گفتگوی زنده تلویزیونی با مردم

کلید علم و فرهنگ در دستان معلمان، استادان و محققان و کلید اقتصاد در دست کارگران و کارآفرینان/ مهار تورم / کنترل پایه پولی/ ساماندهی پرداخت یارانه‌های نقدی/ اصلاح بودجه (واقعی کردن رقم بودجه)/ پرداخت بدهی پیمانکاران/ افزایش قیمت حامل‌های انرژی/ تصمیم مجلس برای افزایش حامل‌های انرژی و نظر و تصمیم دولت/ شیب ملایم قیمت حامل‌های انرژی/ قیمت گازوئیل/ برق/ تأثیر ناچیز افزایش قیمت بنزین و گازوئیل بر جنس‌های دیگر/ موارد مصرف درآمدهای ناشی از طرح هدفمندی یارانه‌ها/ مشکلات بخش سلامت / تصمیمات دولت برای کاهش قیمت داروهای خارجی، هزینه‌های درمانی و.../ اعمال وضعیتی جدید در نظام سلامت کشور/ صدور دفترچه بیمه برای بیمه نشده‌ها/ حضور متخصصان در ظهر و شب و روزهای تعطیل در بیمارستان‌ها/ تحول چشمگیر نظام سلامت کشور/ کاهش تورم/ تورم یک مالیات عمومی ناخواسته و تحمیلی/ بهبود نظام سلامت: کاهش قیمت دارو، کاهش هزینه‌های بیمارستانی و.../ یارانه‌ کالایی(بسته امنیت غذایی)/ اعتماد به مردم و حمایت و کمک آنها در همه زمینه‌ها/ پرداخت یارانه کالایی به 11 میلیون نفر/ 1300 میلیارد تومان درآمد حاصل از انصراف افراد غیرنیازمند/ مسئله محیط‌زیست و مسائل مرتبط با آن/ تولید/ تولید برق / به بهره‌برداری رسیدن فاز 4 پارس جنوبی/ افزایش تولید و فروش نفت/ اقدامات دولت در زمینه نفت و گاز/ تحولات رخداده در بخش کشاورزی/ تأمین کود مورد نیاز کشاورزی/ تضمین قیمت محصولات کشاورزی/ کلید دولت: تدبیر، کمک، حمایت و اعتماد مردم / اقدامات دولت در عرصه سیاست خارجی/ تبعات تحریم برای مردم ایران/ تخریب دولت و هدف تخریب‌کنندگان: ‌انحراف دولت از مسیر خود/ هدف دولت:‌ بهبود معیشت مردم/ مخالفان دولت و شایعه پراکنی و تهمت و... علیه دولت/ آشتی در سیاست داخلی و خارجی/ پاسخ به شایعه‌پراکنی‌ها و تخریب‌کنندگان/ بهبود روابط ایران با جهان و همسایگان/ برداشتن گام نخست برای رفع تحریم/ موفقیت‌آمیز بودن مذاکرات با 1+5/ تیم مذاکره کننده و وزارت خارجه سربازان خط مقدم ایران در سیاست خارجی/ بهبود وضع درآمدی نسبت به سال گذشته/ قابل حل بودن مسائل و مشکلات ما با دنیا علی‌رغم پیچیدگی بسیار/ شکستن تحریم ظالمانه/ مذاکرات بر مبنای برد ـ برد/ حقوق ملت ایران خط قرمز مسئله هسته‌ای/ خبرگی و مهارت تیم مذاکره کننده / صلح آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران/ تحریم ایران،‌ ضد حقوق بشر/ تعامل سازنده با جهان، شعار دولت و مورد تأکید سند چشم‌انداز بیست‌ ساله/ بی‌معنا بودن خوش‌بینی و بدبینی در دنیای سیاست و اصالت داشتن واقع‌بینی/ ارائه شفافیت بیشتر از سوی ایران برای اعتماد افکار عمومی دنیا/ لغو تحریم‌ها حق ملت ایران/ لغو تحریم در خصوص دارو / جذب سرمایه‌گذاری خارجی، مستلزم حل و فصل مشکلات بانکی/ رفت و آمد وزرای خارجه به ایران:‌ امیدواری به آینده روابط/ گسترش روابط با دیگر کشورها/ روابط ایران و عربستان/ پیچیدگی روابط ایران و امریکا/ روابط خوب دولت و مجلس/ روابط قوای سه‌گانه/ وضعیت اقوام و اقلیت‌ها/ ظرفیت‌ها و قابلیت‌های سیستان و بلوچستان/ لزوم رعایت چارچوب منافع عمومی، اخلاق و دیانت/ برخی شعارهای دولت: رعایت اخلاق، احیای اقتصاد و تعامل سازنده با دنیا/ لزوم رعایت احترام بزرگان/ خوش‌بینی به رونق اقتصادی، مهار تورم، ایجاد اشتغال و تعامل با دنیا/ کمک به بخش فرهنگ/ اقدامات دولت در زمینه فرهنگ/ کاهش مداخله دولت به معنای ورود اهل فرهنگ به عرصه فرهنگ

مجری:
بسم الله الرحمن الرحیم.
شب شما به خیر. خیلی متشکر که ما را باور کردید و به ما اطمینان داده‌اید که همچنان با ما هستید. نگاه خسته‌تان را در چنین ساعتی به قاب تلویزیون‌های خود سپرده‌اید تا ما را همراهی کنید. در گفت‌وگوی زنده تلویزیونی از پاستور تهران همراه با جناب آقای عبدالرشیدی در خدمت ریاست محترم جمهوری، جناب آقای دکتر روحانی هستیم. سلام و شب شما به خیر.
رئیس‌جمهور:
سلام بر شما و همه بینندگان عزیز صدا و سیما و همه عزیزانی که در مسیر پیشرفت کشور تلاش می‌کنند، بویژه کارگران و معلمان عزیز.
مجری:
بنده هم سلام می‌کنم. خیلی خوشحالم که در خدمت شما هستم. ان‌شاء‌الله بتوانیم سؤالات مردم را با شما در میان بگذاریم. در شش ماهه پایانی سال ۹۲ درباره یکسری تصمیمات و سیاست‌های اقتصادی صحبت شد. خود شما هم در این مورد صحبت کردید، آیا این سیاست‌ها و تصمیم‌ها همان‌هایی بود که مورد هدف شما بود و قرار بود تا پایان سال ۹۲ به مرحله اجرا برسد، یا تغییراتی در آن ایجاد شده است؟
رئیس‌جمهور:
قبل از اینکه به سؤال جنابعالی پاسخ بدهم لازم می‌دانم ایام مبارکی که در آستانه ماه رجب هستیم و همچنین ایامی که بین میلاد حضرت صدیقه کبری(س) و میلاد امیرالمؤمنین (ع) هست و همچنین ایام خجسته‌ای را که به نام معلمان و کارگران است تبریک بگویم. کلید علم و فرهنگ کشور ما در دست معلمان عزیز، استادان دانشگاه، مدرسان و محققان است و کلید اقتصاد در اختیار کارآفرینان و به ویژه کارگران عزیز ماست که با بازوی پرتوانشان چرخ اقتصاد را می‌چرخانند. همچنین یاد معلم شهید استاد مطهری رضوان الله تعالی علیه را گرامی می‌داریم.
دولت از زمان شروع به کار خود تا پایان سال ۹۲، چند هدف مهم را در بخش اقتصادی دنبال می‌کرد. من به بخش سیاست خارجی و سیاست داخلی و فرهنگی هم اشاره خواهم کرد.
اهداف دولت در بخش اقتصاد
در زمینه اقتصادی، دولت با مسائل فراوانی مواجه بود، اولین آن معضل تورم بود. تورم در حدی بود که حتی اگر می‌خواستیم برای اشتغال و رونق هم فکری بکنیم ضرورت داشت در مرحله اول تورم را مهار بکنیم. تورم ۴۳ درصدی برای کشور قابل تحمل نبود، عین یک بیماری در حال خونریزی شدید بود، اول می‌بایست این خونریزی را متوقف می‌کردیم تا بعد به درمان بپردازیم؛ بنابراین اولین برنامه ما این بود که استفاده از پول پرفشار و بانک مرکزی را به عنوان منطقه ممنوعه اعلام کنیم و این کار را اجرا و عملی کردیم. در شرایطی که در فشار بودیم و دولت در روزهای اولیه با مشکلات فراوانی مواجه بود، از امکانات بانک مرکزی استفاده نکردیم. حتی در مسکن مهر هم برای ادامه راه از طریقی دیگر استفاده کردیم و این کنترل پایه پولی باعث شد بتوانیم بر تورم مهار بزنیم.
امروز بسیار خوشحالم که اعلام کنم تورم نقطه به نقطه ما طبق آمار مرکز آمار 6/17و طبق اعلام بانک مرکزی 4/17 است. ما به مردم وعده داده بودیم که تلاش خواهیم کرد تا تورم را تا پایان سال به ۳۵ درصد برسانیم و این کار را کردیم. در پایان سال، طبق اعلام بانک مرکزی تورم ۱۲ ماهه به ۳۴ درصد رسید، اما مرکز آمار ۳۲ درصد اعلام کرد. البته تورم نقطه به نقطه ما به 2/19درصد رسید. بنابراین این اولین قدم در راه مهار تورم بود.
مسئله بعدی ساماندهی پرداخت یارانه نقدی بود که ما از روزهای اولیه با مشکلات فراوانی در این زمینه مواجه بودیم، اما در عین حال یارانه نقدی را تا پایان سال به رغم مشکلاتی که فشار بودجه‌ای بر ما وارد می‌کرد به مردم پرداخت کردیم.
بودجه را در همان آغاز با اصلاحیه کاهش دادیم. معنایش این است که ما دولت را در فشار قرار دادیم برای اینکه وضع اقتصاد سامان پیدا کند و بودجه ما واقعی باشد. لذا پیشنهادی را که به مجلس دادیم ، ۶۰ هزار میلیارد تومان کاهش دادیم و بودجه را از ۲۱۰ هزار میلیارد تومان به ۱۵۰ هزار میلیارد تومان رساندیم. البته مجلس مقداری افزایش داد و در پایان سال موفق شدیم بدون اینکه به بانک مرکزی متوسل شویم مشکلات مالی دولت را حل کنیم، حقوق‌ها و عیدی‌ها را پرداخت کنیم و علاوه بر این ۵ هزار میلیارد تومان بدهی مربوط به پیمانکاران را که مربوط به قبل بود پرداخت کردیم.
در بخش اقتصاد وعده‌هایی را که داده ‌بودیم عملی کردیم. اگر فرصت بود تفصیل بیشتری در این زمینه می‌دادم. در زمینه سیاست خارجی هم به مردم قول داده بودیم در زمینه هسته‌ای قدم برداریم.
