سخنرانی‌ در همایش ملی زنان

فاطمه(س) الگویی برای همه انسان‌ها/نام فاطمه،‌ علامتی برای مسیر تعالی بانوان/کرامت زن و مرد در اسلام/مبارزات زنان ایرانی برای احقاق حقوق خود/نقش زنان در انقلاب اسلامی/نقش امام(ره‌) در آوردن زنان به صحنه جامعه/مشکلات زنان ایران در دوران سنت و مدرنیته/تأکید قرآن بر برابری زن و مرد/انتساب عقاید غلط در مورد زنان به اسلام/عدم منافات وظیفه مادری با حضور در جامعه/حضور مؤثر زنان در جامعه در همه عرصه‌ها/تصور غلط برخی نسبت به حضور تهدیدآمیز زن در جامعه/حضور زنان در جامعه، فرصت نه تهدید/ممکن نبودن به حاشیه راندن 50 درصد جامعه/ضرورت فرصت و حقوق برابر برای زنان/حضور زنان در بخش‌‌های فرهنگی و اقتصادی/عدم نیاز به الگوبرداری از غرب برای زنان/پایان نیافتن ظلم و خشونت نسبت به زنان/کاستی‌های فراوان در عدالت جنسیتی/دولت و نظام مرهون حضور زنان در صحنه/مشارکت همگانی برای احقاق حقوق زنان/تلاش برای فرصت و خدمت بیشتر زنان به جامعه/آغاز پیشرفت و تعالی جامعه از خانواده

بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطاهرین و صحبه المنتجبین
السلام علیک یا فاطمه الزهرا یا بنت رسول الله یا سیده نساء العالمین من الاولین و الاخرین

روز فرخنده میلاد دخت نبی گرامی اسلام، آن دردانه فاطمه اطهر علیها السلام، همسر ولی و مادر دو امام و همة امامان(ع) و مادر شیرزن کربلا زینب کبری(س) را به همة زنان جهان، مسلمانان و به ویژه ایرانیان و شما حضار محترم تبریک و تهنیت می‌گویم.
فاطمه‌(س) الگوی همه انسان‌ها در همه اعصار
همچنین سالروز ولادت امام راحل(ره) را به همة ایرانیان و انقلابیون جهان، فرهیختگان، خانواده مکرم و به ویژه اعضای خانواده‌ ایشان که در این جمع در خدمتشان هستیم تبریک عرض می‌کنم. روز مادر و روز زن بر همه شما گرامی باد.
آیا با وجود شخصیتی همچون فاطمه(س) در میان زنان جهان، باز هم نیاز است که از مقام و استعداد و شایستگی و عروج زن سخن گفت؟ فاطمه‌ای که نه تنها الگو برای زنان بلکه الگویی برای همه انسان‌هاست. فاطمه یعنی شهامت، شجاعت، حق‌باوری، حق‌مداری، دفاع از حق؛ بانویی که محبت و عشق و صفا را به خانه مولایمان برد و آن را الگویی برای همه همسران جهان قرار داد. چه انتخاب زیبایی که روز ولادت فاطمه اطهر و همچنین فرزند صالحش امام راحل(ره) به عنوان روز زن و روز مادر انتخاب شده است.
این بدان معنا نیست که احترام و تکریم زنان و سخن گفتن از حقوق بانوان به این روز اختصاص یابد. اما روز زن و نام فاطمه همان علامتی است که راه را گم نکنیم و بدانیم مسیر راه تعالی بانوان و همه انسان‌ها در چه مسیری قرار دارد.
