سخنرانی در جشن بیمه سلامت

یکی از شعارهای انقلاب، حمایت از اقشار ضعیف/ کشور و حکومت از آن مرذم/ اهمیت اجرای عدالت در رضایت مردم/ بیمه همگانی ، بخشی از رضایتمندی جامعه/ بیماری و بیکاری، دو معضل بزرگ اجتماعی/ تقدس و لذت کار پزشکی/ شرایط سخت و نامناسب بیماران در گذشته/ کار بزرگ طرح تحول سلامت در کاهش آلام و مشکلات بیماران/ کاهش بسیار هزینه های درمان/ اهمیت تداوم و تکمیل طرح تحول سلامت/ نقد حمایت مردم برای تکمیل طرح/ اهمیت بیمه همگانی در کنار طرح تحول سلامت/ همه مردم ایران دارای دفترچه بیمه/ ضرورت افزایش و کارایی دفترچه بیمه/ اهمیت بهداشت در طرح تحول سلامت/ آموزش و فرهنگ سازی در امر بهداشت/ اقدامات دولت در زمینه فقر غذایی/ اهتمام به توزیع شیر در مدارس

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطاهرین و صحبه المنتجبین

امروز یکی از روزهای بسیار مبارک برای دولت و ملت بزرگ ایران است. آرزوی دیرین نه فقط مردم ایران بلکه بسیاری از کشورهای جهان، حتی کشورهای بسیار بسیار پیشرفته، روزی است که چتر بیمه سلامت بتواند بر سر همه مردم خودشان بدون استثناء سایه بیفکند.

از آغاز پیروزی انقلاب اسلامی یکی از شعارهای انقلاب، حمایت از مردم به ویژه مردمی بوده که تحت فشار هستند و کمک به آنها به عنوان هدف بزرگ انقلاب اسلامی اعلام شده بود.

این شعار تعاونوا علی البر یعنی آنجایی که نیکی، خوبی، کمک و رفاه است، باید دست همدیگر را بگیریم. بی‌تردید کشور، هم توسط اراده مردم اداره می‌شود و هم با دستان پرتوان مردم چرخ جامعه به حرکت در می‌آید. دولت‌ها اگر موفق باشند باید بتوانند به خوبی از مردم نمایندگی کنند. این نکته اساسی را مردم ما باور دارند و ان‌شاالله همه مسئولین هم باور خواهند کرد که کشور و حکومت از آن مردم است و تمام مسئولین بدون استثناء خادمان مردم هستند و مشروعیت در جمهوری اسلامی ایران از خدمت به مردم نشئت می‌گیرد.

اگر خدای ناکرده فرد مسئولی در انجام خدمت به مردم، قصور یا تقصیری روا بدارد، مشروعیت کار او زیر سؤال قرار می‌گیرد. همه کار دولت این است که به مردم خدمت کند و مردم از حاکمیت و حکومت رضایت داشته باشند.

اصول رضایتمندی مردم

رضایتمندی مردم از چند اصل نشئت می‌گیرد، اولین اصل ‌اجرای عدالت است. مردم باید احساس کنند همه در پیشگاه قانون، حاکمیت و در برابر خزانه دولت و در برابر اجرای امور حاکمیتی مساوی هستند.

فرصت برابر برای مردم به مفهوم اجرای عدالت اجتماعی است. بیمه همگانی، همه عدالت نیست، اما قطعاً بخشی از عدالت است. بیمه همگانی همه رضایتمندی جامعه نیست، اما بخشی از رضایتمندی و خواست جامعه است.

دو مشکل در جامعه ما خیلی رنج‌آور است، یکی بیماری و دیگری بیکاری. بیماری و بیکاری دو معضل بزرگ اجتماعی است. درست است که دومی مهم‌تر است، درست است که اگر دومی درست شود، اولی را هم به گونه‌ای حل و فصل می‌کند، اما موضوع بیماری از یک نظر، از بیکاری هم مهم‌تر است، چون بیکار سالم، ولو اینکه کسی هم به او کمک نکند، ‌با استعداد ذاتی‌، با مهارت‌هایی که به دست می‌آورد و با کمک دیگران می‌تواند روی پای خود بایستد، البته دولت و دیگران هم باید کمک کنند.

