سخنرانی‌ در مراسم روز دانشجو، همراه با پرسش و پاسخ

16آذر روز آزادی، استقلال و حاکمیت ملی/ دانشگاه تهران پیشتاز حرکت‌های آزادی‌خواهانه و استقلال‌طلبانه/ استفاده بهتر از فضایِ دانشگاه به نفع کشور و ملت/ دانشگاه پرچمدار علم، دانش، آزادی و تضادی خردمندانه/ دانشجویان، دیده‌بانان علم و سیاست/ دانشجویان نقادان دلسوز دولت و جامعه و فرهنگ و... / لزوم برقراری توازن بین آرمان و واقعیت/ درون نگری و برون گرایی/ لزوم ارتباط با جهان/ غیرممکن بودن اقتصاد بدون ارتباط با جهان/ نقش‌ ایران در جلوگیری از بروز جنگ در سوریه/ لزوم لحاظ قدرت ایران در معادلات منطقه‌ای از جانب قدرت‌های بزرگ/ اقدامات دولت در عرصة سیاست خارجی/ ارتباط و تعامل سازنده با جهان/ لزوم اجماع نظر در مسائل کلان کشور/ لزوم توسعه در همة ابعاد/ بالا بردن آستانة تحمل/ پایبندی دولت به وعده‌های خود/ فاصله گرفتن از فضای احساسی و استفاده از عقلانیت و اعتدال/ یادی از پیشتازان حرکت دانشجویی و دانشگاه/ یاد کردی از قهرمانان عرصة دفاع مقدس/ لزوم ارتقاء قدرت ملی/ ضرورت بالا بردن تولید ناخالص ملی/ توسعة اقتصاد دانش‌بنیان/ علت عدم اجرای قوانین مربوط به شرکت‌های دانش‌بنیان/ وضع قوانین در خصوص شرکت‌های دانش‌بنیان/ لزوم راه‌اندازی و فعال‌سازی شرکت‌های دانش‌بنیان/ تسهیلات صندوق نوآوری و شکوفایی برای شرکت‌های دانش‌بنیان/ پیوند محصول دانشگاه به جامعه و تولید/ علت ترجیح اقتصاد و سیاست خارجی در صدور گذشته/ اولویت نظام علمی/ حاکمیت آزادی بر فضای علمی/ تلاش دولت برای آرامش فضای دانشگاه/ اشتغال سال‌های آینده مهم‌ترین نگرانی دولت / تبیین سیاست خارجی برای مردم/ بالا رفتن جایگاه ایران و ایرونی در جهان/ دلایل خروج نخبگان/ ایجاد فضای لازم برای فعالیت نخبگان/ ارائة آماری از وضعیت کشور / رشد منفی اقتصادی/بدهی دولت به سیستم بانکی / بدهی دولت به پیمانکارها و بخش خصوصی/ اقدامات دولت در بخش‌های اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و سیاست خارجی/ تقدیم لایحه بودجه 93 به مجلس/ اصلاح بودجه

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطاهرین و صحبّه المنتجبین

بسیار خرسندم که در سال تحصیلی جدید، بار دیگر موفق شدم تا در جمع دانشجویان، استادان و فرهیختگان حضور داشته باشم.

روز ۱۶ آذر روز آزادی، استقلال و حاکمیت ملی است؛ روز دانشجو و روزی است که یادآور حادثة شصت سال پیش در دانشگاه تهران، فداکاری و ایثار این قشر پیشتاز در برابر استبداد و استعمار است. ۱۶ آذر روز آزادی، استقلال و حاکمیت ملی است.

از شصت سال پیش و پس از حماسه و قهرمانی دانشجویان در ۱۶ آذر ۱۳۳۲ تا امروز، حرکت‌های بسیار عظیم، بزرگ و سرنوشت‌سازی به دست دانشجویان و استادان تحقق یافته است. اصولاً از انقلاب مشروطه تا امروز مردم ایران و به ویژه نسل جوان و دانشجویان همواره در برابر مسئلة مهم حاکمیت ملی،‌ استقلال و مبارزه با استبداد و استعمار، ایستادگی و مقاومت خود را نشان داده است.

