سخنرانی در جلسه شورای اداری استان چهارمحال‌وبختیاری

استقبال مردم، نشانه پیوستگی با دولت / پایان ناپذیری پاسخ به مطالبات مردم / فلسفه آخرت بی‌پایان / پایان ناپذیری خدمت به مردم / حل نشدن همه مشکلات در یک سفر استانی / توانایی محدود دولت / هزینه‌های انقلاب بردوش مردم / گسترش پیام امام در سرتاسر کشور توسط اقشار مختلف مردم / مسجد دانشگاه تهران در اواخر دهه 40 / وصل غلط همه چیز به بودجه دولت / ضرورت واگذاری امور به مردم / مسئله واگذاری آموزش و پرورش به مردم / انجام بهتر امور توسط بخش خصوصی تا دولت / فاصله زیادی منابع درآمدی با هزینه‌ها / ضرورت تحول کشاورزی / مشکل ذخایر گندم در آغاز کار دولت / سر و صدا برای پوشش فسادهای گذشته / اعتقاد دولت به شایسته ‌سالاری / ضرورت استفاده از زنان شایسته / ممکن نبودن طرد 50 درصد جامعه / الزامات پیشرفت کشور / ضرورت ارتباط دانشگاه با نیاز‌های کشور / ضرورت بالا بردن کیفیت دانشگاه‌ها / دغدغه‌های یکسان مردم در سراسر کشور / دغدغه مردم برای توسعه و آرامش / افراط و دعوا مانع حل مشکلات جامعه / اهمیت همفکری استادان و فرهیختگان / ضرورت کاهش وابستگی استان‌ها به تهران / پایبندی به قول‌های داده شده به مردم / تصمیمات دولت برای توسعه استان / پایبندی به قول‌های داده شده در این سفر / استفاده از همه لحظات برای حل مشکلات مردم / تقدیم بودجه به مجلس در موعد مقرر / تحول بزرگ در بودجه عمرانی / سیاست خارجی پشتیبان برنامه‌های اقتصادی / ترس غرب از تحریم صادرات نفت در گذشته / اقتصاد مقاومتی مانع تحریم / دور زدن تحریم‌ها موجب فساد‌های بسیار / قدم‌های شایسته دولت در سیاست خارجی / بهبود رابطه کشور با جهان / ایران، منطقه‌ای بکر برای سرمایه‌گذاری / ضرورت سرمایه‌گذاری و تولید / نرمش قهرمانانه / پذیرش حق غنی‌سازی ایران از سوی همه دنیا / دستاوردهای مذاکرات با 1+5 / اظهار تأسف از فوت و مصدومیت برخی زندانیان / احساس غبن از عدم دیدار با مردم شهرستان‌های استان

بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطاهرین و صحبه المنتجبین

قبل از هر چیز باید از مردم بسیار خوب، خونگرم، دلاور، قهرمان، وطن دوست و عاشقان خاندان رسالت در استان چهارمحال و بختیاری تشکر و سپاسگزاری کنم. استقبال دیروز مردم در خیابان‌ها و در ورزشگاه نشان لطف و محبت و پیوستگی مردم با دولت تدبیر و امید است و اینکه مردم هم به آینده کار دولت امید دارند و هم از گذشته کار دولت رضایت نسبی دارند.
پایان ناپذیری مطالبات مردم و خدمت به آنان
البته حل معضلات جامعه و پاسخ به مطالبات مردم هرگز به نقطه نهایی نمی‌رسد. آن روزی که بگوییم همه مطالبات حل شده است خیلی بد است و به معنای نابودی حرکت و تحرک مردم است. آن روزی که هر فرد فکر کند به بالاترین مقام رسیده روز مرگ اوست.
همیشه باید بدانیم ما در زندگی‌راه‌های پیش رو و فرصت‌های فراوانی داریم و باید از آن فرصت‌ها استفاده کنیم. البته فلسفه‌های زیادی وجود دارد، شاید یکی از فلسفه‌هایی که خداوند آخرت بی‌پایانی را پیش روی ما قرار داده و دنیای کوتاه مدتی را در اختیار ما گذاشته است، برای این بوده که نگاه به آن جهانی باشد که همه آن حیات است: إنّ الدار الآخرة لهی الحیوان . آنجا حیات مطلق و حرکت مطلق است و مرگی وجود ندارد و این برای این بوده که مردم جهان دارای حرکت و تحرک باشند.

هیچ وقت حرکت پایان‌پذیر نیست؛ هم در علم، هم در یادگیری از دیگران، هم در تعالی اخلاق و بالاتر از همه در خدمت به مردم. اگر انسان در خدمت به مردم سیری و محدودیت نداشته و ذوق و شوق دائم داشته باشد، این کار می‌تواند دنیا و آخرت او را آباد کند.
