سخنرانی در مراسم رژه نیروهای مسلح به مناسبت گرامیداشت هفته دفاع مقدس

ادای ادب و احترام به امام(ره)،‌ شهیدان،‌ جانبازان و آزادگان/ تقدیم سلام و احترام به ارتش قهرمان ایران/ ابراز سلام و درود به سپاه پاسداران/ ادای احترام به بسیج/ و سلام به عشایر قهرمان / ایران نه آغازگر جنگ، که مورد تجاوز و حملة دشمن/ ضرورت بازخوانی هشت سال دفاع مقدس/ ملت ایران نه متجاوز و نه تحمل کنندة تجاوز/ بسیج، نماد اتحاد و پیوستگی مردم و نیروهای مسلح/ معنا و مفهوم ایثارگری/ ایثارگری، رمز پیروزی ملت ایران/ ایرانِ امروز، نیازمند روحیة ایثارگری/ ارتش ایران، مردم‌سالار و مطیع ولایت/ نیروهای مسلح ایران،‌ آموزگاران مردم‌سالاری/ نیروهای مسلح،‌مدافعان قوی و قهرمان/ فرجامِ شومِ متجاوزان به خاک ایران / نیروهای مسلح ایران، عامل ثبات منطقه/ قدرت بازدارندگی و دفاعی نیروهای مسلح/ خاموش کردن آتش جنگ با منطق،‌ سیاست و همکاری / موضع ایران در خصوص سوریه/ تناقض آشکار جنگ و دیپلماسی/ ایران آمادة مذاکره و گفتگو با غرب/ نیروهای مسلح، نیروهایی بازدارنده و دفاعی/ نیروهای مسلح و خلق حماسة اقتصادی

بسم‌الله الرحمن الرحیم
الحمدلله ربّ‌العالمین و صلی‌الله علی سیّدنا محمّد و آله الطاهرین و صحبه المنتجبین
ان الله یدافع عن الذین آمنوا ان الله لا یحبّ کلّ خوّانٍ کفور، أذن للذین یُقاتلون بانّهم ظُلموا و إن الله علی نصرهم لقدیر


ادای ادب و احترام به رزمندگان هشت سال دفاع مقدس
خوشحالم که در سی و سومین سالگرد دفاع مقدس در کنار رزمندگان عزیزی که افتخارآفرینِ آن دوران بودند، همچنان استواری، عظمت و ایستادگی را با همۀ وجود احساس می‌کنیم.
قبل از هر چیز باید درود و سلام‌مان را تقدیم امام (ره) بزرگوارمان کنیم که با فرمان، ایمان، عرفان و ایستادگی اش، درس دفاع در برابر متجاوز را به همۀ ما آموخت. به همۀ شهیدان، جانبازان و آزادگان‌مان درود و سلام‌مان را تقدیم کنیم، که هر چه داریم از استقلال، تمامیت ارضی، عزت و سربلندی، از فداکاری آنها داریم.و احترام‌مان را به خانواده‌های معظم شهدا و ایثارگران تقدیم کنیم که صبر، استقامت و ایمانشان برای همۀ ما درس‌آموز بود و هست.
احترام و سلام مان به ارتش قهرمان که با تجاوز 31 شهریور 1359 ، در کمتر از 24 ساعت، یعنی صبح فردایش، با اعزام 140 فروند هواپیمای جنگنده و ماموریت این جنگنده‌ها در خاک متجاوز، لرزه بر اندام صدامیان افکندند و اولین درس را به متجاوز آموختند که اینجا ایران است، سرزمین شیران است.
درود بر نیروی زمینی ارتش، درود بر هوانیروزی که در آن روزهای اولیه در برابر نیروهای متجاوز، نیروهای زرهی، ایستادگی کرد و سدی برای دفاع از کشور و جلوگیری از ادامه تجاوز بود.
درود ما بر نیروی دریایی ارتش که در همان ماههای اولیه توانست دشمن را در دریا برای همیشه سرکوب کند.
سلام و درود ما بر قهرمانان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که علی‌رغم مشکلات لجستیک، کمبود نفر و امکانات، با ایمان، اعتقاد و وطن‌دوستی‌شان به صحنه نبرد شتافتند و حماسه‌های بزرگ آفریدند.