پانزده خرداد ۱۳۴۲ و همة حوادث دانشگاهی پس از آن در دانشگاه‌های مختلف از جملة این موارد است که خود من از سال‌های 13۴۸ - 13۵۲ که در دانشگاه تهران بودم، شاهد این جنبش در سراسر دانشگاه‌های ایران به ویژه تهران بودم و البته اشکالی ندارد در پرانتز بگویم که دانشگاه تهران آن زمان پیشتاز بود؛ البته امروز همة دانشگاه‌ها در صف مقدم و در کنار یکدیگر در برابر استعمار، استبداد و هرگونه مداخلة خارجی با قدرت ایستاده‌‌اند.

عزت‌خواهی - که به حق شعار شماست - عدالت‌خواهی، آزادی‌طلبی و استقلال‌خواهی، آرمان بلند این ملت و جوانان غیور این سرزمین است. همة تلاش دولت تدبیر و امید بر آن است که از فضای دانشگاه استفاده بهتری به نفع این کشور، ملت، مرز و بوم و ملت‌های منطقه، جهان اسلام و همة مستضعفین بشود. این آرزوی این دولت است.

دانشگاه علاوه بر اینکه پرچمدار علم و دانش است - که در سخنان امروزم بر این نکته تأکید بیشتری خواهم کرد - پرچمدار آزادی و نقادی خردمندانه در این سرزمین است. درست است که دانشگاه خانه احزاب نیست، اما کارگاه سیاست است؛ البته سیاست نه به مفهوم رایج امروزش که تسابق و رقابت در به دست آوردن قدرت است، بلکه به همان مفهوم مرسوم فرهنگ اسلامی - ایرانی ما که معنای تدبیر منزل و حکمت عملی دارد؛ یعنی سیاست به مفهوم ادارة بهتر کشور.

دانشجویان ما دیده‌بان علم و سیاست‌ هستند. هر کجا که دانشجو ببیند حرکتی در این کشور، اعم از دولت یا هر نهاد دیگری، از مسیر عقلانیت، خردورزی و منافع ملی فاصله می‌گیرد، صدای رسای دانشجو برای جلوگیری از انحراف بلند خواهد بود.

حق مسلّم دانشجویان عزیز است که دولت را نقد کنند؛ نقدی دلسوزانه که راه بهتر را به دولتمردان معرفی کند. علاوه بر آن، دانشجو و دانشگاه باید نقاد جامعه و فرهنگ جامعه نیز باشند. ما باید با راه و روش ریا و نفاق، دروغ، اتهام، افراط و افراط‌گری نقادانه برخورد کنیم و همه را به مسیر عقلانیت، اعتدال، توسعه، پیشرفت، عدالت و آزادی دعوت کنیم.

بنابراین، ملت ایران، نسل جوان ما و پیشتازان جامعه یعنی دانشجویان همواره به دنبال آرمان‌خواهی و تحقق آرمان‌های بلندی هستند که در رأس آن حاکمیت ملی، استقلال،‌ آزادی، پیشرفت و توسعه کشور و همچنین حراست و حفاظت از هویت ایرانی - اسلامی این سرزمین است.

ما در پی همة این آرمان‌ها باید سختکوش باشیم، اما همان‌طور که مقام معظم رهبری بر آن تأکید کردند، باید بین آرمان و واقعیت توازن برقرار کنیم، باید واقعیت‌ها را ببینیم و بشناسیم. ما در دنیای بسیار پرچالشی زندگی می‌کنیم. ما باید امکانات خود را به خوبی بشناسیم، توانمندی خود را به خوبی بدانیم، جهان و منطقه را هم به خوبی بشناسیم، نظم حاکم بر جهان را نیز به خوبی بشناسیم، زیرا می‌خواهیم با جهان در تعامل سازنده و مثبت باشیم.

