سخنرانی در دیدار با علما، روحانیون و ایثارگران استان ایلام

نقش مهم ایلام در دوران دفاع مقدس/ وظیفه دولت در قبال ایثارگران/ مشکلات ناشی از تحریم برای کشور/ ثمرات طرح مقابله با افراطی‌گرایی و خشونت برای کشور/ توافق با 1+5 و رفع اتهامات بی‌اساس به ایران / موفقیت‌های بین‌المللی دولت به هئیت‌گرمی ملت/ بزرگ‌ترین پیروزی،‌ اتحاد و همدلی/ رفع مشکلات در سایه وحدت و برادری/ آبیاری مدرن در استان/ طرح دولت برای خودکفایی در بسیاری حوزه‌ها/ معضل خشک شدن جنگل‌های زاگرس/ اقدامات دولت برای رفع مشکل جنگل‌های زاگرس/ برنامه‌های دولت در حوزه سلامت استان/ اقدامات دولت برا مشورت صاحب‌نظران و کارشناسان/ نقش طرح نظام سلامت در کاهش هزینه بیماران/ اقدامات دولت در حوزه سلامت برای استان/ پتانسیل استان برای گردشگری/ ضرورت همیاری مردم با دولت/ مشکلات و مسائل مرزی بودن استان/ زمینه‌های فراوان صنعتی شدن استان

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد(ص) و آله الطاهرین و صحبه المنتجبین،

السلام علیکم یا مولای یا امیرالمومنین

بسیار خوشحالم که خداوند این فرصت را به من عنایت کرد که خدمت دوستان در استان قهرمان، شجاع و زیبای ایلام باشیم. استانی که در هشت سال دفاع مقدس هم دربرابر متجاوزین ایستاد و فداکاری و جانبازی کرد و هم میزبان هزاران رزمنده و ایثارگر در این سرزمین بود.

مقاومت ایلام در دوران دفاع مقدس

روزهای سختی در دوران دفاع مقدس گذشت اما هرگز در چهره مصمم آنها اثری از تردید ندیدیم، ملت ما در همه روستاها، شهرها و مناطق مختلف این استان، ایستادگی، مقاومت و ایثار را مشاهده کرد.

درود و سلام بر همه جانبازان، آزادگان، ایثارگران و خانواده‌های عزیز و بزرگوار آنان. نه با زبان می‌توان از ایثار آنها قدردانی کرد و نه با عمل. بی‌تردید هرکاری در برابر ایثار ایثارگران انجام بدهیم قطره‌ای از دریایی است که به عنوان وظیفه پیش رو داریم و مزد آنها نزد خداوند است. همه عزیزانی که به جبهه جهاد شتافتند به امید پاداش الهی رفتند، عند ربهم یرزقون و آنهایی که فرزندان و پدران و همسران و برادران خود را بدرقه کردند نیز چشم امیدشان به آسمان و اجر الهی بود و امروز هم چنین خواهد بود. اما دولت خدمتگزار در حد توانش به وظیفه خود در برابر خانواده‌های ایثارگران عمل خواهد کرد و ان‌شاءالله به این وظیفه ادامه خواهد داد.

این هفته به نام فرهنگیان و هم به نام کارگران و هم ایامی است که نام امام متقین علی بن ابی‌طالب(ع) را برخوردار دارد که ان‌شاءالله درس برادری، اخلاص، ایمان و محبت را از او بیاموزیم و خواهیم آموخت.

