سخنرانی در جلسه شورای اداری استان بوشهر

اهمیت هماهنگی مسئولین استان در عمران و آبادی استان/ ضرورت پررنگ کردن اشتراکات/ پیشرفت کشورهای جنوب خلیج فارس در مقایسه با شمال آنها/ اهمیت ایجاد تعادل و توازن در شمال و جنوب آبراهه خلیج فارس/ سرمایه از عوامل مهم پیشرفت کشور/ اختلافات و نزاع های داخلی ، موجب فرار سرمایه/ اهمیت توسعه اقتصادی در قدرت ملی/ ضرورت افزایش جاذبه استان برای سرمایه گذاری/ اهمیت توسعه سواحل خلیج فارس/ حمل و نقل دریایی ، بهترین حمل و نقل/ جاذبه های طبیعی سواحل خلیج فارس/ سرمایه مهم مردم جنون سواحل خلیج فارس/ نیروی انسانی لایق در کشور/ اقدامات دولت برای افزایش استعداد بندری منطقه/ اهمیت اتصال بندرگاه بوشهر به راه آهن/ ایران ، اولین کشو دارای نیروگاه اتمی در منطقه/ اهمیت پیشرفت در فناوری هسته‌ای/ ضرورت استفاده از هزینه های داده شده بابت فناوری هسته ای/ فرهنگ مقاومت استان در برابر استعمارگرا/ اهمیت افزایش بهر وری از زمین و آب در کشور/ نقش کشاورزی گلخانه ای در صرفه جویی و ارزش افزوده/ تجهیز صیادی به فناوری های روز/ نقش تحقیقات و دانشگاه ها در فتح بازار های منطقه و دنیا/ ضرورت تحول در آموزش عالی و اتصال آن به شرکت های دانش بنیان/ سال فرهنگ یعنی سال تلاش در حوزه علم و دانش/ حفظ فرهنگ محلی از طریق عزاداری ها/ جاذبه استان برای گردشگری/ نقش نخبگان استان برای توسعه استان/ نقش گردشگری در ایجاد اشتغال/ اهمیت رابطه خوب با همسایگان برای اقتصاد کشور/ نقش صنعت تولید و بهره وری در افزایش قدرت ملی/ درس فداکاری و ایثار همه تلاشگران برای عزت آبادانی ایران

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطاهرین و صحبه المنتجبین

قبل از هر چیز باید از مردم مهمان‌نواز و خونگرم استان بوشهر تشکر و سپاسگزاری کنم.

از استقبال برادرانه و بسیار صمیمانه مردم این استان هم در خیابان‌ها و هم در اجتماع دیروز ورزشگاه و نیز جمع کثیری از مردم که نتوانستند وارد ورزشگاه شوند، صمیمانه تشکر و سپاسگزاری می‌کنم.

از مردم شهرستان‌های مختلف این استان عذرخواهی می‌کنم که نتوانستم مستقیماً خدمت آنها شرفیاب شوم. اما وزرا و معاونین به شهرستان‌ها رفتند. نظرات مردم را استماع کردند و الان هم خلاصه آن پیش روی من هست و ان‌شاءالله مطالبات مردم را در حد وسع این دولت دنبال خواهیم کرد.

از هماهنگی‌ای که بین مسئولین استان، نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی، نماینده مجلس خبرگان رهبری، نماینده ولی فقیه در استان، استاندار و همه مسئولین وجود دارد بسیار خوشحالم.

هرچه هماهنگی‌ها و همکاری‌ها بیشتر باشد هم مردم بیشتر خوشحال می‌شوند و هم وقت و فرصت برای توسعه و عمران و آبادانی استان صرف می‌شود.

خدای ناکرده اگر فاصله، اختلاف و اصطکاک باشد فرصت‌ها و امکانات صرف اختلافات و اصطکاکات می شود و چیزی به نفع مردم نخواهد بود.

