سخنرانی در مراسم تجلیل از تولیدکنندگان برتر بخش کشاورزی

جایگاه خاص دینی و مذهبی کشاورزی/ لذت معنوی کشاورزی/ نگاه کشاورز به آسمان و زمین/ فعالیت های کشاورزی و عمرانی پیامبر و امامان/ انقلاب کشاوری ، آغاز تمدن بزرگ بشری/ ضرورت همراهی کشاورزی با صنعت/ نقش مهم صنعت در کشاورزی/ ناتوانی کشاورزی سنتی در رقابت/ نقش ارزش افزوده کشاورزی در ممانعت از مهاجرت/ ضرورت جهاد در کشاورزی/ ضرورت حفظ دو سرمایه بزرگ آب و خاک/ جلوگیری از تخریب زمین های کشاورزی به وسیله شهرها/ تاثیر گازهای گلخانه ای بر خشکسالی/ قنات،اوج هنر ایرانیان برای بهره وری آب/ شروع انقلاب واقعی کشاورزی از ایران/ اهمیت حفظ محیط زیست/ اهمیت افزایش درآمد کشاورزان/ تولید از کشاورز، تسهیل از دولت ، تدبیر از خدا/ اهمیت صنایع تکمیلی/ اهمیت بازاریابی برای محصولات/ اهمیت یافتن راهکار حل مشکلات کشاورز/ تلاش صادقانه وزیر کشاورزی برای حل مشکلات/ اقتدار یعنی نیرو نظامی و موشک در کنار خودکفایی محصولات اساسی/ اهمیت افزایش درآمد کشاورز/ ضرورت کاهش تلفات محصول/ سرمایه گذاری دولت در حوزه آب/ استفاده از صداوسیما از تمام توان در انتقاد از دولت و کوتاهی در بیان خدمات/ اقدامات بی نظیر در حوزه آب/ قدم های خوب در زمینه قیمت تضمینی محصولات/ اهمیت تغییر سبک زندگی مردم در مصرف مواد غذایی/ افزایش سهم لبنیات در سبد غذایی مردم/ دولت در خدمت کشاورزان

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطاهرین و صحبه المنتجبین

حضور شما فعالان صنعت سبز کشور در این مکان و معرفی فعالان نمونه در بخش کشاورزی جای تقدیر و تکریم دارد.

جایگاه فرهنگی دینی و مذهبی کشاورزی و ویژگی های معنوی و روحی کار کشاورز
کشاورزی از دیدگاه دینی و مذهبی و فرهنگی جایگاه خاص و ویژه‌ای دارد. کار کردن با درخت، زمین کشاورزی، محصول و دام با کار کردن با ماشین و صنعت و پیچ و مهره خیلی متفاوت است.
[کار کشاورزی] لذت معنوی دارد و آن کشاورزی هم که هر روز به مرزعه‌اش سر می‌زند و می‌بیند جو، برنج و گندم در حال رشد است خیلی از لحاظ روحی و روانی برای انسان لذت‌بخش است، برای همه آنهایی که از کنار آن مزرعه و باغ عبور می‌کنند هم آن منظره زیبا و دل‌انگیز است.
همة ابعاد کشاورزی در معنی عام کلمه،چه کشت و زرع و فعالیت روی زمین و چه دامداری، دامپروری، صید و کشاورزی طرب انگیز است. با کسی که کار اداری می‌کند و با کاغذ و قلم و میز و صندلی سر کار دارد متفاوت است. قرآن روی رنگ‌ها خیلی تأکید می‌کند و یکی از آیت‌های الهی است که شما می‌بینید از دانه‌های مشابه هم و از یک زمین و آب، محصولاتی با رنگ‌های مختلف تولید می‌شود.