این‌گونه نیست که بگوییم در یک سفر استانی مشکلات مردم استانی حل می‌شود و در سفر بعدی هم، همه را افتتاح می‌کنیم، با مردم خداحافظی می‌کنیم، و مردم هم می‌گویند بارک الله، دولت کارهایش را تمام کرد و ما هم دیگر مطالبه و مشکلی نداریم. بدانید اگر همه ۷۹ طرحی که آقای دکتر نوبخت الآن بیان کردند تا پایان امسال یا اوایل سال آینده به افتتاح برسد، ۷۹۰ طرح‌ دیگر نیز در این استان مطالبه می‌شود و باید بشود، حق مردم است و مردم باید به پیش حرکت کنند. باید تقاضاها و مطالباتشان را بگویند. دولت باید گوش شنوایی را برای شنیدن سخن مردم، مطالبات مردم، نقد مردم و هدایت مردم داشته باشد؛ قل اذن خیر لکم باید ما گوش شنوای بسیار خوبی را در برابر مردم عزیزمان داشته باشیم، مردمی که دوستدار کشورشان هستند و دولت را از خود می‌دانند، به دلیل اینکه دولت منتخب مردم است.
توانایی محدود دولت و ضرورت مشارکت همه مردم برای حل مشکلات کشور
کارهایی هم که دولت انجام می‌دهد به این معنا نیست که رئیس‌جمهور یا هیئت وزیران یا بخش اجرایی به تنهایی آن را انجام می‌دهد. زمانی ما موفق بوده و خواهیم بود که همه دست به دست هم دهیم، قوای سه گانه، سایر مسئولین، نیروهای مسلح، و با هدایت مقام معظم رهبری، حضور و فعالیت مردم، همه در کنار هم قرار بگیرد.
باید این نکته را از گوش و ذهن برای همیشه دور کنیم که فکر کنیم مسائل کشور را باید دولت حل کند. باید بدانیم و این مسئولیت را بر دوش بگیریم که کشور را در تمام بخش‌ها مردم اداره کنند.
همه انقلاب اسلامی فرهنگی و انگیزه دینی و قیام و حرکت مردم بود. مگر در آن انقلاب از بودجه دولت استفاده می‌کردیم؟ دولت که ضد حرکت مردم بود، همه رژیم گذشته که ضد حرکت مردم بود، نه که چیزی نمی‌داد و اگر هم می‌داد شلاق، زندان، تبعید و کشتار و... بود. چطور توانستیم یک ملت بزرگ را در برابر استبداد و همزمان در برابر استعمار بسیج کنیم؟ امام چطور توانست رهبری کند؟ نوارهای امام در پاریس چطور به سراسر کشور و مساجد روستاها هم می‌رسید. در آن زمان وسایلی از قبیل موبایل و اینترنت و نسل دوم و سوم و این قبیل مسائل نبود. یک ضبط صوت بود که آن هم در آن اوایل از ضبط صوت‌های ریلی سنگین و عجیب و غریب بود که بعدها کمی مدرن‌تر شد. یک ضبط صوت و یک تلفن بود. امام در آنجا سخنرانی می‌کرد، نوار آن سخنرانی از طریق تلفن به تهران منتقل می‌شد، در تهران مجدداً ضبط می‌شد، نوارها تکثیر می‌شد و به سراسر کشور فرستاده می‌شد.
وقتی امام پیام و سخنی می‌گفت، نه رادیو و تلویزیون و نه روزنامه و مجله در اختیار بود. فقط شبکه مساجد، حسینیه‌ها، روحانیت، فرهیختگان، علما، مردم مبارز و انقلابی، جوانان و دانشجویان همه در صحنه حضور داشتند. سراسر کشور را فرهنگ انقلاب فرا گرفت، هرچه بود مردم از جیب خود هزینه می‌کردند. چگونه طلبه‌ها در ماه محرم و صفر اعزام می‌شدند؟ سیستم اعزامی وجود نداشت. این تشکیلات که امروز ما درست کردیم (البته من با آن مخالف نیستم) وجود نداشت، چطور آن معنویت بر جامعه، روستاها، عشایر، شهرها، و دانشگاه‌های ما حاکم بود؟ در اواخر دهه 40 که من در دانشگاه تهران دانشجو بودم هر وقت ظهر برای نماز خواندن به مسجد دانشگاه می‌رفتم - گاهی کلاس‌ها طولانی بود اول ظهر می‌توانستم و گاهی هم نیم ساعت یا یک ساعت بعد می‌رفتم - همیشه در مسجد دانشگاه ۵۰ -۶۰ نفر کمتر یا بیشتر مشغول نماز بودند.البته با حجاب به معنای چادری در دانشگاه نداشتیم به معنای روسری هم فقط دو نفر در دانشگاه تهران داشتیم اما صدها دختر می‌آمدند در مسجد دانشگاه و چادرهای نماز را برمی‌داشتند سر می‌کردند و نماز می‌خواندند، بعد هم چادر را سر جای خودش گذاشته می‌رفتند. ماه رمضان بسیاری از جوانان دانشجو اهل روزه و عبادت بودند. مسجد دانشگاه در ظهر ماه رمضان از همیشه شلوغ‌تر بود.