مجری:
پس شما به اهداف خودتان تا پایان سال ۹۲ رسیده‌اید؟
رئیس‌جمهور:
اهدافی را که دولت اعلام کرده بود دنبال کردیم و توانستیم به سیاست‌ها و برنامه‌هایی که به مردم اعلام کرده بودیم جامه عمل بپوشانیم، البته تأکید می‌کنم اگر دولت هر کاری کرده با حمایت و حضور و کمک مردم بوده است. فرهیختگان،‌ علما، بزرگان و به ویژه مقام معظم رهبری در همه زمینه‌ها یاری، کمک و هدایت کرده‌اند.
مجری:
یکی از تصمیماتی که اخیراً گرفته شده و به اجرا درآمده است افزایش قیمت حامل‌های انرژی ‌است. اولین بار نیست که این اتفاق می‌افتد اما این افزایش بر مردم و زندگی‌شان فشار می‌آورد و مشکلاتی را به وجود می‌آورد. در روش‌های قبلی از افزایش ناگهانی استفاده شده، جناب‌عالی فرمودید این افزایش تدریجی خواهد بود، اما ارقام حکایت از ۷۰ درصد دارد و این سؤال را به وجود آورده که آیا این افزایش ۷۰ درصدی به نظر دولت تدریجی است؟
رئیس‌جمهور:
ابتدا بر این نکته تأکید کنم که ما یا می‌بایست وضعیت موجود را ادامه می‌دادیم، یعنی حامل‌های انرژی به همان صورت باقی می‌ماند و معنایش این بود که هر ماه برای پرداخت یارانه مشکل داشتیم - ما ۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان در ماه پول یارانه نقدی پرداخت می‌کردیم و هر ماه بیش از هزار میلیارد تومان کسر داشتیم- و می‌بایست آن مشکل ادامه پیدا می‌کرد یا می‌بایست یارانه نقدی را کاهش می‌دادیم یا اینکه وضعیتی را که برای مصرف انرژی بود قبول می‌کردیم. می‌دانید که مصرف انرژی در کشور ما تقریباً دو برابر مصرف معمول جهان است. نسبت به بعضی از کشورها خیلی بیشتر مصرف داریم، مخصوصاً در زمینه گاز که رقم خیلی بالاست. در زمینه آلودگی یا می‌بایست آلودگی به همین صورت باقی می‌ماند یا اصلاح می‌شد. شما دیدید در زمستان در شهرهای بزرگ میزان آلودگی چه مقدار زیاد بود و مردم در فشار زیادی قرار گرفته بودند.
مجری:
آیا هدف اصلی شما تأمین منابع مالی بود؟
رئیس‌جمهور:
ما اگر همان وضع را ادامه می‌دادیم می‌بایست تابستان امسال خاموشی می‌داشتیم؛ به دلیل اینکه کل درآمد برق صرف یارانه‌ها می‌شد. در بحث انرژی، یعنی گاز و نفت تمام درآمدها صرف یارانه نقدی می‌شد. ما در برق وگاز مشکل داشتیم. زمستان امسال با مشکلاتی توانستیم مسئله گاز خانگی مردم را تأمین کنیم؛ به دلیل اینکه برق کارخانه‌ها و پالایشگاه‌ها قطع شد و از نفت کوره و نفت گاز استفاده کردیم. یا می‌بایست آن وضع ادامه پیدا می‌کرد یا تحولی در مسئله قیمت حامل‌های انرژی ایجاد می‌شد. قیمت حامل‌های انرژی چند سال پیش در سال ۸۹ یک بار، افزایش پیدا کرد؛ ۵۵۰ درصد افزایش پیدا کرد، البته به صورت شیوه‌های دفعی و ناگهانی. بعضی‌ها پیشنهاد می‌کردند امسال هم این کار را بکنیم، یعنی شیوه دفعی داشته باشیم، عده‌ای مخالف بودند و می‌گفتند آن شیوه قابل قبول نیست که یک مرتبه ۵۵۰ درصد افزایش بدهیم.
همان‌طور که می‌دانید مجموعه افزایش حامل‌های انرژی به طور متوسط ۵۰ درصد است؛ ۵۰ درصد در برابر ۵۵۰ درصد. بنابراین ناچار بودیم به دلیل شرایط کشور و تورم دفعی عمل نکنیم. درست است که تورم را مهار کردیم اما تا رسیدن به نقطه مطلوب هنوز فاصله داریم . ما به مردم وعده داده بودیم که امسال پایان سال تورم است، یعنی ۱۲ ماهه تورم به ۲۵ درصد برسد. امیدواریم به وعده‌مان عمل کنیم و روند هم همین است.
مجلس شورای اسلامی در بودجه امسال تصمیمی اتخاذ کرد که دولت هم با این تصمیم همراه بود. در بحث یارانه، تصمیم نظام است. تنها تصمیم دولت نیست؛ تصمیم دولت، مجلس و نظام است. چون بحث هدفمندی یارانه‌ها قانون است که باید اجرا شود. مجلس شورای اسلامی تصمیمی اتخاذ کرد و آن این بود که درآمد حاصل از محل افزایش حامل‌های انرژی ۴۸ هزار میلیارد تومان باشد. اگر می‌خواستیم به این مصوبه به همین صورت عمل کنیم حامل‌های انرژی می‌بایست ۷۰ درصد گران می‌شد. ما در مجموع شیب ۷۰ درصد را نمی‌پسندیم. در وضعیت فعلی کشور، به ناچار به ۵۰ درصد کاهش دادیم، لذا درآمد ما برمبنای آنچه دولت پیش بینی کرد ۹ هزار میلیارد تومان کاهش پیدا کرده است. این نقطه اولی بود که به‌هرحال نظر مجلس و دولت بود. به یک شیب ملایم‌تر از آنچه مورد نظر مجلس بود عمل کردیم و از طرف دیگر مجلس دولت را مکلف کرد که در سال جاری فقط به افراد متقاضی نیازمند یارانه نقدی پرداخت کند.
مجری:
وقتی بحث افزایش حامل‌های انرژی مطرح می‌شود، توقع داریم که به تبع آن این افزایش قیمت را روی بقیه کالاهای اساسی مردم هم داشته باشیم و اکنون یکی از دغدغه‌های مردم همین است که با توجه به این که قیمت حامل‌های انرژی به خصوص قیمت بنزین افزایش پیدا کرده است، نگران هستند که روی کالاهای دیگر، به خصوص کالاهای اساسی تأثیر داشته باشد. شما اشاره کردید که دولت تا آخر خرداد هیچ گونه افزایش قیمت ندارد، بالاخره بعد از خرداد، این افزایش قیمت را خواهیم داشت. شما تصور نمی‌کنید اگر این افزایش قیمت حتی به گفته جناب‌عالی با شیب ملایم باشد به قشر کم درآمد جامعه و ضعیف مردم فشار ایجاد می‌کند. برای اینکه این فشار را رفع کنید می‌خواهید چه اقداماتی انجام بدهید.
رئیس‌جمهور:
ناچارم برگردم و پاسخم را تکمیل کنم. راه حل پیش روی ما این است که باید وضع موجود را ادامه می‌دادیم یا وضع را تغییر می‌دادیم.
مجری:
یعنی وضع موجود با حامل‌های انرژی با قیمت سال ۹۲؟
رئیس‌جمهور:
یعنی آنچه را درسال ۹۲ بود ادامه می‌دادیم که در این صورت ماهانه برای پرداخت یارانه کسری داشتیم. در تابستان با کمبود برق و در زمستان با کمبود گاز مواجه بودیم.
مجری:
یعنی به‌خاطر مصرف زیاد.
رئیس‌جمهور:
هم مصرف زیاد و هم اینکه کل پول برق و انرژی برای یارانه نقدی مصرف می‌شد. بنابراین با همه اینها دچار مشکل می‌شدیم و از طرف دیگر در آن وضعیت، آلودگی هوا هم به همان صورت ادامه می‌یافت. برای حل این مشکل، راه میانه‌ای که داشتیم این بود که شیب ملایم باشد. حامل‌های انرژی، مثلاً انرژی برق به خیلی چیزها مربوط می‌شود، به کشاورزی و صنعت مربوط می‌شود و در بحث قیمت برق، گاز و گازوییل و نفت و گاز ما شیب را خیلی ملایم در نظر گرفتیم؛ یعنی ۲۴ تا ۲۵ درصد.
ولی در بنزین یک مقدار متفاوت است، چون در گازوییل بحث حمل و نقل عمومی مطرح است؛ بحث حمل و نقل کالا، اتوبوس‌ها و کامیون‌هاست، چاه‌های آب برای کشاورزی و خیلی موارد دیگر مطرح است که به مصرف عمومی مربوط می‌شود. اکثراً پیشنهادشان این بود که گازوییل را به قیمت ۵۰۰ تومان در لیتر برسانیم یا حداقل به ۳۰۰ تومان برسد.اما ۲۵۰ تومان را برای هر لیتر در نظر گرفتیم.
در مسئله برق هنوز ما به آن نقطه‌ای نرسیده‌ایم که به اندازه‌ای که شرکت برق هزینه می‌کند از مردم پول بگیرد. برای اینکه شیب را ملایم در نظر بگیریم ۲۴ درصد در نظر گرفتیم. پس بین این راه‌حل‌ها ما یک راه‌حل میانه و متوسطی در نظر گرفتیم که فشار به مردم وارد نشود.
اینکه شما می‌گویید وقتی حامل‌های انرژی گران می‌شود روی جنس‌های دیگر هم اثر دارد درست است، ولی اثرش زیاد نیست؛ یعنی اثر بنزین یا گازوییل در مقداری که افزایش پیدا کرده با تورمی که مد نظر ماست. همه کارشناس‌های ما تورمی را که در این مقطع در نظر گرفته‌اند – که در یک مقطع است - و ما آن را کاهش خواهیم داد، 6/5 دهم درصد است و بیشتر از این نیست. این 6/5 را هم در ماه‌های آینده جبران خواهیم کرد. این طور نیست که قیمت بنزین و گازوییل اثر تورمی شدیدی بر اجناس دیگر خواهد داشت.
مجری:
پس شما نگرانی مردم را برطرف کنید.
رئیس‌جمهور:
همه محاسبات کارشناس‌های ما همین را می‌گوید. به هیچ عنوان افزایش قیمت در سطح بالا نخواهد بود. به دلیل اینکه آن حامل‌هایی که می‌تواند افزایش قیمت بدهد زیاد افزایش نیافته‌اند، مثلا افزایش قیمت گازوییل می‌توانست اثرگذار باشد.
مجری:
یعنی ساز و کارها پیش بینی شده است.