از لحاظ روحی و روانی کشاورزی متفاوت است. از لحاظ دینی و مذهبی هم کشاورزی جایگاه خاص خود را دارد. خیلی زیباست که کشاورز یک نگاه به آسمان می‌کند و یک نگاه به مزرعه و زمین، این تبادل نگاه به آسمان و زمین بسیار ارزشمند است.
به زمین نگاه می‌کند که این محصول کار و تلاش و کوشش من است. به آسمان نگاه می‌کند، می‌گوید هر چه هست از آنجاست، رحمت از آنجاست و به طور مداوم کشاورز با تحرکات طبیعت و آسمان در ارتباط است. در زندگی وقتی با خدا حرف می‌زنید، خیلی لذت‌بخش است. این ارتباط با حق بسیار لذت‌بخش است.
مگر امیرالمومنین علی(ع) برای به دست آوردن آب شبانه روز تلاش نمی‌کرد؟ چاه‌های فراوان هنوز در اطراف مدینه به نام مبارک مولای‌مان امیرالمؤمنین هست. با دست مبارکشان چاه را حفر می‌کرد، به آب می‌رسید، سجده شکر به جا می‌آورد و بلافاصله چاه را برای فقرا وقف می‌کرد.
امام صادق(ع) در تابستان عرق می‌ریزد و کار می‌کند، از او می‌پرسند برای چه؟ عرق ریختن در مزرعه را عبادت می‌شمارد؛ یعنی امامان، انبیاء و بزرگان و اولیاء ما و خود پیغمبر اسلام(ص) هم دامدار بودند و هم در بخش کشاورزی فعال بودند و می‌خواستند راه را به ما نشان بدهند

انقلاب صنعتی ادامه انقلاب کشاورزی و کمک صنعت به کشاورزی
می‌گویند کشاورزی اولین انقلاب بود، درست است. شاید تمدن بشری با کشاورزی و انقلاب کشاورزی آغاز شده باشد، حتی بعضی‌ها می‌گویند شهرنشینی، که الان به عکس است شهر نشینی به شهر و روستا را به مفهوم تمدن اولیه سکونت و استقرار می‌گویند. می‌گویند بشر برای به دست آوردن مواد غذایی و زندگی در حال حرکت بوده و حالت عشایری داشته ولی آنچه باعث شد که بماند در زمین و حرکت نکند، کشاورزی است.
انقلاب کشاورزی آغاز تمدن بزرگ بشری است. گاهی به اشتباه تصور می‌شود که از انقلاب کشاورزی به انقلاب صنعتی عبور کرده‌ایم و لذا گاهی به ذهن بعضی‌ها می‌آید که اولویت با صنعت است یا با کشاورزی؟ سرمایه‌گذاری در صنعت شود یا کشاورزی؟ دولت باید توجه به کشاورزی یا صنعت داشته باشد؟ این حرف، حرف دقیقی نیست. انقلاب صنعتی ادامه انقلاب کشاورزی است و وقتی معنا پیدا می‌کند که این دو در کنار هم قرار بگیرد.
کشاورزی هم الان سنتی نیست و به یک معنا صنعتی است. شما قبل از اینکه کار را شروع کنید به صنعت مراجعه می‌کنید، دنبال تراکتور می‌روید، پایان کار هم وقتی می‌خواهید درو کنید، دنبال کمباین می‌روید.
ادامه استفاده از آب به صورت سنتی در میان مدت و بلندمدت امکان پذیر نیست، باید محصولات بر مبنای بهره‌وری درست از آب تنظیم شود، سم و کود هم همین‌طور است، به صنعت باید مراجعه کنید. هم در کاشت و هم در نگهداری و داشت و هم در برداشت، شما در کنار صنعت هستید این‌طور نیست که کشاورزی روبه‌روی صنعت باشد.