سلام بر نیروی انتظامی، ژاندارمری دیروز، شهربانی دیروز و همۀ رزمنده‌هایی که در صحنه نبرد سینه را در برابر دشمن سپر کردند. و درود و سلام ما بر بسیج؛ بسیج دلاور، بسیج خط شکن، بسیجی که با فریاد، ایمان، ایستادگی و مقاومتش راه پیروزی و فتح پیاپی را به روی این ملت گشود.
سلام بر عشایر قهرمان که در آن دوران و این دوران همواره مدافع بزرگ سرزمین ایران بوده‌ اند و هستند و سلام و درود ما بر همۀ آنهایی که در دفاع 8 ساله متجاوز را سرکوب کردند و شرف، عزت و سربلندی را برای ما به ارمغان آوردند.
بازخوانی هشت سال دفاع مقدس
ما روز پایان جنگ یعنی روز فتح نهایی را جشن نگرفته‌ایم؛ ما روز آغاز جنگ و اولین هفتۀ دفاع را گرامی می‌داریم. ما می‌خواهیم به دنیا بگوییم ملت ایران مورد تجاوز قرار گرفت؛ ما می‌خواهیم به دنیا بگوییم مردم در سال‌های اولیه انقلاب به فکر ساماندهی کشور بودند، ارتش و سپاه در آن روز و در آن شرایط آمادگی های لازم را برای یک نبرد کلاسیک نداشتند، مردم با آماده نمودن کودکان‌ و جوانانشان می‌خواستند به استقبال آغاز سال تحصیلی بروند، حجاج در فرودگاه عازم زیارت خانه خدا بودند. این تجاوز در ماه حرام، ماه ذی‌القعده، در فصل حج و در آستانۀ شروع سال تحصیلی بر ما تحمیل شد.
من می‌خواهم بار دیگر هشت سال دفاع مقدس را بازخوانی کنیم؛ همه، دشمنان و ما. دشمنان بازخوانی کنند که فکر کردند با تحریک یک دیکتاتور و با حمایت‌های مالی و نظامی می‌توانند یک انقلاب بزرگ مردمی و دینی را از پای درآورند. دشمنان بازخوانی کنند که با آن همه امکانات و پول و حمایت سیاسی و اطلاعاتی و حتی شیمیایی و سلاح‌‌های ممنوعه به دشمن، به کجا رسیدند؟ آیا به اهداف شوم‌شان دست یافتند؟ آیا توانستند ملت بزرگی را به تسلیم وادار کنند؟ آیا توانستند یک سانتی متر مربع از سرزمین ما را در اشغال نگاه دارند؟ آیا توانستند انقلاب و مسیر انقلابی ما را منحرف کنند؟
گرچه خسارات مالی و جانی فراوانی را نه تنها بر ملت ایران، که بر ملت عراق تحمیل کردند؛ اما به هیچ یک از اهدافشان دست نیافتند. در این بازخوانی بدانند ملت ایران و نیروهای مسلح این سرزمین اهل جنگ و تجاوز و حمله به سرزمین دیگران نیستند، هدف سلطه و هدف استعماری در منطقه ندارند، اما در عین حال در برابر تجاوز متجاوزین آنی مسامحه به خود راه نخواهد داد و با همۀ توان از استقلال، شرف، ملت، کشور، انقلاب و نظامش با جان و دل دفاع خواهد کرد.
بازخوانی برای ما نیز لازم است. هشت سال ایستادگی و پیروزی نه در برابر یک ارتش که در برابر قدرت‌های جهانی. ما چگونه پیروز شدیم؟ ایمان، اعتقاد، معنویت ما، ارتباط وثیق میان مردم و راهبری نظام و ولایت فقیه، هماهنگی، همدلی، برادری در میان همه نیروهای مسلح، ابتکار و از همه مهم‌تر پیوستگی مردم و نیروهای مسلح، یعنی سرمایه عظیم اجتماعی، اعتماد مردم و ایستادگی مردم در کنار نیروهای مسلح که نمونه بارز این اتحاد و وحدت ملت و نیروهای مسلح در چهره مصمم بسیجیان ظاهر شد.
