سخنرانی در جلسه شورای اداری استان خراسان جنوبی

تبریک میلاد حضرت مسیح/ خوشحالی از سردادن ندای واحد توسعه در سراسر کشور/ عدم امکان انزوا در جهان امروز/ دنیای امروز،دنیای ارتباطات و رقابت/ امتیازات ایران/ پیشتازی ایران در دموکراسی و محلی در منطقه/ ایران امن ترین کشور منطقه/ معادن غنی و جایگاه ژئوپولتیکی ایران/ نیروی انسانی قوی ایران/ مقام بالای ایران در فناوری های نو/ اهتمام دولت به شرکت های دانش بنیان/ مشکلات ناشی از انقلاب و جنگ، علی رغم حسن های فراوان/ اهمیت عبور از مشکلات و تحریم ها با هزینه کمتر/ ضرورت اولویت بندی مسائل با توجه به کسر منابع/ تلاش مضاعف برای از بین بردن کسر منابع/ تاثیر سود دعوا با همه عالم در وضع اقتصادی/ نقش روابط خوب با دنیا در توسعه/ اهمیت افزایش صادرات در اقتصاد مقاومتی/ اقتصاد مقاومتی یعنی عدم تحریم پذیری/ اقتصاد مقاومتی یعنی افزایش نیاز دنیا به ما/ اقدام امام رضا در حرفتن به مرو بر اساس مصالح جهان و امت اسلامی / نیاز کشور به سرمایه در آبرسانی و مدیریت اب/ ضرورت تصمیم گیری بر اساس مصالح و منافع ملی/ نیاز به سرمایه گذاری عظیم در راه های کشور/ امساک در قول دادن به دلیل محدودیت بودجه و سرمایه/ مبنای دولت بر اجرایقول های داده شده/ اهمیت تعادل در استان ها و آمایش/ اهمیت قضات در کشور/ کمبود آب در کشور/ معضل فاضلاب و محیط زیست/ ضرورت جذب سرمایه داخلی و خارجی

بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد (ص) و آله الطاهرین و صحبه المنتجبین

خدا را شاکر و سپاسگزارم که این توفیق را به من، معاونین، وزرا و هیئت همراه داد که امروز در خدمت مردم عزیز و بزرگوار استان خراسان جنوبی باشیم.
قبل از هر چیز باید از مردم بسیار خوب استان به ویژه مردم شهرستان بیرجند تشکر و سپاسگزاری کنم که استقبال آنها از هیئت دولت و وزرا و معاونینی که به این شهرستان آمدند بسیار گرم و مهربانانه بود؛ وزرا یا معاونین هر کدام به شهرستان‌هایی سر زدند و خلاصه گزارش آنها اینجا هست که تفصیل آن را به دولت خواهم داد و مشکلاتی که استماع کردند و راه‌حل‌هایی که مد نظر هست را ان‌شاءالله دنبال خواهیم کرد.
همین جا از مردم شهرستان‌های مختلف استان که فرصت نبود خدمت آنها برسم و از نزدیک آنها را زیارت کنم، عذرخواهی می‌کنم.
از استاندار، نماینده محترم ولی فقیه در استان، امام جمعه محترم استان و همه عزیزان و خدمتگزاران استان که با تلاش و پیگیری‌هایشان تا امروز خدماتی را انجام دادند یا خدماتی را ارائه خواهند داد و از نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی تشکر می‌کنم. همواره مجلس در کنار دولت و دولت در کنار مجلس است و کارهای کشور با هماهنگی، همفکری، تلاش، پیگیری و همدلی هر سه قوه با رهنمودهای مقام معظم رهبری کارها انجام می‌گیرد. همچنین باید از همه نیروهای مسلح به ویژه نیروی انتظامی تشکر و قدردانی کنم که معمولاً وقتی وارد استانی می‌شویم زحمات فراوانی برای سپاه پاسدارن، بسیج، ارتش و به ویژه نیروی انتظامی و سایر نیروهای امنیتی داریم و لازم است در اینجا از آنها سپاسگزاری و تشکر کنم.