پیشرفت کشور، علی‌رغم مشکلات ناشی از تحریم‌ها

اما نکته‌ای که در این محفل با حضور علما، اندیشمندان و برگزیدگان استان باید به عرض شما برسانم این است که گرچه کشور ما به دلایل مختلف و از جمله به دلیل تحریم ظالمانه و معضلات فراوانی که پیش رو داشته با مشکلاتی رو به رو بوده و هست. الان به هر بخشی که سر می‌زنیم مشکلاتی پیش روی ما هست؛ در بخش صنعت، کشاورزی، محیط زیست، زیربنایی که اشاراتی هم سخنرانان قبلی داشتند و به مشکلات اجتماعی، فرهنگی و زیربنایی و زیر ساختی بخش‌های مختلف اشاره کردند که همه نشان از آن است که کشور با مشکلات فراوانی رو به روست. اما من هیچ تردیدی ندارم که با حضور مردم در صحنه و با ایثار و فداکاری و با تعاون و دست یکدیگر را گرفتن و با تدبیر و امید به آینده حتماً از مشکلات عبور خواهیم کرد. من این را به عنوان شعار عرض نمی‌کنم. امروز ما در سیاست خارجی و داخلی، فرهنگی، صنعت و همه بخش‌های اقتصادی شاهد حرکت به جلو و پیشرفت هستیم. در همین چند ماه و اندی که این دولت خدمتش را آغاز کرده و بار مسئولیت را به دوش گرفته‌ایم شاهد جایگاه بهتر جمهوری اسلامی ایران در صحنة جهانی هستیم.

اتهام افراطی‌گرایی و تروریسم به ایران

به هر حال سالیان دراز به این ملت اتهام زدند که مردم این سرزمین و نظام حامی افراطی‌گری و تروریسم در جهان است و بسیاری از اتهامات تروریستی را به مردم و این نهاد و نظام زدند. اما در این دولت با طرحی که به مجمع عمومی سازمان ملل متحد اعلام نمود دیدیم که مقابلة جهانی با افراطی‌گری و خشونت که طرح ایران در سازمان ملل متحد بود بدون مخالف و به اتفاق آرا به تصویب رسید. این به این معنا بود که همه آنهایی که به ناروا به ما اتهام می‌زدند که این کشور در پی خشونت و افراطی‌گری و تروریسم است وقتی به پیشنهاد ایران رأی مثبت می‌دهد یعنی تمام اتهامات گذشته بی‌پایه و بی‌اساس بوده است.

این موفقیت ملت بزرگ ایران در ماه‌های گذشته است. سالیان دراز به ما اتهام زدند که جمهوری اسلامی ایران در پی سلاح کشتار جمعی و از جمله در پی ساخت بمب هسته‌ای است، اما امروز پای میز مذاکره در برابر منطق سربازان دیپلماسی این مرز و بوم سر فرود می‌آوردند و به توافق کوتاه‌مدت و بلندمدت و جامع تن داده‌اند و تن می‌دهند. این توافق بدان معناست که آنچه راجع به ملت ایران و جمهوری اسلامی ایران و اتهاماتی که راجع به این مردم به ناروا گفته و ساخته‌ایم بی‌پایه و اساس بوده است. اینکه جهان امروز ناچار است سر فرود آورده که راه تعامل با ملت ایران فشار و تحریم نیست و راه دیگری را برگزیده و انتخاب کرده که راه منطق، گفتگو و توافق است، به آن معناست که در برابر این ملت بزرگ و مقاوم راهی جز انتخاب مسیر منطقی وجود ندارد. این هم جزو موفقیت‌ها و پیروزی‌های ملت بزرگ ایران است.

دولت اگر در صحنه بین‌المللی کاری انجام می‌دهد به نمایندگی از طرف ملت ایران است، اگر امروز دیپلمات‌های ما در صحنة جهانی دلاورانه و شجاعانه و با منطق سخن می‌گویند، به پشت گرمی ملت بزرگوار ایران و مقام معظم رهبری است. این به معنای پیروز ملت ایران در تمامی صحنه‌هاست. امروز در صحنة اقتصادی و فرهنگی و در سایر صحنه‌ها و از جمله سیاست داخلی شاهد موفقیت‌ها و پیروزی‌های فراوانی هستیم.