درست است که باید نگاه اصلی ما به درون باشد، راست است که قدرت اصلی ما از داخل جامعه، سرزمین و ایران عزیز منشأ می‌گیرد، اما باید بدانیم با توجه به تأثیرگذاری ملت بزرگ این سرزمین و آثار انقلاب اسلامی در منطقه و جهان و رسالت بلند فرهنگی و علمی که بر دوش داریم، نمی‌توانیم دروازه‌های کشور را ببندیم.

ما باید با منطق و استدلال و تکیه بر آرمان‌های خود و حقوق مسلم ملت ایران در برابر دیگران که می‌خواهند دروازه‌ها را به روی ما ببندند، این دروازه‌ها را بگشاییم. در دنیای امروز قدرت ملی، بدون رابطه با جهان و همچنین توسعه و پیشرفت داخلی و تعامل اقتصادی با جهان، نه تنها بسیار بسیار دشوار، که حتی گاهی ناممکن است.

در دنیای امروز ما نمی‌توانیم اقتصادی داشته باشیم که با دنیای بیرون در ارتباط نباشد. سیستم بانکی، پولی، اقتصادی، نظام صادرات و واردات کشور، حتی تأثیرگذاری ما در مسائل مهم منطقه و جهان، به یکدیگر وابسته هستند.

ما برای جلوگیری از جنگ جدید در منطقه و سوریه نقش تأثیرگذاری داشتیم. نقش ایران، روسیه و بسیاری از کشورهای منطقه از جمله لبنان، عراق و دیگران برای جلوگیری از جنگ خانمانسوز، بسیار تأثیرگذار بود. من اینجا نمی‌خواهم جمله‌ای بگویم که عده‌ای از آن به خود شیفتگی تعبیر بکنند، اما بدانید در دنیای امروز حتی کشورهای بزرگ برای حل مسائل منطقه، ناچارند در معادلات منطقه‌ای، قدرت ملت بزرگ ایران را مد نظر قرار دهند.

دانشجویان عزیز، استادان بزرگوار!

دولت تدبیر و امید در طول این صد روز و اندی، حداقل یکی از گره‌های اصلی را که مربوط به ده سال گذشته در روابط خارجی بود، گشود و باز کرد. شما دیدید که در این تفاهم، چه کشورهایی عصبانی و ناراحت شدند و به صهیونیسم چه ضربه‌ای وارد شد.

بنابراین، دولت با رهنمودها و حمایت‌های مقام معظم رهبری و با حمایت قاطع ملت ایران، اولین قدم مؤثر را در طول صد روز اول در زمینه ارتباط و تعامل سازنده با جهان به نفع ملت و کشور برداشت. ما می‌بینیم همة کشورهای منطقه که دوست یا متحد ما هستند، تا چه حد از این توافق ابراز خوشحالی می‌کنند و شما می‌بینید که برخی از کشورهایی که متأسفانه منافع بلندمدت خود را نمی‌بینند، در کنار رژیم صهیونیستی تا چه حد عصبانی هستند.

بنابراین، می‌بینیم که ملت و دانشگاه ما آرمان‌ها را هرگز از یاد نبرده‌اند، حاکمیت ملی، استقلال، هویت ایرانی - اسلامی، پیشرفت، توسعه و عدالت‌خواهی آرمان‌های بلند ماست که باید همة آنها را مطالبه کنیم. اما برای دستیابی به این آرمان‌ها، باید اصول و روش‌های اساسی را مدنظر قرار دهیم که اگر در تاکتیک و روش اختلاف داریم، در مسائل کلان باید به اجماع نظر برسیم.

شعار ما این است که سانتریفیوژ باید بچرخد، اما زندگی مردم و اقتصاد هم باید بچرخد. دولت بر این وعده‌ای که به مردم داده تا آخر ایستاده است.

انرژی هسته‌ای و نه تنها انرژی هسته‌ای، که فناوری هسته‌ای و حتی غنی‌سازی هم حق مسلم ماست، اما در کنارش پیشرفت و توسعه، بهبود معیشت و رفاه مردم و شکستن و ویران کردن ساختمان منحوس تحریم ظالمانه هم حق مسلم ماست.