رئیس‌جمهور:
برای تأمین کالا در بخش‌های مختلف ساز و کارها پیش بینی شده است و همین پولی که گرفته می‌شود برای نیاز ضروری مردم صرف می‌شود. یعنی آن که مجلس شورای اسلامی گفته بود و ما ناچار بودیم از مردم دعوت کنیم برای ثبت نام. کار بسیار بزرگی انجام گرفت. ظرف ۱۰ روز ثبت نام در سطح کشور انجام شد؛ با رقمی بیش از ۷۳ میلیون نفر.
مجری:
از لحاظ فنی ثبت نام ظرف ۱۰ روز انجام شد و ۷۳ میلیون نفر ثبت نام کردند.در شبکه‌های مجازی و خیابان مردم این سؤال را دارند که آیا این ۷۳ میلیون نفر همان نیازمندانی هستند که قانون تعریف کرده و به اینها باید یارانه داد؟ این بحث اول است. اما مهم‌ترین بخش این است که باقی مانده جمعیت، یعنی آن گروهی که انصراف دادند از محل یارانه آنها منابع زیادی نمی‌ماند که بتوانید تکالیف دیگر را تأمین کنید. به نظر می‌رسد که افزایش قیمت حامل‌های انرژی بیشتر برای تأمین کسری بودجه یا منابعی است که در این بخش نیاز است برای تکالیف دیگر. درست است؟
رئیس‌جمهور:
فکر می‌کنم یک مقدار سؤال را با تأنی بیشتر مطرح کنید. مجلس از ما خواست به نیازمندان یارانه پرداخت کنیم. پس لازم بود از مردم درخواست می‌کردیم که نیازمندان ثبت نام و غیرنیازمندان از ثبت نام صرف نظر کنند. این خواست قانون بود و آن را مطرح کردیم.
اولاً تشکر می‌کنم از مردم که با نظم و انضباط بسیارخوبی این ثبت نام را انجام دادند. شما می‌دانید در خیلی از کشورها برای اینکه از ۷۳ میلیون نفر در ۱۰ روز ثبت نام کنند مشکلات زیادی وجود دارد. در بخش سایبری کار بسیار بزرگی در کشور انجام گرفته است. از همه دست‌اندرکاران تشکر می‌کنم. از طرف دیگر تشکر می‌کنم از آنهایی که ثبت نام نکردند یا نیاز نداشتند و خودشان را نیازمند نمی‌دانستند یا حتی ممکن بود در زندگی‌شان تا حدی نیاز داشته باشند اما به‌خاطر اهداف مهم‌تر و ملی از ثبت‌نام صرف‌نظر کردند یا بعداً در ماه‌های آینده آنهایی که مایلند می‌توانند به خاطر اهداف مهم‌تر باز هم انصراف دهند.
به هر حال ما آنچه در زمینه حامل‌های انرژی دریافت یا صرفه‌جویی می‌کنیم یا اینکه صرفه‌جویی از محل ثبت‌نام نکردن مردم و انصراف آنها از دریافت یارانه، همه را سه ماه یک بار به مردم گزارش می‌کنیم که دقیقاً درآمد ما چقدر بود و کجا مصرف شده است. همه این پولی که حاصل می‌شود برای سلامت یا نظام سلامت یا بخش تولید خواهد بود. یا برای بخش حمل و نقل عمومی یا برای محیط زیست خواهد بود و یا برای کمک یارانه کالایی به افراد نیازمند که همه اینها را در فصل خودش توضیح می‌دهم. بنابراین راهی که دولت انتخاب کرده، در چارچوب قانون بوده و مردم بسیار خوب همکاری کردند و لازم می‌دانم از همه مردم و از همه دست‌اندرکاران برای ثبت‌نام و تنظیم امور تشکر کنم و ان‌شاء‌الله ما در اجرای قانون راه را ادامه خواهیم داد.
مجری:
اشاره کردید به درآمدی که از قانون هدفمندی یارانه‌ها صرف چه کارهایی بشود و خیلی در صحبت‌های چند روز گذشته‌تان اشاره کردید که یکی از اهداف اصلی بحث سلامت و بهداشت و درمان است. چه فکری برای مردم کردید، مردمی که شما قولش را دادید که بیمه همگانی رایگان داشته باشند. آنهایی که ندارند و آنهایی که در این زمینه مشکل دارند؛ چگونه می‌خواهید مشکلشان را برطرف کنید؟
رئیس‌جمهور:
ما در زمینه سلامت که یکی از اهداف ما در این مرحله است مشکلات فراوانی داریم. مردم ما مستحضر هستند که در طول سال تقریباً هشت میلیون نفر در بیمارستان بستری می‌شوند و این بستری شدن گاهی مخارج بسیار سنگینی را برای مردم دارد و کمر شکن است. بیماری‌های صعب‌العلاج مشکلات فراوانی را برای مردم به وجود می‌آورد. البته قبل از این دولت در سال ۹۲ مردم مشکلات فراوانی در دارو داشتند که بخش بزرگی از این مشکلات حل و فصل شده است.
مجری:
البته یک قسمتش قرار است از ۱۵ اردیبهشت اعمال شود که بحث خرید تجهیزات برای بیماران است که قرار است بر عهده خود بیمارستان باشد. شما همچنان به قولتان پایبند هستید؟
رئیس‌جمهور:
به مردم اعلام می‌کنم که در سال ۹۳ قیمت داروهای ساخت داخل افزایش نخواهد یافت. این خبر مهمی برای مردم است و ان‌شاء‌الله که هیچ کس نیاز به دارو نداشته باشد، اما به هر حال در زندگی پیش می‌آید. قیمت داروهای خارجی نیز در سال ۹۳ ده درصد کاهش خواهد یافت. همین الان ملزوماتی که ما از خارج وارد می‌کنیم کاهش قابل ملاحظه پیدا کرده است. وقتی مردم در بیمارستان بستری می‌شوند سهمی که باید در پایان پرداخت کنند ده درصد است. اما می‌دانید در بیمارستان‌ها هر فردی که وارد می‌شد می‌بایست از دمپایی تا ملحفه و انواع داروها را خریداری می‌کرد تا انواع مخارجی که برای تشخیص وجود دارد. یعنی باید برود فلان آزمایشگاه، فلان مرکز برای ام‌آر‌آی یا سی‌تی‌اسکن.
از پانزدهم اردیبهشت ماه هر کس وارد بیمارستان می‌شود، خود بیمارستان باید همه لوازمش را تهیه کند. دارو، تجهیزات پزشکی و هر چیزی را که نیاز است بیمارستان تأمین خواهد کرد. این را یا بیمه متقبل می‌شود یا آن جاهایی که بیمه نمی‌تواند دولت متقبل می‌شود. بنابراین مردم با یک وضعیت جدید در نظام سلامت مواجه خواهند شد. از هفته آینده ما تمام مردم را بیمه خواهیم کرد و اعلام هم کردیم هرکس بیمه نیست ثبت نام‌ کند و ما او را بیمه می‌کنیم. بیمه معنایش این است که برای هر فرد دفترچه‌ای صادر می‌کنیم و ۲۳ هزار تومان بودجه‌ای است که برای هر دفترچه برای هر نفر در سال مد نظر قرار می‌دهیم.
پیش‌بینی ما این است که حدود ۵ میلیون نفر بیمه نیستند و ثبت‌نام خواهند کرد که به تدریج همه اینها بیمه خواهند شد و این کمک دیگری است که در نظام سلامت انجام می‌شود. پس هم در زمینه دارو کمک خواهد شد و هم در زمینه مخارج بیمارستانی؛ به خصوص مخارج کسانی که در بیمارستان بستری می‌شوند کاهش پیدا خواهد کرد. طبق محاسبات ما مخارج مردم - اگر عمل جراحی در کار نباشد- بسیار کاهش پیدا می‌کند. ۱۰درصد سهم آن را پرداخت می‌کنند و اگر در وضعیت خاص باشد، باز هم سهم بیمار نصف و از آنچه قبلاً بود کمتر خواهد شد، بنابراین کمک بزرگی به نظام سلامت خواهد شد.
در مجموع، آنچه در اسفند پارسال پرداخت کردیم و آنچه امسال پرداخت می‌کنیم ده هزار میلیارد تومان است. در واقع این مبلغ به غیر از بودجه عادی نظام سلامت است که در بودجه پیش‌بینی شده است. چهار هزار و 800 میلیارد تومان از بخش هدفمندی یارانه‌ها کمک می‌کنیم و من به وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در هیئت دولت گفتم و اینجا هم اعلام می‌کنم که از این پس در صورت حسابی که پس از ترخیص از بیمارستان به مردم داده می‌شود، این مبلغ ثبت شود تا مشخص شود که چه پولی در این مرحله برای نظام سلامت و رفاه حال بیماران پرداخت می‌کنیم. البته فقط اینها نیست و ما کارهای دیگری هم برای بهبود نظام سلامت انجام می‌دهیم.
مجری:
یکی از مشکلات عدیده مردم این است که از دفترچه‌های بیمه‌ای که دارند نمی‌توانند استفاده کنند. وقتی قرار است در مراکز درمانی بستری شوند خیلی از مراکز درمانی ادعا می‌کنند که مثلاً با تأمین اجتماعی یا بیمه ارتش قرارداد ندارند. این مشکل را چطور می‌خواهید برطرف کنید.
رئیس‌جمهور:
در کل قبلاً یک مشکلی بود که پول بیمه خیلی دیر پرداخت می‌شد. امسال وزارت رفاه و تعاون بدهی‌ای را که به بخش‌های مختلف نظام سلامت و دارو داشته، ۱۴ ماهه پرداخت کرده و لذا شما می‌دیدید که مردم می‌گفتند بیمه پولی نمی‌دهد، آنچه تا ماه بهمن انجام شده این است که کل بدهی پرداخت شده است و به تدریج هر صورت حسابی که می‌آید پرداخت می‌شود و در نتیجه دفترچه‌های بیمه اعتبار بیشتری پیدا خواهد کرد.
ضمن اینکه شما می‌دانید که با دفترچه بیمه فقط ۲۰۰ قلم دارو مشمول بیمه بود و بقیه اقلام دارویی مشمول بیمه نبود و ما این ۲۰۰ قلم را در همین ماه اردیبهشت به بالای ۳۰۰ قلم خواهیم رساند.
باز موارد دیگر هست که مسئولان باید توضیح دهند، از جمله در برخی بیمارستان‌ها و مراکز درمانی دولتی بعد از ظهر و شب و روزهای تعطیل به دلیل نبود متخصص مردم ناچار می‌شدند به مراکز خصوصی بروند و مخارج زیادی به گردن مردم می‌افتاد. از این به بعد در بعد از ظهر‌ها و شب‌ها بیمارستان‌ها متخصص خواهد داشت و متخصصان روزهای تعطیل هم هستند. در بسیاری از شهرستان‌ها که متخصص نبود متخصص اعزام می‌کنیم، برای اینکه مردم نیازمند نباشند مسافت‌های دور را برای درمان بپیمایند.