ضرورت وابستگی بسیاری از امور به مردم
چه شده است که امروز همه چیز را وصل به بودجه دولت کرده‌ایم؟ راست و درست است که تعداد کارگزاران و اعضای دولت بسیار زیاد است، این حرف درست است اما این کار را چه کسی کرده است؟ همه ما. مجلس و دولت این کار را کرده است، قوانینی که در این مجلس تصویب شده و دارد تصویب می‌شود، کارهایی که دولت کرده و می‌کند، همه ما مقصریم. چطور حل می‌شود؟ کار باید در بخش‌های مختلف و قدم به قدم به خود مردم واگذار شود و دولت باید در زمینه مسائل زیربنایی تا سال‌ها سرمایه‌گذاری کند. اما اصل کار دولت این است که زمینه لازم را برای حضور بخش خصوصی در فعالیت اقتصادی، علمی و فرهنگی مهیا کند.
من نمی‌خواهم این بحث را اینجا مطرح کنم چون ممکن است باعث ایجاد شایعاتی شود. با مسئولان آموزش و پرورش چند جلسه در همین دولت صحبت کردم. ما چقدر برای یک دانش آموز پول می‌دهیم برای اینکه این دانش آموز از کلاس اول تا مثلاً کلاس ششم بیاید، یا دیپلم بگیرد؟ اگر این را به تدریج به مردم واگذار کنیم، عده‌ای بیایند مدارسی را اداره کنند، بچه‌های مردم را تربیت کنند، دولت با آنها قرارداد ببندد،هم ارزان‌تر تمام می‌شود و هم کیفیت بالا می‌رود،آن وقت یک رقابت سالم هم درست می‌کنیم. آن مدرسه و معلمی که بهتر درس می‌دهد و دانش آموز بهتری تربیت می‌کند و مردودی کمتری دارد، پول و حقوق بیشتری دریافت خواهد کرد. آن مدرسه‌ای که می‌تواند وسایل کمک آموزشی بیشتری را برای دانش‌آموزان فراهم کند و آموزش را مدرن‌تر می‌کند پول بیشتری از دولت دریافت می‌کند.مثل این حرفی که امروز در مورد آب می‌زنیم. امروز می‌گوییم بخش خصوصی بیاید آب را از منابع به بخش‌های مصرف هدایت کند، دولت آب را از او خریداری می‌کند و تعهد خرید می‌دهد. این کار بهتر انجام می‌گیرد تا دولت خودش بیاید انجام بدهد.
بخش خصوصی بیاید فرودگاهی را بسازد و تجهیز کند. ما به او تعهد می‌دهیم که در طول سال چقدر مسافر از این فرودگاه بهره‌برداری کند، اگر کمتر استفاده کرده پول آن را می‌دهیم. نخبگان جامعه باید راه‌حل درست پیش‌بینی کنند.
اینکه ما فکر کنیم نفتی داریم و می‌فروشیم و پول آن را به خزانه می‌ریزیم و بعد تقسیم می‌کنیم، این مقدار پول برای این استان یا برای آن استان، در آخر هم همه ناراضی هستند، چرا ناراضی؟ برای اینکه فاصله منابع درآمدی با هزینه‌ها بسیار زیاد است، همین الان درآمد ما در ۴ ماه گذشته با مصوب بودجه فاصله زیادی دارد، کمتر از ۷۰ درصد است سهم ما از درآمد مصوب 60 و اندی درصد است، پس ما کسری داریم. وقتی ما کسری داریم جایی کم می‌گذاریم و هرجا که شما کم بگذارید، داد آنجا در می‌آید. به هر بخشی و استانی هم ندهید می‌گویند بی عدالتی است، ممکن است درست هم بگویند، من الان نمی‌خواهم وارد این قضاوت شوم.
ما یک بخش کشاورزی داریم. بخش کشاورزی ما باید متحول شود، نمی‌توانیم با شیوه سابق آبیاری، کشاروزی را اداره کنیم، شدنی نیست، همین بخش کشاورزی را هم که داریم خشک خواهد شد. سوای اینکه نمی‌توانیم اضافه کنیم در حالی که کشور نیاز دارد که بخش کشاورزی در همه بخش‌ها، اعم از دامپروری، آبزیان، زراعت، کشت و باغات توسعه پیدا کند، به این دلیل که جمعیت ما در حال افزایش است و اگر کشاورزی توسعه پیدا نکند یعنی نیاز به خارج داریم.
