سخنرانی در اجلاس سازمان همکاری شانگهای (قرقیزستان)

ائتلاف‌های منطقه‌ای، پاسخی جمعی به چالش‌های جهانی/ نقش سازمان همکاری شانگهای در منطقة اوراسیا/ اتخاذ رویکردهای عملی برای توسعة همکاری‌های درون منطقه‌ای،ضرورتی انکارناپذیر/ تهدیدات و چالش‌های پیش‌روی کشورهای منطقه/ جایگاه منحصربه فرد ژئوپولیتیکی ایران/ ضرورت خلع سلاح و عدم اشاعة سلاح هسته‌ای/ مردود، نامشروع و غیرمتمدنامه بودن تحریم‌ها علیه ایران/ ضرورت به کار بردن زبانتفاهم و تکریم در مناسبات بین‌المللی/ تحقق عینی حقوق مردم ایران، ضامن صلح‌آمیز بودن برنامة هسته‌ای/ تضییع حقوق مردم فلسطین/ سوریه در آستانة فاجعه‌ای انسانی/ ایران، خواستار حذف کلیة سلاح‌های کشتار جمعی/ تسلیح گروه‌های افراطی و تکفیری، بزرگ‌ترین خطر و تهدید برای منطقه

بسم الله الرحمن الرحیم


جناب آقای آتامبایف، رئیس محترم جمهوری قرقیزستان!
جناب آقای مزنتسف، دبیر کل محترم سازمان همکاری شانگهای!
رؤسای جمهور محترم،
رؤسای محترم هیأت‌های بلندپایه!
در ابتدا مایلم مراتب تشکر و قدردانی خود را از استقبال و مهمان‌نوازی گرم و صمیمانۀ دولت و مردم قرقیزستان و برگزاری این نشست اظهار نمایم.
سازمان همکاری شانگهای و جایگاه ایران
عالیجنابان!
پیوستگی متقابل، منطق تعاملات بین‌المللی در فضای انتقالی پس از جنگ سرد است. ائتلاف‌های منطقه‌ای پاسخ جمعی به چالش‌های جهانی است.
در چنین شرایطی سازمان همکاری شانگهای در منطقۀ گسترده و تأثیرگذار اوراسیا از مسئولیتی مهم و تاریخی برای تضمین توسعه پایدار سیاسی، اقتصادی و فرهنگی کشورهای حوزۀ خود برخوردار می باشد.
پیوندهای عمیق تاریخی و فرهنگ‌های کهن و غنی، همکاری‌های اقتصادی بر مبنای منافع مشترک و ظرفیت‌های گسترده در حوزۀ انرژی و حمل و نقل، مناسبات پایدار سیاسی و ثبات منطقه‌ای را به ارمغان خواهد آورد.
اتخاذ رویکردهای عملی برای توسعه همکاری‌های درون منطقه‌ای یک ضرورت انکارناپذیر است. مسیر تمدنی جادۀ ابریشم و حضور کشورهای مهم در عرصه تولید و مصرف انرژی در این سازمان، زمینه‌های مناسبی را فراهم ساخته است و لذا انتظار می رود سازمان هر چه سریع تر نسبت به فعال کردن این عرصه‌ها، به خصوص فعال سازی باشگاه انرژی و عملیاتی کردن همکاری در این زمینه، اهتمام ورزد.
در کنار این فرصت‌ها، کشورهای منطقه با تهدیدهای مشترک نیز روبه‌رو هستند. «افراط گرایی»، «قاچاق مواد مخدر»، «تروریسم» و «حضور نیروهای فرامنطقه‌ای»، از چالش‌های اصلی در عرصۀ امنیت منطقه به شمار می‌روند که همکاری فزایندۀ اعضای سازمان را ضروری می سازد.
حضار محترم!
ایران دارای جایگاه منحصر به فرد ژئوپولیتیکی، توانمندی‌های گستردۀ انسانی و مادی و اقتدار و استقلال سیاسی و اقتصادی بوده و میراث دار بخش مهمی از تمدن جهانی و اسلامی است. اشتراکات فرهنگی، تمدنی و تاریخی با اوراسیا، زمینه‌ساز ایفای نقش کشور من به عنوان سرزمین تعامل و دوستی و همزیستی صلح آمیز فرهنگ‌ها و ملل و اقوام گوناگون در سایه اعتدال و احترام متقابل است. بهره‌برداری از این ظرفیت‌های عظیم در چارچوب ساز و کارهای مطلوب و بسترهای حقوقی مناسب به تقویت جایگاه سازمان همکاری شانگهای منجر خواهد شد.