در سال جاری بسیاری از این موارد در اردیبهشت انجام می‌گیرد؛ بنابراین در نظام سلامت مردم شاهد یک تحول چشمگیر خواهند بود. البته یک سری موارد ممکن است تا پایان سال طولانی‌تر شود؛ مثلاً نوسازی بیمارستان. بعضی از ساختمان‌ها کهنه است که باید ترمیم شود و این موارد مقداری طولانی می‌شود. ولی به هر حال آنچه وجود داشت - از نظر پولی که مردم برای بیماری یا بستری شدنشان پرداخت می‌کردند- کاملاً متحول می‌شود و این تحول را از نیمه ماه اردیبهشت شاهد خواهیم بود.
مجری:
در بحث کیفیت خدمات درمانی و بهداشتی به اینکه ما زیرساخت‌های لازم را برای ارتقاء داریم یا نداریم اشاره فرمودید. اما در بحث هدفمندی یارانه‌ها، مردم به خصوص اقشار کم‌درآمد می‌خواهند بدانند به طور خلاصه از محل افزایش قیمت‌ حامل‌های انرژی و اجرای مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها در نهایت چه چیزی گیرشان می‌آید؟
رئیس‌جمهور:
اولاً من این نکته را توضیح بدهم که ما وقتی تورم را کاهش می‌دهیم، همه منفعت می‌برند. در مسئله تورم از مرداد تا اسفند یعنی هفت هشت ماه که دولت فعال بود، ۲۴ واحد درصد تورم کاهش پیدا کرده است. این در تاریخ کشور ما شاید بی‌نظیر باشد. ما مقطعی نداریم که دولت کاری کرده که در طول مرداد تا اسفند حدود ۲۴ واحد درصد تورم کاهش پیدا کرده باشد. این معنایش این است که فردی که ۵/1 میلیون درآمد ماهیانه‌اش بوده، ما نگذاشتیم ماهانه ۲۵۰ هزار تومان از پولش کم شود. یعنی اگر تورم را کاهش نمی‌دادیم و با همان روند تورم پیش می‌رفت آن کسی که درآمدش 5/1 میلیون تومان در ماه بود می‌بایست در ماه ۲۵۰ هزار تومان از این پولش کسر شود، یعنی قدرت خریدش کاهش پیدا کند، پس خود کاهش تورم یک کمک به همه مردم است. تورم در واقع پولی است که همه مردم دارند پرداخت می‌کنند. یک مالیات عمومی ناخواسته تحمیلی است.
از طرف دیگر در بحث هدفمندی یارانه‌ها در مرحله دوم، اقداماتی انجام می‌گیرد؛ از جمله بهبود نظام سلامت. گفتم 10 هزار میلیارد تومان امسال به نظام سلامت کمک می‌کنیم و مردم هم در خرید دارو، هم در مراجعه به بیمارستان و هم خدای ناکرده در بستری شدن کاهش هزینه‌ها را مشاهده می‌کنند و تمام بیماران صعب‌العلاج را تحت پوشش قرار خواهیم داد. هزینه‌ها برای آنهایی که بیماری‌های سخت دارند کمر شکن است. همین داروهایی که حداقل ۱۰۰ قلم اضافه می‌شود که بیمه آنها را تحت پوشش قرار می‌دهد یک تحول بزرگ است. اینکه ما همه مردم را بیمه کنیم یک کمک عمومی است.
این یک طرف قصه و طرف دیگر در طرح هدفمندی یارانه‌ها، در این مرحله افرادی که زندگی بسیار سختی دارند و در فشار هستند، به آنها یارانه کالایی تحت عنوان بسته امنیت غذایی پرداخت خواهد شد. البته در این مرحله، به همه آنهایی که تحت پوشش کمیته امداد یا بهزیستی یا در این دو نهاد ثبت نام کردند و مجموعاً ۱۱ میلیون نفر می‌شوند، تعلق می‌گیرد. ما این ۱۱ میلیون نفر را تحت پوشش یارانه کالایی قرار می‌دهیم. این یارانه هم یک بار نیست، ما تلاش می‌کنیم امسال تا پایان سال حداقل ۵ بار این یارانه کالایی را به این گروه پرداخت کنیم.
مجری:
و کسانی که جزو این دو گروه نیستند؟
رئیس‌جمهور:
این ۱۱ میلیون نیازمندترین افراد هستند.
مجری:
نیازمند هستند ولی در این دو نهاد ثبت‌نام نکرده‌اند.
رئیس‌جمهور:
هر کس ثبت نام کرده دریافت می‌کند. اگر بعداً هم ثبت‌نام کنند خواهند گرفت. البته ما به همه مردم اعتماد داریم و اعتماد می‌کنیم. مبنای ما هم نه فقط در مسئله یارانه در همه امور اعتماد به مردم و حمایت و کمک مردم در همه زمینه‌هاست.اما در عین حال اطلاعات پردازش می‌شود. در این پردازش اگر ما احساس کردیم افراد دیگری هستند که به همین شدت نیازمند هستند بر این یازده میلیون نفر اضافه خواهد شد. فعلاً اولین قدم این است که به این یازده میلیون نفر یارانه کالایی پرداخت خواهد شد. در پردازش اطلاعات اگر رسیدیم به افراد دیگری که به این یارانه نیازمند بودند و در توان ما بود، پرداخت خواهد شد. به هر حال افرادی که انصراف دادند هر مقداری که انصراف بیشتر ‌شود ما این را اعلام خواهیم کرد. در این مرحله ما از محل انصراف مردم ۱۳۰۰ میلیارد تومان درآمد به دست آوردیم که خرج می‌کنیم و اعلام هم می‌کنیم که در چه مواردی مصرف خواهد شد. هر چه انصراف بیشتر شود درآمد دولت در این زمینه بیشتر خواهد شد و می‌تواند افراد بیشتری را تحت پوشش قرار دهد.
مجری:
اگر بر مبنای این گزارش‌هایی که می‌دهید مردم به انصراف علاقه‌مند شدند، می‌توانند در طول زمان انصراف دهند.
رئیس‌جمهور:
مردم در طول زمان می‌توانند انصراف دهند و ما هم هر سه ماه یک بار به مردم گزارش می‌دهیم که اصلاً کل درآمدی که حاصل می‌شود در زمینه حامل‌های انرژی یا انصرافی که مردم دادند، کجا صرف و خرج می‌شود که یک موردش نظام سلامت است.
یک مورد دیگر بحث محیط زیست است. ما در محیط زیست مشکلات فراوانی در شهرهای بزرگ داریم و خطرهای بزرگی مردم را تهدید می‌کند. در این زمینه اقدامات را از حالا شروع کرده‌ایم. هم برای مترو در شهرهای بزرگ هم برای بنزین پاک و نفت گاز یورو۴، که البته شروعش در تهران و کرج و اراک بوده است. ما این را تا پایان سال گسترش می‌دهیم و کم‌کم به شهرهای بزرگ مثل مشهد، تبریز، اهواز و شهرهای بزرگ گسترش می‌دهیم. این بنزین پاک و نفت و گازی که در این شهرهای بزرگ می‌آید و مصرف می‌شود آلودگی را به شدت کاهش می‌دهد.
مسئله حمل و نقل عمومی هم وجود دارد و مسئله تغییر مواردی که سوخت مصرف می‌شود؛ از جمله موارد گرمازایی که در داخل خانه‌ها استفاده می‌شود. ما حدود ۲۰ میلیون بخاری را تغییر خواهیم داد که مصرف آنها به نصف کاهش پیدا کند؛ این هم برای محیط زیست مفید است و هم برای مخارج مردم.
مجری:
اینها برنامه‌های بلند مدت است؛ یعنی خود دارندگان بخاری باید بخاری‌شان را تغییر دهند یا دولت به آنها کمک می‌کند؟
رئیس‌جمهور:
دولت کمک می‌کند. در این زمینه خود وزارت نفت اعتبار لازم را برنامه‌ریزی خواهد کرد و به مردم اعلام خواهد کرد. در مجموع هم مصرف مردم هم و آلودگی کاهش پیدا می‌کند. ما در زمینه مترو در شهرهای بزرگ کمک‌های لازم را انجام می‌دهیم. حمل و نقل‌های عمومی را نوسازی خواهیم کرد.
مصارف دیگر یارانه‌ها
بخش دیگری از بحث یارانه‌ها در زمینه تولید، مصرف می‌شود. مقصود ما این است که مردم ما در این مرحله مطلع بشوند که چه اقداماتی صورت گرفته و چه اقداماتی صورت خواهد گرفت و البته به طور مرتب به مردم اطلاع‌رسانی خواهد شد.
در زمینه تولید ما چند کار را انجام می‌دهیم: اول تولید برق است، چون اگر امروز به آن کمک فوری نکنیم در تابستان امسال مشکل خواهیم داشت و نباید بگذاریم برای مردم مشکلی پیش بیاید. ما حدود ۱۳۰۰ میلیارد تومان به برق کمک می‌کنیم برای اینکه خاموشی ایجاد نشود و بتوانیم [شبکه برق‌رسانی را] ترمیم کنیم. در واقع در سال‌های پیش فشار زیادی به این بخش وارد شده است. ۲۲۰۰ میلیارد تومان به صورت یارانه تسهیلات پرداخت می‌شود، چون سرمایه در گردش است، برای بخش تولید و کارآفرینان باید از طریق بانک‌ها تأمین شود و سود گاهی به گونه‌ای است که فشار زیادی بر تولید وارد می‌شود. ۲۲۰۰ میلیارد تومان پرداخت می‌شود برای اینکه ما بتوانیم یارانه‌ای پرداخت کنیم در سود تسهیلات و سرمایه در گردشی که برای تولید انجام می‌دهیم.
