با حضور تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و اقتصاددانان اسلامی در حوزه پولی و بانکی؛

نشست هم‌اندیشی با موضوع بررسی طرح بانکداری جمهوری اسلامی ایران در مرکز بررسی‌های استراتژیک برگزار شد

نشست هم‌اندیشی با موضوع بررسی طرح بانکداری جمهوری اسلامی ایران عصر روز دوشنبه ششم تیر ماه با حضور تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و کارشناسان این حوزه در محل مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری برگزار شد.
تصویر نشست هم‌اندیشی با موضوع بررسی طرح بانکداری جمهوری اسلامی ایران در مرکز بررسی‌های استراتژیک برگزار شد

به گزارش روابط عمومی مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری، در این جلسه که از سوی کارگروه پول و بانک معاونت اقتصادی مرکز بررسی‌های استراتژیک برگزار شد، طرح دو شوری مجلس شورای اسلامی درباره مسئولیت، اهداف، ساختار و وظایف بانک مرکزی مورد بررسی و نقد قرار گرفت.

در ابتدا نمایندگان حاضر در جلسه، گزارشی از فرایند تدوین طرح و تصویب کلیات طرح بانکداری جمهوری اسلامی ایران در صحن مجلس ارائه دادند.

در ادامه این نشست که اساتیدی از دانشگاه علامه طباطبایی، مؤسسه امام خمینی(ره)، دانشگاه قم و نیز صاحبنظرانی در حوزه پولی و بانکی در آن حضور داشتند، بر ضرورت اصلاح قانون بانکداری، لزوم حذف ربا و ممنوعیت خلق پول از هیچ به‌ویژه توسط بانک‌های خصوصی، لزوم همزمانی اصلاح ساختار بانکداری و بانک مرکزی، اصلاح سیاست‌های پولی بانک مرکزی، استقرار سامانه یکپارچه اطلاعات نظام سپرده‌گذاری کشور، اشکالات استقلال بانک مرکزی و لزوم رتبه‌بندی نظام بانکی تاکید شد.

همچنین حاضران در جلسه، ضمن تبیین اشکالات اساسی و ساختاری طرح بانکداری جمهوری اسلامی ایران و ابتنای آن بر بدهی و خلق پول، دیدگاه‌های خود را در این زمینه مطرح کردند.

در این جلسه همچنین دکتر علی‌اکبر کریمی، دکتر مهدی عسگری، دکتر روح‌الله ایزدخواه، حجج‌اسلام حسین میرزایی و محمدتقی نقدعلی و دکتر محسن زنگنه از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، مسائل و ابهامات موجود در طرح بانکداری جمهوری اسلامی ایران را با متخصصان پولی در میان گذاشتند.

136225
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.