البته اینکه در برخی از مسائل نظرات واحدی نباشد طبیعی است. اختلاف نظر در حدی قابل قبول و قابل پذیرش است. منتها ما هر مقدار اشتراکات را پررنگ کنیم و برای آبادانی کشورمان تلاش کنیم به نفع کشور و استان خواهد بود.

من نمی‌خواهم الان مقایسه کنم. شما شمال خلیج فارس را با جنوب آن مقایسه کنید. در گذشته دور چقدر بین شمال و جنوب خلیج فارس فاصله بود. چهل، پنجاه سال و حتی سی سال پیش به کشورهای جنوبی می‌رفتید با ایرانی که در شمال خلیج فارس بود فاصله زیادی داشتند. این روند امروز کم کم معکوس می‌شود.

البته ایران از لحاظ فرهنگی و تمدنی و پتانسیل‌ها جایگاه بسیار عظیمی دارد. ولی به هر حال آبراهی به نام خلیج فارس داریم که عده‌ای در شمال آن و عده‌ای در جنوب آن هستیم.

توازنی که ما در داخل کشور به دنبال آن هستیم و باید آن تعادل و توازن را دنبال کنیم، این است که زمانی خدای ناکرده توازن شمال و جنوب خلیج فارس به هم نخورد. البته ما مشکلات خاص خودمان را داشتیم. جنگ 8 ساله داشتیم. امروز تحریم داریم. فشار ابرقدرت‌ها را داریم و اهدف و آرمان‌های یک انقلاب بزرگ را دنبال می‌کنیم. تمام اینها جای خودش درست است. اما در عین حال باید تلاش کنیم شمال خلیج فارس به عنوان منطقه بسیار مهم در کل خاورمیانه و از جمله این آبراه محفوظ بماند و این اقتدار و قدرت‌نمایی، توسعه و آبادانی ما در سایه همدلی و رفاقت و همکاری و دست به دست هم دادن حاصل می‌شود.

نقش سرمایه در توسعه کشور و افزایش قدرت ملی

البته برای پیشرفت هر کشوری نیاز به سرمایه است. سرمایه داخلی و خارجی. آن چیزی هم که ما به عنوان فناوری و توسعه علمی در کشور بیان می‌شود بخش مهمی از آن با سرمایه ایجاد می‌شود. یعنی اگر سرمایه‌دار بزرگی وارد کشور شود همراه با سرمایه‌اش فناوری‌های نو را هم می‌آورد. بخشی از فناوری‌ها هم به عهده دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی و نخبگان ماست. اینها جای خودش محفوظ است. بدون سرمایه توسعه تحقق پیدا نمی‌کند. دیگر هر چه بگوییم شعاراست. ما اگر می‌خواهیم توسعه پیدا کنیم باید در بخش کشاورزی، صنعت و خدمات سرمایه‌گذاری کنیم. بدون سرمایه پیشرفت و توسعه امکان‌پذیر نیست. در داخل هم باید به سرمایه‌گذاری تشویق کنیم که پول به مسیرهای مخرب نرود. چون در کشور نقدینگی وجود دارد، ما باید نقدینگی را جذب کنیم تا تبدیل به سرمایه‌گذاری در زمینه زیرساخت‌ها و کشاورزی و صنعت و خدمات شود. والا اگر خدای ناکرده در کشور ناامنی ایجاد شود. دعوا و اختلاف و نزاع و چیزهای کوچک را بزرگ کردن باشد، خوب یا بد سرمایه همانند آهو است، خیلی زود فرار می‌کند. ما باید سرمایه جذب کنیم و آن را بیاوریم.

کشور باید در مسیر پیشرفت قرار بگیرد. قدرت ملی که می‌گوییم بخش بزرگ این قدرت ملی در سایه توسعه اقتصادی است و البته در کنار آن باید توسعه فرهنگی و اجتماعی هم باشد که یک توسعه جامع متوازن اتفاق می‌افتد.