برای من به عنوان خادم شما مردم هیچ پیروزی برتر و بالاتر از اتحاد، همدلی، برادری و تعاون در میان ملت ایران نیست. این که من امروز می‌بینم مردم به یکدیگر نزدیکتر شده‌اند، با لحنی نرم‌تر با هم سخن می‌گویند، تحمل مردم نسبت به گذشته بالاتر رفته است جناح‌ها و احزاب و گروه‌ها و اقوام و مذاهب همدیگر را بهتر تحمل می‌کنند، این پیروزی بزرگ ماست.

شما بدانید در سایة وحدت، برادری، محبت، تعاون و همدلی این ملت همه مشکلات را پشت سر خواهیم گذاشت. ما باید در برابر افراط پیروز شویم و ان‌شاءالله به حول و قوة الهی در برابر افراط و افراطیون پیروز خواهیم بود. اگر در جامعه ما از افراط خبری نباشد و عدل، اعتدال، همفکری و همدلی باشد از همه مشکلات یکی بعد از دیگری عبور خواهیم کرد.

تحولات مثبت و بزرگ برای استان

من می‌خواهم در محضر شما مردم عرض کنم ان‌شاءالله به حول و قوةالهی در طول 4 ساله این دولت شاهد تحولاتی مثبت و بزرگ در این استان خواهید بود؛ از جمله این که 50 هزار هکتار از اراضی کشاورزی این استان تحت آبیاری مدرن قرار خواهد گرفت. البته بیشتر در بخش جنوبی استان و در اجرای طرح بزرگ و عظیم گرمسیری 38 هزار هکتار دیگر تحت آبیاری مدرن قرار خواهد گرفت.

شما می‌دانید ما در کشور محدودیت آب داریم. اگر می‌خواهیم در زمینة کشاورزی و بخش‌های مختلف شاهد پیشرفت باشیم راهی نداریم جز اینکه بهره‌وری آب را بالا ببریم والا اگر بخواهیم به شیوه سنتی از آب استفاده کنیم، همین جمعیت امروز را هم نمی‌توانیم اداره کنیم. شما می‌دانید بخشی از مواد غذایی ما از خارج وارد می‌شود، افتخار و عزت ما در این است که روی پای خودمان بایستیم. ما در برنامه‌ای که برای کشاورزی برنامه‌ریزی که در چهار، پنج سال آینده طراحی شده در بسیاری از زمینه‌ها ان‌شاءالله به خودکفایی نسبی خواهیم رسید و این کار بسیار ارزشمندی هست. آن عزتی که دیروز رزمندگان ما در جبهه مقابله، ایثار و فداکاری به دست آوردند را امروز باید به دست بیاوریم که ادامه همان عزت هست، با اجرای برنامه‌های علمی و اقتصاد مقاومتی و اقتصاد دانش بنیان.

در همه زمینه‌ها ما باید از دانش و علم و تجربه استفاده کنیم و بهره‌برداری کنیم. در زمینه جنگل‌های منطقه زاگرس و از جمله ایلام گفتند خشک شدن درختان بلوط دردی است مشابه خشک شدن دریاچه ارومیه. هر دو را باید درمان کنیم. این سخن درست است و این حرف، حرف منطقی است. تقریباً از روزهای اولیه شروع به کار دولت، این مشکل مطرح شد که امروز جنگل زاگرس و درختان بلوط استان‌های غربی کشور و از جمله ایلام با یک مشکل و معضل بزرگی رو به رو شده است.