مقدمه کوتاهی را عرض کنم و بعد نکاتی را که مربوط به استان هست توضیح خواهم داد. گرچه آقای دکتر نوبخت توضیح دادند. اولاً می‌خواهم امروز را به عنوان روز هجرت پیامبر عظیم‌الشأن اسلام و آغاز ماه عزیز که ماه ربیع المولود است و همچنین شب میلاد مسیح تبریک بگویم. میلاد حضرت مسیح در واقع دارای ویژگی‌های خاص است، او کلمة‌الله و روح‌الله است و ان‌شاءالله برای مردم جهان و مسلمان‌ها مبارک باشد. ما به نبوت همه انبیا و اولیا و همچنین به کار بزرگی که رسالت در طول تاریخ انجام داده و پایان آن به دست پیامبر عظیم‌الشأن اسلام بوده احترام می‌گذاریم. به همه مردم و به ویژه هموطنان مسیحی تبریک و تهنیت عرض می‌کنم.
نکاتی که گفته می‌شود و امشب هم عزیزان فرمودند در مورد توسعه می باشد. خیلی خوشحالم که ما در سراسر کشور ندای واحدی می‌شنویم؛ یعنی به هر استانی که می‌رویم مردم مطالبات، شکایات و درخواست‌های به حقی دارند ولی در یک کلمه، خلاصة خواست مردم توسعه است؛ توسعه اقتصادی، فرهنگی، سیاسی، متوازن و جامع در سراسر کشور.
ضرورت توسعه کشور در دنیای ارتباطات و رقابت کنونی
ما در دنیایی زیست می‌کنیم که نمی‌توانیم از دنیا جدا باشیم و نمی‌توانیم خودمان را در مقایسه با جهان نبینم، ما هم بخواهیم این کار را انجام ندهیم مردم این کار را انجام می دهند. به هر حال دنیای ما دنیای ارتباطات است. اگر حادثه‌ای آن طرف دنیا اتفاق بیفتد در همان آن یک نفر با موبایل تصویربرداری می‌کند و آن را روی شبکه‌های اجتماعی به اشتراک می‌گذارد و در یک ثانیه همه دنیا مطلع می‌شوند.
دنیای امروز دنیای ارتباطات است و ما نمی‌توانیم از دنیا و دنیا نمی‌تواند از ما بی‌خبر باشد. جهان هم جهان رقابت است؛ یعنی اگر کشوری بتواند در زمینه‌ای توسعه علمی و فناوری پیدا کند آن توسعه می‌تواند در مسیر اقتصادی ما تأثیر بگذارد. به طور مثال اگر کشوری بتواند در مساحت یک هکتار به جای سه تن یا چهار تن گندم سی تن گندم استحصال کند، و گندم را هم با قیمت پایین به بازار جهانی بیاورد، ما می‌توانیم با آن رقابت کنیم؟ حالا گندم از مواردی است که ما واردات داریم. در بسیاری از محصول‌های زراعی یا صنعتی و کالاها اگر نتوانیم با دنیا رقابت کنیم [دچار مشکل خواهیم شد.] الان برخی از کشورهای شرقی آسیایی با بازارهای دنیا رقابت می‌کنند و عجیب این است که با اینکه آنها تجارت آزاد دارند اما جلوی برخی از کالاهای شرقی توسط غربی‌ها به انواع حیل سد شده است. به خاطر اینکه کل اقتصاد آنها را راکد می‌کند.
پس دنیای امروز هم دنیای ارتباطات و هم دنیای رقابت است. ما باید بتوانیم خودمان را در کنار سایر کشورها در مسیر توسعه قرار دهیم. البته خداوند برخی امتیازات را به ما و برخی را به کشورهای دیگر داده است.
امتیازات جغرافیایی، تاریخی، فرهنگی و دینی ایران
کشور ایران دارای امتیازات جغرافیایی، تاریخی، فرهنگی و دینی است و همچنین انگیزه بسیار بالایی در مردم کشور ما وجود دارد. شما دیدید در جنگ هشت ساله مردم ما چگونه ایستادگی کردند و چگونه توانستند انقلاب را به پیروزی برسانند.