در تقسیم‌بندی بخشی می‌گوییم صنعت، کشاورزی و خدمات. اینها در کنار هم هستند. صنعت باید کشاورزی ما را متحول و از حالت سنتی خارج کند. کشاورزی سنتی قدرت رقابت ندارد. شما می‌دانید دنیای اقتصاد، دنیای رقابت است. شما در کشاورزی هستید جوان شما که می‌آید درس می‌خواند، حساب کتاب می‌کند که در بخش‌های مختلف درآمد چه مقدار است؟ اگر در بخش کشاورزی نتوانیم درآمدها را افزایش دهیم، و ارزش افزوده را افزایش دهیم، کشاورزی تعطیل می‌شود. یکی از معانی این پدیده رنج‌آور مهاجرت از روستا به شهر، می‌تواند پشت کردن به کشاورزی و رو آوردن به خدمات و صنعت باشد. روستاهای ما باید زنده و آباد بماند.
دولت در انتظار شنیدن حرف‌های کارشناسی از سوی کشاورزان، مراکز تحقیقاتی و دانشگاه‌ها و از سوی وزارتی است که نام زیبا و مقدس جهاد را با خودش همراه دارد. وزارت ما که کشاورزی نیست جهاد کشاورزی است؛ یعنی وزارتخانه‌ای که می‌خواهد کشاورزی را با جهاد توأم کند

ضرورت های کشاورزی امروز به منظور افزایش درآمد کشاورز و حفظ منابع
جهاد یعنی از خودگذشتگی و تلاش بی‌وقفه، اگر [نامش را] گذاشتیم جهاد کشاورزی، باید به کلمه جهاد متعهد بمانیم. وزارتخانه و همه تشکل‌ها و اتحادیه‌هایی که وجود دارد، خانه کشاورز و بخش‌های دیگری که به کشاورزی مربوط می‌شود، همه باید به صحنه بیایند. اگر به تنهایی کشاورزی را مد نظر قرار دهیم ممکن است نتوانیم به آن توفیق برسیم.
آقای وزیر اینجا توضیح دادند، ببینید دو سرمایه بسیار بزرگ داریم، اولین سرمایه بسیار بزرگ، خاک است. آب هم زمین مرده را زنده می‌کند، اما حفظ خاک مهم است و نگذاریم از دست برود، خاک کشاورزی یکی از نعمت‌های بزرگ الهی است. این ذخیره و منبع بزرگ و منبع حیات ماست. نگذاریم خاک تخریب شود و این خیلی مراقبت و آموزش می‌‌خواهد. چقدر از کود استفاده شود، کی و چه مقدار استفاده شود. خاک را تخریب نکنیم. چند بار از زمین محصول برداریم. اگر شما با زمین رفتار درست نداشته باشید و زمین خسته شود به شما خشم می‌کند.
نگذاریم بخش شهرسازی‌ها، زمین کشاورزی ما را تخریب کند. نباید زمین درجه یک و دو کشاورزی و باغداری ما تبدیل به مسکن و بازار و تجاری و شهر شود. اینها نعمت‌های بزرگ است و پیدا نمی‌شود. چون در اختیار ماست قدر آن را نمی‌دانیم. باید خاک و آب را حفظ کنیم؛ این دو اساس است.
کشور ما از لحاظ اقلیمی در منطقه خشک و نیمه خشک قرار دارد. هر چه هم زمان می‌گذرد در نتیجة گازهای گلخانه‌ای و ستمی که صنعت بر طبیعت می‌کند، خشکسالی‌ها و درجه حرارت بالاتر را در سطح دنیا مشاهده می‌کنیم. در تهران دهه ۴۰ شما از دی و بهمن کوچه‌ای را پیدا نمی‌کردید که باز باشد، دو طرف برف انبار می‌شد. چند بار مردم بالای پشت بام برف پارو می‌کردند. این جماعتی که شغلشان پاروی برف بود کجا رفتند؟ این شغل در تهران لااقل تمام شد! ما به سمت خشکسالی در حال حرکت هستیم. ما باید کشاورزی ایران را بر مبنای طبیعت نیمه خشک تنظیم کنیم.