می‌دانید گروه‌های فراوانی در این زمینه کار کرده‌اند و این مشکل هم تقریباً از سال 87 و 88 شروع شده و ادامه پیدا کرده و امروز بخش بزرگی از جنگل را فرا گرفته است. در خود این استان هم بخش بزرگی از درختان جنگلی را با این معضل مواجه کرده است. راه‌حلهای متعددی در این زمینه پیشنهاد و طراحی شده است و دارد اجرا و عملیاتی می‌شود. اعتباری که وزارت جهاد کشاورزی برای این کار به دولت پیشنهاد کرده و پیش بینی می‌کند که برای امسال و سال‌های آینده مورد نیاز هست را در حد توانمان تأمین خواهیم کرد و برنامه‌ها اجرایی و عملیاتی خواهد شد. من در جلسه‌های بعد بازدیدی از طرح‌هایی که برای نجات جنگل و درختان بلوط شده خواهم داشت و این که تاکنون چه کارهایی انجام گرفته و چگونه باید کمک کنیم که ان‌شاءالله شرایط بسیار بهتری حتی از گذشته شاهد باشیم. بنابراین در مسئله محیط زیست و از جمله مسئله درختان بلوط دولت هم توجه دارد و هم دارد برنامه‌ریزی می‌کند.

در مسئلة بهداشت و درمان، این استان مشکلات فراوانی دارد و کلاً در کل کشور در نظام سلامت مشکلاتی فراوانی وجود دارد و دولت بارها برنامه‌ریزی کرده و من می‌خواهم امروز در حضور شما برگزیدگان، بزرگان و ایثارگران عرض کنم که این دولت هیچ کاری را بدون نظارت و مشاوره با نخبگان آن رشته انجام نداده و نخواهد داد.

اگر هر کجا دولت در برنامه‌هایش اشتباه بکند این اشتباه را به عرض مردم خواهد رساند و از مردم عذرخواهی خواهد کرد. ما شاید حدود 3 ماه راجع به مرحله دوم یارانه‌ها، که تصمیم هم دولت و هم مجلس و نظام بود و می‌بایست اجرایی و عملیاتی می‌شد، بحث و بررسی کردیم. یکی از مسائل که مورد توافق جلسات کارشناسی ما بود این بود که در مرحلۀ جدید هدفمندی یارانه‌ها به معضل سلامت بپردازیم و بخش بزرگی از این معضل را امسال و سال‌های آینده به حل و فصل برسانیم.

من همین امروز که از بیمارستان ایلام بازدید کردم و صورت‌حساب‌هایی را دیدم که از مخارج بیمار از محل اجرایی شدن مرحله دوم یارانه‌ها، کم شده است؟ بعضی از مخارج صفر شده و در برخی موارد کسر شده بود که برای من خیلی خوشحال‌کننده بود. من در بیمارستان ایلام مشکلات فراوانی را دیدم و قطعاً نیاز به بیمارستان جدید دارد و من به مردم ایلام قول دادم که تا پایان سال آینده بیمارستان جدید ایلام را به بهره‌برداری خواهیم رساند.

همه مشکلات یک روزه حل نمی‌شود اما شما شاهد خواهید بود که یک کمک بزرگی در بخش سلامت، بهداشت و درمان خواهد شد و متخصصین فراوانی به مناطق کم‌تر برخوردار و محروم اعزام خواهند شد و مراکز بهداشتی و درمانی تجهیز خواهند شد. برخی از برنامه‌ها را شروع کرده‌ایم و برخی از برنامه‌ها تا پایان سال اجرایی و عملیاتی خواهد شد.

هر کسی وارد بیمارستان می‌شد بایستی کسی را به بیرون بفرستد که دارو و تجهیزات و... تهیه کند. این شرایط به حول و قوة الهی تغییر کرده است. بیمارستان‌ها مکلفند تمام نیازهای بیماران را تأمین کنند. البته از لحاظ خود ساختمان بیمارستان و تجهیزات بیمارستان قدم به قدم این‌ها باید اصلاح و تکمیل بشود. برخی از بیمارستان‌های ما همه گونه تجهیزات ندارند باید خریداری و تجهیز بشود. شما شاهد این تحول در نظام سلامت هم در استان ایلام و هم در سایر نقاط کشور خواهید بود.