زمینه‌ها و جاذبه‌های فراوان استان های ساحلی خلیج فارس برای سرمایه گذاری و توسعه

دیروز در جمع کارآفرینان شرکت کردم و خوشحال شدم که عده‌ای از ایرانیانی که در کشورهای همجوار ساکن بودند و کارآفرین بودند علاقه‌مندند تا در این استان فعالیت اقتصادی باشند. همه باید تشویق کنیم. هم با زبان و بیش از زبان با عمل. یعنی شرایطی فراهم کنیم که جاذبه این استان برای جذب سرمایه بالا رود.

بوشهر استان بسیار بزرگی است. و ذاتاً استان بسیار پرجاذبه‌ای است. خود اینکه در ساحل خلیج فارس است جاذبه اول است. چون کنار یک آبراه بین‌المللی است و خلیج فارس هم به دریای عمان وصل است و آن هم به اقیانوس هند و نهایتاً به آب‌های بین‌المللی وصل است.

ما روی جنوب کشور و ساحل خلیج فارس و دریای عمان در گذشته کم کار کرده‌ایم. خیلی امکانات وجود دارد. شما ببینید چقدر از جمعیت کشور کنار این ساحل است. شما از خوزستان و خرمشهر حرکت کنید و بروید تا گواتر. این مسیر طولانی چقدر بیابان، شهر و چقدر آباد است؟ ساحلش، جزیره‌اش، خودش، خلیج‌های کوچکش، واقعاً چقدر جاذبه است؟

بهترین حمل و نقل، حمل و نقل دریایی است. تفریحی‌ترین سفر، سفر دریایی است.

اصلاً خود مردم بیایند ایام تعطیلات خود را در سواحل خلیج فارس و با کشتی بگذارنند، نمی‌خواهد به گردشگر خارجی بپردازیم، همین داخلی را انجام دهیم.

ما می‌توانیم. آثار تاریخی، زیبایی‌های طبیعی و آب و هوای متنوع داریم. در سواحل جنوبی خلیج فارس و دریای عمان، تقریباً پنج شش ماه حالت بهار دارد. از اواخر مهر و اوایل آبان تا اواخر فروردین آب و هوای بهاری، معتدل و پر جاذبه است.

همین درخت‌های زیبا مثل انجیر معابد که در بوشهر و جنوب مشاهده می‌کنید چقدر زیباست. آنهایی که مقداری کهن است، پنجاه ساله و صد ساله است، چقدر قشنگ است. استعداد در این استان‌ها و جاذبه‌های طبیعی فراوان است. در برخی از نقاط جنوب کوه‌هایی وجود دارد که به آنها مینیاتوری می‌گویند، واقعاً مینیاتور است. چقدر جاذب و زیباست. سواحل ما همچنین. پس خداوند این نعمت بسیار ارزشمند را به ما داده است.

از زمین و ساحل مهم‌تر مردم خوب ما هستند. مردم دلاور و فرهنگ دوست ما هستند. ما به فرهنگ جامعه و به گذشته‌هایمان احترام بگذاریم. در این سرزمین فرهنگ اسلام و تفکر اهل بیت آمده و در کنار آن انقلاب اسلامی ضمیمه شده است.

رهبر بزرگی مثل امام در این کشور در کنار ما بود و ما را هدایت کرده است.

امروز همان راه را مقام معظم رهبری ادامه می‌دهد. این همه حوزه‌های علمیه، علما، دانشگاه و دانشمندان داریم. نیروی انسانی خیلی مهم است و ما نیروی انسانی لایقی داریم. این همه متخصص، استاد، پزشک و محقق داریم. باید استفاده و برنامه‌ریزی کنیم. باید تلاش بکنیم این استعدادها را شکوفا کنیم.

نکته دوم در کنار بحث جذب سرمایه که ما هم دیروز و هم امروز قبل از این جلسه به بندر و ساحل رفتیم، اینکه استعداد بندری ما به دو برابر افزایش پیدا می‌کند و از 7 میلیون به 15 میلیون ظرف سال‌های آینده خواهد رسید، کار بسیار بزرگی است.