دولت به همة وعده‌هایی که به مردم داده پایبند است، اما برای دستیابی به اهدافمان نیاز به ایجاد اجماع داخلی و همدلی داریم و باید افکارمان را نسبت به دستیابی به آرمان‌های بلندمان به هم نزدیک و نزدیک‌تر کنیم؛ همچنین باید آستانة تحملمان را نسبت به همدیگر بالا ببریم.

اگر نتوانیم مسائل داخلی خودمان را با آرامش، عقلانیت و در چارچوب قانون با ایجاد اجماع داخلی حل کنیم، چگونه می‌خواهیم مسائل و معضلات پیچیده منطقه و جهان را حل کنیم؟

ما در بسیاری از مسائل به بردباری، صبر، تحمل و دقت نیاز داریم؛ باید یک مقدار از فضای احساسی فاصله بگیریم؛ با عقلانیت و اعتدال مسائل قابل حل و فصل است.

آنهایی که در دانشگاه فضای جنبش دانشجویی و حرکت سیاسی دانشگاه را هدایت کردند، شخصیت‌هایی چون آیت‌الله طالقانی، آیت‌الله مطهری و آیت‌الله بهشتی، مهندس بازرگان، دکتر علی شریعتی، دکتر مصطفی چمران و از این قبیل سرداران و عزیزان بودند؛ اینها پیشتازان حرکت دانشجویی و دانشگاه هستند. یادمان باشد آن زمان کسانی که هدایت حرکت دانشجویی را برعهده داشتند، نه ریالی دریافت می‌کردند و نه از دولت و حکومت دستور می‌گرفتند.

ما باید پیرو راه آن عزیزان باشیم، البته همة آن بزرگان و سردارانی که شما نام می‌برید، از همت، باکری، خرازی، شهید بابایی، شهید ستاری، شهید صیاد شیرازی و همة بسیجیان قهرمان الگوهای بزرگ ما هستند.

بسیج، منحصر در بسیج دانشجویی نیست. اگر بسیج را به معنای فکر بسیجی و فدا کردن منافع شخصی و گروهی در پای منافع ملی و ‌اسلامی بدانیم، ما ۷۵ میلیون بسیجی در این کشور داریم و باید برای آینده کشورمان، به صورت عقلانی در چارچوب علم و دانش برنامه‌ریزی کنیم؛ مخصوصاً شما دانشگاهیان عزیز که دیده‌بان علم و عقلانیت هستید. باید قدرت ملی‌مان را بالا ببریم، بدانید بدون قدرت علمی و اقتصادی، قدرت ملی بالا نخواهد رفت.

شما امروز می‌بینید که کشوری مثل برزیل در امریکای لاتین با یک برنامه‌ریزی چند ساله، تولید ناخالصی داخلی‌اش در سال گذشته حتی از روسیه بالاتر رفته است. در سال گذشته تولید ناخالص داخلی برزیل ۲۲۵۳ میلیارد دلار بوده، تولید ناخالص داخلی در روسیه ۲۰۳۰ میلیارد دلار بوده است. ما هنوز با این رقم‌ها فاصله داریم. اما ما هم به حول و قوه الهی و کمک شما دانشگاهیان و با توسعه علم، دانش و فناوری می‌توانیم به این رقم دست یابیم.

در سال‌های گذشته که وضع نفت ما خیلی خوب بود چقدر درآمد نفتی داشته‌ایم؟ مثلاً ۷۰ – 80 میلیارد دلار که با بقیه درآمدهای ارزی ما حدود ۱۰۰ میلیارد دلار بوده است. شما می‌دانید درآمد چهار شرکت دانش بنیان مثل «مایکروسافت»، «فیس بوک»، «اپل» و «گوگل» در سال گذشته چقدر بوده است؟ سود خالص آنها ۲۶۶ میلیارد دلار بوده است. پس ما هم می‌توانیم. شما دانشگاهیان هستید که باید اقتصاد دانش‌بنیان را توسعه دهید. اقتصاد دانش‌بنیان چیزی است که مقام معظم رهبری نیز همواره بر آن تأکید کرده‌اند.