عالی‌جنابان!
مهم‌ترین مسائل ومشکلات منطقه و جهان
جمهوری اسلامی ایران خلع سلاح و عدم اشاعه سلاح هسته‌ای را برای صلح و ثبات بین‌المللی ضروری می‌داند و براساس تعهدات حقوقی، آموزه‌های دینی و اخلاقی و ملاحظات راهبردی به معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای پایبند است و بر حق انکارناپذیر همۀ اعضای معاهده برای برخورداری از فناوری صلح آمیز هسته‌ای، از جمله غنی‌سازی، تأکید و اصرار دارد.
اکثریت کشورهای عضو ملل متحد و از جمله 120 کشور عضو جنبش عدم تعهد، تحریم‌های نامشروع، غیرقانونی و سیاسی علیه جمهوری اسلامی ایران را مردود شناخته‌اند. این تحریم‌ها اقدامی غیرمتمدنانه و بدعتی خطرناک است که به منظور مختل کردن روند توسعه ایران، بی‌رحمانه شهروندان عادی و بی گناه را هدف قرار داده است.
زبان جامعه بشری امروز، باید زبان تفاهم و تکریم باشد. متأسفانه برخی قدرت‌ها هنوز نتوانسته‌اند خود را از دایرۀ مناسبات استعماری کهن بیروند کشند و همچنان طبق عادت دیرینه، با دیگر ملت‌ها فقط با زبان زور سخن می گویند.
من اعلام می‌کنم که با عزم سیاسی، احترام متقابل و تأمین منافع مشترک و تنها از طریق تحقق عینی حقوق مردم ایران می توان صلح آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران را تضمین نمود. با اعتمادسازی متقابل می توان در یک دورۀ زمانی کوتاه به این تضمین متقابل دست یافت.
حضار محترم!
منطقۀ ما در طول دهه‌های گذشته با معضلات فراوانی که در رأس آن اشغال سرزمین و پایمال شدن حقوق مردم فلسطین است، مواجه بوده است. اما امروز احتمال بروز جنگی جدید در منطقۀ ما نگرانی جدی جامعه بین‌المللی را برانگیخته است.
فاجعه انسانی سوریه تنها از مسیر سیاسی و گفت و گو بین دولت سوریه و مخالفان سوری آن و بدون دخالت نظامی خارجی قابل حل است. همۀ طرف‌های ذی نفوذ باید مانند ایران برای تحقق چنین گفتگوی سازنده‌ای کمک کنند.
ایران که خود بزرگترین قربانی استفاده از سلاح های شیمیایی است، مخالف هرگونه تولید، نگهداری و به کارگیری این سلاح ها بوده، خواهان برچیده شدن کلیه سلاح‌های کشتار جمعی از منطقه است و لذا ابتکار روسیه و اعلام پیوستن سوریه به کنوانسیون منع سلاح‌های شیمیایی را شروع مناسبی برای این هدف می داند.
ما همچنین معتقدیم که تسلیح گروه های افراطی و تکفیری و به ویژه دستیابی این گروه ها به سلاح های شیمیایی بزرگترین خطر برای صلح و امنیت منطقه است و باید در تمامی طرح ها مورد توجه قرار گیرد.همچنین همۀ تلاش ها برای دستیابی به راه حل سیاسی می بایست هرگونه تهدید و توسل به زور را محکوم و منتفی نماید.
دنیا نیازمند نفی خشونت و افراطی‌گری است. سازمان ما می تواند پرچمدار چنین حرکتی باشد.
متشکرم

91548
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.