توجه ویژه دولت به افزایش استعداد بندری منطقه

امروز عملیات با نام حق شروع شد. ان‌شاءالله ادامه پیدا کند. تلاشگران و کارآفرینان و سرمایه‌گذاران در این بخش به ما قول دادند تا سه سال دیگر بخش اول پروژه را نهایی و عملیاتی کنند و آبخورها در بندرگاه اضافه شود. هم اکنون شناورهای 30 هزار تنی پهلو می‌گیرند که به شناورهای 50 هزار تنی تبدیل خواهد شد. تحول بسیار بزرگی خواهد بود. خود این کار بوشهر را متحول می‌کند. البته در نهایت باید در کنار چنین بندرگاهی راه‌آهن هم بیاید و تکمیل آن منوط به راه‌آهن است. همان‌طور که من شب گذشته گفتم ما دنبال آن هستیم. چون چیزی را که برای من صددرصد روشن نباشد و در تهران تصویب نکرده باشیم معمولاً اظهار نمی‌کنم. لذا مسئله راه‌آهن را اعلام نکردم ولی به هر حال راه‌آهن جزو مسائل مهمی است و تا راه‌آهن نیاید این بندر نمی‌تواند به صورت یک بندر قوی و فعال در صحنه حضور داشته باشد.

البته حمل و نقل با کامیون انجام می‌گیرد ولی راه‌آهن چیز دیگری است و در نهایت راه‌آهن شیراز باید به بوشهر وصل گردد.

ما هم باید فکر و تلاش کنیم. البته از قبل راه‌حل‌هایی در ذهن من بود. چون هنوز انجام نگرفته من اعلام نکردم. ان‌شاءالله دنبال می‌کنیم. ان‌شاءالله خدا کمک کند بتوانیم در این راه هم قدمی برداریم.

دیروز به نیروگاه اتمی بوشهر رفتیم. البته زمان جنگ من چند بار به همین نیروگاه آمدم، البته به خاطر بمباران و مسائل دیگر که داشتیم. بعد از جنگ نشده بود که این نیروگاه را از نزدیک ببینم.

ضرورت حداکثر استفاده از فناوری هسته‌ای با توجه به هزینه‌های داده شده

این بسیار مهم است که ما در منطقه الان اولین کشوری هستیم که دارای نیروگاه اتمی هستیم. ان‌شاءالله توسعه هم پیدا می‌کند. دو واحد نیروگاهی دیگر در کنار همین نیروگاه در آینده فعال خواهد شد. قدم‌های اولیه‌اش برداشته شده. این هم برای استان بسیار مهم است. جایی که در آینده سه هزار مگابایت برق هسته‌ای دارد وقتی برق هسته‌ای می‌آید در کنارش دانش، علوم پایه و علوم مربوط به استفاده از نیروگاه می‌آید. ان‌شاءالله ما در آینده باید خودمان نیروگاه ساز بشویم. قدم به قدم باید جلو برویم. ما در فناوری هسته‌ای در بخش‌های مختلف صلح‌آمیز هسته‌ای باید گام‌ها را به پیش بگذاریم. مخصوصاً حالا در هسته‌ای که به خاطر توطئه دیگران هزینة بالایی هم پرداخت کردیم، البته ظالمانه بوده و توطئة دیگران بوده. اتهامات ناروا و غلط بوده. اما به هر حال فناوری‌ای است که هزینة بالایی برای آن ملت داده است. حالا که ما هزینه بالایی دادیم باید حداکثر استفاده را هم ببریم. این نمی‌شود که در فناوری هزینة بالایی بدهیم بعد هم استفاده و بهره‌برداری نکنیم، باید بهره‌برداری کنیم.