من بسیار خوشحالم که این خبر را در روز دانشجو به شما بدهم . برای اینکه شرکت‌های دانش بنیان ما فعال شود، در سال‌های گذشته قوانین و مقررات خوبی وضع شده بود، اما دعوا بین وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از یک طرف و معاونت علمی و فناوری رئیس‌جمهور از طرف دیگر باعث شده بود که هیچ یک از این مقررات اجرا نشود. این دو با هم دعوا می‌کردند، تا جایی که از هم شکایت می‌کردند. تعداد مقالات علمی ما خوب است، اما آیا کافی است که مقالات علمی خوبی بنویسیم و چاپ کنیم؟ یا اینها را باید در مسیر فناوری و تجاری‌سازی بیاوریم، و آثار این مقالات را در زندگی مردم بیاوریم و این کار دانشگاه است و البته نهادهای دیگری که در کنار نهاد دانشگاه باید کمک کنند، این کار را انجام خواهند داد.

قرار بود مجلس شورای اسلامی قانونی را برای تأسیس صندوقی به نام صندوق نوآوری و شکوفایی وضع کند که این صندوق بنا بود به شرکت‌های دانش‌بنیان تسهیلات لازم را بدهد تا این شرکت‌ها فعال شوند. همین شرکت‌ها هستند که باید اقتصاد آیندة ما را بسازند و نوآوری ایجاد کنند. اگر حرکت اینها را تنظیم کنیم، درآمدهای ارزی‌شان در سال‌های آینده به مراتب از نفت و گاز بیشتر خواهد بود. راه پیشرفت ما اینهاست.

این صندوق با وجود قانون و بودجه ظاهراً کلید نداشت که قفلش باز شود. امروز بحمدالله کلید این صندوق که همفکری و هماهنگی بین دو وزیر محترم علوم،‌ تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از یک طرف و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از سوی دیگر است، در دست است و قفل این صندوق را باز کردیم. پولی که برای این صندوق تا امروز اختصاص یافته ۲۵ میلیارد تومان بوده که در مصوبه اخیر دولت این رقم را به ۲۰ برابر افزایش دادیم. این صندوق سال آینده ۵۰۰ میلیارد تومان بودجه و اندوخته خواهد داشت و به شرکت‌های دانش‌بنیان تسهیلات می‌دهد و یک حرکت جدید از ماه‌های آینده به حول و قوه الهی آغاز خواهد شد.

سیاست، سیاست‌ورزی و همة اقداماتی که دانشگاه و تشکل‌های دانشجویی می‌کنند، مثل نقد شما به دولت، همة آنها روی چشم ماست، امروز ۱۶ آذر مصادف با آخرین روزهای بودجه است. امروز باید رقم بودجه را نهایی کنیم، چون فردا صبح باید بودجه را تقدیم مجلس کنیم، والا من می‌خواستم یک فرصت بازتری بود تا بیشتر سخنان، انتقادات و نکات شما را می‌شنیدم. ان‌شاء‌الله قول می‌دهم در حضور سوم من تا قبل از پایان سال بتوانیم با فرصت بازتری از نظرهای دانشجویان عزیز و استادان محترم استفاده کنیم.

یک بار دیگر روز حماسی و تاریخی ۱۶ آذر را به شما دانشگاهیان، استادان و بزرگان تبریک می‌گویم. این روز بزرگ را پاس می‌داریم و به سه شهیدی که در ۱۶ آذر جان خود را برای استقلال وطن و مبارزه با استبداد فدا کردند و به همة دانشجویانی که در طول شصت سال گذشته به ویژه در هشت سال دفاع مقدس جان خود را فدا کردند، تکریم و احترام می‌کنیم و در برابر عظمت آنها سر فرود می‌آوریم.