حال باید چه کنیم؟ باید قدر آب را بدانیم. قدیمی‌ها با فناوری آن روز، کاری بزرگ کردند. این قنات‌ها کار بزرگی بود. در این استان 6 هزار و 600 قنات وجود دارد. یعنی پدران و اجداد ما درست فکر و طراحی کردند، بعضی چیزها را انسان از دوران قدیم نگاه می‌کند، شک می‌کند که آیا علم و دانش پیشرفت کرده؟ این میدان اصفهان را ببینید، یک نمونه‌اش را امروز در تهران و هر استانی می‌توانید نشان دهید؟ یک مهندس داریم که چنین طراحی‌ای کند؟ کجا رفتند؟
انقلاب کشاورزی که می‌گویند از ایران شروع شده است؛ کشوری که دارای تمدن کهن و سابقه کهن در همه زمینه‌هاست. امروز باید خاک و آب و محیط زیست را حفظ کنیم. الان متاسفانه گاهی بین محیط زیست و کشاورزی هم رودررویی وجود دارد.
خاک را حفظ کنیم و محیط زیست را هم حفظ کنیم و این خیلی مهم است. اعتدال یعنی اینکه بین صنعت و کشاورزی، محیط زیست و کشاورزی، تجارت و کشاورزی هم ارتباط و هم اعتدال باشد.
شما تولید کنید و ما باید قیمت محصول، درآمد و دریافتی شما را بالا ببریم وگرنه هر چه هم نصیحت، قسم و آیه و قرآن بگوییم، فایده ندارد، شما روستا را رها می‌کنید. راهش این است که درآمد را بالا ببریم اما چطور باید بالا ببریم؟
محصول کشاورزی را مصرف‌کننده به قیمت بالا می‌خرد و قیمت پایین هم برای کشاورز است. اینجاست که همه باید به کمک هم بیاییم. تولید با شماست و می‌گوییم تدبیر با ما، که البته مدبر اصلی خداست.
تولید از شما، تسهیل با ما، خدا هم تدبیر کند. توزیع چه می‌شود؟ چه کسی توزیع می‌کند؟ کسی که مصرف نهایی دارد، با شما که تولیدگر هستید، این وسط چند واسطه می‌خورد. اگر بتوانیم حتی یک واسطه را 80 درصد به نفع کشاورز و 20 درصد به نفع مصرف کننده کم کنیم، خیلی تحول رخ می‌دهد. ما باید سیستم صحیح توزیع و اتصال صحیح بازار نهایی مصرف با مرکز اصلی تولید را درست کنیم.
وزارت کشاورزی، وزارتخانه‌های دیگر، نهادهای مربوط به توزیع و تجارت، باید برای آن طراحی و فکر کنیم. از وقتی که مدرسه می‌رفتیم همین بحث‌ها مطرح بود، دلال‌ها می‌خورند و به تولیدکننده چیزی نمی‌رسد. باید کار اجرایی و عملی انجام دهیم، در کنار تولید باید صنایعی بیاید که این، کار شما را تکمیل کند، گاهی محصول باید تغییر کند و تبدیل شود. این تولید باید تبدیل شود به محصول دیگر که دارای ارزش افزوده بالاتر است. گاهی باید کار برندسازی انجام گیرد.
