سخنرانی در اجتماع مردم استان خراسان جنوبی

نکته‌های هجرت پیامبر از مکه به مدینه/ افتخار مسلمان ها به مبدا تاریخ خود/ افتخار مسلمان ها به مبدا تاریخ خود/ مردمان فرهیخته و عالم، نعمت بزرگ استان خراسان جنوبی/ اعلام خبر خروزج از کشور از رکورد در جوار حرم مطهر رضوی/ معضل تورم و رکورد در آغاز کار دولت/ رشد مثبت اقتصادی و حرکت به سوی رونق/ پیشرفت های کشور به پشتوانه مردم/ حرکت رو به جلو در بخش های مختلف/ پرداخت بی سابقه بودجه عمرانی استان ها/ عدم تائید کاهش قیمت نفت در برنامه های دولت/ ضرورت کنار گذاشتن اختلافات و وحدت زیر خیمه اسلام و ایران/ تاکید به سفیدی دل پاک به جای لکه های سیاه/ افتخارات دولت به پوشش بیمه همگانی/ گام های بلند در زمینه کاهش آلام بیماران/ همزیستی مسالمت آمیز در خراسان جنوبی/ تعهد دولت به انجام همه قول های استانی/ طرح‌های دولت برای احداث چند سد در استان/ تکمیل شبکه آبرسانی روستایی/ طرح های آبخیزداری استان / اقدامات دولت برای راه های استان/ پیش بینی راه آهن برای استان/ اعنطای تسهیلات به مراکز تولیدی استان/ توسعه معادن/ بیابان زدایی/ تجهیز و تکمیل بیمارستان / 21 طرح برای استان و بودجه مصوب آنها

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطاهرین و صحبه المنتجبین

قبل از هر چیز می‌خواهم از استقبال پرشور و گرم شما مردم عزیز استان خراسان جنوبی به ویژه شهر بیرجند سپاسگزاری و تشکر کنم. از ملت بزرگ ایران سپاسگزاریم که در ماه محرم و صفر امسال در زمینه عشق به خاندان رسالت، حضرت ابی عبدالله الحسین(ع)، پیامبر عظیم الشأن اسلام(ص)، امام حسن مجتبی(ع) و حضرت ثامن‌الائمه مولا موسی

الرضا(ع) که فخر همه ایرانیان است، ارادت خود را به اثبات رساندند و همچنین از مردم استان‌های خراسان، که هر سه استان افتخارشان آن است که در پناه مولای‌مان علی ابن موسی الرضا(ع) هستند، گر چه خراسان، شمالی، رضوی و جنوبی است، اما هر سه خراسان، رضوی و در پناه امام هشتم هستند.

امروز روز اول ماه ربیع المولود و روز هجرت پیامبر عظیم‌الشأن اسلام(ص) از مکه به مدینه است. می‌دانید که مبدأ تاریخ ما مسلمان‌ها هجرت نبی مکرم اسلام از شهر مکه به مدینه است و این هجرت داستان‌ها، نکته‌ها، ‌عبرت‌ها و درس‌آموزی‌های فراوانی دارد. آنقدر این هجرت اهمیت دارد که مبدأ تاریخ اسلام نه ولادت پیامبر (ص) است و نه بعثت پیامبر(ص)، بلکه مبدأ تاریخ اسلام، هجرت پیامبر عظیم‌الشأن اسلام(ص) است.

مسلمان‌ها دارای تاریخ خاص خود هستند و این از افتخارات تمدن اسلامی است. اگر [برخی کشورهای] دنیا برای خود تاریخی به عنوان تاریخ میلادی و تاریخ میلاد حضرت عیسی مسیح (ع) دارند - که امشب شب میلاد حضرت عیسی مسیح هم هست - اما مبدأ تاریخ ما مسلمان‌ها، چه هجری شمسی و چه هجری قمری، هجرت پیامبر اسلام (ص) است و این از افتخارات ادیان است که چه مبدأ تاریخ میلادی و چه اسلامی از دو پیامبر عظیم الشأن یعنی عیسی مسیح (ع) و رسول اکرم(ص) نشئت گرفته و این به معنای اتصال جامعه اسلامی به نبوت، رسالت و وحی آسمانی می‌باشد.

امیدواریم همه ما بتوانیم در این ماه عید، در این ماه ولادت و وحدت که هفته وحدت نیز در همین ماه است، از برکات این ماه و از زندگی پیامبر عظیم‌الشأن اسلام (ص) بهره و استفاده کافی ببریم.

یکی، دو نکته درباره کشور خدمت شما عرض می‌کنم و بعد به استان خراسان جنوبی و تصمیماتی که دولت یازدهم برای رونق و توسعه این استان اتخاذ کرده است می‌پردازیم.

