سخنرانی در دیدار مسئولان، سفرای کشورهای اسلامی و جمعی از اقشار مختلف مردم با مقام معظم رهبری

عید فطر، عید پایداری/ سپاسگزاری از اقشار ملت ایران به خاطر ماه مبارک رمضان/ رمضان، ماه وحدت دنیای اسلام/ دعا برای کاهش دردها و آلام مسلمین/ آموزه‌های علی(ع) در خصوص زدودن کینه‌ها و افزایش محبت‌ها/ ماه رمضان، ماه رحمت و گذشت/ مفهوم واقعی تقوا: قانونگرایی/ ضرورت افزایش قدرت ملی/

بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم

الحَمدلله رب العالمین، والصلاة والسلام علی سید الانبیا و المرسلین، محمدٍ و آله الطاهرین و علی صَحبه المنتجبین

عید سعید فطر را به محضر حضار گرامی به‌ویژه رهبر معظم انقلاب اسلامی، سفرای کشورهای اسلامی مقیم تهران، همة ملت ایران و مسلمانان جهان تبریک و تهنیت عرض می‌کنم.

عید فطر، عید ایستادگی و پایداری است. عید فطر، عید تهذیب نفس با چشمه زلال تسلیم و عبودیت است. عید فطر پایان یک مبارزه دائمی در طول یک ماه در برابر هواهای نفسانی است؛ عیدی که با دستگیری به فقرا برنامه‌اش آغاز می‌شود؛ قد افلح من تزکی، و ذکر اسم ربه فصلی با زکات و یاد مستمندان و فقرا و یاد حق و نماز شکوهمند عید فطر.

در این یک ماه چه زیبایی‌ها که ندیدیم. سفرة صبحانه و ناهار، جای خود را به سفرة سحری و افطار داد؛ سفره افطاری که با زمزمة اللهم لکَ صمتُ و علی رزقکَ افطرتُ آغاز می‌شود.

گویی اذان مغرب شیپور پایان مبارزة مستمر 17 ساعته برای مردان و زنان روزه‌دار بود ؛ شادمانی برای پیروزی که لصائم فرحتان و ان‌شاءالله فرحة قیامت هم برای همة صائمین و روزه داران خدای رحمان و رحیم مقرر بدارد.

سپاس بر همة ملت ایران که حرمت این ماه صیام و روزه را نگاه داشتند؛ اکثریت به دلیل باورشان و ایمانشان و اقلیت به خاطر احترام به باور اکثریت؛ که این مردم، مردمانی هستند که همواره همزیستی مسالمت‌آمیز توام با فرهنگ بلند را آموخته‌اند و عمل کرده‌اند؛ سپاس و سلام بر همه روزه داران به‌ویژه جوانان و زنان؛ جوانانی که در روزهای گرم و بلند تابستانی در کنار کار و تلاش وظیفه روزه داری را به خوبی

انجام دادند و حضورشان در مساجد و محافل و قرائت قرآن و شب‌های احیا باعث زیبایی و شکوه مراسم دینی ما بود؛ مخصوصاً جوانانی که برای اولین بار افتخار انجام وظیفه روزه داری را بر عهده گرفته بودند و زنانی که در این روزهای بلند و گرم در کنار وظایفی که داشتند به حجاب همیشگی خود ملتزم بودند و در کنار رنج و سختی‌های فراوان، سفره افطار را هم برای خانواده آماده کردند.

سپاس بر آنانی که رنج بیشتری کشیدند در این روزهای گرم؛ کارگران، کشاورزان، دامداران، خدمت رسانانی همچون پرستاران و پزشکان و امدادگران و رانندگان و آنهایی که پاسدار مرزهای ما و مرابط بودند، نیروهای مسلح که رنج بیشتری را به جان و تن خریدند که به همة آنها می‌گوییم خدا قوت؛ خدا قوت ای همة تولیدگران، ای همة خدمتگزاران به ملت.

رمضان ماه وحدت دنیای اسلام و جهان اسلام است که همه با مناسکی واحد پیوند خود را محکم‌تر و مستحکم‌تر می‌کنند؛ قیام شبانه و صیام روزانه و قرائت قرآن مجید و دعا و دست نیاز به سوی حق دراز کردن و احیای شب‌های قدر و بالاخره عید فطر و نماز پرشکوه عید فطر.خدایا رنج را از همة مسلمانان دور بدار؛ مخصوصاً کشورهایی که امروز با دخالت خارجی و با رنج مضاعف مواجه هستند؛ مردم مسلمان سوریه و ابتلا به جنگ داخلی و مردم مصر و آغاز اختلافات و کشمکش‌ها، بعد از زمانی کوتاه از دوران حکومت دیکتاتورها بر آن سرزمین؛ مردم فلسطین و آوارگی دائمی و ظلم همیشگی بر آنها ؛ مردم عراق و رنج تکفیری‌ها و تروریست‌ها و مردم افغانستان و مداخله خارجی‌ها و بحرین و همة کشورهای اسلامی که دچار رنج و زحمت‌اند و با مشکلات فراوان مواجهه هستند در این روز عید ، عیدانه آنها را راحتی از رنج و مشقت و معضلات قرار بده.