پارسال دیدید که ما چقدر گندم و با چه مشکلاتی از خارج وارد کردیم.کالاهای اساسی ما به جایی رسید که یک دفعه ۸۰ الی ۹۰ کشتی در آبهای آزاد پهلو گرفته بودند و همه دموراژ می‌دادند، کالا آمده بود، روی آب بود و به خاطر مشکلات ارزی و ده‌ها مشکلات دیگر خالی نمی‌شد، قیمت ارز هم تغییر کرده بود و مشکلات دو برابر شده بود. یک وزارتخانه ما شهامت کرد به آقایی گفت اگر بتوانی کشتی‌هایت را خالی کنی با اعتباری که در دنیا داری من پول را دیرتر به شما می‌دهم و او هم حاضر به چنین کاری شد. عده‌ای سر و صدا کردند که رانت شد، خوردند، بردند و متأسفانه رسانه‌های گروهی ما که ان‌شاء‌الله تعمدی وجود نداشته و از روی کم‌اطلاعی بوده است به این شایعات دامن زدند، اما خداوند می‌فرماید: ولا تقف ما لیس لک به علم إنّ السمع والبصر والفؤاد کلّ أولـئک کان عنه مسؤولاً .
به هر چیزی تکیه نکنیم، به هر شایعه‌ای اعتماد نکنیم، یک نفر از گوشه‌ای به دلیلی حرفی می‌زند، می‌بینید آن حرف ناصواب مداوم دارد در کانال‌های مختلف تکرار می‌شود. چرا ناصحیح حرف می‌زنیم؟ مگر بعضی‌ها می‌توانند این دولت پاک را لکه‌دار بکنند؟ مگر فساد سال‌های پیش را می‌توان با این سر و صدا شست؟ باید بیایند پاسخ بدهند.
اعتقاد دولت به شایسته‌سالاری و حضور زنان در مدیریت‌ها
این دولت اعتقادش بر این است که با رانت و فساد و خویشاوندبازی و جناح‌بازی و حزب‌بازی و طایفه‌بازی نمی‌توانیم کشور را به پیش ببریم. باید متحد باشیم. هر کس که شایستگی بیشتری دارد باید کار به او واگذار شود. جناح راست و چپ ندارد. من به استانداران، فرمانداران، بخشداران و مدیران کل مؤکدا می‌گویم و از آنان می‌خواهم تحت فشار هیچ جناح و حزب و گروهی قرار نگیرید. هرکس که شایسته‌تر و مفیدتر است او را دعوت به کار کنید، فرقی هم بین این طایفه‌ و آن طایفه، این مذهب و آن مذهب، بین مرد و زن وجود ندارد و هر کس شایسته‌تر است باید کار را به دوش بگیرد. اگر یک خانم تحصیل‌کرده، باسواد و مدیر وجود دارد بر چه مبنایی ما از شخصیت‌ و علم و مدیریتش استفاده نکنیم. چون زن است باید برود در خانه بنشیند، چون مرد است پشت میز بنشیند؟ این کجای قرآن، اسلام و قانون است؟ هر که شایسته است باید بیاید به مردم خدمت کند.
شما می‌بینید در مجلس شورای اسلامی مگر نمایندگان مرد در کنار نمایندگان خانم ننشسته‌اند و قانون وضع نمی‌کنند؟ از مجلس اول بوده و در خبرگان قانون اساسی هم خانم‌ها حضور داشتند، امام خواست این سنت حسنه را بنیان‌گذاری کند. مگر می‌شود ۵۰ درصد جامعه را به بهانه‌های مختلف و حرف‌های عصر حجری طرد کرد؟ البته زنان ما خودشان اهل عفاف و حجاب هستند، خودشان مراقب هستند و می‌دانند جامعه، جامعه اسلامی و اخلاقی است. خودشان مراعات می‌کنند و پیشتاز اخلاق هستند.
ویژگی‌های لازم دانشگاه‌ها برای پیشرفت کشور
اگر می‌خواهیم پیشرفت بکنیم باید کار به مردم واگذار شود و دولت باید تسهیل کننده باشد. اگر می‌خواهیم کشور پیشرفت کند باید نظام آموزشی ما از یک طرف با تحولات دنیا و از طرف دیگر با نیازهای جامعه آشنا و متصل باشد.
مگر می‌شود استان چهار محال و بختیاری بخواهد مرکز گردشگری باشد و دانشگاه آن در رشته دیگری تحقیق کنند؟ مگر این شدنی است؟ مگر می‌شود در چهار محال و بختیاری بهترین عشایر را داشته باشیم و هیچ گوشه‌ای از دانشگاه این استان راجع به عشایر کار تحقیقی انجام ندهد؟ و مگر می‌شود مشکل امروز کشور مشکل آب باشد و تحرک دانشگاه‌های ما برای مقابله با بی‌‌آبی و کم آبی نباشد؟ مگر می‌شود افتخار این استان صنایع دستی باشد و هیچ رشته‌ای در این زمینه تحقیق نکند، نه کلاسی، نه تحقیقی و نه پژوهشی در این زمینه نباشد.