خراسان جنوبی گر چه به ظاهر کویری و خشک و بی‌آب و کم‌آب است، اما استانی است که دارای نعمت بزرگِ مردمان فرهیخته، عالم، ‌دانشمند، ادیب، فقیه، فیلسوف و مردان بزرگی بوده و هست که از تاریخ این سرزمین برخاسته‌اند و جوانان عزیز و شهدا و ایثارگران آن از کشور و مملکت و دین و عزت به خوبی دفاع کرده‌اند.

مشکلات اقتصادی کشور در آغاز تصدی دولت و بهبود اکثر شاخص‌های اقتصادی پس از یک سال

خوشحالم که چند ماه قبل در سفر به خراسان رضوی و در جوار مرقد امام هشتم (ع)، طبق آمار اعلام شده آن روز از سوی بانک مرکزی، خطاب به ملت ایران اعلام کردم که کشور از رکود خارج شده است و این خبر بسیار مسرت‌بخشی بود که از خراسان رضوی و از جوار مرقد حضرت ثامن الحجج (ع) به ملت ایران اعلام شد.

می‌دانید ما از آغاز این دولت با دو معضل بسیار بزرگ مواجه بودیم و لازم بود این دو معضل و مشکل را از پیش پای مردم برداریم. اولین آنها تورم بالای ۴۰ درصد بود که لازم بود با کمک مردم و با همت مسئولین این تورم را کاهش دهیم و آن را از ۴۰ درصد به ۳۵ درصد، ۳۴ درصد، ۳۲ درصد و بالاخره به ۳۰ و ۲۸ درصد رساندیم و امروز خوشحالیم که تورم را به مرز ۱۸ و ۱۷ درصد رسانده‌ایم که معنایش این است که از آغاز کار این دولت - که امروز ۱۶ ماه از آن گذشته است - توانسته‌ایم تورم را از ۴۰ درصد به ۱۷ درصد کاهش دهیم.

اما در کنار تورم یکی از مسایل بسیار مهم رکود بود؛ یعنی عدم رشد و رونق. در سال‌های گذشته به تعبیر اقتصادی رشد ما منفی بود، یعنی نه تنها رشد نداشته‌ایم، بلکه پس‌رفت داشته‌ایم و به عقب گردش کرده بودیم. در پایان سه ماهه اول سال ۱۳۹۳، با محاسبات بانک مرکزی، توانستیم نسبت به سه ماه اول سال ۹۲ رشد و حرکت رو به جلو داشته باشیم. در سه ماهه اول سال ۹۳ رشد ما بالای ۴ درصد بود، در حالی که در دو سال گذشته یعنی هم سال ۹۲ و ۹۱ رشد اقتصاد ما منفی بوده است.

در سه ماهه اول سال ۹۳ کشور دارای رشد بود و در واقع ما از رکود عبور کردیم و این یعنی آغاز رونق، شکوفایی و حرکت به پیش، و امروز افتخار دارم در خراسان جنوبی به ملت بزرگ ایران اعلام کنم بر اساس آماری که دیشب بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد، در سه ماهه دوم امسال نیز کشور دارای رشد مثبت است و ما مجموعاً در ۶ ماهه اول سال، دارای ۴ درصد رشد هستیم. این را مقایسه کنید با سال ۹۱ که 8/6 درصد رشد منفی داشتیم. در سال ۹۲ هم رشد منفی داشتیم و امسال بعد از دو سال اولین سالی است که دارای رشد مثبت هستیم و در ۶ ماهه اول سال دارای ۴ درصد رشد می‌‌باشیم. وقتی دو، سه ماه پشت سر هم رشد داشته باشیم به معنی آن است که شاهد آغاز رونق اقتصادی در ایران عزیزمان هستیم.

به ملت بزرگ ایران هم به خاطر آغاز ماه ربیع المولود، هم به خاطر سالروز هجرت پیامبر عظیم الشان اسلام (ص) که در ماه ربیع‌الاول انجام گرفت و هم به خاطر دو مقطع سه ماهه برخوردار از رشد اقتصادی تبریک می‌گویم.

بدانید تمام پیشرفت کشور ما در این ۱۶ ماه به دست توانمند شما مردم ایران انجام شده است. دولت به عنوان خادم شماست و به دنبال آن است تا اهداف و مطالبات و نظرات شما را با کمک، همت و هدایت خود شما به پیش ببرد.