ما در کل منطقه ما اولین کشوری هستیم که برای آزادی، دموکراسی، رأی و انتخابات و صندوق مبارزه کرده‌ایم. مجلس شورای ملی زمانی در ایران تشکیل شد که در منطقه ما مجلس و انتخاباتی وجود نداشت. بیش از صد سال پیش توانسته‌ایم دموکراسی، عدالتخانه و مجلس درست کنیم. پس ما تاریخ پر افتخار، انقلاب بزرگ و شخصیت استثنایی مثل امام و علما را داشته‌ایم. امروز هم از نعمت وحدت و اتحاد برخورداریم و انگیزه حراست وحفاظت از دین و فرهنگ، وطن و کشور وجود دارد. امروز هم می‌بینید در مجموع در منطقه ما بحمدالله امن‌ترین کشور جمهوری اسلامی ایران است و به امنیت و ثبات کشورهای دیگر هم کمک می‌کند. و این کمک را هم به عنوان رسالت، وظیفه و جایگاه جمهوری اسلامی ایران می داند.
ما ملت بزرگ و دارای سابقه تمدنی بسیار کهن هستیم. در همین استان شما و در سراسر ایران آثار تمدنی چند هزار ساله وجود دارد.
پس ما ویژگی‌های خاص خودمان را داریم؛ معادن و منابع بسیار غنی داریم و از لحاظ معادن و منابع فیزیکی جزو کشورهای ممتاز هستیم. اینکه شما می‌گویید کریدور شرق و غرب به خاطر جایگاه ژئوپولتیکی ماست، اگر بتوانیم چابهار را به آسیای مرکزی متصل کنیم تحول بسیار بزرگی را به وجود آورده‌ایم. البته الان راه‌آهن ما از جنوب متصل به آسیای مرکزی است و تقریباً در آینده نه چندان دور به منطقه قفقاز متصل خواهیم شد. یعنی راه‌آهن ما از طریق قزوین، رشت و آستارا به جمهوری آذربایجان وصل می‌شود؛ نه تنها از لحاظ راه‌آهن از لحاظ فیبر نوری هم همین‌طور است. ما داریم کشورهای شرق و غرب، شمال و جنوب را به هم متصل می‌کنیم. پس در این منطقه جایگاه ممتازی داریم.
از لحاظ نیروی انسانی نیز موقعیت خوبی داریم. نمی‌خواهم بگویم هیچ مشکلی نداریم یا نسبت به کشورهای پیشرفته در همة زمینه‌ها در مقام اول هستیم، اما از لحاظ نیروی انسانی بسیار قوی هستیم. ما در منطقه در بسیاری از فناوری‌های جدید یا اول یا دوم هستیم و در سطح دنیا هم جزو ردیف‌های بالا هستیم. کار بسیار بزرگی در نانو، بیوتکنولوژی، هسته‌ای، علوم فضایی و علوم جدید در حال انجام است. در High-tech نیز حرکت ما از لحاظ نیروی اساسی بسیار خوب است. ما در این زمینه باید بیشتر تلاش کنیم. یکی از اهتمام‌های این دولت مسئله شرکت‌های دانش بنیان است. در این شانزده ماه تحول بزرگی ایجاد کردیم که باید تفصیل این مسئله جداگانه برای مردم تببین شود.
صندوق نوآوری و شکوفایی که شرکت‌ها را احیا می‌کند و از گذشته مصوب بوده ولی فعال نبود را از سال 1392 فعال کردیم و امسال فعال‌تر شد و بودجه آن را برای سال آینده چند برابر کردیم و دلیلش این بود که تحول بزرگی رخ دهد. امروز از این صندوق بیش از هزار شرکت دانش بنیان فعال شده است که در برخی پنج نفر، برخی ده نفر و برخی بیست نفر فعالیت دارند. این شرکت‌ها تحولی بزرگ در آینده کشور به وجود می‌آورد و کشور را کاملاً متحول می‌کند. همة اینها نعمت‌هایی است که خداوند به ما عطا کرده و از این نعمت ها استفاده می‌کنیم.