مجری:
یعنی وام‌های با سود کم. در همین حوزه تولید، دو حوزه مهم هم داریم؛ بخش اشتغال و کشاورزی و تولید در حوزه نفت، گاز و انرژی و به طور کلی انرژی فسیلی. الان به نظر می‌آید که در سرمایه‌گذاری در بخش نفت ما کم کار کرده‌ایم یا نکرده‌ایم یا به نتیجه نرسیدیم. گاهی هم گفته می‌شود که در حوزه‌های مشترکی که با همسایگان داریم سهم ما کم است. به این بخش هم به عنوان تولید نگاه خواهید کرد و کمک و توسعه خواهید داد یا نه؟
رئیس‌جمهور:
به این بخش کمک خواهیم کرد و این جزو برنامه‌ ما خواهد بود، منتها نه در داخل این بخش یارانه‌ها. زمینه نفت و گاز بسیار مهم است. ما قدم‌های بسیار مهمی در سال جاری برخواهیم داشت. البته در ماه‌های سال گذشته هم قدم‌های خوبی برداشته شده است. ان‌شاء‌الله امسال ۴ فاز پارس جنوبی به بهره‌برداری خواهد رسید، به این معنا که 100 میلیون متر مکعب گاز به تولید کشور اضافه می‌شود و این معنایش این است که در زمستان امسال دست ما باز خواهد بود برای اینکه تولید دچار مشکل نشود. این اشتغالی که شما می‌گویید یک جایش اینجاست که در زمستان به‌خاطر اینکه گاز کم داریم به پتروشیمی گاز نمی‌دهیم و این تولید را کاهش دهد، به کارخانه‌ها گاز نمی‌دهیم و از طرفی هم ناچار می‌شویم به جای گاز به خیلی از این بخش‌های تولیدی نفت کوره یا نفت گاز بدهیم. آن هم از صرفه‌جویی است و آن هم باز یک درآمدی برای دولت حاصل می‌شود و می‌تواند قدم‌های بزرگی بردارد. البته این برنامه در همان منبع مشترکی که شما می‌گویید در پارس جنوبی و در منابع و مخازن مشترک دیگر ادامه پیدا می‌کند.
اولاً مردم ما بدانند در این مدت تولید و فروش ما در زمینه نفت افزایش پیدا کرده است و ان‌شاء‌الله سال بعد هم در نفت و گاز شاهد تحولات بسیار خوبی خواهیم بود؛ یعنی در سال ۹۴، چهار فاز دیگر در پارس جنوبی به بهره‌برداری خواهد رسید، یعنی کل فازهایی که در طول سال‌های گذشته در پارس جنوبی بهره‌برداری می‌شد، ۱۰ فاز تا امروز است، چهار فاز دیگر اضافه می‌شود و سال بعد هم چهار فاز دیگر و این روند ادامه دارد و ان‌شاء‌الله تا پایان این دولت همه فازهای پارس جنوبی به پایان برسد.
در مسئله مصرف گاز در زمستان مشکل ما رفع می‌شود و پتروشیمی‌ها هم فعال‌تر می‌شوند. شما می‌دانید امسال چند واحد پتروشیمی افتتاح و به بهره‌برداری خواهد رسید. طرح‌های بسیار زیادی هم در سفرهایی که در استان‌های جنوب داشتم برای عمران و آبادی پیش‌بینی کردیم و از جمله آنها بحث پتروشیمی بود.
مجری:
یک برنامه را باید اختصاص بدهیم درباره برنامه‌های نفت و گاز و پتروشیمی که این قول را از رئیس‌جمهور می‌گیریم که در این زمینه صحبت کنند.
رئیس‌جمهور:
دولت هر زمانی بتواند به مردم عزیز گزارش می‌دهد. آنها صاحبان اصلی کشور هستند و ما خادمان مردم هستیم و ما باید به ولی نعمت خودمان که مردم عزیز ما هستند گزارش بدهیم. در زمینه نفت و گاز حرکت‌های بسیار خوبی انجام شده و مردم ان‌شاء‌الله در مقاطع مختلف هم امسال و هم سال آینده درباره طرح‌هایی خواهند شنید که به افتتاح می‌رسند و پروژه‌هایی که به ثمر می‌نشیند.
مجری:
البته نفت و گاز خیلی مهم است. به قولی ما روی نفت خوابیده‌ایم. دومین تولیدکننده نفت و سومین صادر کننده گاز در جهان هستیم. قرار بود بخشی از درآمد قانونی هدفمندی یارانه‌ها به سمت کشاورزی برود. با توجه به این مسئله که ما زمانی خودمان در خیلی از کالاهای اساسی که مربوط به کشاورزی می‌شد خودکفا بودیم ولی الان این خودکفایی را از دست داده‌ایم. شما برنامه‌ای در بخش کشاورزی دارید؟
رئیس‌جمهور:
چند هفته پیش که از وزارت جهاد کشاورزی بازدید کردم و با مسئولانش مفصل صحبت کردیم، مصاحبه‌ای کردم و گفتم که در طول پنج سال آینده چه تحولاتی در بخش کشاورزی ایجاد خواهد شد. در همین چند ماهه‌ای که از عمر این دولت گذشته-حدود ۸ ماه از فعالیت این دولت گذشته- در بخش کشاوری شاهد تحول بزرگی هستیم. اولاً همین امسال آثار این تحول را خواهیم دید. مردم ما در همین گندم، جو و سایر بخش‌هایی که محصولات کشاورزی است خواهند دید که در سال گذشته توانستیم به موقع کود را به کشاورزی برسانیم که در سال قبل مشکلات بسیار فراوانی در این زمینه داشتند؛ چه کودی که در داخل تأمین می‌شود و چه کودی که از خارج می‌آید. کلاً در نهاده‌های کشاورزی اقداماتی که باید انجام بگیرد انجام گرفته است.
مهم‌ترین مسئله تضمین قیمت محصولات کشاورزی از جمله گندم در شهریورماه بود. ما همیشه آخر سال در اسفند یا فروردین می‌گفتیم قیمت چقدر است. از شهریور اعلام کردیم که کلاً در کالاهای اساسی قیمت تضمینی‌ای که دولت تضمین می‌کند چه مقدار است و از آن جمله گندم بود. تاکنون هر محصول کشاورزی‌ای که دولت تضمین کرده و خریداری می‌کند نقداً پول آنها پرداخت می‌شود، یعنی تا امروز هر چه از گندم خریداری شده - خریداری گندم شروع شده و بیش از ۲۰۰ هزار تن خریداری شده است- و همین طور ادامه دارد، پول آن به کشاورزان پرداخت می‌شود و یکی از مشکلات که کشاورزان داشتند این بود که محصولشان را می‌فروختند و ماه‌ها برای دریافت پول معطل می‌شدند و ماه‌ها منتظر می‌ماندند که پول به آنها پرداخت شود. در زمینه وسایل کشاورزی اقدامات بسیار خوبی در زمینه کمباین و تراکتور صورت گرفته است.
مجری:
تولید یا واردات بیشتر.
رئیس‌جمهور:
در هر دو زمینه اقدام شده است. ان‌شاء‌الله کشاورزی ما مثل همان نفت و گازی که اعلام کردم پیشرفت خواهد داشت.
مجری:
اجازه بدهید به موضوع سیاست خارجی بپردازیم. البته هدفمندی یارانه‌ها جای خیلی سؤال دارد که ما این قول را از شما گرفتیم که باز هم در خدمت شما باشیم، چون اینقدر وسیع است که هر چه صحبت کنیم باز هم کم است.
شما در بحث سیاست خارجی در صحبت‌هایتان اشاره‌ای کردید به ضرورت تشنج‌زدایی و نوعی تعامل در سیاست خارجی. خیلی به این مطلب اشاره کرده‌اید؛ بفرمایید در این مسیر با توجه به صحبت‌هایی که شما کردید کجای این فرآیند هستیم؟
رئیس‌جمهور:
من در موقع ثبت‌نام قولی به مردم داده بودم و همان موقع گفتم مسیر من مسیر آشتی است، هم در داخل و هم با دنیا. بنابراین ما مسیر صلح و آشتی را هم در داخل و هم در خارج ادامه دادیم و خواهیم داد.
مجری:
این کلیدی را هم که به مردم نشان دادید، باید به هر حال کمک کرده باشد.
رئیس‌جمهور:
کلید ما در اختیار مردم است. تدبیر، کمک، حمایت و اعتماد مردم، کلید ماست. در بحث یارانه‌ها هم گفتم که بنای ما بر اعتماد به مردم است و مردم هم ان‌شاء‌الله به دولت اعتماد خواهند داشت و ما کار را پیش می‌بریم.
ما در زمینه سیاست خارجی قدم‌های بسیار بلندی برداشته‌ایم. البته باید حواسمان جمع باشد که در سیاست خارجی قدم‌ها را محکم‌ و استوار و حساب‌شده برداریم، به ویژه در زمینه رفع تحریم‌ها و مسئله تحریم که ظلم بسیار بزرگی بر ملت ما بوده است. ملت ما ضرر کرد و دنیا هم در این فشار و در این ظلم ضرر کرد و فقط تعداد معدودی متأسفانه سود بردند که بعضی از ارقام و افراد اعلام شد، به تدریج اگر افراد دیگری هم در این زمینه هستند معرفی خواهد شد.
شما دیدید که یک نفر ۹ هزار میلیارد تومان پول مردم را برداشت و هنوز هم نمی‌دانیم که این پول کی وصول می‌شود و کی در اختیار مردم قرار می‌گیرد. اینها همه در سایه تحریم بود. تحریم، شفافیت را در جامعه و اقتصاد از بین می‌برد. مردم ما خیلی خوشحال می‌شوند که تحریم برداشته شود. یک اقلیت ناچیزی هم هستند که خیلی عصبانی‌اند که تحریم برداشته شود، چون به آنها لطمه می‌خورد. آنها از این تحریم سوء استفاده کردند و متأسفانه برخی از تخریب‌های دولت هم از همین جا نشئت می‌گیرد. البته تخریب عوامل متعددی دارد یک عاملش این است و به هر حال می‌خواهند دولت را به حاشیه پردازی مشغول کنند و نگذارند دولت راه خودش را ادامه دهد. البته اینکه عده‌ای راه دولت را نپسندند، اشکالی ندارد، نقد کنند، کار خوبی است. نقد سازنده لازم است و دولت هم استقبال می‌کند، اما اتهام، دروغ، تخریب و هوچی‌بازی که عده‌ای شروع کرده‌اند خوب نیست. هنوز به مقطعی نرسیده‌ایم که لازم بدانم، برای مردم توضیح بدهم، چون به هر حال عبور می‌کنیم. اینها بیشتر دنبال این هستند که دولت را وادار کنند که از مسیر اصلی‌اش منحرف شود.
مجری:
اجازه بدهید برگردیم به سیاست خارجی، چون این جزو سؤالات ما بود.
رئیس‌جمهور:
برمی‌گردم. منتها این نکته بسیار مهمی است که مردم ما باید مطلع باشند. هدف دولت به عنوان خادم مردم بهبود زندگی مردم است، هم از لحاظ مادی و هم از لحاظ معنوی و از این مسیر غافل نخواهد شد. دولت این مسیر را ادامه می‌دهد، اما عده‌ای هستند که دلشان نمی‌خواهد دولت موفق باشد، حالا یا قواعد بازی را بلد نیستند یا اهداف دیگری را دنبال می‌کنند؛ تا جایی که مسئله نقد و انتقاد است ما استقبال می‌کنیم. نقد سازنده است و ما به شدت استقبال می‌کنیم. اما آنجایی که دروغ و تخریب است این به معنای مخالفت با منافع ملی و دستور رهبری است.