اما در بیماری گاهی رنج و درد، طاقت‌فرساست و کار پزشکی، از آغازش که تحت پوشش بیمه قرار دادن مردم و بیمه همگانی است تا تخت بیمارستان، درمان و پایان درمان کار مقدسی است. البته با همه سختی‌ها کار لذت‌بخشی است. وقتی یک پزشک، جراح، پرستار و کارمند در بیمارستان و همه آنهایی که تلاش می‌کنند ‌بیمارستان را سر پا نگه دارند، ‌می‌بینند یک نفر با ناله، ‌درد، رنج و ناامیدی وارد بیمارستان شد و با سلامت و سرحالی و دنیایی از امید به خانه برمی‌گردد، اگر اسمش را بگذاریم تولد دوباره، در بسیاری از موارد سخن به گزاف نگفته‌ایم.

نقش مهم طرح تحول سلامت در عزت بیماران و کاهش هزینه‌ها و آلام آنان

بیمار ما وارد بیمارستان می‌شد، بلایی بر سرش می‌آمد که بیماری را فراموش می‌کرد. رنج و درد بیماری هم فراموش می‌شد، چون تا وارد می‌شد اول لیستی به او می‌دادند از دمپایی و ملحفه بیمارستان گرفته تا نخ و سوزن عمل و دارو و بعد هم سفارش برای اینکه به بخش‌های دیگر در قسمت‌های دیگر شهر تهران مراجعه کند، تا بخش‌های تشخیصی این بیمار تکمیل شود.

وارد بیمارستان که می‌شد، اول دربه‌دری بود. از این آزمایشگاه به آن آزمایشگاه، از این ام‌آرآی به آن سی‌تی و از اینجا به آنجا. از بقالی سرکوچه تا فروشندگان تجهیزات پزشکی، تا مراجعه به مراکز تشخیصی. تازه همه اینها را که جمع می‌کرد، دفترچه بیمه را هم که ارائه می‌داد به او گفتند می‌دانی روز آخر چه مقدار باید پول بدهی؟ گاهی برخی از بیماران می‌گفتند، آقای عزرائیل کجایی؟! ما را خلاص کن از این همه رنج. ما از بیماری گذشتیم، یک جوری ما را به خانه برگردانید.

دولت این شرایط را تحقیر مردم می‌دانست. این شرایط برخورد با بیمار را نه تنها خارج از معیارهای اسلامی، بلکه انسانی می‌دانست. من می‌دانم که در کشورهای بسیار پیشرفته هم مردم در صف‌های طولانی در بیمارستان‌های دولتی هستند و برای عمل‌های مهم حداقل یک سال، دو سال، شش ماه، نه ماه و برای عمل‌های کوچک شاید دو ماه در نوبت هستند. این یک مشکل بزرگ است، در سفر امسال برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل، بسیاری از سران کشورها حتی سران کشورهای اروپایی از من سؤال کردند که چطور شما توانستید در ساماندهی امر سلامت موفق شوید؟ چون همان کشورها سالیان طولانی است که دارند شعار می‌دهند و موفق نمی‌شوند.

کار بسیار بزرگی در این کشور با تلاش کارگزاران نظام و حمایت ملت بزرگ شروع شده و دارد انجام می‌گیرد. بعد از اجرای این طرح، گاهی برای عیادت بیماران به بیمارستان‌ها می‌روم، به هر بیمارستانی که مراجعه کردم و از هر بیماری سؤال کردم بدون استثناء مردم احساس رضایت کردند.