ضرورت عبور از مشکلات با کمترین هزینه
ما در کشورمان انقلاب بزرگی رخ داده است. انقلاب خیلی محاسن دارد و کشور را زنده می‌کند. اما در عین حال وقتی انقلاب ایجاد می‌شود از لحاظ اقتصادی مسائل مهمی به وجود می‌آید؛ بعضی از شرکت‌ها تعطیل می‌شود و تغییرات مقررات و قوانین نیز تحولاتی به وجود می‌آورد که اینها نیز تبعاتی دارد. علاوه بر آن ما بلافاصله دچار جنگ تحمیلی شدیم. به همان نسبت که ایستادگی و مقاومت جنگ تحمیلی می‌تواند برای ما از نظر تحول فرهنگی مفید باشد ولی مشکلات و ویرانی‌هایی هم درست می‌کند. ما هشت سال جنگ داشتیم و الان چند سال است که در تحریم بین‌المللی هستیم. همه اینها مشکلاتی است که کشور ما با آن روبه‌رو است.
من نمی‌خواهم بگویم که ما در برابر جنگ ترسیدیم، بلکه ایستادگی و مقاومت کردیم تا ملت به پیروزی رسید. بخش بزرگی از آثار جنگ را هم جبران کرده‌ایم و باقی مانده آن را هم جبران خواهیم کرد. در مقابل تحریم ایستادگی خواهیم کرد و از آن عبور می‌کنیم. به هر حال همه تلاش و توان ما این است که بتوانیم از این مشکلات با هزینه کمتر عبور کنیم و مقدار زیادی هم عبور کرده‌ایم. به هر حال توانسته‌ایم بخشی از تحریم را کنار بزنیم و بخش بزرگی هم باقی مانده است. پتروشیمی، صنعت خودرو‌سازی، کشتی‌رانی، بیمه و.... از تحریم خارج شده و بخش بزرگی هم در تحریم باقی مانده است. تلاش دولت این است که بتواند از از این معضل به خوبی عبور کند.
تلاش مضاعف و بهبود رابطه با دنیا برای جبران کسری منابع
یکی از مسائل مهم ما بحث اولویت‌هاست. منابع ما محدود است. آیا باید این منبع را به جاده، ریل، آب، محیط زیست، مشاغل و تحرک بانک‌ها اولویت دهیم یا اینکه به همه اولویت دهیم؟ به هر طریق همه فعالیت‌هایی که دولت می‌کند بودجه سالانه و برنامه را که ارائه می‌دهد و مجلس شورای اسلامی ‌تلاش می‌کند، برای این است که اولویت‌ها درست تقسیم شود. چون منابع ما محدود است.
حال باید چه کنیم که کسر منابع را از بین ببریم؟ باید تلاش را افزایش دهیم. کشورهایی در دنیا بودند که بعد از جنگ ساعت کارشان به جای هشت ساعت سیزده یا چهارده ساعت شد. الان وقتی بین‌تعطیلی پیش می‌آید به ما فشار می‌آورند که وسط آن را هم تعطیل و هفته را تعطیل کنید. اگر قرار است تحول در کشور ایجاد شود باید بیشتر تلاش کنیم. همین الان در شرایطی که در کشور داریم آیا من کارمند اداری به نسبت کشورهای شرقی و غربی مثل ژاپن، چین یا اروپا کار می‌کنم؟ در صورتی حقوق ما حلال است که به همان اندازه 8 ساعت تلاش کنیم. همان اندازه کار می‌کنیم یا کمتر و بیشتر کار می‌کنیم؟
اگر قرار است کشور متحول شود چه کسی باید آن را انجام دهد؟ همه ما باید دست به دست هم دهیم. در علم، فناوری، کار، کوشش و تلاش هم حل نمی‌شود. رابطه درست با دنیا مهم است؟ نمی‌شود با همه عالم جنگ و دعوا کنید و در وضع اقتصادی هم مشکل نداشته باشد. اشکالی ندارد یکی را انتخاب کنیم. ممکن است مردم بگویند ما می‌خواهیم با همه دنیا دعوا کنیم، اهلاً و سهلاً، ما نوکر مردم هستیم. ما در چارچوب مقررات الهی تابع و تسلیم مردم هستیم. مبنای انتخابات مخصوصاً ریاست جمهوری این است که مردم به برنامه رأی دهند؛ چون طبق قانون اساسی برنامه و خط مشی بر عهده رئیس جمهور است و به همین دلیل مردم پای صندوق رأی می‌آیند و شخصی را انتخاب می‌کنند. اشکالی ندارد، راهی را انتخاب کنیم.