بازخوانی کنیم که چرا در هشت سال ایستادگی پیروز بودیم؟ به خاطر روحیه ایثار؛ گرچه تبلور ایثار و ایثارگری در هشت سال دفاع مقدس بود، اما امروز نیز بیش از هر زمان به این روحیه نیازمندیم. ایثارگری یعنی شرکت مسئولانه در رسالت‌های ملی و اجتماعی. ایثار یعنی ترجیح دادن دیگران بر خود. ایثار یعنی از جان مایه گذاشتن برای ارزش‌ها. ایثار یعنی ایستادگی و فداکاری برای اجرای فرمانی که ریشۀ آن فرمان را اطاعت از دین و پیامبر و«أطیعوا الله و أطیعُوا الرسولَ و أولی الامرِ مِنکم» می دانیم و می‌بینیم.
امروز بیش از هر زمان دیگر نیازمند به همان روحیه ایثار هستیم. باید منافع ملی، منافع مردم، مطالبات و خواست مردم را بر خواست فردی، شخصی و خانوادگی و بخشی ترجیح دهیم. این همان ایثارگری است که همواره به آن نیاز داشته‌ایم و خواهیم داشت.
باید هشت سال دفاع مقدس را بازخوانی کنیم و در برابر دلاوری ها، ایستادگی‌ها و استقامت همۀ نیروهای مسلح سر فرود بیاوریم. به دنیا اعلام کنیم ارتش ما بر خلاف برخی ارتش‌های منطقه و نیروهای مسلح ما برخلاف نیروهای مسلح برخی کشورهای منطقه، مردم سالار است و هیچ گاه در امور سیاسی مداخله نکرده است و همواره خود را در برابر ولایت و خواست مردم تسلیم یافته است. در این سی و چند سال هیچ گاه در این کشور حکومت نظامی و دولت نظامی نداشته‌ایم و این افتخار نیروهای مسلح این سرزمین است.
کشورهای منطقه درس مردم سالاری را از نیروهای مسلح ایران بیاموزند؛ از شمال آفریقا تا آسیا تا خاورمیانه‌اش. کشور ما یک کشور انقلابی است، کشوری است که حاکمیتش از آن مردم است. یک کشور انقلابی نیاز به جنگ و تجاوز ندارد. نفوذ ما در منطقه، نفوذ فرهنگی و گفتمانی است.
ایران در طول 200 سال گذشته به کشوری تجاوز نکرده، امروز نیز در دوران انقلاب اسلامی نیروهای مسلح این سرزمین و این نظام آغازگر هیچ تجاوزی در منطقه نخواهد بود، اما همواره مدافعی قوی و قهرمان در برابر متجاوزین بوده و خواهد بود و همیشه تجاوزگر را از تجاوز پشیمان خواهد کرد.
برگردید و نگاه کنید، متجاوزین 31 شهریور 1359 و دیکتاتور متجاوزش کجا هستند؟ اما قهرمانان ما با پایمردی و ایستادگی‌شان روز به روز بر عزت خود و ملت این سرزمین افزودند. آنهایی که به متجاوز کمک می‌کنند دیر یا زود اثر آن را در زندگی خود باید ببینند. اثر تجاوز صدامیان به خاک دیگران را بعد از هشت سال دفاع مقدس ] امروز می‌بینیم.[ همان‌هایی که صدامیان را یاری کرده بودند، همان‌هایی که تروریست‌ها را خلق کردند و به وجود آوردند، امروز باید آثار شوم عمل ناصالح و متجاوزانه خود را در سراسر این منطقه یا حتی دورتر از این منطقه ببینند و شاهد باشند.
نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران عامل ثبات این منطقه خواهند بود. ایران و نیروهای مسلح این کشور برای همسایگان و دیگران تهدید نیست، آنهایی برای منطقه تهدید هستند که همۀ مقررات بین‌المللی را زیر پا گذاشته‌اند. آن رژیمی برای منطقه تهدید است که تمام معاهدات بین‌المللی در زمینۀ سلاح کشتار جمعی را زیر پا گذاشته است و انواع سلاح‌های شیمیایی و هسته‌ای را برای تهدید دیگران ذخیره کرده است.
