مصاحبه پایان سفر به استان ایلام

زیارت مردم ایلام و شنیدن مطالبات آنان/ توسعه کشاورزی استان/ اجرای سامانه گرمسیری/ صنعتی شدن استان/ تکمیل طرح پتروشیمی دهلران/ تحول و رشد چشم‌گیر ایلام و حل معضل بیکاری/ حمایت نخبگان از دولت با طراحی و برنامه‌ریزی/ ظرفیت‌ها و قابلیت‌های ایلام برای سرمایه‌گذاری/ طرح جامع دولت برای ارتقاء بخش‌ها به شهرستان/ طرح جامع دولت برای راه‌آهن کشور/ مسئله گردشگری و ایجاد اشتغال/ آتش‌سوزی و معضلات جنگل/ واحد‌های صنعتی نیمه‌کاره و.../ رونق تولید از جمله موارد مصرف یارانه/ موارد مصرف درآمد‌های حاصله از یارانه‌ها

گزارشگر:

مهم‌ترین دستاورد دولت از سفر به استان ایلام چه بود؟

رئیس جمهور:

دستاوردهای سفر ایلام

بسم الله الرحمن الرحیم

من ابتدا باید سپاسگزاری کنم از روی گشاده، مهمان‌نوازی و صمیمت مردم عزیز و خونگرم و فداکار ایلام؛ مردم بزرگواری که همواره مدافع مرزهای ایران عزیز بوده و هستند و در هشت سال دفاع مقدس فداکاری‌ها و رشادت‌های کم‌نظیری از خود بروز داده‌اند. در واقع پاسخ سؤال جناب‌عالی را به این صورت من می‌دهم که مهم‌ترین دستاورد برای دولت، زیارت مردم، دیدار با مردم، شنیدن سخن مردم و فرهیختگان این سرزمین و این استان و نکاتی بود که مورد نظر مردم به عنوان مطالبه بود. در شهرستان‌های مختلف که بنده توفیق حضور نداشتم، وزرا و معاونین سفر کردند. نظرات، مطالبات و مسائل مورد نظر مردم را استماع کردند.

اگر بخواهم تصمیماتی را که برای این استان اتخاذ شده، در دو جمله خلاصه کنم، این است: قدم بسیار مهمی در توسعه کشاورزی استان برداشته خواهد شد، هم با طرحی که قبلاً در منطقه خوزستان و در اهواز اعلام کرده بودم، که 550 هزار هکتار تحت برنامه آبیاری مدرن قرار می‌گیرد، که 50 هزار هکتارش مربوط به استان ایلام می‌شود؛ همچنین اجرای سامانه گرمسیری. هم آن طرح اول در طول سه سال انجام می‌شود، یعنی امسال و دوسال آینده، ظرف سه سال عملیاتی می‌شود. طرح سامانه گرمسیری هم در طول 4 سال آینده ان‌شاءالله تکمیل می‌شود، بنابراین در بخش کشاورزی یک تحول بسیار چشمگیری را ظرف 3-4 سال آینده شاهد خواهیم بود که در این استان ان‌شاءالله هم موجب اشتغال می‌شود و هم وقتی بخش کشاورزی فعال شود، صنایعی هم که مربوط به صنایع غذایی می‌شود فعال و عملیاتی می‌شود.

بخش دوم در واقع صنعتی شدن استان است. شما امروز شاهد بودید، که پتروشیمی ایلام افتتاح شد و ان‌شاءالله با برنامه‌ریزی‌ای که انجام شده و اقداماتی که دولت انجام خواهد داد و تسهیلاتی که در اختیار خواهد گذاشت، مراحل بعدی‌اش ظرف 2 سال آینده تکمیل شده و موجب اشتغال خوبی خواهد شد، به ویژه با تصمیمی که برای صنایع پایین دستی پتروشیمی اتخاذ شده، اشتغال بسیار خوبی در این استان به وجود می‌آورد. طرح پتروشیمی بزرگی که در دهلران مد نظر خواهد بود نیز ان‌شاءالله قدم به قدم تکمیل خواهد شد.