اگر قرار است توسعه اولویت اول ما باشد، ما از چشم‌انداز، قانون اساسی و آرای مردم این را می‌فهمیم. اگر بناست توسعه پیدا کنیم باید روابط ما باید دنیا خوب باشد. حال آن کسی که با ما دشمنی و جنگ می‌کند بحث دیگری است ولی اگر کسی با ما دشمنی نمی‌کند روابط ما با دنیا باید سازنده باشد. باید راه‌آهن، جاده، خط کشتی‌رانی، هواپیما، علم و فناوری شما باید وصل شود؛ صادرات و واردات هم همین طور.
ویژگی های اقتصاد مقاومتی
بخش بزرگی از اقتصاد مقاومتی این است که صادرات را بالا ببریم. اقتصاد مقاومتی یعنی اینکه اقتصاد ما در جایگاهی قرار بگیرد که اگر کسی خواست به ما فشار بیاورد و ما را بشکند نتواند و قدرتش را نداشته باشد. بخشی از اقتصاد مقاومتی توسعه صادرات است. شما باید جایگاهی داشته باشید که اگر دنیا بخواهد نفت شما را تحریم کند نتواند. به عنوان مثال: اگر صادرات نفت ما پانزده میلیون بشکه در روز بود، دنیا می‌توانست ما را در نفت تحریم کند؟ برخی از کشورها که صادرات نفتی حدود ده میلیون بشکه دارند چگونه با آن بازی می‌کنند؟ اگر گندم دنیا را شما تأمین کنید، آیا می‌توانند به راحتی شما را تحریم کنند؟ اگر شما آب کشورهای همسایه را تأمین کنید (البته زمانی قرار بود این کار انجام شود ولی هم اکنون وضعیت خوبی در آب نداریم) یا در حمل و نقل نیازمند به راه‌آهن شما باشند می‌توانند شما را تحریم کنند؟ عدم تحریم‌پذیری یعنی اقتصاد مقاومتی.
اگر اقتصادی مقاومتی می‌خواهید، باید نیاز دنیا به ما بیشتر و نیاز ما به دنیا کمتر شود. پس باید روابط ما با دنیا حساب و کتاب داشته باشد. اینکه من بیایم پشت بلندگو فریاد بزنم ممکن است عده‌ای خوشحال شوند و تکبیر بگویند و عده‌ای هم بگویند این انسان شجاعی است؛ این شجاعت نیست. مثلاً مولای ما علی‌بن‌موسی‌الرضا(ع) که امام و مفخر ماست و همه ما ایرانی‌ها به قبه، بارگاه، ضریح و روح بلند همیشه زنده‌اش و وجود مطهرش افتخار می‌کنیم و هرچه داریم از امام رضا داریم. مامون امام رضا را دعوت کرد. آیا امام رضا نمی‌توانست ایستادگی کند و بگوید نمی‌آیم؟ پس چرا قبول کرد؟ درست است که به امام فشار آوردند و به نحوی به مردم مدینه اعلام کرد که من را به زور می‌برند و راضی نیستم؛ با مناجاتی که کنار قبر جدش داشت و جملاتی که فرمود و با اینکه حاضر نشد خانواده‌اش را با خودش ببرد و تنها آمد و.... اما آیا نمی‌شد همان جا ایستادگی کند و کشته شود؟ امام چه راهی را در برابر خلیفه به ظاهر علم‌دوست و علاقه‌مند به خاندان رسالت و علویون انتخاب کرد؟ امام به مرو در خراسان آمد. مأمون خواست که امام ولایت عهدی را بپذیرد و حضرت هم نمی‌خواست بپذیرد ولی به حضرت فشار آمد، ناچار بود یکی از دو راه شهادت یا ولایت عهدی را قبول کند. امام از شهادت ترسی نداشت و می‌دانست که آخر شهید می‌شود. با این اقدام امام به ما می‌گوید که ما در هر مقطع، جایگاه و دوراهی‌ای باید مصالح جهان اسلام و امت را در نظر بگیریم. چون امام برای شخص خودش این تصمیمات را نمی‌گرفت بلکه مصالح جامعه اسلامی مطرح بود. ما باید در هر جایی ببینیم وظیفه و منافع مردم ما چیست و آینده بلند مدت ما چیست؟