اگر ما امروز پیشرفت داریم، پیشرفت شما مردم عزیز و کوشای ایران عزیز است. وضعیت امروز بحمدالله نشان می‌دهد که در زمینه نفت و گاز، معادن و صنعت، خدمات و کشاورزی دارای حرکت و پیشرفت هستیم. حتی در زمینه مسکن که حرکتی نداشته‌ایم، الحمدلله امسال بعد از ۶ ماه، حرکت در بخش ساخت و ساز هم به برکت بودجه‌های عمرانی که اختصاص داده‌ایم، شروع شده است.

امسال تاکنون در ۹ ماهی که از سال گذشته است ۹۴ درصد بودجه عمرانی استان‌ها را پرداخت کرده‌ایم. این در تاریخ سال‌های گذشته بی‌سابقه بوده است. در این ۹ ماه حدود ۲۲ هزار میلیارد تومان بودجه عمرانی پرداخت کرده‌ایم که این رقم هم در سال‌های گذشته بی‌سابقه بوده است و در این ۹ ماه حرکت بسیار خوبی به جلو در زمینه عمران و آبادانی کشور و استان‌ها شروع شده است. در زمینه نفت و گاز امسال تاکنون حرکت بسیار خوبی داریم و ان شا‌ءالله تا پایان سال ادامه خواهد داشت و تولید گاز ما روزانه ۱۰۰ میلیون متر مکعب افزایش خواهد یافت.

ضرورت بزرگ فکران اختلافات و اتحاد زیر خیمه

در زمینه نفت، گر چه شرایط جهانی و به ویژه توطئه برخی کشورها قیمت نفت را کاهش داده است، اما به حول و قوه الهی، به همت شما مردم و با تلاش و کوشش شما از این مشکلات به خوبی عبور خواهیم کرد و قیمت نفت هم به صورت فعلی باقی نمی‌ماند. هر چه هم که توطئه کنند، بالاخره افق آینده ما روشن است. ملت ما پیروز در تمام صحنه‌ها خواهد بود و این یک شرط بیشتر ندارد، اینکه امیدمان را حفظ و وحدت و انسجام و یکپارچگی‌مان را روز به روز بیشتر کنیم. در مسایل جزئی اختلافات را کنار بگذاریم. ما همه اهل یک کشوریم و زیر پرچم جمهوری اسلامی ایران هستیم. ما همه زیر خیمه اسلام و زیر خیمه ایران زندگی می‌کنیم. همه به قانون اساسی، رهبری و وحدت و انسجام ملی پایبند هستیم. مسایل ریز و جزیی مثل این جناح و آن جناح، راست و چپ و این سمت و آن سمت و این مذهب و آن مذهب و این دین و آن دین را کنار بگذاریم، افتخار ما آن است که مسلمان و ایرانی هستیم. ان المؤمنین اخوه.

اینقدر لکه‌های سیاه را نگه نداریم. آفتاب لکه سیاه را سفید می‌کند، بگذاریم آفتاب تابان ایران زمین و آفتاب اسلام و آفتاب برادری و اخوت اگر لکه سیاهی روی این پیراهن سپید ایران و اسلام است را بزداید و دائم به لکه سیاه اشاره نکنیم، به سفیدی دل پاک این ملت افتخار کنیم.

اقدامات بزرگ دولت در حوزه بیمه و سلامت

ملت بزرگ ایران بداند، دولت در زمینه نفت و گاز، آب، محیط زیست، کشاورزی، گردشگری، فرهنگ، دانش، علم، اقتصاد دانش بنیان و در زمینه پیشبرد سیاست خارجی برای به کرسی نشاندن حقوق ملت ایران هرگز از حرکت باز نخواهد ایستاد.

مردم عزیز ایران! دولت یازدهم بعد از ۱۶ ماه، امروز افتخار می‌کند که در ایران همه زیر پوشش بیمه درمانی قرار گرفته‌اند. صدور دفترچه بیمه درمانی برای همه مردم به صورت همگانی اجرا شده است و این افتخار برای اولین بار در کشور ایران به دست دولت یازدهم اما به همت شما مردم و به حول و قوه الهی اجرایی و عملیاتی شده است. در زمینه امنیت غذایی قشرهای کم درآمد و محروم و همه آنهایی که زیر پوشش بهزیستی و یا کمیته امداد هستند، توزیع سبد غذایی را امسال و سال آینده ادامه خواهیم داد.

در زمینه سلامت گام بسیار بلندی را برای کم کردن آلام همه بیماران برداشته‌ایم که البته شفا از ناحیه خداست و او شفا خواهد داد و ما وسیله‌ایم و بیمارستان و پزشک‌ها، پرستاران و خادمان شما در مراکز بهداشتی و درمانی هم وسیله هستند. امروز که به بیمارستان‌ها می‌رویم چهره بیماران با ۱۶ ماه پیش زمین تا آسمان فرق کرده است. هنوز این راه ادامه دارد. اجرای طرح تحول سلامت را با کمک شما ملت ایران ادامه خواهیم داد.