اهمیت وصل خدمات ، کشاورزی و صنعت به یکدیگر
خاویار را شما تولید می‌کنید و در کشوری دیگر با بسته‌بندی و مارک جدید و بازاریابی جدید وارد بازار می‌شود. بازاریابی یکی از ارکان مهم است. صنعت باید به کشاورزی وصل شود، خدمات به کشاورزی وصل شود و الا کشاورزی سود نمی‌دهد. سود کشاورزی زمانی است که کشاورز در تجارت، صادرات و برند هم سهم داشته باشد والا کشاورز، کشاورزی را رها می‌کند. مشکل کشاورز با یک لوح و با کف زدن و آمدن رئیس‌ جمهوری حل نمی‌شود، ما چه کنیم که این راه ادامه پیدا کند؟
کار مرکز تحقیقات کشاورزی، کار خود وزارت جهاد کشاورزی و دولت و کار همه تشکل‌ها این است که بتوانیم این نمونه را توسعه دهیم. مشکلاتش کجاست؟ راه‌حل‌ها کجاست؟ این دولت در این ۱۶ ماه از اولین جلسات به فکر کشاورزی بوده است. جلسه گذاشتیم و بحث کردیم که در همان روزهای اول چطور ارز را تخصیص دهیم.
اینکه وزیر کشاورزی داد می‌زند و عصبانی می‌شود، همه وزرایی که داد می‌زنند و عصبانی می‌شوند، من قلباً خوشحال می‌شوم که این وزیر برای کار خودش دلسوزی می‌کند. من از اینکه ساعت ۱۲ شب وزیر هنوز در دفتر کار است خوشحال و امیدوار می‌شوم. می‌گویم این کشور در مسیر حرکت است. وقتی مسئول رده بالای کشور در روز ۱۴ ساعت کار می‌کند، خوشحال می‌شوم و این کار ارزشمند است. کشور برای ماست. صنعت و کشاورزی و خدمات‌ و به ویژه کشاورزی، محصولات غذایی و امنیت غذایی قدرت و اقتدار ملی ماست.
نقش خودکفایی محصولات اساسی در افزایش اقتدار کشور
بعضی‌ها فکر می‌کنند که برد موشک ما بیشتر شود این اقتدار است. البته که هست، ارتش و سپاه و بسیج و نیروهای مسلح و نیروهای امنیتی اقتدار ما هستند. اما اگر در کشور انواع سلاح و امکانات نظامی داشتیم ولی برای گندم و جو و گوشت و روغن و شکر به دیگران نیازمند باشیم، می‌شود اقتدار؟ البته خودکفایی در تمام محصولات شدنی نیست. اقتدار زمانی است که لااقل در بسیاری از محصولات در مرزهای نزدیک خودکفایی پیش برویم. با عزیزان که در وزراتخانه صحبت می‌کنیم می‌گویند تا چند سال دیگر جو صددرصد ولی گندم تا نود و چند درصد می‌توان خودکفا شد. اینکه ایشان گفتند روغن کلزا، ما تلاش کنیم، در برخی کشورها با همین روغن کلزا تحت عنوان انقلاب زرد به خودکفایی رسیده‌اند.
رسیدن به خودکفایی شدنی است و باید روی پای خود بایستیم. اصل این است که کشاورز باید به اندازه کافی درآمد داشته باشد. اصرار نکنیم فقط به تولید این محصول. کشاورز باید به اندازه مخارج زندگی درآمد استحصال کند، والا ادامه نمی‌دهد. با سخنرانی و تشویق و شعار درست نمی‌شود. ما در مقام عمل باید اقدام کنیم.
بسیار مهم است از چه بذر و کودی استفاده شود، چطور از آب و محصول استفاده و برداشت کنیم که تلفات محصول ما کم باشد. در دنیای کشاورزی، خشکسالی و سرمازدگی وجود دارد. باید تلاش کنیم آفات کشاورزی کم شود.
اقدامات بی نظیر دولت در حوزه کشاورزی با وجود عدم انعکاس در رسانه ملی
یک سری کارها را دولت باید انجام دهد و یک سری کارها را هم مردم. وزارت جهاد کشاورزی این تقسیم کار را باید انجام دهد. امروز بسیار مهم است که دولت درزمینه آب سرمایه‌گذاری کند، یعنی بتوانیم آب را درست مهار و از آب درست استفاده کنیم و بهره‌وری ما درست باشد. آب‌ها را تبدیل کنیم. دیگر روش غرقابی صرف ندارد. در کشور دچار کمبود آب هستیم. ۹۰ درصد آب، مصرف کشاورزی است. اگر ۱۰ درصد صرفه‌جویی کنیم شرایط ما متحول و تغییر می‌کند، لذا دولت باید در زمینه بهره‌وری آب کار کند.