سرمایه یکی از نیازهای اساسی کشور برای انجام طرح‌ها
یکی از عوامل مورد نیاز ما سرمایه است. برای جاده راه‌آهن، آب و... سرمایه می‌خواهیم. در 600 کیلومتری که صحبت شد بحث بر سر این نیست که از جایی برای این منطقه آب می‌آوریم بلکه برای انتقال باید 600 کیلومتر لوله گذاری شود تا آب تبخیر نشود و در استفاده آب بهینه سازی شود که این 600 کیلومتر را در سال 1395-1394 ان‌شاءالله عملیاتی می‌کنیم و در بودجه 95-1394 می‌بینیم و از الان هم شروع می‌کنیم. بحث این است که انتقال آب در داخل استان با لوله باشد که از تبخیر جلوگیری شود. الان انتقال آب از خلیج فارس یا دریای خزر جزو بحث ما نیست، نه اینکه در آینده این استان نیاز ندارد، همه اینهایی که شما می‌گویید نیازهای این استان است؛ نه این استان بلکه همه استان‌ها نیاز به آزاد راه دارد. جاده‌های باریک دو طرفه همان معضلات و مشکلات و تصادفات را خواهد داشت.
تمام راه های اصلی ما باید یا آزاد راه یا بزرگراه شود. ما نیاز به سرمایه‌گذاری عظیمی داریم. اینکه می‌گوییم صد کیلومتر بزرگراه یا آزاد راه به خاطر این است که بتوانیم در بعد زمانی اجرایی و عملیاتی کنیم. البته آقای دکتر آخوندی باید در مورد اولویت های آن صد کیلومتر بحث کند و دلایل آن را مطرح کند. بحث این صد کیلومتر نیست، ما باید این راهها را در تمام کشور اجرا کنیم. علت اینکه با وسواس حرف می‌زنیم و در قول دادن مقداری امساک می‌کنیم به خاطر توانمندی، بودجه و امکانات ماست؛در غیر این صورت خیلی راحت است که بگویم این دولت راه‌آهن بیرجند را به راه‌آهن سراسری متصل می‌کند. این امکان ندارد. نه اینکه نمی‌خواهیم، ممکن است در همین دولت این کار انجام شود؛ چون ما دنبال فاینانس هستیم و ممکن است از همین دولت شروع کنیم. ولی چون مطمئن نیستم نمی‌توانیم به مردم قولی بدهیم که نتوانیم عمل کنیم، اما دنبال آن هستیم و می‌دانم راه‌آهنی که از چابهار شروع کرده‌ایم و به سمت شمال می‌آییم و می‌خواهیم به زاهدان برسیم، بهترین راه این است که به بیرجند متصل شود و باید ادامه پیدا کند تا به راه‌آهن سراسری برسد. آنچه ما می‌توانیم قول دهیم در مطالعات است و در بودجه گذاشته‌ایم، جزو برنامه دولت است، دنبال فاینانس آن هستیم و شاید موفق شدیم و بتوانیم سال دیگر به شما اعلام کنیم که این کار شروع شود. یا در سال 1395 کلنگ آن را می‌زنیم.