ماه رمضان ماه سعه صدر و دید بلند بود که قبل از آن که برای خود بگوییم: اللهم غیر سوء حالنا بحسن حالک برای همۀ مسلمانان گفتیم؛ و گفتیم: اللهم اصلح کل فاسد من امور المسلمین و قبل اینکه از همة مسلمانان سخن بگوییم از همه انسانها سخن گفتیم که اللهم اغن کل فقیر، اللهم اشبع کل جائع، اللهم فک کل اسیر، اللهم اقض دین کل مدین.

چه دعای زیبایی و چه دید بلندی که صائمین و روزه داران در کنار نماز و بعد از نماز یاد همه بودند، یاد همگان؛ این ماه، ماه رحمت و مغفرت بود؛ مگر همه به پیشگاه حق برای غفران گناهانمان دست دراز نکردیم؟ و اگر این ماه، ماه غفران الهی است پس بیاییم از هم بگذریم؛ پس بیاییم دل‌ها را انبان کینه‌ها قرار ندهیم.

هر آنچه گله داریم از انتخابات اخیر و قبل و بعدش ، این ماه ، ماه رحمت است: الا تحبون ان یغفر الله لکم[2]، پس اگر این چنین است والیعفوا، والیصفحوا [3]؛ اگر ما غفران الهی را می‌خواهیم، خود هم باید دست به غفران و گذشت بزنیم و کینه‌ها را بزداییم و محبت را در سراسر جهان و در جمع خودمان به ویژه مستقر سازیم .مگر این امیرالمومنین نبود که بعد از ضربت در ماه مبارک رمضان فرمود: اگر زنده ماندم من اولی هستم به عفو و اگر رفتم فالعفو لی قربه و هو لکم حسنه، فاعفوا الا تحبون ان یغفر الله لکم[4].

این راد مرد بزرگ تاریخ که همة افتخار ما پیروی از او و راه اوست، این چنین به ما می‌آموزد؛ دلها را پاک کنیم، محبت‌ها را گسترش دهیم، انسجام و وحدت جامعه را لحظه به لحظه بیشتر کنیم که همان‌طور که رهبر معظم انقلاب فرمودند: ما نیاز به قدرت ملی داریم و قدرت ملی قبل از قدرت سیاسی و نظامی و حتی اقتصادی، قدرت فرهنگی و اجتماعی مطرح است؛ این قدرت فرهنگی و اجتماعی در سایه ماه رمضان‌ها به دست می آید؛ قدرت فرهنگی و اجتماعی یعنی انگیزه بیشتر، ایمان بیشتر، مقاومت بیشتر که رمضان و روزه برای همین بود که لعلکم تتقون؛ که اگر در یک کلمه بخواهیم تقوا را معنی کنیم، یعنی قانونگرایی، قانونگرایی در برابر قـانون خدا و حتی در برابر قانونی که در جمهوری اسلامی ایران به تصویب و تایید شورای محترم نگهبان رسیده است؛ قانونگرایی همان تقواست و این روزه برای تمرین آن بود و این ماه رمضان برای انسجام، وحدت، عفو و گذشت که ان‌شاءالله این چنین خواهد شد.

دولت تدبیر و امید افتخار دارد که در ماه خدا، در ماهی که افضل شهور است و ایام و لیالی آن افضل ایام و لیالی است کار خود را آغاز کرده است و ان‌شاءالله در هفته پیش رو با رأی اعتماد نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی، هیات دولت تشکیل خواهد شد و با کمک حق و عنایت خداوند بزرگ و حمایت و کمک همه‌ مردم ایران و رهبری معظم انقلاب، ان‌شاءالله خدمت بی منت خود را شروع خواهد کرد.

خدایا مائده رحمت، استقامت، مائده انسجام، مائده برادری در این روز عید بر ما نازل کن! اللهم ربنا انزل علینا مائده من السماء، تکون لنا عیداً لاولنا و آخرنا[5].


[1] . سورة اعلی، آیه‌های 14 و 15.

[2] . سورة نور، آیة 22.

[3] . سورة نور، آیة 22.

[4] . نهج‌البلاغه، نامة 23.

[5] . سورة مائده، آیة 114.

91532
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.