باید دانشگاه‌های ما با نیازهای جامعه ارتباط تنگاتنگ برقرار کنند. دانشجویی که فارغ‌التحصیل می‌شود باید در جامعه برای جذب او دعوا باشد. نه تنها شاگرد اولی‌ها و المپیادی‌ها، که آنها را هم دیگران [خارجی‌ها] جذب می‌کنند. برای جذب شاگردان همة دانشگاه‌های ما باید دعوا باشد نه فقط یکی دو دانشگاه تهران، شریف و امیرکبیر بقیه چه می‌شود؟ دو سه دانشگاه داریم که این طوری است. کیفیت‌ها را که بالا ببریم. آن زمانی که بنده دانشجو بودم همة دانشجوهای حقوقی که نمره بالا داشتند در همان سال دوم جذب می‌شدند. ادارات و بخش‌های مختلف اعم از نظامی و غیرنظامی می‌آمدند و اینها را جذب می‌کردند، اینها را بورسیه می‌کردند. باید کاری کنیم که محصول دانشگاه ما بتواند معضلات جامعه و کشور را حل و فصل کند.
دغدغه‌های مردم سراسر کشور برای تعالی و توسعه کشور
من بسیار خوشحالم که در استان‌های مختلفی که سفر می‌کنم می‌بینم نقد‌ها، دغدغه و حرف‌های مردم با تهران متفاوت نیست و همه به یک شکل فکر می‌کنند و سخن می‌گویند. بگذریم از چند گروه که عددشان بسیار محدود است. آنها دغدغه‌های دیگری برای خودشان دارند، اگر ان‌شاءالله راست بگویند. اما دغدغه‌های مردم یکی است. من این طور می‌بینم که دغدغه مردم در سراسر کشور دغدغه توسعه است، همه می‌خواهند کشور پیشرفت کند. هر جا می‌رویم می‌گویند راه و راه آهن درست شود. هرجا می‌رویم می‌گویند دامپروری مدرن و بهره برداری بهینه از آب شود. هر جا می‌رویم می‌گویند دانشگاه بخش‌هایی داشته باشد که استان ما نیاز دارد. هرجا می‌رویم می‌گویند کمک کنید تا سرمایه‌داران داخلی و خارجی را خودمان جذب کنیم و بیاوریم، حرف‌ها در همه جا یکی می‌شود و انتقادات، دغدغه‌ها و مطالبات همه شبیه هم است. این خیر و برکت است. همه به ما می‌گویند ما آرامش می‌خواهیم. همه می‌گویند آن کاری که در یک سال برای ما کرده اید و بسیار مهم بود، ایجاد آرامش بود، جامعه ما نیاز به آرامش دارد و فهمیده‌اند که افراط و دعوا و رو درروی یکدیگر قرار گرفتن و فریاد زدن و شعار دادن مشکلی را حل نمی‌کند. باید آستین‌ها را بالا بزنیم، باید برای خدمت به مردم به صحنه بیاییم، یکی یکی مشکلات مردم را برشمریم، اولویت‌بندی کنیم و برای حل آنها برنامه‌‌ریزی کنیم.
استادان دانشگاه، فرهنگیان، نخبگان، صاحب‌نظران عزیز انجمن‌هایی را تشکیل دهند، با فرد که حل نمی‌شود، یک نفر کاری را نمی‌تواند انجام دهد. انجمن‌هایی را تشکیل دهید و دور هم جمع شوید. بحث و همفکری، همدلی و هم نظری کنید، آن وقت با صدای بلند به آقای استاندار بگویید راه‌حل این مشکل در این استان این است و آقای استاندار هم به وزیر کشور و دولت بگوید و ما ببینیم که بسیاری از راه‌حل‌ها در استان‌های مختلف مشابه هم است و از آنها استفاده کنیم. مگر بناست استان را تهران اداره کند؟ خود استان‌ها باید بار را بر دوش بگیرند. ما یک بحثی داریم که چون خیلی اولیه و ناپخته است، من عادت ندارم بحث را مطرح کنم. حالا موقعی که بحث را پخته کردیم دیدیم عملیاتی و اجرایی است به صورت پایلوت در دو سه استان اجرایی و عملیاتی می‌کنیم.
اهمیت کاهش هر چه بیشتر وابستگی استان‌ها به مرکز
استان باید روی پای خود بایستد. اولین سخنرانی تبلیغاتی من که در این استان بود. صبح در لردگان و غروب در شهرکرد سخنرانی کردم. در سخنرانی شهرکرد یکی از نکاتی که بر آن تاکید کردم آن بود که باید وابستگی استان‌ها به مرکز روز به روز تضعیف شود و استان‌ها روی پای خود بایستند. نه اینکه برای برای تصویب و افتتاح یک پروژه کوچک منتظر آمدن دولت، وزیر یا رئیس‌جمهوری باشند، همه بزرگ هستید و باید افتتاح کنید. ما الحمدالله خانواده‌های ایثارگران عزیز زیاد داریم که افتخار ما هستند، آنها می‌آیند افتتاح می‌کنند، مسئولین استانی باید تلاش و کوشش کنند.