بنابراین استان ایلام در طول سال‌های آینده شاهد یک تحول و رشد چشمگیر خواهد بود، و این تحول و رشد موجب اشتغال در این استان خواهد بود، که یکی از معضلات مهمی که در این استان وجود دارد، موضوع بیکاری است. امشب هم همه طرح‌هایی که در تهران قبلاً بحث و بررسی شده بود، [تصویب شد]؛ همان 44 طرحی که ظرف امسال و بخشی هم نیمه اول سال آینده باید اجرایی و عملیاتی شود؛ از جمله آنها تکمیل 3 سد خواهد بود، که هم در رونق کشاورزی، و هم در حل معضلات آب استان بسیار مؤثر خواهد بود.

امیدواریم ان‌شاءالله این سفر موجب خیر و برکت برای استان و مردم آن باشد. در مورد نکته‌ای که شما به آن اشاره کردید که منطقه‌ای به عنوان منطقه ویژه اعلام شود، من اشاره کردم، امشب در شورای عالی اداری با نظر مثبت این را دنبال می‌کنیم که منطقه‌ای به عنوان منطقه آزاد که از منطقه ویژه هم بالاتر است، اعلام شود. ان‌شاءالله ما این بحث را در تهران و در هیئت دولت با نظر مثبت نهایی می‌کنیم. البته اگر تصویب شد، آن وقت مراحل بعدی اش باید از نظر قانونی طی شود.

گزارشگر:

بفرمایید با توجه به مشارکت بالای مردم استان در انتخابات سال 88 و همچنین در سازندگی و همه دوره‌هایی که انقلاب داشته است، نقش نخبگان و مردم در همکاری با دولت برای پیشبرد برنامه‌های استانی چیست؟

رئیس جمهور:

نکته‌ای که شما در این سوال اشاره کردید، بسیار مهم است. اساساً اگر کاری بخواهد پیش برود، با حضور، فعالیت و تلاش مردم خواهد بود. دولت در واقع بیشتر زمینه را آماده و تسهیل می‌کند. مخصوصاً فرهیختگان و نخبگان جامعه می‌توانند هم در طراحی، هم در برنامه‌ریزی به دولت کمک و مشورت بدهند و هم در اجرا کمک کنند. برای اجرایی شدن بسیاری از تصمیماتی که اتخاذ می‌شود، این و نقشه راه آن، نخبگان و فرهیختگان آن جامعه هستند که می‌توانند کمک کنند. امروز ما در جمع علما و ایثارگران و همچنین برگزیدگان و فرهیختگان استان بودیم، نکات آنها را شنیدیم، نظرات آنها را استماع کردیم. آنها باید همه جا حضور داشته باشند و کمک کنند. کارآفرینان نیز باید حضور فعال داشته باشند. در جلسه‌ای که امروز با کارآفرینان داشتیم، چه بخش‌هایی که مربوط به دولت و چه بخش خصوصی حضور داشتند، آنها باید در صحنه حضور پیدا کرده و فعال شوند. بدون حضور و فعالیت مردم ما به اهدافمان نمی‌رسیم.

من در همین جا درخواست می‌کنم، چه از کارآفرینان استان، چه آنها که خارج از این استان هستند، چه ایرانی و غیرایرانی، این استان، استان بسیار خوب و مستعدی برای سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی، صنعت و گردشگری است و امیدواریم آنها که توان کار دارند در این استان سرمایه‌گذاری کنند. هم به خاطر موقعیت ویژه این استان، که استانی مرزی است و هم به خاطر پتانسیل و ظرفیت‌هایی که دارد، و همچنین مردم بسیار خوب و فرهیخته‌ای که دارد، می‌تواند زمینه بسیار خوبی برای فعالیت اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی در این استان باشد؛ ان‌شاءالله.

گزارشگر:

جناب رئیس جمهور به استان ایلام خیلی خوش آمدید و تقدیر و تشکر می‌کنیم از زحمات دولت تدبیر و امید. در صحبت‌هایی که داشتید، راجع به راه‌آهن، قول و نویدی به مردم ندادید، اگر بحث خاصی نسبت به بحث راه‌آهن وجود دارد، ممنون و سپاسگزاریم که بیان کنید.