ما طبق معیارهای اصیل اسلامی، نه مرد را جنس اول می‌دانیم و نه زن را جنس دوم. زن و مرد را در برابر یکدیگر نمی‌بینیم، زنان در کنار مردان و هر دوی آنها عین هم و مانند هم دارای مقام و کرامت انسانی هستند. نه زن برتر است و نه مرد بالاتر. نه این فرودست و نه آن فرادست است. نه این دون است و نه آن عالی است. هر دو من نفس واحده هستند.
نقش زنان در تحولات سیاسی ـ اجتماعی و انقلاب اسلامی
در تاریخ ایران ما، از قرن‌ها پیش زنان برای احقاق حقوق خود به پا خاستند، سخن گفتند، حرف زدند و عمل کردند و مسیر تعالی را پیمودند. از مشروطه تا قبل از مشروطه، آن زمان که نهضت تنباکو بود، آن کسی که توانست قلیان را از کنار شاه بردارد و به زمین بکوبد، یک بانوی شجاع بود که این قهرمانی را از خود بروز و ظهور داد و وقتی شاه به او اعتراض کرد، گفت این فتوای مرجع تقلید میرزای شیرازی بزرگ است و شاه را به سکوت واداشت.
زنان و بانوان همان‌هایی هستند که در نهضت اسلامی و در انقلاب اسلامی نقش‌شان از مردان کمتر نبود. در روز ۱۵ خرداد سال ۴۲ -سخن از ۵۰ الی ۵۱ سال پیش است- صبحگاهان وقتی مردم قم برای اعتراض به دستگیری امام(ره)، در صحن مطهر اجتماع کردند این زنان قم بودند که چادر به کمر بسته و عکس امام (ره) در دست و حتی شمشیر به دست داشتند و وارد صحنه شدند و با فریاد یا «مرگ یا خمینی»، قم را به حرکت در آوردند.
این آغاز نهضت اسلامی ماست که زنان در صف مقدم بودند. از ۱۷ شهریور و به خاک و خون غلتیده شدن زنان و مردانش و تا ۲۱ و ۲۲ بهمن، همه جا زنان دوشادوش مردان پرچم انقلاب و نهضت اسلامی را بر دوش داشتند.
انقلاب فضای جدیدی را برای زنان با ایمان فراهم کرد. امام رضوان الله تعالی علیه زن را از گوشه خانه با حجاب و عفت به صحنه جامعه آورد. آن مرجع تقلیدی که در برابر آنهایی که شبهه می‌کردند که زنان در تظاهرات شرکت کنند فتوای صریح داد امام راحل بود. آن کسی که مقابل متحجران ایستاد که می‌خواستند در دانشگاه تهران در کلاس‌ها بین دختر و پسر دیوار بکشند، امام راحل بود. آن کسی که برای حضور زنان در صحنه‌های اجتماعی و سیاسی و در برابر همه آنها که شبهه می‌کردند ایستاد و راه را برای ارتقاء زنان و بانوان ما فراهم کرد امام (ره) بود.
پس حق است روزی که تکریم زن است همزمان شده است با روز ولادت آن صالح بزرگی که فرزند بحق فاطمه اطهر بود. ما امروز راه و مسیر آن امام (ره) را طی می‌کنیم.
زنان ایرانی در فراز و نشیب‌های تاریخی مشکلات فراوانی داشته‌اند که هنوز هم به اتمام نرسیده است. زنانی که در دوران حاکمیت سنت به یک گونه مشکلات داشتند و گرفتار بودند و در زمان ظهور و بروز تجدد و مدرنیته نیز از سوی دیگر گرفتار بودند. آن زمان آنها زندانی نه خانه که اتاق بودند؛ آن هم نه اتاق اول که آخرین اتاق و پستو. این‌چنین مقام و شأن و موقعیت زن را فرو کاستند. در زمان تجدد هم عده‌ای خواستند زنان بازیچه و ابزار دست مردان قرار گیرند. در هر دو دوره به بانوان و زنان ما ظلم شد.