امسال سال فرهنگ و اقتصاد است. فرهنگ از اخلاق و ادب و برادری و تعاون شروع می‌شود. ما در بخش فرهنگ باید راست بگوییم. نباید دروغ بگوییم و تهمت بزنیم و نباید افترا بزنیم و شایعه‌پراکنی کنیم. البته من الان نیازی نمی‌بینم در این زمینه بیشتر توضیح دهم. چون مردم ما خودشان آگاه هستند و اگر زمانی لازم بود توضیح می‌دهم، نه به خاطر خودم، ما که به عنوان خادم مردم هستیم و مهم نیست. دولت نباید در مسیر خودش دچار مشکل شود. دولت نماینده اکثریت قاطع مردم است.
مردم خواهان بهبود زندگی هستند، خواهان همان آشتی‌ای هستند که هدف دولت است. اگر گروهی بخواهند رأی اکثریت مردم را نادیده بگیرند و به مسیری که مسیر دولت و منافع مردم است لطمه بزنند، آنجا خود مردم باید به صحنه بیایند و اگر لازم بود دولت برای مردم توضیح می‌دهد. من این را برای این گفتم که خیلی از دوستان با ارسال پیامک، تلفن و پیام از من خواستند که امشب به شایعه پراکنی‌ها و تخریب‌گر‌ها پاسخ دهم. من خواستم به آن دوستان بگویم الان زمانش نیست و نیازی نمی‌بینم. هر وقت نیاز بود برای مردم توضیح می‌دهم. هدف ما آشتی بوده، هم در سیاست داخلی و هم در سیاست خارجی.
امروز روابط ما با دنیا و جایگاه و نفوذ ایران در دنیا بهتر از گذشته است.روابط ما با همسایگان و غیر همسایگان روز به روز بهتر می‌شود. ما در میان همسایگان شاهد تحولی بسیار خوب در روابط با روسیه خواهیم بود، هم از لحاظ اقتصادی هم از لحاظ سیاسی و در غیر همسایگان هم شاهد یک تحول بسیار خوب در ماه‌های آینده در روابط با چین خواهیم بود. بنابراین ما روابط‌مان را هم با همسایگان و هم با غیر همسایگان ادامه می‌دهیم. مخصوصاً در زمینه رفع تحریم گام اول را برداشته‌ایم، امروز در زمینه بانکی در تمام کالاهای اساسی روال ما روال معمول است. دیگر روال ایام تحریم نیست. در کالاهای اساسی و دارو چه شرکت‌های خصوصی و چه دولت بخواهد وارد کند، ال‌سی باز می‌شود. در شعبات مختلف بانک‌های خارجی جنس وارد می‌شود، بعد از اینکه وارد شد پول پرداخت می‌شود، بر خلاف ماه‌های قبل که کل پول پرداخت می‌شد به طرف و آن هم از طریق یک واسطه آن هم با درصدهایی که این وسط گرفته می‌شد و با خطراتی که بود، امروز اولین قدم در شکسته‌شدن تحریم برداشته شده است. این غیر از آن ۴ میلیارد و ۲۰۰ میلیونی دلار است که باید واریز شود و به تدریج دارد واریز و استفاده می‌شود.
کلاً ما در نظام خرید شاهد یک تحول هستیم. در زمینه کالاهای اساسی و دارو قدم بسیار مهمی برداشته شده است. ضمن اینکه ما در زمینه دستیابی به توافق نهایی با ۱+۵ قدم‌های بسیار خوبی برداشتیم. در اینجا لازم می‌دانم از تیم مذاکره کننده، از وزارت امور خارجه و از همه ارگان‌های دیگری که در کنار وزارت خارجه فعالیت می‌کنند، تشکر کنم. بار سنگینی بر دوش آنهاست. آنها به عنوان سربازان خط مقدم ما در سیاست خارجی هستند و دارند تلاش می‌کنند و ان‌شاء‌الله روندی که پیش می‌رود، پایان تحریم خواهد بود. منتها باید در این راه قدم به قدم پیش برویم و حساب شده قدم برداریم، مردم باید یاری و کمک کنند که البته تاکنون این چنین بوده و رسانه‌ها هم باید حواسشان جمع باشد. در این زمینه آنچه مربوط به منافع ملی است مسئله دولت نیست، مسئله همه ملت و منافع کل کشور مطرح است. فقط می‌خواهم اعلام کنم که وضع درآمدی ما، به ویژه درآمد ارزی ما در سال جاری به مراتب از سال گذشته بهتر خواهد بود و همچنین روند تعامل ما با نظام بانکی امروز به مراتب از سال گذشته بهتر است و در ماه‌های آینده بهتر خواهد شد.
مجری:
ما این بخش از صحبت‌های شما را در بحث سیاست داخلی داشتیم، اما برگردیم به سیاست خارجی. تأکید حضرتعالی در لغو تحریم‌ها و اشاره به مذاکراتی که با ۱+۵ دارد جریان پیدا می‌کند در فرمایشاتتان در زمینه سیاست خارجی پررنگ است. ما در زمینه مذاکراتی که دارد صورت می‌گیرد در حوزه هسته‌ای از محتوای مذاکرات اطلاعی نداریم، اما موضع‌گیری‌ها، صحبت‌ها، اشاراتی که صورت می‌گیرد، گاه ما را به این فکر می‌اندازد که بپرسیم در کجای مذاکرات هسته‌ای هستیم، اینکه مذاکرات را با نگاه خوشبینانه باید نگاه کنیم یا گاهی اوقات از طرف بعضی از رسانه‌ها یا در شبکه‌های مجازی گفته می‌شود که اتفاقی نیفتاده یا نمی‌افتد. آیا تحریم‌ها برداشته خواهد شد؟ موضع‌گیری بعضی از دولتمردان کشورهای ۱+۵ را در این زمینه توضیح بدهید. ما کجای مذاکرات هسته‌ای هستیم و دورنما چقدر خوشبینانه است؟
رئیس‌جمهور:
عده‌ای معتقدند که ما همیشه با دنیا جنگ خواهیم داشت، مقصودم جنگ نظامی نیست؛ یعنی هیچ‌وقت ما نمی‌توانیم روابط‌مان را با دنیا معمولی کنیم. من این را نمی‌پذیرم.هیچ وقت قبول نداشتم و الان هم قبول ندارم. این معنایش این نیست که همه دنیا با ما یک روابط صمیمی خواهد داشت. مسلماً دنیا کشورهای مختلف و اهداف مختلف دارد. شرایط ما با امریکا شرایط دشواری بوده و خواهد بود. مسائل ما با کشوری که سال‌ها با ما روابط خصمانه داشته و هنوز هم دارد، این گونه نیست که به زودی حل و فصل شود. اما معتقدم با هر کشوری که دچار تنش هستیم می‌توانیم تنش را کاهش دهیم و تنش را کاهش دادیم. در همین چند ماه و با کشورهایی که دوست هستیم و روابط خوب داریم روابط را توسعه داده‌ایم و می‌دهیم. شما امروز حضور سیاسی‌ها و اقتصادی‌ها را از کشورهای مختلف غربی و شرقی در تهران می‌بینید و مشاهده می‌کنید که شرایط به چه صورت است.
پس نقطه اول این است که آنهایی که معتقدند مسائل ما با دنیا حل نمی‌شود، به نظر من نظر آنها درست نیست. ما مسائلمان را با دنیا می‌توانیم حل بکنیم. البته برخی از مسائل پیچیده‌ است و یک روزه حل نمی‌شود.
این نکته اول و نکته دوم در موضوع هسته‌ای است؛ ما تحریم را ظلم بزرگ بر مردممان می‌دانیم و باید این تحریم را برداریم. ما می‌توانیم این تحریم را برداریم.
نکته سوم این است که در مذاکرات هسته‌ای ما از اول اعلام کردیم مذاکرات بر مبنای برد ـ برد خواهد بود. معنایش این است که نه ما می‌خواهیم در این مذاکرات شکست بخوریم و نه می‌خواهیم طرف ما شکست بخورد. برای اینکه اگر کسی فکر می‌کند می‌تواند در یک مذاکره طرف را شکست بدهد و خودش صد در صد پیروز شود اشتباه می‌کند. در دنیای سیاست این گونه نیست. دنیای سیاست دنیایی است که شما یک قدم برمی‌دارید و طرف مقابل هم یک قدم برمی‌دارد تا به نقطه تعامل می‌رسیم.
در زمینه هسته‌ای آنچه خط قرمز ماست حقوق ملت ماست. ما از حق ملت‌مان کوتاه نخواهیم آمد، اما اینکه از این حقمان چطوری و به چه سبکی استفاده کنیم، تندتر استفاده و کندتر استفاده کنیم، اینها وابسته به تصمیمات نظام ماست. اما از حق‌مان کوتاه نخواهیم آمد و هیچ‌جا نخواهیم گذاشت منافع ملی ما زیر چکمه ابرقدرت‌ها یا متخاصمان و بیگانگان قرار بگیرد.
تیمی که دارد مذاکره می‌کند مسائل را خوب متوجه می‌شود و متخصص این کار است و مسائل حقوقی و سیاسی را درک می‌کند و تجربه لازم را دارد. دلیلش هم این است که ما در مرحله اول توانستیم موفق بشویم؛ در حالی که بسیاری فکر می‌کردند این توفیق امکان‌پذیر نیست. در حال حاضر ما در حال پیشرفت هستیم و وارد مرحله نهایی شده‌ایم، اگر طرف مقابل ما در چارچوب مقررات بین‌المللی و حفظ حقوق ملت ایران و منافع ایران حرکت بکند ما در زمان کوتاهی می‌توانیم مسائلمان را حل و فصل کنیم. دلیل‌اش این است که ما چیزی را مخفی نکرده‌ایم و نمی‌خواهیم مخفی کنیم. فعالیت ما صلح‌آمیز بوده و صلح‌آمیز خواهد بود. همه فعالیت ما با نظارت آژانس بوده و خواهد بود. دنیا هم فهمیده که مسیر تهدید و تحریم و فشار به سر آمده است. افکار عمومی دنیا هم پذیرای این نیست. آن کاری که غرب علیه ملت ایران کرد قطعاً ضد حقوق بشر بود. برای اینکه در خرید دارو و کالاهای اساسی به مردم ما فشار وارد کرد. مردمی که برای خرید گندم و داروی مورد نیاز خودشان به دلیل تحریم‌ غیرقانونی و غلط غرب دچار مشکل شوند، این کار برخلاف حقوق بشر، اصول انسانی و چارچوب و مقررات بین‌المللی بوده است. پس افکار عمومی دنیا هم پذیرای این نیست که بخواهد این تحریم ادامه پیدا کند.