نکته بعدی اینکه در جمع ورزشگاه تختی دیدید که عده زیادی از مردم چوار و... خواهان ارتقاء این منطقه بودند و شما شفاف نفرمودید که این مناطق ارتقاء پیدا می‌کنند یا نه؟ اگر راهکاری هم وجود دارد بیان بفرمایید و این نوید و امید را به مردم بدهید؛ چون بزرگان هم خیلی خواهش کردند که در پایان سفر و قبل از اینکه ایلام را ترک کنید، این نوید و امید را از شما بگیریم. موفق باشید.

رئیس جمهور:

مگر خودتان متعلق به چوار هستید (خنده)؟ عرض کنم که در هر دو مسئله، هم در مسئله راه آهن و هم مسئله ارتقا سطح اداری در بخش‌های مختلف کشور، دولت در فکر یک طرح جامع است. به همین دلیل هم من در هیچ استانی تاکنون قول نداده‌ام، به دلیل اینکه طرح‌های ارتقاء بخش‌ها به شهرستان فراوان است و در کار گروه دولت در حال بررسی است و یک جا ان‌شاءالله در هئیت دولت مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت، همان‌طور که می‌گویید من با ابهام حرف می‌زنم، به دلیل این است که بررسی‌هایش در دولت دارد انجام می‌گیرد.

نسبت به راه‌آهن اساساً در فکر سرمایه گذاری در زمینه راه‌آهن در کل کشور هستیم، مسئله ریل برای همه استان‌های ما بسیار مهم و با اهمیت است، حتی آنجاهایی که برای دو خطه کردن و برقی کردن آنها قول داده شده است. الان طرح جامعی برای مسئله راه آهن در ستاد هماهنگی اقتصادی دولت داریم. با وزارتخانه مربوطه بحث خواهیم کرد. البته در این زمینه هم سرمایه گذاری داخلی و هم سرمایه‌گذاری خارجی نیاز داریم که الان برخی از این بخش‌ها مصوب است و داریم آن را اجرایی می‌کنیم، ولی بخش‌هایی که مصوب نیست و ما باید مصوب کنیم، برای کل کشور داریم بررسی می‌کنیم. بنابراین هر دو سوال شما به یک مسئله کلی برمی‌گردد که ان‌شاءالله هر دو را بررسی خواهیم کرد و بعد از پایان بررسی ها اعلام می‌کنیم و به اطلاع مردم می‌رسانیم.

گزارشگر:

آقای رئیس جمهور! قابلیت مرزی استان ایلام به عنوان یک فرصت اصلی مورد توجه دولت بوده و هست. دولت شما برای این قابلیت چه برنامه‌ای دارد؟

رئیس جمهور:

گفتم که ما برای اینکه بتوانیم زمینه تجاری استان را فعال کنیم، هم بازارچه‌های مرزی را فعال‌تر خواهیم کرد، و هم نسبت به منطقه ویژه، حتی منطقه آزاد، بحث و بررسی و اعلام خواهیم کرد.

گزارشگر:

آقای رئیس جمهور خدا قوت! شما و هیئت دولت خیلی خوش آمدید، امروز واقعاً خیلی زحمت کشیدید. آقای رئیس جمهور برای نبود فضاهای تفریحی و رفاهی در استان ایلام چه برنامه‌ای دارید؟

رئیس جمهور:

به طور کلی یکی از بحث‌هایی که برای اشتغال در کشور داریم، بحث گردشگری و ایجاد فضاهای مناسب تفریحی، هم برای مردم خود منطقه و هم برای جذب گردشگرهای داخلی خارجی است. وقتی ما بحث گردشگری را مطرح می‌کنیم، یک بخش از آن هم مربوط می‌شود به فضاهایی که اوقات فراغت مردم به خوبی در آنجا گذارنده شود. البته در بحث گردشگری دولت می‌تواند تسهیلات لازم را در اختیار بگذارد، سرمایه‌گذارها و کارآفرینان هستند که سرمایه‌گذاری خواهند کرد. ان‌شاءالله برای ایلام هم سرمایه‌گذارانی هستند که فعال خواهند شد، در همین سفر هم بخش‌هایی بود که مذاکره شد که آنها در این استان فعال شوند.