در مجموع در این استان استعدادهای بسیار زیادی وجود دارد، امکانات زیادی هم هست. از پارس جنوبی تا اسکلة صادرات نفتی ما در این استان تا پایگاه‌های هوایی و دریایی که داریم، نیروهای مسلحی که داریم. فرهنگ مقاومت و ایستادگی که در این استان در برابر استعمار و استعمارگران بوده و این روحیه الحمدلله ادامه دارد. ما باید از همة اینها استفاده کنیم.

مسئلة بعدی این است که ما باید بهره‌وری‌ها را بالا ببریم. به هر حال در کشور ما آب و زمین کشاورزی محدود است. کشور ما کشور بزرگی است اما همة نقاطش که استعداد کشاورزی نیست. به هر حال 17، 18 میلیون هکتار که محدود است و در آینده می‌شود کمی به آن اضافه کرد، منتها از این‌ها باید بتوانیم به خوبی استفاده کنیم. مشکل ما الان قبل از زمین مسئلة آب است و قبل از اینکه بگوییم منابع آب را چگونه اضافه کنیم که البته راهش وجود دارد، استفادة درست و بهره وری صحیح است. برای این کار باید از علم، دانش، دانشگاه از تکنولوژی، و سرمایه استفاده کنیم.

دیروز در همان جلسة کارآفرینان گفته شد که اگر بخشی از کشاورزی اینجا تبدیل به حالت گلخانه‌ای بشود چقدر می‌تواند درآمد را اضافه کند و ارزش افزوده را اضافه کند. صرفه‌جویی در آب و زمین خیلی مهم است. این استان از لحاظ آبزیان، میگو و ماهی پیشتاز و اول است. این خیلی ارزشمند است باید این کار را توسعه بدهیم. در زمینة صیادی ما باید به فناوری‌های روز مجهز بشویم. البته در خلیج فارس عمق آب خیلی زیاد نیست اما در دریای عمان که می‌رویم عمق آب خیلی بیشتر است. امروز ابزار جدیدی وجود دارد که چگونه حتی از عمق 20، 30 متری صیادی بشود. این همه دانشگاهی که در کشور، در بوشهر و سایر استان‌ها داریم، مراکز تحقیقاتی ما باید به تولید ما وصل شود. باید در بوشهر به صیادی به کشتی‌سازی واستفاده از سواحل وصل شود والا اگر بنا باشد در بوشهر همان جور درس بخوانند که در یزد درس می‌خوانند فرق اینجا با آنجا در چیست؟ آنجا لب ساحل و آنجا وسط کویر است. آنجا باید علوم و فنون خاصی باشد اینجا باید علوم و فنون خاصی باشد. ما یک تحولی باید در زمینة آموزش عالی و نحوة اتصال آموزش، تحقیقات، شرکت‌های دانش بنیان ایجاد کنیم، نهایت باید بازارها را فتح کنیم والا بقیة موارد حرف است.

اهمیت علم و دانش و تحقیقات در فتح بازارها

دانشگاه، علم، تحقیقات، بعد چه؟ ما باید فاتح بازارهای منطقه و دنیا باشیم اگر هدف آن شود صنعت هم درست می‌شود. چون می‌خواهد بازار را فتح کند کیفیت هم درست می‌شود. چون می‌خواهد کیفیت درست بشود مراکز تحقیقاتی ما فعال می‌شود. چون مراکز تحقیقاتی ما بخواهد فعال بشود دانشگاه هم فعال می‌شود. ما آن طرفی شروع کردیم. یعنی همه سرمایه‌گذاری در دانشگاه‌ها انجام می‌شود. بعد چه می‌شود؟ عده‌ای تربیت می‌شوند بیرون می‌آیند، دانش آموختة عالم بیکار می‌شوند. اما اگر از آن طرف شروع بکنیم هدف ما به دست آوردن بازارهای منطقه و دنیا باشد. حالا چگونه باید بازراها را به دست آوریم. چه کالایی باید ببریم که آن بازار را فتح کنیم؟ آن کالای ما چه کیفیتی باشد؟ با چه قیمتی باشد که رقابت بکند؟ آن وقت تولید ما در داخل چگونه باشد؟ و تولید ما در داخل چگونه باید پیشرفت بکند؟ مراکز تحقیقاتی ما چه کار بکند؟ دانشگاه‌های ما چگونه پشتیبانی کنند؟ اگر آن طرف را شروع و آغاز بکنیم به نتیجة درست می‌رسیم.