در آن سخنرانی گفتم به نظر من اگر ما بتوانیم استاندار بومی انتخاب کنیم اثرش بیشتر است تا استاندار را از استان دیگر بیاوریم. نمی‌دانم در جمع ما کسی در سخنرانی آن روز حضور داشت یا نه، به هر حال من حرف‌هایی را که اینجا زده‌ام یادم هست. نه فقط آن حرف‌ها یادم هست، همه قول‌هایی که در دوران انتخابات به مردم داده‌ام یادم نرفته و نخواهد رفت. البته بعضی‌ها چیزهایی را هم اضافه می‌کنند و می‌گویند ایشان این قول را هم داده است، ما که نگفتیم، اما به هر حال اگر می‌فرمایید، ما هم حرف نمی‌زنیم وسکوت می‌کنیم. اما آن قول‌هایی که داده شده، آنها را به حول و قوة الهی دنبال خواهیم کرد.
تصمیمات دولت برای آبادانی و توسعه استان و پایبندی به قول‌هایش در این زمینه
همه امید من در این سفر آن است که آنچه در هفته‌های پیش در تهران نشستیم و بحث کردیم با وزرا و کارشناسان که در برخی از جلسات آقای استاندار هم حضور داشت و در نهایت به تصمیم رسیدیم، چه آن تصمیماتی که الان آقای دکتر نوبخت اعلام کرد و عملیاتی و اجرایی خواهد شد و چه آن طرح‌های بزرگی که در سخنرانی اعلام کردم، دولت آنها را دنبال خواهد کرد. البته عمدتاً اجرای آن با بخش خصوصی خواهد بود و این کار ان‌شاءالله انجام می‌گیرد. آقای استاندار با خوش‌بینی می‌گوید همین الان سرمایه‌گذارش هست منتها چون ما یک مقدار دیر باور هستیم می‌گذاریم ان‌شاءالله قراردادها امضا شود. البته درست است، افرادی هستند که داوطلب هستند. در جلسه دیروز هم عده‌ای این اعلام آمادگی را برای سرمایه‌گذاری کرده‌اند.
پیش‌بینی من این است که اولاً ما به قول‌هایی که در این سفر دادیم پایبند و وفادار خواهیم بود، البته برخی از پروژه‌ها ممکن است سال آینده عملیاتی و اجرایی شود برخی دیگر دو سال دیگر، برخی از آنها سه سال دیگر عملیاتی خواهند شد. مثلاً راه آهن یک مقدار زمان آن طولانی‌تر است اما همه این پروژه‌ها در این دولت آغاز خواهد شد و مردم خواهند دید که عملیاتی و اجرایی خواهد شد.
تلاش دولت برای استفاده از همه لحظات جهت خدمت به مردم
نکته دوم که می‌خواهم بر آن تأکید کنم اینکه تلاش این دولت بر این بوده که از همه لحظات برای حل مشکلات مردم استفاده و بهره‌برداری کند. فکر می‌کنم دولت یازدهم اولین دولتی بود که همان روزی که رئیس‌جمهوری در حضور نمایندگان عزیز قسم خودش را یاد کرد و مراسم تحلیف انجام شد لیست وزرای خود را تقدیم کرد. این لااقل در تاریخ بعد از انقلاب ما بی‌سابقه بوده است، نخواستیم ظاهرسازی و تعارف و تبلیغاتی عمل کنیم، شرایط کشور را می‌دیدیم و می‌گفتیم که یک روز زودتر اگر کار را شروع کنیم بهتر می‌توانیم در برابر مردم خوبمان ادای وظیفه کنیم.
در این سال‌های اخیر هم برای اولین بار بود که بودجه را در روز مقرر قانونی تقدیم مجلس کردیم، نگذاشتیم حتی یک روز هم تأخیر بیفتند. البته نمایندگان مجلس هم همکاری کردند و به موقع بودجه را تصویب و به ما برگرداندند.
شاید در سال‌های اخیر برای اولین بار بود که اسفند(پارسال) تمام آیین‌نامه‌های اجرایی بودجه سال بعد را تصویب کردیم، و همه چیز آماده بود. البته امسال در تخصیص اعتبارات عمرانی یا تملک سرمایه‌ای و عملیاتی شدن آنها کمی تأخیر داریم به دلیل اینکه منابع درآمدی ما در حد انتظار ما نبوده است، اما در عین حال در روزهای اخیر تا حد زیادی جبران کردیم؛ یعنی بودجه عمرانی که ظرف هفته گذشته و هفته آینده تخصیص داده شده و خواهد شد جمعا ۱۲ هزار و 500 میلیارد تومان اختصاص داده شده که یک تحول بزرگ است. ما کمی عقب بودیم به دلیل درآمدهایی که در این ماه‌ها داشتیم. برخی از دستگاه‌ها گله‌هایی دارند و آن گله‌ها برخی بحق است، و به این دلیل بوده که اینها را حل و فصل کنیم. ان‌شاءالله کار پیش خواهد رفت و من بسیار به کارآفرینان و بخش خصوصی و همه کارگزاران نظام امیدوارم که ان‌شاءالله این کار را پیش ببریم.