ویژگی ها و فضیلت های استان خراسان جنوبی

اما استان عزیز خراسان جنوبی، استان مقاومت، علم، فرهنگ، شعر و وحدت بین همه مردم، شیعه و سنی و همه اقوام و همزیستی و برادرانه. ۴۰ سال پیش من در بیرجند بودم و شهر شما را می‌شناسم. در سال ۵۳ چند ماهی در بیرجند بودم. وضعیت آن روز و امروز و همه گزارش‌ها نشان از آن دارد که بیرجند یکی از پاکیزه‌ترین شهرهای ایران است.

در استان خراسان جنوبی، اول دل مردمانش پاک و مصفاست، بعد هم کوچه و خیابان و سرزمین آنها پاک و مصفاست. شما که به محیط زیست اهمیت می‌دهید و قدر پاکی و سلامت را می‌دانید، خدا هم یاور شما خواهد بود. اگر آب در این استان کم است، در عوض فرهنگ و ادب و اخلاق فراوان است.

طرح ها و برنامه های دولت برای آبادانی و توسعه استان خراسان جنوبی

اولین قدمی که ان‌شاء الله دولت یازدهم برخواهد داشت، این است که تمام قول‌هایی که الان خدمت شما می‌دهم، قول‌هایی است که به حول و قوه الهی در سال ۹۳ و ۹۴ یا در سال ۹۵ اجرایی و عملیاتی خواهد شد.

اینجا سرزمینی است که شما قدر آب را خوب می‌دانید. اصولاً ما فرزندان کویر قدر آب را خوب می‌دانیم و می‌دانیم آب چه نعمتی است. همه سوابق تمدن ایرانی در زمینه حفظ آب، قنوات و احداث قنوات نشان از آن است که این ملت همواره قدر این نعمت خداداد و آب حیات بخش را دانسته و می‌داند. طرح‌هایی که دولت در زمینه آب، اجرایی و عملیاتی خواهد کرد، چند سدی در دست اجراست از جمله سد سیاه‌کوه، که ان‌شاءالله در سال ۹۴ تکمیل و افتتاح خواهد شد.

سد فرخی قائن و مجتمع آب‌رسانی روستایی که ان شاء الله برای ۲۵ هزار نفر تأمین آب خواهد کرد، اجرایی و عملیاتی خواهد شد. تکمیل شبکه آب رسانی روستایی تا پایان سال ۹۴، بهره‌برداری از تصفیه خانه آب شرب بیرجند در ماه‌های پیش رو و طرح انتقال آب با لوله به طول حدود ۶۰۰ کیلومتر برای بخش کشاورزی عمدتاً تا پایان سال ۹۴ اجرایی و عملیاتی خواهد شد.

در زمینه طرح‌های مربوط به کشاورزی، طرح‌های آبخیزداری بسیار وسیع است. در تهران در جلسه هیئت وزرا بحث کردیم که در نتیجه یک طرح بسیار وسیعی در استان اجرایی و عملیاتی خواهد شد، البته در حد توان دولت در بودجه سال آینده و سال ۹۵. با کمک شما مردم طرح آبخیزداری می‌تواند از آب‌های موجود استان حراست کند و همچنین برای توسعه کشاورزی کمک کند، ضمن اینکه طرح آبیاری گلخانه‌ای در استان می‌تواند کارساز باشد که تأمین زیربناها را دولت انجام می‌دهد و بخش خصوصی دنبال خواهد کرد و به این ترتیب تا پایان سال ۹۳ و اوایل سال ۹۴، هشت طرح گلخانه‌ای و ۱۸ طرح دامپروری برای استان اجرایی خواهد شد.

اما در زمینه راه که یکی از مشکلات استان است. راه‌های استان، راه‌هایی است که باید در مسیرهای اصلی به بزرگراه تبدیل شود. در تهران در جلسه‌ای که آقای استاندار حضور داشت مسئله راه‌های استان را مورد بررسی قرار دادیم. ۱۰۰ کیلومتر از این راه‌ها را تبدیل به بزرگراه خواهیم کرد که مشخصات این راه‌ها توسط وزیر راه و شهرسازی به شما اعلام خواهد شد. این ۱۰۰ کیلومتر بزرگراه را بر مبنای اولویت‌ها اجرا می‌کنیم، اما فقط این ۱۰۰ کیلومتر نیست، ادامه پیدا می‌کند، منتها این ۱۰۰ کیلومتری است که در سال ۹۴ و ۹۵ ان‌شاءالله به بهره‌برداری خواهد رسید.