من از استادان و دانشجویان خواهش می‌کنم محصول دانشگاه را به جامعه و تولید پیوند بزنیم و کاری کنیم که تولید علم شما در کنار خلاقیت، ابداع، نوآوری و فناوری به تولید، صنعت، بخش‌های مختلف تولید و خدمات گره بخورد تا بتوانیم محصول این دانشگاه را در جامعه لمس کنیم. اگر این فضا را فراهم کنیم، نه تنها مغزها از این کشور خارج نخواهند شد بلکه آنهایی که رفته‌اند نیز باز خواهند گشت.

برای همة شما آرزوی توفیق بیشتر و بهروزی دارم.

سوال:

شما در سخنرانی امروز و سایر سخنرانی‌هایتان همه تأکید خود را بر اقتصاد و سیاست خارجی گذاشته‌اید، آیا نظام علمی در اولویت شما قرار ندارد؟

رئیس جمهور:

حتماً نظام علمی در اولویت است؛ حتی این سیاست خارجی و اقتصاد، باید متکی به علم باشد؛ شما فکر می‌کنید که با دنیا تعامل کردن، بدون علم، امکان پذیر است؟ اقتصاد اگر بخواهد مخصوصاً اقتصاد دانش‌بنیان باشد، بدون علم امکان‌پذیر است؟ هیچ شکی نیست که فرهنگ، اولویت اول است؛ علم و دانش و دانشگاه‌ها و مراکز علمی، تحقیقاتی و پژوهشی اولویت اول است. اگر در این دولت می‌بینید که در این صد روز بیشتر بحث سیاست خارجی و بحث اقتصادی بوده، به خاطر این است که مشکلات در این دو بخش خیلی زیاد بوده و خواست مردم هم این بوده است؛ یعنی دولت از اول شعارش این بود که معضلات اقتصادی را برطرف بکند و در جهت احیاء اخلاق در جامعه و تعامل سازنده با جهان حرکت کند؛ که به همان وعده و مبنای خودش عمل کرده است.

[شعار دانشجویان: فضای امنیتی نمی‌خواهیم.]

کلیت این حرف را ما قبول داریم. ما می‌دانیم علم و دانش و تحقیق در سایه دوربین و ... نمی‌شود؛ به هر حال فضای علمی ما باید یک فضای آزادی باشد و آزادی آکادمیک باید مورد مراعات ما باشد؛ در آن فضا حتماً فناوری بهتر به دست می‌آید و تولید علم بهتر حاصل می‌شود؛ اما در عین حال همه ما هم حواسمان به آرمان‌ها، ارزش‌ها و اصول‌مان و چارچوب‌های قانون اساسی باشد؛ همه ما باید به آن احترام کنیم و به آنها توجه داشته باشیم.

سؤال:

پس از گذشت نزدیک به چهار ماه از آغاز به کار دولت چه اقداماتی در راستای ترمیم جایگاه دانشجو شده است؟

رئیس جمهور:

من فکر می‌کنم همة تلاش دولت بر این بوده که فضای دانشگاه آرام باشد و تشکل‌های دانشجویی برای فعالیت خودشان آزاد باشند. تلاش دولت این نیست که نهاد علم را در اختیار خود بگیرد. بلکه اعتقادش بر این است که فضا و اداره دانشگاه باید توسط استادان، شوراهای علمی و هیأت امنا باشد؛ حتی وزرای دولت در این زمینه عمدتاً هماهنگ‌کننده بین کار دانشگاه هستند و همة تلاش ما بر این است که برای اشتغال دانشجویان اقدامی صورت گیرد.

بزرگترین نگرانی دولت برای سالهای آینده مسئلة اشتغال است؛ بیش از ۴ میلیون دانشجویی که امروز در حال تحصیل هستند، فردا نیاز به کار و شغل دارند. علت این که دولت بر شرکت‌های دانش‌بنیان تأکید دارد، برای اشتغال آینده دانشجویان است. دانشگاه‌های ما باید اتصال لازم را با بخش تولید و خدمات داشته باشند که این کار را دولت دارد انجام می‌دهد و همة اینها توجهاتی است که دولت به قشر دانشجو، دانشگاه و مراکز علمی و تحقیقاتی دارد.