اما قرار ما در سفرها این است که چیزی را به مردم قول دهیم که لااقل در دولت یازدهم بتوانیم اجرایی کنیم و از این سفر به بعد قول‌های ما از این به بعد بر مبنای 1394-1393 می‌باشد و مواردی که تصریح می‌کنیم ممکن است به 1395 برسد.
بنابراین، بحث این نیست که مسامحه‌ای بکنیم. این نکته‌ای که می‌گویند استان‌ها با هم مساوی نیستند و بحث تعادل، حرف درستی است. یکی از بحث‌هایی که در آمایش داریم و چند بار در دولت بحث شده، این است که باید تعادلی ایجاد شود. شرایط بعضی از استان‌ها با بعضی دیگر متفاوت است. استان‌هایی جدیدالتأسیس هستند و مشکلات‌شان نسبت به استان‌های قدیمی بیشتر است. ما باید تلاش کنیم در حد توانمان این کار را انجام دهیم و مردم تعادلی را به صورت قدم به قدم ملاحظه کنند و این دولت غیر از اینکه دولت اعتدال است، عدالت و اعتدال و وظیفه هم همین را می‌گوید. استان‌هایی که مشکلات بیشتری دارند باید برای حل و فصل آنها تلاش بیشتری انجام دهیم.
همه مواردی که در این جلسه و سخنرانی عمومی اعلام کردیم و همه بیست و یک طرحی را که با اعتبار 270 میلیارد تومان اعلام شد، ان‌شاءالله پیگیری و عملیاتی می‌کنیم.
در گذشته اندیشمندان و نخبگان راه درستی را رفته‌اند، ایجاد قنات و کاریز در گذشته چقدر دقیق انجام گرفته است، آب از زیرزمین جریان دارد و هم از چاه و هم از کانال استفاده شده و آبها تبخیر نمی‌شود. ما باید از همه علم و فناوری‌مان استفاده کنیم.
به هر حال ما در کشور کمبود آب داریم و در این استان بیشتر و خشکسالی هم بر مشکلات این استان و استان‌هایی که دچار خشکسالی مستمر از 14 تا 17 سال گذشته هستند اضافه کرده است. ولی به طور کل مسئله آب در کشور ما معضل است. مسئله فاضلاب در سراسر کشور ما مخصوصاً شهرهای بزرگ مسئله عمومی است و گاهی در شمال این مشکلات بیشتر است. ما باید در محیط زیست تحولاتی ایجاد کنیم. آلودگی محیط زیست برای سلامت و زندگی مردم و آینده کشور بسیار خطرناک است. در مسئله نفت و گاز اولویت‌هایی داریم که اگر توضیح دهیم که همسایه ما دو سه برابر بیشتر از ما گاز می‌برد، آن وقت شما می‌گویید ما راه‌آهن نمی‌خواهیم، بروید آنجا را درست کنید که گاز ما را آنها استفاده نکنند. ما منبع نفت داریم که همسایه می‌برد و ما نمی‌توانیم استفاده کنیم و این منبع روزی تمام می‌شود.
مسائل زیادی در کشور وجود دارد که مدیریت و اولویت بندی یکی از مسائل بسیار مهم آن و جذب و سرمایه یکی از مسائل دیگر است. شما باید سرمایه ایرانی‌ها و غیرایرانی‌ها را جذب کنید، دولت هم باید تسهیلات دهد و ان‌شاءالله بهرة صندوق هم باید متفاوت باشد تا بتوانیم سرمایه‌ها را جذب کنیم؛ مخصوصاً در استان‌هایی که نیازمندی‌های بیشتری دارند. من باز هم می‌خواهم از همه شما و مردم بسیار خوب این استان تشکر کنم. ان‌شاءالله خداوند به ما توفیق دهد که خادم خوبی برای این مردم عزیز، مردم سراسر ایران و مردم این استان باشیم و امیدوارم این سفر مایه خیر و برکت برای این استان باشد.

والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته

91675
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.