این استان آمادگی و پتانسیل بسیار فراوانی برای گردشگری دارد؛ طبیعت بسیار زیبا و آب و هوای مناسب که بخش‌های مختلف این استان آب و هوای متفاوتی دارد و همچنین آثار باستانی این استان که سرزمینی بسیار کهن و قدیمی است و جاذبه‌های متعدد گردشگری دارد. باید زمینه‌های گردشگری فراهم بشود و باید جاده‌ها، فرودگاه‌ها و هتل‌ها را آماده بکنیم. اگر گردشگری را توسعه بدهیم فرصتی برای مردم این استان برای اوقات فراغتشان و هم تجارت‌شان است. وقتی گردشگر می‌آید چهرة استان از لحاظ اقتصادی، فرهنگی و تجاری عوض می‌شود. ان‌شاءالله در این زمینه عمدتاً بخش خصوصی را تشویق می‌کنیم [که در این زمینه مشارکت کنند.]

فکر نکنید دولت توان دارد تا در زمینه‌های مختلف اقتصادی کشور را به نقطة مطلوب برساند. دولت باید کار خودش را انجام بدهد، دولت باید زمینه‌ها و تسهیلات لازم را فراهم بکند و پیچ و خم‌های اداری را بکاهد، اما مردم باید به صحنه بیایند و سرمایه‌گذاری بکنند. بسیاری از افراد هستند که اهل این استان‌اند و در استان‌های دیگر تا تهران و یا در کشورهای دیگر فعال هستند، باید آنها را جذب و دعوت کنیم و فضای مناسب را برای فعالیت آنها آماده بکنیم.

این استان، استان مرزی است و مشکلات خاص خودش را دارد و فرصت‌های بسیار ارزشمندی هم دارد. اینجا در کنار کشور دوست و برادرمان عراق قرار دارد و ما امروز با عراق روابط‌مان بسیار خوب است مردم ایران به زیارت عتبات مقدسه می‌روند و از همین دروازه مهران می‌روند و مهران هم به گردن همه ما، به گردن استان و به گردن همه ملت ایران حق دارد. من به دلیل مسئولیتی که داشتم خیلی زیاد در دوران دفاع مقدس به اینجا سفر کردم و دوبار این شهر اشغال شد و آزاد شد و مخصوصاً مهران روزهای سختی را سپری کرد. ما باید به این دروازه برسیم چون دروازه‌ای است برای رفتن به عتبات مقدس و 340 کیلومتر از مهران تا بغداد راهی نیست، اینجا باید آباد بشود.

ان‌شاءالله قدم‌هایی را در کل استان و مخصوصاً در مهران برداریم. این استان زمینه‌های فراوانی برای صنعتی شدن دارد و این استعداد وجود دارد، مخصوصاً که اینجا هم گاز و هم نفت هست و می‌توان صنایع مختلفی را که مربوط به بحث نفت و گاز می‌شود در این استان فعال کرد. بخشی از پتروشیمی را همین امروز می‌رویم که افتتاح رسمی و فعال بشود.

در مناطق دیگر استان ان‌شاءالله طرح‌های بزرگی است که گازهای سرچاهی که الان دارد می‌سوزد جمع‌آوری بشود و ان‌شاءالله به بخش‌های جدیدی از پتروشیمی ‌تبدیل بشود.

این استان پتانسیل و استعداد بسیار خوبی در زمینه گردشگری و صنعت دارد و ان‌شاء‌الله در زمینه جاده‌ها و راه‌ها هم برنامه‌هایی هست که تمام برنامه‌هایی که مصوب شده در شورای اداری اعلام می‌شود.

خلاصه سخن اینکه این استان مردمی شایسته و لایق دارد، استعداد و پتانسیل فراوانی برای تحرک و توسعه دارد و این دولت هم ان‌شاءالله به حول و قوة الهی به کمک شما و مردم برای آبادانی این استان تلاش خواهد کرد.

شاد و موفق و پیروز باشید.

91576
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.