سؤال:

برای آگاه کردن مخالفین داخلی نسبت به سیاست خارجی چه روشی در پیش گرفته‌اید؟

رئیس جمهور:

راه سیاست خارجی دولت بیان کردن و تشریح مبانی و آثار آنها برای مردم است. در این کار تنها دولت مسئول نیست؛ همة صاحب‌نظران، همة استادان و دانشجویان عزیز باید بیایند و واقعیت‌ها را به جامعه امروز بیان کنند و به مردم بگویند که به هرحال این توافق اولیه کوتاه مدتی که به دست آمده، چه گره‌هایی را در جامعه باز می‌کند؛ حتی در بخش وسایل و ابزاری که برای دانشگاه و برای بخش پزشکی نیاز داریم، شما می‌بینید که دولت یک گشایشی را باز کرده؛ ضمن اینکه همة حقوق مسلم و همة اصولی که حق مسلم این مردم است را مورد مراعات قرار دادیم و قرارخواهیم داد و در آن چارچوب حرکت می‌کنیم. از خط قرمزها هم عبور نکرده‌ایم و نخواهیم کرد؛ هم دولت، هم دانشجویان و هم فرهیختگان باید آثار این سیاست را برای مردم بیان کنند.

شما بدانید عزت و احترام امروز ایران نسبت به سالهای قبل در سطح جهان به مراتب بالاتر است و می‌دانید که شرایط جهانی برای فعالیت کارآفرینان در بخش تولید و خدمات، امروز از دیروز مهیاتر است. و تأثیرگذاری جمهوری اسلامی ایران در مسائل منطقه‌ای از دیروز بیشتر است. شما می‌بینید که صدا و چهرة واقعی جمهوری اسلامی ایران امروز به گونه‌ای به جهان معرفی می‌شود که به مراتب برتر و بالاتر از ماه‌ها و سالهای قبل است و اینها همة آثار سیاست خارجی دولت تدبیر و امید است.

سؤال:

برای خروج بیش از اندازة نخبگان از کشور چه فکری کرده‌اید و اینکه شما احتمالاً بیشتر از ما مطلع هستید که چگونه و با چه معیارهایی در سالهای گذشته افرادی به عنوان استاد دانشگاه استخدام شده‌اند؛ برای بازگرداندن دانشگاه به جایگاه علمی خود چه اقدامی کرده‌اید؟

رئیس جمهور:

چرا نخبگان ما از کشور خارج می‌شوند؟ در همین چند هفته پیش در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی گزارشی آقای دکتر ستاری به طور مفصل راجع به بحث نخبگان و دلایل اینکه چرا برخی نخبگان از کشور خارج شده‌اند، ارائه کردند، با آمار و ارقام دقیق که از چه رشته‌هایی بیشتر و از چه رشته‌هایی کمتر رفته‌اند. البته یک تعدادی می‌تواند قابل قبول باشد، چون در تمام دنیا این تبادل وجود دارد اما وقتی از یک حدی تجاوز بکند، باید علل و عوامل آن را بررسی کنیم.

برخی از نخبه‌ها، فضای اینجا را برای کار خودشان مناسب نمی‌بینند، ما باید فضای لازم برای آنها را ایجاد کنیم که اگر این شرکت‌های دانش‌بنیان تقویت شود و توسعه پیدا کند، بخشی از این مسئله را حل خواهد کرد. ما باید فضای لازم را برای احساس مسئولیت هم در دانشگاه و هم غیر دانشگاه به وجود آوریم.

دانشگاه که فقط علم و سیاست نیست؛ در دانشگاه اخلاق هم هست و فرهنگ هم باید توسعه پیدا کند. در دانشگاه باید آن احساس مسئولیت نسبت به ملت و وطن به معنی واقعی تقویت بشود، برخی از افراد هم البته هستند که فضای آنجا را برای زندگی‌شان بهتر می‌بینند و ما باید با آن فضای معنوی، اخلاقی و فرهنگی کاری کنیم که آنها احساس مسئولیت کنند و با رفاه کمتر به خاطر کشور و ملتشان بمانند یا اگر رفتند، برگردند.