ما باید از همة امکانات‌مان به خوبی بهره‌برداری کنیم. بهره‌وری را بالا ببریم، بهره‌وری با دانش و علم امکان‌پذیر است. معنی سال فرهنگ، این است یعنی ما در علم و دانش تلاش بکنیم. در مراکز تحقیقاتی و فرهنگ بومی و ملی یکی از آثار ارزشمند هر استانی فقط آن ساختمان و خیابان، طبیعت و درخت نیست. حفظ فرهنگ‌ها و آثار گذشته است. این فرهنگ بخشی از آن در ساختمان است. بخشی از آن در مغزها، ذوق و برنامه‌های مختلف است. ما باید آنها را زنده نگه داریم. ما باید عزاداری‌‌هایمان را حفظ کنیم، البته اصل عزاداری‌های ما عشق به اهل بیت و اباعبدالله الحسین(ع) است اما در عزاداری ما فرهنگ محلی هم حفظ شده، مثلاً عزاداری در بوشهر با عزاداری در مرکز ایران تا شمال تفاوت‌هایی دارد. حتی نحوة عزاداری برای امام حسین، سبک سینه زدن، شعر، لحنش، نوایش متفاوت است. فرهنگ را باید حفظ کنیم اینها فرهنگ‌های ماست. باید حراست و حفاظت کنیم، اینها هم جزء جاذبه‌های ماست که جاذبه‌ها را باید حفظ بکنیم.

اگر گردشگر خارجی به کشور ما می‌آید، باید همة جاذبه‌های طبیعی و تاریخی، سنتی و فرهنگی ما، همة این جاذبه‌ها باشند و ببینند. یکی از راه‌های پیشرفت استان همانی است که توریسم می‌گوییم و به هر حال سیاحت است.

سیاحت خود بوشهر، جزء آنجاهایی بوده که جاذبة بسیاری برای گردشگر و سیاح داشته است. بوشهر هم سرزمین تجارت هم سیاحت، هم کشاورزی و زراعت و هم صنعت بوده، حالا از صنعت‌های دستی قدیم گرفته تا صنایع مربوط به قایق و کشتی در گذشته و تا امروز که توسعه پیدا کرده و حالا پارس جنوبی جزء بخشی از صنعت این کشور و این استان شده است.

ایجاد قدرت ملی واقعی با تولید وصنعت، نه شعار و دعوا

همة اینها را ما باید توسعه بدهیم و نیروی انسانی را هم، همنوا با توسعة استان بسازیم. توسعة استان دست شما نخبگان، اندیشمندان و صاحبان تجربه استان است، شما باید بنشینید راه حل و مسیر بهتر را پیدا بکنید. بتوانید جاذبة گردشگری را در این استان اضافه کنید. گردشگری و صنعت توریسم و سیاحت امروز بسیار پردرآمد برای کشور ماست. ما کشوری در همسایگی خودمان داریم که تعداد گردشگری‌های خارجی آن در سال گذشته 37 میلیون نفر بوده. ایران استعداد این را دارد که گردشگر جذب کند. شما ببینید 50 میلیون بیاید چقدر شغل ایجاد می‌شود. این که ما می‌گوییم جوان‌های ما بیکار هستند چگونه باید حل کنیم؟ با کشاورزی، صنعت، توریسم و با تجارت خارجی باید حل کنیم وقتی بخواهیم با تجارت خارجی حل کنیم با همسایگان باید رابطة خوب داشته باشیم. با دنیا باید رابطة خوب داشته باشیم. نمی‌شود کشورهای همسایة شما بازار صادراتی شما باشد صبح تا شب هم بخواهید با آنها دعوا کنید. نمی‌شود در فناوری از امکانات دنیا استفاده کنید صبح تا شب هم با دنیا دعوا کنید.

