده و هم عده‌ای هستند که معوقات آنها ممکن است واقعاً به خاطر شرایط اقتصادی کشور پیش آمده باشد. عده‌ای هستند که مقصر نیستند، ممکن است قصور پیدا شود، ولی عده‌ای از آنها مقصر نیستند و باید مسئله را ما حل و فصل کنیم.

در مرکز و استان، استاندار، مسئولین بانک‌ها و آنهایی که بدهکاری دارند همه باید بنشینند و باید ببینیم آنهایی که قصد سود نداشتند، آنهایی که مشکلات اقتصادی کشور، تحریم و مسائلی دیگر دست به دست هم داده و این مشکل برایشان به وجود آمده، بتوانیم راه حلی برای آنها پیدا کنیم. این راه حل هم به نفع آنهاست، هم به نفع بانک است و هم به نفع کشور است.

در مسائل اقتصادی باید با هم همفکری کنیم و تعاون نظری و عملی داشته باشیم. در بحث خروج از رکود شاید برای اولین بار بود که دولت طرح خود را روی سایت قرار داد و از همه نظر خواستیم، بعد یک همایش گذاشتیم و مسائل را مطرح کرده، نظرات را گرفتیم. اخیراً یک کنفرانس ملی اقتصاد به مدت دو روز تشکیل دادیم و صاحب‌نظران اظهارنظر کردند، ما هم از صاحب‌نظران کمک خواستیم زیرا بدون کمک صاحب‌نظران نمی‌توانیم مسائل اقتصادی را حل کنیم.

هجمه و تهمت به دولت، در نتیجه برخورد دولت با فساد

همایش دیگری هم برای مبارزه با فساد برگزار کردیم، زیرا می‌دانیم با وجود فساد اقتصاد پیش نمی‌رود. مبارزه با فساد خیلی سخت است، با اینکه من در کار کشور خیلی آشنا هستم و وضع کشور را می‌دانم، وقتی که وارد عمل می‌شویم کار خیلی سخت می‌شود.

ما که نمی‌خواهیم سنگ را به کسی یا سمتی پرتاب کنیم، ما می‌گوییم مسائل را حل کنیم. همین که بخواهی به جایی بچسبی و یک فساد را حل کنی، اتهاماتی راه می‌اندازند که دولت از این صندوق برداشت و آنقدر شلوغ می‌کنند که آن مسئله فراموش شود. اما در جایی که هزاران میلیارد فساد کشف شده و می‌خواهیم آن را حل و فصل کنیم، آنقدر شلوغ می‌کنند و سر و صدا می‌کنند، که صدای حق به گوش کسی نرسد، اما باید بایستیم. این دولت عقب‌نشینی نخواهد کرد،ما به هیچ قیمتی عقب نشینی نمی‌کنیم. راهی که انتخاب شده طبق فرمان مردم و خداست. خدا به ما فرمان داده برای رفاه مردم کار کنیم، مردم هم در بیست و چهارم خرداد پارسال یک وظیفه، رسالت و باری را بر دوش ما گذاشتند و ما داوطلب شدیم و با افتخار قبول کردیم. البته همه باید با هم باشیم، دست به دست هم دهیم. هیچ تردید ندارم بدون کمک مردم و بدون عنایت حق به هیچ جا نمی‌رسیم. ناتوان‌تر از آن هستیم که بگویم دولت به تنهایی می‌تواند معضلات را حل کند. نه، همه باید با هم باشیم و اگر همه با هم شدیم آن وقت حتماً دست خدا هم در کنار ما قرار می‌گیرد و ما می‌توانیم کارها را پیش ببریم.

چرا ما این همایش‌ها و کنفرانس را در بخش اقتصاد و بحث فساد برگزار کردیم؟ نمی‌خواستیم تعارف کنیم و نمایشی برگزار کنیم. همایش ما نمایشی نیست، واقعی است. استمداد می‌طلبیم. در همایش دست‌مان را به سوی صاحب‌نظران و متخصصان دراز می‌کنیم.