حرکت بسیار خوبی شروع شده و ان‌شاءالله آثارش را استان‌های مختلف خواهید دید. یکی از کارهای بزرگی که دولت در ۱۶ ماه انجام داده ، باید بدانید چون رسانه‌ها خیلی به دولت کمک نمی‌کنند. صدا و سیما در انتقادات صد در صد از فرصت انتقاد علیه دولت استفاده می‌کند و خوب هم هست دستشان درد نکند، اما در بیان خدمات دولت نمی‌دانم چگونه است که زبان حرکت نمی‌کند که بگوید دولت چه کرده، خدمات دولت چه بوده، لابد مشکلی در این روند وجود دارد، یا در دوربین‌های صدا و سیما مشکلی است یا در فرستنده‌هایشان مشکلی است! باید کمک کنیم این مشکل حل شود.
شما بدانید این دولت در طول ۱۶ ماه کاری که در زمینه آب انجام داده، قطعاً در تاریخ بی‌نظیر است. کار بسیار عظیمی را شروع کرده و انجام می‌دهد. البته کار خیلی بزرگ است و سرعت و حرکت ما نسبتاً خوب است.
در زمینه قیمت محصولات قدم‌های ما خوب بوده است. از اول قیمت گندم را تضمینی اعلام کردیم و به اعتقاد من در تعیین قیمت و پرداخت به موقع به کشاورزان کار بسیار خوبی انجام گرفته است. دولت توان خود را به خوبی به کار گرفته و به کار خواهد گرفت. ما می‌فهمیم کشاورزی و حضور شما در روستاها چقدر مهم است و تخلیه روستا چقدر خطرناک است. ما می‌دانیم درآمد شما باید بالا رود و بخشی از محصولات شما صادر شود و الا شما نمی‌توانید ادامه دهید. باید سبک زندگی مردم در مصرف مواد غذایی را عوض کنیم و هجوم مردم ما به سمت لبنیات نیست که جای بحث دارد. اینجا باید وزارت بهداشت و درمان به کمک بیاید و مردم بدانند که لبنیات برای آنها چقدر مهم است و مصرف لبنیات وقتی بالا می‌رود یعنی سلامت و بهداشت و جلوگیری از بیماری و این کار باید انجام شود و باید دروازه صادرات را باز کنیم، مشکلات و موانع را برطرف کنیم و با حضور در همه بازارهای منطقه و جهانی، بتوانیم از این طریق کشاورزی را متحول کنیم.
دولت در خدمت شماست و آماده است همه توان خود را برای خدمت به کشاورز و کشاورزی بکار بگیرد. می‌فهمد که کشاورزی ستون اصلی امنیت، اقتصاد و توسعه کشور است و تلاش خود را به کار می‌گیرد برای اینکه ارزش افزوده انواع محصولات کشاورزی، دامی و صیادی و همه بخش‌هایی را که به کشاورزی مربوط می‌شود بالا ببرد تا شرایط و جاذبه لازم ایجاد شود.
من تشکر می‌کنم از همه کشاورزان سراسر کشور، از عشایر و روستاییان و باغداران، صیادان و همه آنهایی که در کنار دامپروری به جامعه و کشور خدمت می‌کنند و نیز از همه آنهایی که به عنوان کشاورز برتر و نمونه معرفی شده‌اند. امیدواریم این کشاورزی برتر در سراسر کشور توسعه پیدا کند و کشاورزان عزیز ما روزهای بهتر و روزهایی با شادابی بیشتر و با سرافرازی بیشتر، پیش رو داشته باشند.
والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته

91688
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.