نیروهای مسلح این سرزمین البته که قدرتمندند؛ اما قدرتشان برای بازدارندگی و دفاع است و نه چیز دیگر. ما اساسا با جنگ مخالفیم، ما قربانی جنگیم، ما قربانی تجاوزیم، ما می‌دانیم جنگ ناپسند و خسارت‌بار است. البته به همان نسبت دفاع در برابر تجاوز لازم، ضروری و اجتناب‌ناپذیر است.
ما به همۀ جنگ افروزان اعلام می‌کنیم در پی جنگ جدید در منطقۀ ما نباشند که برای آنها پشیمانی به دنبال خواهد داشت. جنگ را نمی‌توان با جنگ خاموش کرد. جنگ را باید با منطق، سیاست، همکاری و همدلی کشورهای منطقه خاموش نمود.
ما طرفدار خواست ملت‌ها و از جمله ملت سوریه هستیم. ما معتقدیم همه باید تلاش کنند جنگ داخلی در سوریه متوقف شود. همه باید تلاش کنیم تروریست‌ها در منطقه تقویت نشوند. همه باید تلاش کنیم که گروههای معارض سوری با دولت سوریه پای میز مذاکره بنشینند. ما خواهان تحقق نظر مردم و مطالبات مردم سوریه در آن کشور هستیم و از همگان می‌خواهیم که با رویکرد توسعه جنگ به سوریه و منطقه نگاه نکنند.
ما به جهانیان اعلام می‌کنیم با ملت ایران، این کشور بزرگ متمدن انقلابی قدرتمند، با زبان زور و تهدید حرف نزنید. جنگ و دیپلماسی در کنار هم مفهومی ندارد. هیچ ملت منطقی و آزاده‌ای جنگ و دیپلماسی را روی یک میز نمی‌پذیرد. ملت بزرگ ایران دنبال توسعه است، در پی سلاح کشتار جمعی نیست. این نظام و دولت به تمام معاهدات منع سلاح کشتار جمعی و از جمله معاهده عدم اشاعه سلاح هسته‌ای پیوسته‌ و به آن متعهد است.
ملت ایران آماده مذاکره و سخن گفتن با غرب است، به شرط آنکه پیش شرطی نباشد، از موضع برابر باشد، با احترام متقابل باشد، در فکر منافع خود نباشند، منافع متقابل مطرح باشد و همۀ حقوق حقه مردم ایران از جمله حقوق هسته‌ای و غنی‌سازی در خاک این کشور را در چارچوب مقررات بین‌المللی بپذیرند.
اگر در برابر حق و حقوق ملت ایران سر فرود آورند، ملت ایران ملت منطق، دوستی، صلح و همکاری است. می توانیم همه دست به دست هم بدهیم و مشکلات منطقه و حتی مشکلات جهانی را حل و فصل کنیم.
نیروهای مسلح ما نیروهای دفاعی هستند، اما این فرمان حق را از یاد نمی‌برند که:«وأعدّوا لَهم ما استطعتُم مِن قوّه و مِن رباط الخیلِ تُرهبون به عدوّاللهِ و عدوّکم» . نیروهای مسلح ما نیروی بازدارنده و دفاعی هستند اما در کنار ایمان و عشق‌شان به وطن و استقامتشان که بالاترین سلاح آنهاست، هوشیاری‌، بیداری و توجه‌شان به مسائل جهانی و منطقه و همچنین تجهیزشان به مدرن‌ترین ادوات دفاعی جزو وظایف آنها و دولت خدمتگزار است.
نیروهای مسلح ما آماده دفاع از ملتی هستند که این ملت نیروهای مسلح را از آن خود می‌داند. ما علی‌رغم فشارها و مشکلاتی که دشمنان برای ما ایجاد کرده‌اند، با دنیایی امید به آینده نگاه می‌کنیم و نیروهای مسلح ما به آینده کشور و انقلاب در سایه رهنمودهای مقام معظم رهبری با چشم امید نگاه می کنند.
ملت و دولت و نیروهای مسلح، همه در کنار هم دست به دست هم خواهند داد و پس از حماسه سیاسی ان‌شاءالله به حول و قوه الهی حماسه اقتصادی را نیز به فرمان رهبری به وجود خواهند آورد.«إن تنصروا اللهَ ینصُرکُم و یثبّت أقدامَکم»

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

91551
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.