دنیا امروز می‌بیند که ما با منطق با جهان حرف می‌زنیم. دنیای سیاست دنیای شعار نیست. آنهایی که فکر می‌کنند باید بلند و با لحن درشت صحبت کنیم تا در دنیا پیروز می‌شویم، مسائل سیاسی را خوب نمی‌شناسند. اگر ما می‌خواهیم با کشورهایی تقابل کنیم آن بحث دیگری است، اما سیاست این دولت تعامل سازنده است. در چشم‌انداز بیست ساله هم - که این چشم‌انداز مقام معظم رهبری بعد از قانون اساسی مهم‌ترین سیاست ماست - به ما گفته شده تعامل سازنده با دنیا. اگر مبنا تعامل سازنده است تعامل سازنده راه خودش را دارد و دولت این راه را به خوبی می‌داند که چه هست و تا امروز در این راه موفق بوده و موفق خواهد بود.
اما اینکه شما می‌گویید خوش‌بینی و بدبینی، خوش‌بینی در دنیای سیاست یا بدبینی خیلی معنا ندارد و باید ما واقع‌بین باشیم. به سهم خودم با شناختی که از دنیا و این مسئله دارم و به خوبی مسئله را می‌شناسم، من بدبین نیستم، اما آیا در همین زمان شش ماهه ما می‌توانیم به توافق برسیم یا کمی زودتر یا کمی دیرتر، به این بستگی دارد که طرف مقابل ما آماده باشد برای تعامل. کشور و ملت ما آماده است برای اینکه با منطق و استدلال و با تعامل سازنده با دنیا حرف بزند و پای میز مذاکره بنشیند و با منطق صحبت بکند. البته فشار، زور و سخن ناحق را هیچ وقت نپذیرفته و نخواهد پذیرفت.
مجری:
یکی از مسائلی که در بحث مذاکرات مطرح می‌شود، یعنی زمانی که ما پشت میز مذاکره می‌نشینیم، این است که یک مثل معروف است یعنی این که چیزی می‌دهیم و چیزی می‌گیریم، من می‌خواهم بحث منابع ارزی را در اینجا مطرح کنم و امتیازهایی که قرار بود طرف‌های مقابل به ما بدهند. یکی از آن امتیازها خرید قطعات برای هواپیماهای ما بود. بفرمایید این بده بستان‌ها و این دادن و گرفتن‌ها چه پیامدهای اقتصادی دیگری برای کشور ما داشت؟
رئیس‌جمهور:
آنچه ما می‌دهیم شفافیت بیشتر است نه چیز دیگر. آنچه جمهوری اسلامی ایران در این معامله داده و خواهد داد شفافیت بیشتر است برای اعتماد بیشتر افکار عمومی دنیا. به دلیل اینکه ما هیچ وقت دنبال سلاح نبودیم و نخواهیم بود و هیچ باکی هم نداریم که این را شفاف‌تر کنیم تا همه اعتماد کنند. آن چیزی که می‌خواهیم بگیریم چیزی جز حق ما نیست، ما فرای حق چیزی نمی‌خواهیم. شکستن تحریم حق ماست. چیزی غیر از این نیست، برداشته شدن قطعنامه‌های ناحق سازمان ملل و تحریم‌های ناحق سازمان ملل حق ملت ماست. چیزی فرای حق ما نیست. به هر حال برای شکستن تحریم قدم‌هایی برداشته شد، یعنی آنها تحریم پتروشیمی را برداشتند و در خودرو و قطعات هواپیما تحریم را برداشتند و شما می‌دانید همه شرکت‌های مهم هواپیمایی دنیا برای فروش قطعه و تعمیرات اعلام آمادگی کرده‌اند.
مجری:
یعنی الان داد و ستد انجام می‌گیرد؟
رئیس‌جمهور:
بله. ما مشکلی نداریم. اقداماتی هم در این زمینه شروع شده است.در زمینه تعاملات بانکی البته همه تحریم برداشته نشده، اما یک قدم مهم برداشته شده و آن اینکه دارو و کالای اساسی ما عین روال سابق خرید می‌شود، بدون اینکه اضافه بدهیم، در حالی که قبلاً مشکلات فراوانی برای ما بود، به همین دلیل است که به شما اعلام کردم که امسال قیمت داروی خارجی ۱۰درصد کاهش خواهد یافت. قیمت همه لوازم پزشکی کاهش پیدا کرده است، یعنی مثلاً لنز که خرید خارجی بوده یا استنت برای قلب کاهش پیدا کرده است؛ یعنی قیمت‌ها یک سوم و کمتر از یک سوم شده است. بنابراین در همه این زمینه‌ها قدم خوبی برداشته شده است، اما در عین حال آن قدم اصلی این است که تمام تحریم‌ها برداشته شود، به دلیل اینکه این تحریم‌ها غیر قانونی است و در مذاکرات نهایی ان‌شاء‌الله این قدم‌ها برداشته خواهد شد.
مجری:
به نظر می‌رسد سوای توسعه روابطی که با روسیه و چین به آن اشاره کردید، در مذاکرات هسته‌ای و مذاکرات با ۱+۵ هم شاهد گرم‌تر شدن روابط خارجی جمهوری اسلامی ایران با کشورهای اروپای غربی هستیم، یعنی از رفت و آمدها، تماس‌ها و دیدارها که اشاره فرمودید و سفرهایی که دارد صورت می‌گیرد چنین پیداست، اما نتایج ملموس این تماس‌ها و رفت و آمدها چه بوده است. آیا منجر به سرمایه‌گذاری می‌شود، توسعه روابط در چه حوزه‌ای قرار است اتفاق بیفتد یا افتاده است؟
رئیس‌جمهور:
همه سرمایه‌گذاران خارجی مشتاق سرمایه‌گذاری در جمهوری اسلامی ایران هستند. برای حل و فصل مسائل سیاسی و اقتصادی در روابط بین‌الملل یک شبه این کار انجام نمی‌گیرد. امروز شرکت‌های خارجی هم اظهار علاقه می‌کنند و هم دارند مذاکره می‌کنند و حتی در بعضی از موارد مقدمات نوشتن قرارداد آماده می‌شود.
البته شما می‌دانید وقتی سرمایه‌گذاری خارجی می‌خواهد انجام بگیرد باید مشکلات بانکی ما حل و فصل نهایی شود، چون طرف نمی‌تواند پولش را وارد چمدان کند و به ایران بیاورد یا اگر سود کرد با چمدان ببرد. اینها سیستم بانکی و تعاملات بانکی می‌خواهد. یک قدم از این تعاملات بانکی حل و فصل شده است اما قدم‌های دیگری باقی مانده و در توافق نهایی اینها حل و فصل خواهد شد.
این رفت و آمدها معنایش یک چیز است؛ به قول شما وقتی وزرای خارجه اروپای غربی یا دیگران به ایران سفر می‌کنند معنایش امیدواری به آینده است. یکی از وزرای خارجه اروپایی که همین هفته پیش با من دیدار داشت، می‌گفت این اولین سفر وزیر خارجه کشورم در طول ۹۰ سال گذشته به ایران است. به هر حال اینکه همه وزرای خارجه و نمایندگان مجلس دارند می‌آیند معنایش این است که همه به آینده امیدوارند.
اینکه شما گفتید خوش بینی و بدبینی، معنی‌اش این است که آنها خوش‌بین هستند. آنها بیکار نیستند که خود یا شرکت‌هایشان به ایران بیایند و سمینار بگذارند، صد نفر صد نفر از کارآفرینان بزرگشان به تهران و شهرهای بزرگ ایران بیایند و سمینار بگذارند .معلوم است همه امید دارند و خوش بین هستند، به دلیل اینکه قدم اول خوب برداشته شده و تا امروز هم قدم‌ها مناسب برداشته شده و با این روند اگر جلو برویم می‌توانیم با تأمین حقوق ملت ایران و با در نظر گرفتن همه خطوطی که به عنوان خطوط قرمز نظام است، ان‌شاء‌الله با عزت و حکمت و مصلحت کارمان را پیش ببریم.
نه تنها در مسئله هسته‌ای و روابط ما با اروپا، بلکه امروز روابط با کشورهای دیگر هم رو به توسعه است. البته من به روسیه و چین اشاره کردم. شما می‌دانید با عمان، ترکیه و عراق و آذربایجان و همه کشورهای دیگر روابط ما بسیار گسترش پیدا کرده. از طرف ما مانعی برای رابطه با عربستان وجود ندارد و نیست. مشکل آنها مربوط به منطقه است. امیدواریم آنها شرایط منطقه را خوب لمس کنند و بدانند بهترین راه برای منطقه صلح و برادری و امنیت و کنار زدن تروریست‌ها از این منطقه است و ان‌شاء‌الله آنها به همین نتجه برسند و روابط ما با آنها حل خواهد شد.
مجری:
وقتی بحث مذاکرات با ۱+۵ پیش می‌آید خیلی‌ها برایشان این سؤال پیش می‌آید که تنها در بحث هسته‌ای مذاکرات اتفاق می‌افتد و صحبت می‌شود یا ممکن است درباره مسئله حاشیه‌ای هم در مذاکرات صحبت شود؟
رئیس‌جمهور:
ما غیر از امریکا که روابط با آن کشور پیچیدگی خاص خودش را دارد با بقیه اعضای ۱+۵ مسئله‌ای نداریم و خود به خود راجع به مسائل مختلف مذاکره و بحث می‌کنیم. با دو کشور روسیه و چین هم روابط خوبی داریم که ان‌شاء‌الله بهتر هم خواهد شد.
مجری:
آقای دکتر روحانی، یک سؤال درباره سیاست داخلی. مایل بودم آن فرمایشاتی که فرمودید را اینجا بگویید که ما در حوزه سیاست داخلی با نکات مختلف و محورهای گوناگونی روبه‌رو هستیم. در دولت بحث تعامل بین قوا، بحث مخالفان دولت، بحث موافقان دولت، بحث اعتماد اجتماعی و مسائلی از این قبیل را داریم. جناب‌عالی در حوزه تعامل داخلی و سیاست داخلی کراراً از خوش‌بینی نسبت به پیشرفت امور و تعاملات داخلی صحبت کرده بودید، آیا هنوز هم خوش‌بین هستید؟
رئیس‌جمهور:
من باز هم خوش‌بین هستم. ملت ما ملت بسیار بزرگی است. ملت رشید و فهیمی است. اولاً ما باید بپذیریم که جناح‌های مختلف در این کشور هستند و احزاب مختلف حضور دارند. نظرات مختلف است و واحد نیست. اشکالی هم ندارد. ما باید نظرات مختلف را تحمل بکنیم و آستانه تحملمان را بالا ببریم. ما نباید به خاطر یک نکته جزئی روبه‌روی هم قرار بگیریم. وضعیتی که در سال‌های قبل بود، قوا روبه‌روی هم بودند، حتی از هم شکایت می‌کردند. ما امروز روابط بسیار خوبی با مجلس شورای اسلامی داریم. مردم باید بحث یک نماینده، یک نطق و یک کلام و یک سؤال را کنار بزنند. کلیت مجلس شورای اسلامی به عنوان قوه مقننه با دولت روابط صمیمی دارد و روابط بسیار خوبی داریم. با قوه قضائیه هم روابط بسیار خوبی داریم. امروز قوای سه گانه با هم روابط بسیار خوبی دارند. به کمک هم می‌شتابند و به هم کمک می‌کنند و تفاهم و تعامل دارند.