پرسشگر:

در مورد مراتع و جنگل‌های ....

رئیس جمهور:

عرض کنم که الان مشکل جنگل، بحث آتش سوزی نیست. معضل بالاتری مطرح است، و آن آفتی است که بخشی از جنگل را تحت تأثیر قرار داده است. یک بخشی را هم امروز رفتیم و از نزدیک مشاهده کردیم. این مشکل، مشکلی بزرگ‌تر از آتش‌سوزی است. البته برای آتش‌سوزی هم همیشه باید آماده بود و فکر کرد، چون یکی از معضلاتی که همیشه برای جنگل‌ها مطرح است، آتش‌سوزی است. اما این مشکل مقداری عمیق‌تر است. امشب هم در شورای اداری مطرح شد که ما از مردم هم استمداد بطلبیم و طرح‌هایی که وجود دارد برای جایگزینی و آفت‌زدایی، ان‌شاءالله صورت بگیرد، والا مشکل بزرگی است که می‌تواند وضع زیستی کل این منطقه را تهدید کند.

گزارشگر:

با سلام مرادی هستم از روزنامه اقتصاد. شاید چیزی در مورد شهرک صنعتی ایلام شنیده باشید.چون مطمئنم مسیرتان به آن طرف نیفتاده است. در شهرک صنعتی ایلام به دلیل اینکه در سنوات گذشته قول وام‌هایی به سرمایه گذاران داده شده، و آنها در رکود سرمایه در گردش مانده‌اند، الان این ورشکستگی آنها را به فلاکت کشانده است. آیا شما می‌توانید قولی بدهید که وام‌های آنها را پرداخت کنند تا شهرک صنعتی را دوباره احیا کنند، که برای استان ما اشتغال‌زایی هم به همراه دارد.

رئیس‌جمهور:

این مسئله یک مشکل در سطح کشور است. الان بسیاری از واحدهای صنعتی داریم که فعال نیستند یا نیمه‌کاره هستند یا اصلاً بعضی از طرح‌های صنعتی هم کامل هستند ولی به خاطر همین معضل سرمایه در گردش، یا بدهکاری‌هایی که دارند فعال نیستند. بانک‌های ما هم به خاطر بدهکاری‌ها برای تأمین سرمایه در گردش دچار مشکل هستند.

در اجرای مرحله جدید یارانه، بخشی از منابعی که ان‌شاءالله حاصل خواهد شد، برای رونق تولید مصرف خواهد شد. در این تولید هم بخشی از این منابع، برای سرمایه در گردش صرف می‌شود. البته مقصود از سرمایه در گردش در بحث یارانه این است که ما کمک کنیم و یارانه‌ای پرداخت کنیم برای گرفتن تسهیلات از بانک‌ها، چون معمولاً سود یا نرخ بهره ممکن است در حدی باشد که مشکلاتی داشته باشد، لذا ما مقداری در این بخش کمک خواهیم کرد که سرمایه در گردش انجام بگیرد، در حدی که توان داریم، چون می‌دانید که در بخش دوم یارانه یک بخشی برای بهداشت و درمان و سلامت مصرف می‌شود، یک بخشی هم برای تولید مصرف می‌شود، یک بخشی هم برای حمل و نقل عمومی، محیط زیست و یک بخش هم برای اقشاری که تحت فشار و بسیار کم درآمد هستند که ان‌شاءالله یارانه کالایی به آنها پرداخت خواهد شد. ان‌شاءالله امیدواریم که بتوانیم در زمینه تولید هم در حد توانمان خدمتی را انجام داده باشیم.

من در اینجا لازم می‌دانم از نماینده ولی فقیه در استان از حاج آقای لطفی و از جناب آقای استاندار به خاطر زحماتشان تشکر کنم. ان‌شاءالله شاد و موفق باشید.

والسلام علیکم و رحمة الله

91599
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.