قدم‌های شایسته دولت در سیاست خارجی
نکته آخر هم راجع به سیاست خارجی ماست که می‌تواند پشتیبان خوبی برای اهداف ملی، برنامه‌های اقتصادی و اجرای اقتصاد مقاومتی باشد.اگر بخواهم اقتصاد مقاومتی را در یک جمله تعریف کنم، معنی‌اش این است که ما در اقتصاد به نقطه‌‌ای برسیم که دیگران نتوانند به راحتی ما را اذیت کنند؛ یعنی در بخش اقتصاد، اتصال ما با دنیا به گونه‌ای شد که حلقه این اتصال ضعیف نباشد که اگر یک ماشین معمولی به این زنجیر بزند این زنجیر پاره شود. زنجیر در همه زمینه‌ها با دنیا مستحکم شد. دشمن نمی‌تواند به راحتی ما را از پا در بیاورد. دشمن نمی‌تواند ما را به راحتی تحریم کند و آزار برساند.
یادتان هست که زمانی همین دنیای غرب و صنعتی می‌ترسید که صادرکنندگان نفت تصمیم بگیرند که صادرات نفت را به آنها تحریم کنند، این وحشت دنیای صنعتی بود. گفت چه دارد آن کسی که عقل ندارد و چه ندارد آن کسی که عقل دارد؟ ما با بی‌عقلی‌ها چه کردیم؟ ما به این نقطه رسیدیم که آنها بیایند نفت ما را تحریم کنند؟ آنها همیشه می‌ترسیدند که ما صادرات نفت را به آنها تحریم کنیم.
اقتصاد مقاومتی برای این است که هیچ قدرت و ابرقدرتی هوس تحریم به سرش نزند این کار شدنی است. باید اقتصادمان را پیش ببریم و قدم به قدم به جلو حرکت کنیم. البته یک حرف‌هایی زده شد و گفتند تحریم مهم نیست، تحریم را دور می‌زنیم، چیزی نیست، که البته دور زدن شان را دیدیم چطور بود. نفت‌ها را به عده‌ای دادند، خوردند، نمی‌دانیم در این وسط چه کسی دور زده شد؟ ملت ایران را دور زدند، نفت‌ها را بردند و خوردند. حالا بعضی‌ها را گرفتیم و زندان هستند. چقدر پول دارند؟ آدرس می‌دادند فلان حساب خارجی این قدر میلیارد است، میلیارد که نبود، میلیون که نبود، ده هزار دلار که نبود، یک دلار هم نبود. این بازی‌هایی که بعضی‌ها در می‌آورند و دروغ‌هایی که می‌سازند فلان جا رانت شد برای پوشش آنهاست، برای این است که آن رسوایی‌ها پوشیده شود. ما که قصد دعوا با کسی را نداریم اما باید مردم بدانند که در سال‌های گذشته چه بر آنها گذشته است. مردم بشناسند و بدانند. همه چیز ما اعم از اقتصاد،‌سیاست، فرهنگ و امنیت ما باید مقاومتی و استقامتی شود و روی پای خود بایستیم.
در سیاست خارجی به حول و قوه الهی این دولت قدم‌های شایسته‌ای را به کمک مردم و با هدایت‌های رهبری برداشته است.امروز رابطه ما با همسایگان‌مان از دیروز بهتر و با بعضی‌ها خیلی بهتر است. یکی دو کشور هستند که مسائل‌مان به نقطه مطلوب نرسیده است، اما رابطه‌ ما با بسیاری از کشورهای همسایه بسیار نزدیک‌تر و بهتر شده است؛ غرب، شمال، شرق،جنوب کشور و همه جا به همین صورت است.
چون وقت تمام است من نمی‌توانم تفصیل بدهم و باز کنم، رابطه ما در سطح جهان هم نسبت به سال‌های گذشته قابل مقایسه نیست. سفر رئیس‌جمهوری به سازمان ملل متحد و داووس را دیدید. ما دیدیم که سیاست‌مداران جهان چطور استقبال کردند، اقتصادی‌های دنیا هم چطور استقبال کردند. همه قبول دارند ما یکی دو قدم دیگر در سیاست خارجی برداریم به طور کامل دروازه‌ها گشوده خواهد شد و آنگاه خواهید دید که ایران یکی از مراکز مهم سرمایه‌گذاری در این منطقه خواهد شد.
به قول یکی از اقتصاددانان بزرگ در داووس می‌گفت ایران بکر است و شما اگر یک مقدار دروازه را بازتر کنید خواهید دید که چه استقبال عظیمی برای سرمایه گذاری در ایران خواهد شد.
ما برای ایجاد اشتغال پایدار و رونق اقتصادی و برای اینکه بتوانیم تورم را به نقطه مطلوب برسانیم راهی جز سرمایه گذاری و تولید نداریم. تولید بدون سرمایه و تکنولوژی امکان پذیر نیست، با تکنولوژی کهنه نمی‌شود در دنیای امروز رقابت کرد. دنیای امروز دنیای رقابتی است.اقتصاد، اقتصاد رقابتی است. دنیا توقف نکرده و همه در حال پیشرفت و دویدن هستند، ما اگر عقب‌تر باشیم حتی اگر بدویم ما را نمی‌بینند، چشم‌ها به جلو است. خداوند چشم را جلو قرار داده پشت سرما قرار نداده است، تا جلو و آینده را ببینیم و برای آن برنامه‌ریزی کنیم.