علاوه بر این، امروز اقوام و اقلیت‌های ما وضع بسیار خوبی در کشور دارند. سفر سیستان و بلوچستان خیلی برایم لذت‌بخش بود. برای اینکه دیدم آنجا شیعه و سنی در کنار هم هستند. بلوچ و زابلی و سیستانی واقعاً برادرانه در کنار هم هستند. در جلسه علما و جلسه فرهیختگان در کنار هم از یکدیگر تجلیل و از هم تعریف می‌کردند. امروز دارند کارهای مشترک انجام می‌دهند.
سیستان و بلوچستان استعداد بسیار زیادی برای شکوفایی دارد. اساساً تمام ساحل جنوب ما از سیستان و بلوچستان گرفته تا خوزستان استعداد بسیار زیادی برای شکوفایی دارد. هر چه شکوفایی، توسعه و رشد فرهنگی بیشتر شود، در جوامع اختلافات کمتر می‌شود. ما نیاز به انسجام و وحدت داریم. شیعه و سنی، اقلیت‌های دینی و تمام اقوام ایرانی ایرانی هستند. همه از حقوق برابر شهروندی برخوردارند. تمام جناح‌هایی که قانون اساسی ما را قبول دارند، در چارچوب قانون دارند فعالیت می‌کنند. همه عزیز و محترم‌اند، موافق و مخالف دولت همه عزیز و محترم‌اند و از نظر ما از حقوق برابر برخوردار هستند. تنها حرفی که ما داریم این است که چارچوب منافع ملی، چارچوب اخلاق و دیانت را مراعات بکنیم؛ همین. اصلاً هیچ بحث دیگری نداریم.
همه جناح‌ها، احزاب و گروه‌ها و آنهایی که تخریب می‌کنند و تعدادشان بسیار کم و قابل ذکر نیست بدانند که ما به هر حال زیر یک سقف داریم زندگی می‌کنیم و داخل یک قایق هستیم. نقد آنها روی چشم ما. نقد را قبول داریم، اما نگذارند اخلاق صدمه ببیند.
یکی از شعارهای اصلی من در انتخابات مسئله اخلاق و تعامل سازنده با دنیا و احیای اقتصاد بود و همه آنها را دارم دنبال می‌کنم. من به قولی که به مردم از روز اول دادم، روز ۲۲ فروردین سال قبل و روزی که ثبت‌نام کردم و در همه مناظره‌ها و سخنرانی‌ها اعلام کردم، وفادار خواهم بود.
منتها مردم ما بدانند، برخی از موارد یک روزه حل نمی‌شود. یک سری مسائلی داریم که به سیاست داخلی، وحدت و انسجام ما و به جناح‌ها مربوط می‌شود. برخی از مسائل هست که زمان می‌برد. ما همه باید به هم کمک کنیم و اوضاع را آماده‌تر بکنیم. عجله بعضی‌ها کار ما را سخت می‌کند. بعضی‌ها اینجا و آنجا می‌نویسد فلانی یادش رفته. من هیچ چیز را یادم نرفته است. الحمدلله حافظه‌ام خوب بوده و هنوز خوب است. به خوبی می‌دانم چه قولی داده‌ام و باید چه کار کنم. در کشور همه باید دست به دست هم بدهیم. قوا باید دست به دست هم بدهند. به قانون اساسی احترام کنیم.
باید یادمان باشد که ما زیر پرچم رهبری انقلاب هستیم و به ولایت فقیه احترام بگذاریم. همه ما باید به بزرگانمان احترام بگذاریم. بزرگ‌ها را شکستن هنر نیست، این کار نه با مروت نه با فرهنگ اسلامی و نه با فرهنگ ایرانی ما سازگار است. ما باید به بزرگانمان و به همدیگر احترام کنیم. اگر اختلاف نظری داریم باید اختلاف نظرمان را بیان کنیم. تضارب آراء باشد اما احترام به همدیگر را نگه داریم و به اخلاقمان پایبند باشیم که ان‌شاء‌الله این چنین خواهیم بود.
ملت ما ملت زنده، رشید و بزرگی است و من اطمینان می‌دهم به ملت بزرگ و عزیزمان که دولت مسیری را که انتخاب کرده و قول داده، در این مسیر مستحکم قدم‌ها را برخواهد داشت. من هم به اقتصاد خوش‌بین هستم و به رونق اقتصادی که امسال سال رونق اقتصادی است. من هم به ادامه مهار تورم و هم به ایجاد اشتغال خوش‌بین هستم و در سیاست خارجی هم بدبین‌ نیستم. تعامل ما با دنیا ادامه پیدا خواهد کرد و همچنین در مسئله هسته‌ای ان‌شاء‌الله قدم به قدم به جلو حرکت خواهیم کرد.
مجری:
خیلی ممنون می‌شوم از رئیس شبکه یک که فرصت کوتاهی در اختیار من بگذارند و یک سؤال بپرسم، چون بخش فرهنگ همیشه بخش مهجور و دور افتاده‌ای است و خیلی کم به آن توجه می‌شود.
شما اشاره‌ای به بخش فرهنگ داشتید و گفتید سعی و تلاش می‌کنید که در بخش فرهنگ کمتر دخالت بکنید. آیا معنی این جمله شما این است که می‌خواهید بخش فرهنگ را از چتر حمایتی خودتان خارج و به آن کم‌توجهی کنید یا اصلاً می‌خواهید دخالتی نکنید و مسئولیتی نسبت به آن بر عهده نگیرید؟
رئیس‌جمهور:
دخالت غیر از کمک است. ما به بخش فرهنگ باید کمک کنیم و حتماً کمک می‌کنیم. من از وضع دانشگاه‌های کشور راضی هستم. دانشگاه‌های ما بسیار پرنشاط و فعال‌اند. از همین‌جا لازم می‌دانم از همه استادان دانشگاه و از همه دانشجویان عزیز و فرهنگیان - که این ایام هم ایام فرهنگ و معلم است - تشکر کنم. به همه آنها احترام می‌گذارم.
در زمینه فرهنگ داریم قدم‌های خوبی برمی‌داریم. در شرکت‌های دانش‌بنیان قدم‌های خوبی برداشته شده؛ برای حرکت، تجاری‌سازی فعالیت‌های آنها، معاونت فناوری ریاست جمهوری، دانشگاه‌ها و وزارت علوم، قدم‌های خوبی برداشته‌اند.
در زمینه فرهنگ اینکه می‌گویم دولت می‌خواهد مداخله‌اش را کم کند، نظرم این است که کارشناسان و پیشکسوتان فرهنگ خودشان بیشتر به صحنه بیایند و بار را بر دوش بگیرند، انجمن‌های تخصصی به صحنه بیایند و ما دلمان می‌خواهد خیلی از مواردی که دولت وارد می‌شود آنها وارد شوند و البته در چارچوب قانون. قانون باید شفاف باشد، قانون باید در کشور ما اجرا شود ، همه باید به قانون احترام کنیم. هم در فرهنگ و هم در زمینه ورزش.
در زمینه ورزش هم از افتخارات فراوانی که در ماه‌های اخیر ورزشکاران آفریدند تشکر می‌کنم. ان‌شاء‌الله باز هم می‌آفرینند. جوانان ما، تلاش بسیار زیادی کردند. همچنین زنان ما که هفته قبل ایام به نام آنها بود و امسال نشاط خاصی را در میان زنان دیدیم. برای اولین بار نهاد ریاست جمهوری از همه زنان سفرا در تهران دعوت کرد و روز زن را معرفی کرد که ظاهراً بعضی‌ها مثل اینکه از این شادمانی و این قدم مثبت کمی ناراحت شدند. پیروزی ملت ما پیروزی همه است و آنهایی هم که منتقد دولت هستند به پیروزی‌ها احترام بگذارند. اینها همه قدم‌های موفقی بود که برداشته شد. ان‌شاء‌الله در همه این زمینه‌ها به کمک و حمایت مردم راه را ادامه خواهیم داد. کاملاً امیدوارم و موفقیت را پیش روی ملت بزرگ ایران می‌بینم و ان‌شاء‌الله به زودی شاهد موفقیت‌های بیشتر در همه زمینه‌ها خواهیم بود.
مجری:
ان‌شاء‌الله. تشکر می‌کنم. سؤال زیاد داریم اما دیگر وقت نداریم.
رئیس‌جمهور:
قول می‌دهم باز هم در آینده نزدیک ان‌شاء‌الله فرصتی فراهم شود و در خدمت خبرنگاران عزیز و نمایندگان محترم صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران باشم و صحبت کنیم. شما به نمایندگی از مردم سؤالات را مطرح می‌کنید، من از همین‌جا هم از شما سپاسگزارم و هم از صدا و سیما و هم از بینندگان و شنوندگان عزیزی که تا حالا تحمل کردند و سخنان ما را گوش کردند. برای همه آنها آرزوی توفیق می‌کنم. در پناه فاطمه اطهر(س) و در پناه حضرت امیرالمؤمنین(ع) که این ایام آغاز و پایانش به نام آن عزیزان است و همچنین در پناه اجرای احکام مقدس دین مبین اسلام و فرهنگ بسیار والای ایرانی ان‌شاء‌الله همواره هویت ایرانی و اسلامی را به خوبی حفظ کنیم.
مجری:
ما هم آرزو می‌کنیم که بینندگان عزیز پاسخ تعدادی از سؤالاتی را که توانستیم با شما مطرح کنیم دریافت کرده باشند. ان‌شاء‌الله تا فرصتی دیگر به اتفاق سرکار خانم حسنی دخت از محضر شما خداحافظی می‌کنیم و از بینندگان عزیز و محترم هم خداحافطی می‌کنیم. شبی خوب و آرام داشته باشید. خدا نگهدار.
رئیس‌جمهور:
خدا حافظ شما و ملت بزرگ ایران.

91593
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.