روزهای اول اجرای این طرح به بیمارستانی رفتیم که یک بیمار گریه می‌کرد و می‌گفت، من چند میلیون پول فراهم کردم برای پرداخت به بیمارستان، به من می‌گویند نباید پول بدهید، راست است؟ باورش نمی‌شد، پولی که فراهم کرده بود از فروش زیورآلات و لوازم زندگی بود حالا می‌گفتند تو مرخصی و پول نباید بدهی، او باورش نمی‌شد. به قول معروف می‌گویند، حتماً یک کلکی در کار است. چطور به من می‌گویند پول نباید بدهی و مرخص هستی؟

این کار بسیار بزرگ و ارزشمند آغاز شد. البته همه ما می‌دانیم در انجام یک کار خوب و مهم، بخش مهمترش این است که بتوانیم به خوبی ادامه دهیم و قدم به قدم آن را تکمیل کنیم. ما طرح تحول سلامت را هم باید ادامه دهیم و هم باید نواقص آن را برطرف کنیم.

هیچ طرحی نیست که در مقام اجرا بدون نقص باشد. طرح خوب و دقیقی هم که باشد باز نود و چند درصد موفق است و درصدی می‌ماند برای مراحل و ماه‌ها و سال‌های بعد.

ما این طرح را باید قدم به قدم با حضور و کمک مردم تکمیل کنیم. امروز مردم برای ساخت و تجهیز بیمارستان‌ها، قدم جلو گذاشته‌اند. در هیچ کاری دولت بدون همکاری مردم موفق نخواهد بود، این مردم هستند که باید به صحنه بیایند و دولت را کمک و حمایت کنند.

اگر دولت در برنامه ای که انتخاب کرده نقص و ایراد دارد، مردم باید نقد و حمایت کنند. هم حمایت و هم نقد، که نقد هم نوعی حمایت است. نهایت امر این است که کار بخوبی پیش برود، مردم خشنود باشند و خدا خشنود باشد. خشنودی مردم و خشنودی حق و رضای حق، اساس برنامة ماست.

ضرورت بیمه همگانی و بهداشت در کنار طرح تحول سلامت

برای طرح تحول سلامت، می‌بایست در کنار آن، دو کار ارزشمند دیگر انجام می‌دادیم، یکی بیمه و همگانی کردن بیمه بود. عده‌ای بیمه داشتند و عده‌ای بیمه نداشتند. در آمار و ارقام اختلاف بود. معمولاً در بخش اطلاعات نقص‌هایی داریم که مقداری زمان می‌برد تا نقص اطلاعاتی رفع شود. به مسئولین عزیز در دولت می‌گفتیم چند نفر در ایران بیمه نیستند و ما چه بودجه‌ای را در نظر بگیریم و برنامه‌ریزی کنیم. از ۵ میلیون تا ۱۳ میلیون نفر به ما آمار می‌دادند، لذا نمی‌دانستیم که ۵ میلیون نفر بیمه نیستند یا ۶ یا ۷ میلیون نفر. شاید تعجب کنید که این چه آماری است.

کار شروع شد بر مبنای اینکه ممکن است آنهایی که بیمه نباشند عددشان بالا باشد. می‌گفتیم ممکن است بین ۹ الی ۱۰ میلیون نفر بیمه نباشند. کار از اوایل امسال شروع شد و مردم ثبت‌نام کردند، الان اعلام کردند که ۸ میلیون و یک نفر تا این لحظه دفترچه بیمه دریافت کرده‌اند. البته رقم آنهایی که در سایت‌هایی که برای این کار اعلام شده ثبت‌نام شدند، حدود ۹ میلیون نفر است.

ممکن است تعداد دیگری هم باقی مانده باشند، آنها هم ثبت‌نام می‌کنند. برای اینکه از اول اردیبهشت ثبت نام در حال انجام است و سایت‌ها هم باز است. به هر صورت نباید تعداد زیادی باقی مانده باشند و به نقطه‌ای رسیده ایم که امروز می‌توانیم بگوییم خوشبختانه تمام ایرانیان صاحب دفترچه بیمه درمانی هستند.