سؤال:

چرا گزارش صد روزه شما فقط تخریب دولت قبل بود؟

رئیس جمهور:

من از ابتدا به مردم گفته بودم که بعد از صد روز دو مسئله را به مردم گزارش میدهم؛ یکی اینکه چه دولتی را تحویل گرفته‌ام و دیگر اینکه در طول این صد روز چه اقدامات و تصمیماتی اتخاذ شده است.

این تعبیر تخریب درست نیست. ما که راجع به دولت گذشته اصلا صحبتی نکردیم؛ فقط دو سه آمار را گفتیم که این قدر ناراحت شدند. ما آمار گفتیم که آمار هم متعلق به رئیس جمهور نبوده است؛ آمار را از مرکز آمار نقل کردم که رئیس مرکز آمار هم اصلاً عوض نشده است. آماری هم خزانه به من داده بود که رئیس خزانه هم عوض نشده است.

من اگر گفتم که رشد اقتصادی ما منهای 8/5 درصد بوده کسی باید ناراحت شود؟ این آمار بوده، من که نگفته‌ام؛ اگر من گفتم این دولت بدهی‌های بزرگی را جا گذاشته و رفته، سه رقمش را فقط گفته‌ام، بقیه آن را که هنوز نگفته‌ام. یک ۷۴ هزار میلیارد تومان را گفته‌ایم که بدهی دولت به سیستم بانکی است. یک ۵۵ هزار میلیارد تومان را گفته‌ایم که بدهی به پیمانکارها و بخش‌های خصوصی است و یک ۶۰ هزار میلیارد تومان را گفته‌ایم. بقیة موارد را که هنوز نگفته‌ایم.

ما گفتیم امسال 2/7 میلیون تن باید گندم بخریم، اگر نخریم پس چه کار کنیم؟ ما به مردم بگوییم نان نخورید؟ شما اعلام کنید که کسی نان نمی‌خواهد، ما هم گندم وارد نمی‌کنیم؟ به هر حال باید 2/7 میلیون تن گندم وارد کنیم. من باید به عنوان امین مردم مشکلات این کشور را برای آنها بگویم.

مردم باید از همة کارهایی که در بخش اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، سیاست داخلی و خارجی در صد روز انجام گرفته، مطلع می‌شدند و قضاوت کننده اصلی مردم هستند. همة کسانی هم که تند حرف می زنند، رفتند نظر سنجی کرده‌اند و نظرسنجی‌ها را دیده‌اند که چیست و مردم نسبت به صد روز چه گفته‌اند؟

بنابراین به اندازه صد روز که دولت فرصت داشته می‌باید بودجه را اصلاح می‌کرد که سه ماه پیش بودجه را با دو فوریت به مجلس دادیم و هنوز هم برنگشته و در پیچ و خم‌ها گرفتار است. من عجله‌ای که امروز دارم که زودتر به دولت برسم برای بودجة سال 13۹۳ است که می‌خواهیم آن را نهایی کنیم. برای اولین بار می‌خواهیم طبق قانون، بودجه را ارائه دهیم؛ اگر ۱۵ آذر جمعه نبود، آن را جمعه تقدیم می‌کردیم. به هر حال ما به مجلس اعلام کردیم که ما از غروب ۱۴ آذر آمادگی داریم که بودجه را تقدیم کنیم. خود آنها گفتند که ۱۵ آذر جمعه است و شنبه هم مجلس جلسه ندارد و اولین فرصت، یکشنبه صبح است و ما صبح یکشنبه ساعت ۸ صبح آماده‌ایم که ان‌شاالله بودجه را تقدیم کنیم. نکند این هم که بودجه را 15 آذر می‌دهیم، تخریب دولت قبل محسوب می‌شود؟!

91650
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.