برابری زن و مرد از نظر اسلام
بعد از پیروزی انقلاب قدم‌های مهمی بر مبنا و معیار احکام خدا برداشته شد که انّ المسلمین و المسلمات و المؤمنین و المؤمنات و القانتین و القانتات والصادقین و الصادقات؛ همه جا صابرین، صائمین و خاشعین در کنار صابرات، صائمات و خاشعات قرارگرفته‌اند. أَعَدَّ اللَّهُ لَهُمْ مَغْفِرَةً وَأَجْرًا عَظِیمًا
زن و مرد، مسلمان زن، مسلمان مرد، مسلمان با ایمان، مرد با ایمان، زن با ایمان، زنی که استقامت می‌کند، مردی که استقامت می‌کند، عبادتش، قنوتش، اطاعتش و خشوعش، همه را قرآن در کنار یکدیگر قرار می‌دهد. پس آنهایی که از آزادی زن به معنای مشروع اسلامی‌اش و از حضور و از تعالی زن می‌ترسند یا ایده و اعتقادی دارند لطفاً این اعتقاد غلط را پای دین و اسلام و قرآن ننویسند:
فَاسْتَجَابَ لَهُمْ رَبُّهُمْ أَنِی لاَ أُضِیعُ عَمَلَ عَامِلٍ مِّنکُم مِّن ذَکَرٍ أَوْ أُنثی بَعْضُکُم مِّن بَعْضٍ ، زنان و مردان در کنار یکدیگر گروهی در کنار گروهی دیگر، خداوند اجر و پاداش هیچ کدام را نه مرد و نه زن را فراموش نمی‌کند. راست و درست است که مادری و مقام مادری بسیار شایسته و بالاست. جای تردید نیست، اما مگر وقتی پدر به جامعه می‌آید، وظیفه و مسئولیت پدری را فراموش می‌کند. مادر هم به جامعه اگر آمد مسئولیت و وظیفه مادری را فراموش نخواهد کرد.
درست است که نمی‌توانیم هیچ وظیفه و رسالتی را بالاتر از تربیت فرزندان و انسان‌ها قرار دهیم، اما آیا تربیت فرزندان و رسیدگی به امور خانه و رئیس خانه بودن سیدة بیتها با حضور در جامعه و رسالت‌های اجتماعی و فرهنگی و اقتصادی در تضاد است؟
آیا تنها خانه مأمن زنان است؟ ما این امنیت را باید به اداره و جامعه و خیابان و همه جای کشور گسترش دهیم. وقتی به تاریخ چهار و پنج دهه گذشته در دوران نهضت اسلامی و پس از انقلاب نگاه می‌کنیم می‌بینیم زنان جامعه ما به عنوان انسان‌های مبارز بودند برابر استبداد و رژیم استبداد ایستادگی و مقاومت کرده‌اند. صبور و استوار بودند و به عنوان همسران و مادران و رزمندگان و شهیدان و جانبازان و آزادگان با صبر و ایستادگی‌شان به همه روحیه دادند و کشور را از تجاوز متجاوزان نجات دادند.
حضور زنان در عرصه‌های مختلف جامعه، فرصت و نه تهدید
زنان یعنی انسان‌های هوشمندی که با تلاش و استعدادشان در دانشگاه، مدرسه و صحنه‌های بیمارستان و کارخانه و همه جا حضور یافتند؛ حضوری مؤثر و حضوری تأثیرگذار. امروز در کجا حضور زنان را احساس نمی‌کنیم؟ در مدرسی دانشگاه، در معلمی دبستان و دبیرستان، در مراکز تحقیقاتی در آزمایشگاه‌ها، در مطلب پزشکان در بیمارستان‌ها؟ کجا هست که زنان والا و شریف ما حضور ندارند؟
چرا عده‌ای حضور زن را تهدید احساس می‌کنند؟ زن چه تهدیدی است؟ بعضی فکر می‌کنند به محض اینکه زن از در خانه خارج شد عرش اخلاق و عفت عمومی به اهتزاز در آمده است. چرا این‌گونه می‌اندیشیم؟ زنان خود پاسدار عفت جامعه هستند.
تردید نکنید حضور زنان در صحنه‌های اجتماعی فرصت است و تهدید نیست. اگر اشکالی در گوشه‌ای وجود دارد، آن را به خود بانوان ما واگذار کنید. بگذارید خود آنها آن را حل و فصل کنند. با خشونت و تبختر و تکبر با زنان عزیز جامعه ما برخورد نکنید. ما نه فرهنگ خشونت و نه خشونت فرهنگی، نه فرهنگ تبعیض، نه تبعیض فرهنگی، نه فرهنگ افراط و نه افراطی‌گری فرهنگی را برای جامعه‌مان و بویژه برای زنانمان نخواهیم پذیرفت.
امروز زنان ما در تمام صحنه‌ها با وقار، کرامت، شخصیت و عفاف مانند مردان فعالیت می‌کنند. مگر می‌توانید نیمی از جامعه را فراموش کنید؟ مگر می‌شود ۵۰ درصد اعضای جامعه را به گوشه‌ای راند یا در حاشیه گذاشت؟
زنان باید دارای فرصت، مصونیت و حقوق اجتماعی برابر باشند. ما برای اینکه در مسیر راه به مقصد برسیم راهی طولانی در پیش داریم. اقدامات بسیار ارزشمندی برای زنان در زمینه علم و دانش و تحصیل، در زمینه کار اشتغال و تحقیق فراهم شده است.
امروز زنان ما در همه بخش‌های فرهنگی و اقتصادی حضور دارند. در کدام فیلمی است که شما حضور برجسته زنانمان را به عنوان بازیگر یا حتی کارگردان یا فیلمنامه نویس نبینید و مشاهده نکنید؟