این افتخار برای شما ملت ایران است و دولت هم به عنوان خادم مردم در این افتخار خود را سهیم و شریک می‌داند. اما علاوه بر ادامه طرح سلامت و بیمه همگانی، دو کار دیگر باید انجام بگیرد، یکی کیفیت این بیمه و یا کارایی این دفترچه است. دفترچه را دادیم اما این دفترچه چه مقدار کارساز است؟ ما روز به روز باید دفترچه‌های بیمه درمانی را ارزشمندتر کرده و کارایی این دفترچه‌ها را بیشتر کنیم و پوشش داروهایی که تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرند را گسترش دهیم. انواع بیماری‌ها حتی برخی از بیماری‌هایی که خیلی ضروری نیست باید به تدریج از بیمه استفاده و بهره‌برداری کنند.

کار دوم تلاش در امر بهداشت است، درمان مرحله دوم است. بهداشت مرحله اول است. در بهداشت هم، اول آموزش و فرهنگ مهم است. فرهنگ جامعه را باید ارتقاء دهیم. اساساً بخشی از دستورات اسلام بهداشتی است. بخشی از روایات اسلامی که از پیامبر عظیم‌الشأن اسلام(ص) وجود دارد، برای سلامت جامعه است؛ مثل النظافة من الایمان.

ما در امر سلامت و در بخش بهداشت باید کوشا باشیم. این بهداشت را باید از مدرسه و دبستان به بچه‌ها یاد دهیم. صدا و سیما باید فعال شود، رسانه ملی ما باید فعال شود، رسانه‌های دیگر باید فعال شوند. گاهی وقت‌ها یک دستورالعمل کوچک ما را از بیماری باز می‌دارد و این بسیار مهم است. حتی در روایات آمده عبادت ما برای سلامت است. پیامبر(ص) می‌گوید، یکی از آثار روزه سلامتی است که مردم در طول سال یک ماه کمتر غذا بخورند، در ساعاتی اصلاً خوردن و نوشیدن نداشته باشند. اینها همه برای سلامت است

پس برای کیفیت بیمه و بهداشت تلاش بکنیم. درمان و دفترچه بیمه و بحث سلامت و بیماری و دور کردن رنج بیماری، آغازی در برنامه‌های رفاه اجتماعی است.

اقدامات و قدم‌های دیگری نیز در این زمینه‌ها باید برداریم. دولت در زمینه فقر غذایی تلاش می‌کند. شما می‌دانید که سالی چند نوبت، یارانه کالایی به مردمی که خیلی نیازمند هستند می‌دهیم. حدود ۱۱ میلیون نفر تحت پوشش این برنامه هستند و ما آن را افزایش می‌دهیم و هر کسی را که بفهمیم نیازمند است در این لیست قرار می‌دهیم، برای اینکه مردم ما از نظر غذایی در فقر نباشند.

به موضوع شیر در مدارس، اهتمام داریم که به خاطر سلامت بچه‌هاست که بتوانند در دوران کودکی و نوجوانی رشد مناسب داشته باشند. اگر ان‌شاء الله این راه و مسیر را ادامه بدهیم، اثرش عدالت، رضایت و اعتماد عمومی و سرمایه اجتماعی و مشارکت عمومی مردم در همه امور سیاسی، اجتماعی و فرهنگی است و با حضور همه مردم می‌توانیم همه مشکلات را به حول و قوه الهی حل و فصل کنیم.

از سفرای محترم و عزیزی که در این جشن شرکت و اعلام کردند که در این جشن ملت ایران سهیم هستند، کمال تشکر را دارم. از همه مسئولین محترم وزارت رفاه و کار و تعاون و همچنین وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و همه بخش‌هایی که در زمینه تأمین اجتماعی و بیمه تلاش می‌کنند، کمال تشکر و امتنان را دارم.

والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته

91639
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.