مسئله راه‌آهن. اصل اینکه در خراسان جنوبی باید طرح راه‌آهن اجرایی و عملیاتی شود، مورد اتفاق هیئت دولت است. اهمیت استان را از نظر راه‌آهن کاملاً درک می‌کنیم. تمام طرح‌های راه‌آهن از دید دولت مصوب است، به همین دلیل در بودجه سال آینده یعنی بودجه سال ۹۴ هم ردیف پیش‌بینی کرده‌ایم و هم ۱۰ میلیارد تومان پول برای مطالعه و طراحی راه‌آهن استان در بودجه گذاشته‌ایم.

ان‌شاءالله راه‌آهن را دنبال خواهیم کرد، البته چون برای برخی از بخش‌ها درگیر بحث و مذاکره هستیم، امروز قول آن را نمی‌دهم، اما به شمال قول می‌دهم دولت با همه همت اجرای راه‌آهن استان را دنبال خواهد کرد تا بیرجند و استان خراسان جنوبی به راه‌آهن سراسری متصل شود.

ما همه تلاش‌مان را به کار می‌گیریم، هم برای مطالعه و هم برای فاینانس طرح و هر موقع قدمی برداریم به اطلاع شما مردم عزیز و بزرگوار استان خواهیم رساند.

مسئله بعد صنعت و معدن است. برخی کارخانه‌ها به خاطر مسایل مالی و سرمایه در گردش به صورت کامل کار نمی‌کنند و از همه ظرفیت آنها استفاده نمی‌شود. در تهران با حضور رئیس بانک مرکزی تصویب شد که ۶۰ میلیارد تومان تسهیلات در اختیار مراکز تولیدی استان به عنوان سرمایه در گردش قرار گیرد.

از نظر معادن، استان دارای ظرفیت بسیار زیادی است و ما توسعه راه‌آهن و معادن استان از جمله زغال سنگ را دنبال می‌کنیم. اینها جزو طرح‌هایی است که جزئیات آنها امشب در شورای اداری اعلام می‌شود و به اطلاع مردم می‌رسد.

در زمینه مسایل زیست محیطی، هم به بوته‌کاری نیاز داریم و هم به مالچ پاشی. ما این طرح را امسال اجرایی و عملیاتی می‌کنیم، اما در حد توان دولت، ان‌شاء‌الله طرح در سال‌های آینده ادامه پیدا می‌کند. در این سفر منطقه ویژه اقتصادی بیرجند نیز افتتاح و فعال خواهد شد.

در زمینه مسئله سلامت، ساختمان بیمارستان بیرجند بر اساس طراحی‌ای که در تهران کردیم و بودجه‌ای که اختصاص می‌دهیم، در نیمه سال ۹۴ ان‌شاءالله تکمیل خواهد شد که باید بلافاصله تلاش خود را روی تجهیز بیمارستان متمرکز کنیم. سه بیمارستان تکمیل شده، اما نیروی انسانی نداریم که باید اعتبارات لازم را تأمین کنیم تا ان‌شاءالله ظرف امسال و سال آینده کادر درمانی آن هم تأمین شود.

و اما سخن آخر، در این سفر ۲۱ طرح و پروژه به تصویب دولت رسیده است و این ۲۱ طرح و پروژه امشب در شورای عالی استان اعلام خواهد شد. تمام این ۲۱ طرح و پروژه تا پایان سال ۹۵، برخی در سال ۹۳، برخی ۹۴، و برخی ۹۵ اجرایی و عملیاتی می شود و دولت ۲۷۰ میلیارد تومان اعتبار برای این طرح‌ها مد نظر قرار داده است.

ما به دنبال این سفر کارهایی را که باید نسبت به این استان سختکوش، شهیدپرور و عالم‌پرور در زمینه کشاورزی، صنعت، معدن انجام گیرد، دنبال خواهیم کرد.

آقای استاندار موظف هستند ماهانه طرح‌ها را دنبال کنند و گزارش آن را برای دولت و شخص رئیس‌ جمهور ارسال کنند تا ان‌شاء الله قول‌هایی که امروز در محضر شما مردم داده‌ایم تا پایان دولت شاهد افتتاح همه این طرح‌ و پروژه‌ها به حول و قوه الهی باشیم.

شاد و سالم و موفق و پیروز در پناه اهل بیت و پیامبر عظیم‌الشأن اسلام(ص) باشید.

والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته

91637
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.