در کدام دانشگاه و دبستان و دبیرستان است که حضور فرهیخته زنان تعلیم‌گر و آموزگار و مدرس دانشگاه را نبینید و مشاهده نکنید؟
در کدام کارخانه، صحنه کار، مخصوصاً در شرایط پیشرفت علمی و تکنولوژیکی حضور ندارند؟ امروز وضعیت کسب و کار الکترونیک برای خانم‌ها مهیاتر و فراهم‌تر است تا دیروزی که تجارت الکترونیک و کسب و کار الکترونیک وجود نداشت. امروز با پیشرفت علم و دانش صحنه‌های فراوانی برای زنان ما از دیروز مهیاتر است.
ما نیازی نداریم برای بانوانمان و راه آینده آنها از غرب تبعیت کنیم یا از آنها الگو بگیریم. روز زن روز فاطمه اطهر است. زن یعنی انسانی که توان پیمودن راه فاطمه و فاطمه شدن را دارد و این بالاترین اسوه و الگو برای زنان جامعه ماست.
نه تنها در اقتصاد و فرهنگ -که این همایش به نام کارآفرینان در عرصه اقتصاد و فرهنگ است و امسال سخن اصلی رهبری معظم انقلاب فرهنگ اقتصاد بوده- بلکه در تمام صحنه‌ها زن‌ها حضور داشته‌اند و خواهند داشت. اما در عین حال هنوز ظلم و خشونت نسبت به زنان پایان نیافته است. از روستاها گرفته که زنان زحمتکش ما در مزرعه و کنار کارگاه قالی‌بافی و در هنرهای دستی و همه جا بار سنگین اقتصاد روستا را بر دوش می‌کشند و تا زنان شهری و حتی مرکز کشور ما هنوز هم زنانی هستند که از رفتار ناعادلانه مردان نه تنها در فغان هستند که حتی در هراس‌اند و این دوران باید پایان یابد.
ضرورت احقاق حقوق زنان و رفع نابرابری‌های جنسیتی در جامعه
ما امروز زنانی را در جامعه‌مان داریم که از بسیاری از حقوق برخوردارند، اما هنوز هم کاستی‌های فراوانی وجود دارد. من هم به وصف یک حقوقدان و هم به وصف رئیس دستگاه اجرایی کشور اعتراف می‌کنم که هنوز کاستی‌های فراوانی در زمینه احقاق حقوق زنان و عدالت جنسیتی در این کشور وجود دارد.
دولت تدبیر و امید و بالاتر از آن، نظام جمهوری اسلامی و انقلاب اسلامی خود را مرهون حضور فعال زنان آگاه مشارکت‌جو در صحنه اجتماع و در پای صندوق آراء می‌داند و این عهدی که دولت تدبیر و امید از روز اول با دختران و زنان و بانوان عزیز جامعه ما داشته است که فرصت‌های بیشتری را برای حضور آنها مهیا کند بر آن وفادار خواهد ماند.
البته در بسیاری از زمینه‌ها دست یاری را به سوی ملت، بانوان و به سوی ارکان دیگر نظام دراز می‌کنم. برای اینکه ما به هدف نهایی برای احقاق حقوق زنان برسیم، باید همه مشارکت و کمک کنند. برای تبیین و باور جایگاه زنان و حقوق زنان باید اندیشمندان، فرهیختگان، استادان، بویژه حقوقدانان و فقها، فقهای اندیشمند با فقه پویا به صحنه بیایند. باید نیاز امروز جامعه را با منابع پویای فقه و منابع عظیم اسلامی منطبق سازند که اسلام ما برای هر زمان و هر دوره‌ای راه و مسیر تعالی و فلاح و رستگاری آماده کرده است.
امیدوارم این اجتماع و این اقدام معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، اولین قدم و آغاز راه باشد. از این معاونت می‌خواهم با همکاری مراکز تحقیقاتی، اندیشمندان، جوامع مردم‌نهاد و جامعه مدنی، بخش خصوصی، بخش عمومی و با همه دلسوزان همکاری و مشارکت کنند و راه را برای فرصت بیشتر و خدمت بیشتر زنان به جامعه هموارتر کنند.
می‌دانم بدون شما مادران و زنان در این کشور اعتدال، امید و تدبیر استقرار نخواهد یافت.
این شما هستید که باید نهال امید را در خانه‌ها غرس کنید. این شما هستید که باید نشاط را در خانه نه تنها بر دل فرزندانتان که حتی همسرانتان و پدران ‌و مادرانتان روز به روز بیشتر کنید. اگر پیشرفت و تعالی می‌خواهیم از خانه و خانواده شروع می‌شود. این حرف درست است که خانواده اساس و بنیان اصلی برای جامعه و اجتماع ماست. این سخن به حق است که اصلاح از داخل خانه‌ها آغاز می‌شود، اما باید بدانیم اگر به نیمی از جمعیت کشور توجه نکنیم در آن کشور شاهد رشد و توسعه واقعی نخواهیم بود.
با حضور زنان، حق زن و نقش و توان آنان شاهد جامعه‌ای بهتر و توسعه یافته‌تر خواهیم بود.
به امید آن روز و در تلاش برای تحقق این هدف
والسلام علیکم و رحمةالله و برکاته

سورة احزاب، آیه 35.

سورة آل عمران آیه 195

91562
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.