من بارها و بارها در دولت و در میان استادان دانشگاه‌ها گفته‌ام از آنهایی که تجربة عملی دارند باید استفاده و بهره‌برداری کنیم. گاهی و شاید همیشه تجربه یک قدم از علم بالاتر است. «علم عملی» یا «علم با عمل» با هم می‌تواند تجربه را تشکیل دهد.

استعدادهای فراوان استان و برنامه‌های دولت برای تحقق آنها

در این استان استعدادهای بسیار زیادی وجود دارد. این منطقه آزاد هم که امروز مطرح شد و ما دنبال می‌کنیم و لایحه‌اش را به زودی تقدیم مجلس شورای اسلامی خواهیم کرد، فکر می‌کنم گشایش جدیدی برای سرمایه‌گذاری، کارآفرینی و انجام اقدامات اساسی باشد.

همین نکته‌ای که آقای وزیر جهاد کشاورزی در مورد میگو گفتند، این استان در تولید در رتبه اول قرار دارد و هفتاد درصد میگوی پرورشی در این استان استحصال می‌شود. کار بسیار عظیمی است و محصول بحث‌های قبلی است که شیلات با نفت مقایسه شده بود. اکنون موارد بسیاری قابل مقایسه با نفت است. شما اگر آب خوردن هم صادر کنید شاید از زمانی که قیمت نفت صد دلار بود گران‌تر باشد، حال که قیمت نفت به کمتر از پنجاه دلار رسیده است!

ما نباید متکی به نفت باشیم. اقتصاد ما باید روی پای خودش بایستد. نفت باید به حاشیه برود. نباید همه چیز ما به نفت آن هم نفت خام متکی باشد. نفت ارزش افزودة زیادی می‌تواند داشته باشد. چرا باید به دنبال نفت خام برویم.

شاید همین کاهش قیمت نفت که خواستند به دو سه کشور فشار بیاورند، برای ما وسیلة خیر شود. هنر دولت‌ها، مردم، متخصصین و صاحب‌نظران این است که تهدید را به فرصت تبدیل کند و ان‌شاءالله چنین شود. ما باید به این فکر باشیم که چه بکنیم؟ جبران کردن پول نفت کار خیلی سختی نیست. یک مقدار ما با هم دوست شویم، روابط‌مان با کشورهای دیگر گرم شود، از فرصت‌ها به خوبی استفاده کنیم، و همه دست به دست هم دهیم، جبران نفت کار سخت و مشکلی نیست. در دنیای امروز اینکه کاری کنیم صادرات غیرنفتی جای نفت را بگیرد کار پیچیده‌ای نیست. بسیاری از کشورها در دنیا و در منطقه پیشرفت، ترقی و حرکت خوبی دارند. فکر انسان بالاتر از هر چیزی است. خداوند نعمتی به ما داده به نام عقل که واقعاً چیزی بالاتر از آن نیست. ما با هم دوست شویم و دست به دست هم دهیم و به همدیگر یاری برسانیم، به راحتی می‌توانیم عبور کنیم.

در همین گزارش در خصوص مسئله ماهی و کشت گلخانه‌ای آمده است که چگونه می‌توانیم منافع بالایی داشته و صرفه جویی کنیم یا در مسئله خرما و نخیلات چگونه می‌توانیم مشکلات این استان را حل کنیم.

استان بوشهر استان با ظرفیتی است، اما هم از لحاظ کشاورزی و هم از لحاظ بندری و حمل و نقل هم باید توسعه‌ای به اینجا باید بدهیم. البته باید اتصالات استان و راه‌آهن را هم درست کنیم؛ در سخنرانی امروز بحث راه‌آهن را مطرح نکردم برای اینکه در تهران به راه حل نهایی در مورد آن نرسیده بودیم. در اینکه راه‌آهن این استان باید به شیراز متصل شود هیچ تردیدی نداریم، اتفاقاً راه‌آهن شیراز زمانی با صرفه است که به این استان وصل شود، راه‌آهن اگر به بندر وصل نشود، راه‌آهن پردرآمدی نخواهد بود.