ما امروز با همه امید و توان و با کمک و حضور شما مردم آینده بهتری را برای این مرز و بوم و این کشور عزیز به حول و قوه الهی خواهیم ساخت.
در زمینه مسائل و مشکلاتی که در بخش سیاست خارجی بوده و هنوز هم کم و بیش وجود دارد ان‌شاءالله با طراحی و برنامه کار را پیش خواهیم برد. همان‌طور که رهبری فرمودند با نرمش قهرمانانه و مدبرانه و حکیمانه این کار را خواهیم کرد.
در دنیای امروز هیچ کشور و رسانه‌ای در این که ایران به فکر حل مسائل‌اش با دیگران است، تردید ندارد. ممکن است چانه بزنند. هیچ کشوری در دنیا نسبت به اینکه ایران باید غنی سازی داشته باشد تردیدی ندارد، امریکای‌اش هم تردید ندارد. بحث در این است که سانتریفیوژ‌های ما چند هزار باشد و تولید ما چه مقدار باشد. آن هم چه مقدار و چند هزار برای یک دوره زمانی کوتاه است نه برای همیشه.
همه قبول دارند حتی امریکا که بعد از دوره‌کوتاهی ایران مثل همه کشورهای جهان که عضو ان پی تی است، غنی سازی خواهد کرد و این کار پیروزی بزرگ ملت ایران است.
ملت ایران در این 11-12 ماه با حضور و پشتیبانی‌، با اتحاد و وحدت، بیداری و هوشیاری و مقاومت و ایستادگی، دستاورد‌های خوبی به دست آورد. چون اگر نمایندگان شما در دنیا می‌توانند با کشورهای بزرگ بنشینند و حرف بزنند و حرف‌شان را به کرسی بنشانند، تکیه‌شان به شماست، تکیه‌شان به این ملت متحد، غیور و بزرگ است.
به حول و قوه الهی ما معضلات را پشت سر خواهیم گذاشت، با کمک همدیگر آبادانی را به ملت ایران تقدیم خواهیم کرد و ان‌شاء‌الله سرافرازی و توفیق بیشتر این ملت بزرگ را شاهد خواهیم بود.
در پایان از همه مسئولان و بزرگواران، استاندار، نماینده محترم ولی فقیه در استان،‌صدا و سیما، نیروی انتظامی، سپاه پاسداران، ارتش جمهوری اسلامی ایران، همه نیروهای مسلح که امنیت ما از آن آنهاست سپاسگزاری و تشکر می‌کنم.
همچنین در این روزها به خاطر اتفاقی که افتاد و تعدادی از زندانیان در زندان فوت کردند یا مصدوم شدند و به خاطر حوادث ناگواری که پیش آمد و مصیبت‌زده شدند یا آنهایی که مصدوم شدند و در بیمارستان هستند، به خانواده‌های عزیز آنها تسلیت می‌گویم و برای مصدومین آرزوی سلامتی می‌کنم. همچنین از اینکه بنده شخصاً در این سفر موفق نبودم مثل بسیاری از سفرهای استانی به شهرستان‌های دیگر برای زیارت مردم بروم، گرچه وزرای محترم، معاونین محترم به آنجا رفتند و سرزدند، مطالب و نکات مردم را استماع کردند و از این نظر این مسئله تاحدی جبران شد، اما در عین حال من به سهم خودم مغبون هستم از اینکه نتوانستم مردم شریف و عزیز شهرستان‌های دیگر را از نزدیک زیارت کنم. از همین جا به آنها سلام و درود می‌فرستم و به آنها عرض می‌کنم که در کنار نمایندگان محترم‌شان، در کنار فرمانداران عزیز، بخشداران، استاندار، نماینده ولی فقیه، دولت تلاش خواهد کرد که هم صدای آنها را به خوبی بشنود و هم در حد امکان بتواند مشکلات آنها را حل و فصل کند.
برنامه به گونه‌ای بود که ما نتوانستیم از دیدگاه‌های نمایندگان محترم استفاده کنیم. البته ظاهراً ما مقصر نبودیم خود آنها برنامة دیگری داشتند و دیر رسیدند و فقط از صحبت‌های یکی از نمایندگان استفاده کردیم. به هر حال از اینکه نتوانستیم از فرمایشات و نکات مورد نظر آنها استفاده و بهره‌برداری کنیم مغبون هستیم، ان‌شاءالله همگی موفق و سالم و پیروز باشند و ما شاهد شرایط بهتری برای استان عزیز چهارمحال ‌و بختیاری باشیم.
والسلام علیکم و رحمةالله و برکاته

سورة عنکبوت، آیة 64

سورة توبه، آیة 61

سورة اسراء، آیة 36. چیزی را که بدان علم نداری دنبال مکن، زیرا گوش وچشم و قلب همه مورد پرسش واقع خواهند شد.

91623
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.