یک چارچوبی دارد، دعوا و رفاقت جا دارد. هر کدام مسیر و زمانی دارد. ما همة فکرمان را باید به کار بگیریم که قدرت ملی درست کنیم. شعار ندهیم. قدرت ملی واقعی درست کنیم. البته بخشی از قدرت ملی ما احیای فرهنگ فداکاری و ایثار است. این هم قدرت ملی ماست. اما قدرت ملی در کنار صنعت، تولید و بهره‌وری هم هست. شما آب کم داشته باشید نتوانید از آن آب به خوبی استفاده کنید. بعد هم عده‌ای گرسنه بمانند. آن وقت می‌شود من وجد ماءً و تراباً ثم افتقر فابعده الله[1] از رحمت خدا دور است جایی که زمین و آب هست و در آن فقیر است. این من وجد ماء و تراباً به عنوان نمونه‌ای است من وجد معدناً، من وجد ساملاً تمام اینها هست.

ما از امکانات و جاذبه‌ها باید استفاده کنیم، از استعدادها استفاده کنیم و کشورمان و استان‌مان را توسعه دهیم. من هم به آیندة کشور و هم به آیندة استان امیدوار هستم. این استان استعدادهای بسیار زیادی دارد.

همان‌گونه که بزرگان شما رئیس علی دلواری‌ها، مهدوی‌ها آنهایی که در ناوچة پیکان بودند. آنهایی که فداکاری کردند، آنهایی که بسیجی بودند، آنهایی که سپاهی بودند. آنهایی که در نیروی هوایی و دریایی و زمینی بودند. آنهایی که ایثار و فداکاری کردند و این فرهنگ ایستادگی و مقاومت را به ما یاد دادند و آنها که برای آبادانی این سرزمین تلاش کردند. همة آنهایی که امروز در پارس جنوبی کار می‌کنند. همة آنهایی که برایر ساخت بندر و راه‌ها کار می‌کنند و آنها دارند به کشور خدمت می‌کنند. همة آنهایی که درس می‌خوانند و در دانشگاه‌ها تحقیق می‌کنند و در دانشگاه‌ها دارند کار اجرایی انجام می‌دهند. همه باید دست به دست هم بدهیم. این استان، از هر نظر استان لایقی است. مردم بزرگواری دارد.

دولت در حد توان خودش کمک خواهد کرد. همة این پروژه هایی که اعلام شد، ان‌شاءالله در طول دولت یازدهم اجرایی شدن آنها را دنبال می‌کنیم.

مسئولین اجرایی استان و نمایندگان محترم مجلس، نمایندة محترم ولی فقیه آنها دنبال کنند تا وعده‌هایی که داده شده همه ان‌شاءالله اجرایی بشود.

همة آنهایی که مسئول هستند، همه باید دست به دست هم بدهیم همه باید کنار هم قرار بگیریم و ان‌شاءالله کشور را به آن نقطه‌ای برسانیم که رضای خدا و رضای خلق و مردم ما در آن باشد، رضای ولی‌عصر امام زمان (عج) در آن باشد و ارواح طیبة همة شهیدان‌مان و امام شهیدان‌مان ان‌شاءالله از ما راضی و خشنود باشندو این کار ان‌شاءالله با ایثار و فداکاری و همت بلند مردم این سرزمین و کل ایران امکان‌پذیر خواهد بود.

خداوند ان‌شاءالله بر توفیقات همة شما بیفزاید.

والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته

[1] . حضرت علی(ع). وسائل الشیعه/حرعاملی/ج1/ص24.

91674
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.