در تهران برای سرمایه‌گذاری و فاینانس و... فکر کردیم نه اینکه به دنبال فاینانس نیستیم، حتماً جزو طرح‌های ضروری برای استان و کشور است که راه‌آهن متصل شده به کنار آب (ساحل) برسد. همچنین بنادر اینجا هم باید توسعه پیدا کند. برای توسعه بنادر اینجا برنامه‌ریزی کرده‌ایم. اینجا ظرفیت‌های خوبی وجود دارد که باید این ظرفیت‌ها را احیا کنیم. به خصوص حالا که منطقه آزاد هم خواهد شد، این دو به همدیگر کمک خواهد کرد.

در بحث سواحل، سواحل جنوب واقعاً ارزشمند هستند. البته مشکلاتی داریم؛ از لحاظ راه، آب و ... باید این مشکلات را حل کنیم. اینها حل شدنی است. هم سواحل خلیج فارس و هم سواحل مکران سواحل بسیار ارزشمندی هستند و اگر بتوانیم در آب، راه و بنادر سرمایه‌گذاری کنیم و باید شرایط را فراهم کنیم، که همه کارآفرینان بیایند، با گفتن که چیزی حل نمی‌شود که مدام بگوییم "آقای سرمایه‌دار شما بیا"! باید در عمل جاذبه درست کنیم. به محض اینکه جاذبه درست شد، سرمایه‌دار هم – با چرتکه کار می‌کند و امروز هم با تکنولوژی‌های امروزی کار آسان‌تر شده – محاسبه می‌کند و هر کجا که نفع بیشتر باشد به آن طرف می‌رود. البته حس وطن دوستی و عشق به وطن جای خودش را دارد که آن هم جزو چرتکة معنوی است که انسان را جذب می‌کند.

همه دلشان می‌خواهد به وطن و کشور خود خدمت کنند اما ما باید شرایطی را فراهم کنیم که در آن شرایط سرمایه بیاید که این استان واقعاً استعداد دارد. من در اینجا به آقای استاندار، مسئولین استان، بانک‌ها، همه سرمایه‌داران و کارآفرینان عزیز اعلام می‌کنم که بیایید، این استان استعدادهای فراوانی دارد.

البته همان‌طور که گفته شد مسائل زیست محیطی را باید همه جا مراعات کنیم. باید در زمینة محیط زیست اقدامات جدی انجام دهیم. محیط زیست را هم باید بخشی از سلامت ببینیم. زمین سالم آب سالم و هوای پاک باعث می‌شود انسان هم در آن محیط به سلامت زندگی کند. این دولت در زمینه سلامت خیلی تلاش کرده و بعضی‌ها هم نوشته‌اند که این دولت، دولت سلامت محور است، واقعاً درست است زیرا ما بسیار تلاش کرده‌ایم در مورد مسئله سلامت مردم.

دیروز من خیلی خوشحال شدم از اینکه همةمردم ایران بیمه شدند. این آرزوی همه ما بود، اینکه هشت میلیون نفر از اواخر اردیبهشت تا امروز بیمه شدند و دفترچه بیمه گرفتند. البته عده‌ای هم ثبت‌نام کرده‌اند که در حال بررسی است که ممکن است این رقم به نه میلیون نفر برسد، مهم نیست اما اینکه همه مردم تحت پوشش بیمه باشند و ما بتوانیم به آنها خدمات دهیم، مهم است و شما هم باید در بخش سلامت سرمایه‌گذاری کنید. از جاهایی که باید سرمایه‌گذاری شود، بیمارستان، تجهیزات پزشکی و صنعت بیمه است. در بخش سلامت صنعت بیمه نقش بسیار اساسی دارد.

ما باید همه این اقدامات را برای رفاه مردم و توسعه کشورمان انجام دهیم. امیدواریم این جلسه و این گردهمایی، همفکری و هماهنگی آغازین برای توسعه این استان باشد و ان‌شاءالله با کمک، یاری، تلاش، همفکری و هماهنگی شما شاهد رفاه مردم، زیبایی‌های بیشتر و ظهور و بروز همة پتانسیل‌های موجود در این استان در آینده نزدیک باشیم.

والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته

91690
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.