مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری منتشر کرد:

مجموعه گزارش‌های کمیته ملی رصد تحریم در دولت دوازدهم

با آغاز دور جدید تحریم‌های ظالمانه دولت ایالات متحده آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران از اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۷، طیف وسیعی از تحریم‌های سیاسی و اقتصادی وضع شد. مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری بنا بر مأموریت ابلاغی، تلاش کرد با تشکیل کارگروه‌های تخصصی، موضوع تحریم‌های اخیر را مورد بررسی و واکاوی پژوهشی قرار دهد که در این کتاب بخشی از گزارش‌های مربوطه گردآوری و تدوین شده است.
تصویر مجموعه گزارش‌های کمیته ملی رصد تحریم در دولت دوازدهم

در مقدمه این کتاب آمده است:

جمهوری اسلامی ایران علی‌‌رغم تحریم‌‌های اعمالی که از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تا به امروز توسط آمریکا و هم‌‌پیمانانش به بهانه‌‌های مختلف با آن مواجه بوده، پس از روی کار آمدن دولت دونالد ترامپ در آمریکا و تشدید مخاصمات فیمابین و پس از خروج یکجانبه دولت آمریکا از معاهده بین‌‌المللی برجام، از اردیبهشت ماه سال 1397 شاهد دوره تازه‌‌ای از تحریم‌‌های سیاسی و اقتصادی گردید که به دلیل شدت و اثربخشی آنها، بی‌‌سابقه بوده است. توافق هسته‌‌ای میان ایران و 6 قدرت بزرگ جهان( آمریکا، روسیه، چین، بریتانیا، فرانسه و آلمان) با هدف تعلیق و رفع تحریمهای هسته‌‌ای ایران از سال 1394 در قالب برنامه جامع اقدام مشترک ( برجام) به اجرا گذاشته شد. علیرغم تمدید تعلیق تحریمهای هسته‌‌ای ایران توسط روسای جمهور آمریکا، در روز 18 اردیبهشت ماه سال 1397 دونالد ترامپ بنابر وعدههای انتخاباتی خویش، به صورت یکجانبه از برجام خارج و تحریمها علیه ایران را مجدداً احیاء نمود. با این هدف تمامی تحریمها طی دومرحله علیه ایران اعمال شد. بخشی در دور اول و از مردادماه 1397 و بخش دوم از آبان ماه 1397 اجرایی شد. براین اساس تحریمهای ذیل مجدداً علیه جمهوری اسلامی ایران احیاء شد:

تحریمهای مربوط به خرید یا اکتساب اسکناس دلار؛

تحریمهای مربوط به تجارت ایران با استفاده از فلزات گرانبها منجمله؛ طلا؛

تحریمهای مربوط به فروش، عرضه، تأمین یا نقل و انتقال فلزات خام و نیمه ساخت ایران؛

تحریمهای مربوط به معاملات خرید و فروش ریال به نگهداری حسابها و وجوه عمده در خارج کشور؛

تحریمهای مربوط به خرید، پذیرهنویسی یا تسهیل معاملات دیون حاکمیتی ایران؛

تحریم حوزه خودروسازی ایران؛

لغو مجوز واردات فرش و مواد غذایی از مبدأ ایران به آمریکا؛

لغو مجوز صادره جهت صادرات هواپیمای تجاری مسافربری و قطعات و خدمات مربوطه به ایران؛

از 13 آبان 1397 تحریمها شکل جدیتر به خود گرفت و از این تاریخ تحریم صنایع پتروشیمی، نفت و گاز، کشتیرانی، بانک و بیمه و موسسات مالی و صدها شخصیت و شرکت ایرانی در لیست SDN قرار گرفتند. از جمله مهمترین اقدامات اعمالی علیه ایران موارد ذیل است:

تحریم معامله با بخش‌‌های کشتیرانی و کشتی‌‌سازی ایران و عاملان بنادر شامل شرکت کشتیرانی ج.ا.ایران خطوط کشتیرانی؛

تحریم مربوط به معامله با شرکت ملی نفت ایران، شرکت ملی نفتکش ایران، شرکت بازرگانی نفت ایران و از جمله خریداری نفت، محصولات نفتی یا محصولات پتروشیمی از ایران؛

تحریمهای مربوط به مبادلات موسسات مالی خارجی با بانک مرکزی ایران و موسسات مالی ایرانی که به موجب بند 1245 قانون اختیارات دفاع ملی برای سال مالی 2012 در فهرست قرار گرفته اند؛

تحریمهای مرتبط با ارائه پیامرسان مالی مخصوص به بانک مرکزی ایران و دیگر موسسات مالی ایران که در بند 104 قانون CISADA آمده است.

تحریمهای مربوط به پذیرهنویسی، بیمه یا بیمه اتکایی؛

تحریمهای مربوط به بخش انرژی ایران.

دولت آمریکا با این هدف، ضمن تشکیل گروه اقدام ایران، با شناسایی گلوگاههای تجارت بینالمللی ج.ا.ایران و با همکاری برخی از همپیمانانش، اقدام به اعمال تحریمهای شکننده و فشار مضاعف بر سایر دول و شرکتهای خارجی جهت ممانعت از هرگونه تجارت و مراوده با ایران گردید. این اقدام دولت آمریکا که به مثابه یک جنگ تمام عیار اقتصادی و سیاسی در صحنه بینالمللی شکل گرفت، با بررسی بازخوردهای مختلف از حوزههای تحریمی و پیامدهای آن بر اقشار مختلف جامعه بروزرسانی گردید. گروه اقدام، در ساختار دولت و کنگره آمریکا در کنار جمعآوری اطلاعات دقیق از نقاط ضعف و قوت ایران در حوزههای اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی، از همه توان دیپلماسی و رسانه‌‌ای خویش در راستای همراه ساختن سایر کشورها و تحمیل اراده خویش علیه ایران بهره بردند و متأسفانه با سکوت و انفعال جامعه بین‌‌الملل نیز مواجه شد و درنتیجه میزان تاب‌‌آوری ایران در برابر این شرایط بسیار کاهش یافت. لذا دولت ایران با هدف خنثی‌‌نمودن اثرات تحریم جاری، ضمن مراجعه به ساز و کارهای سیاسی و بین‌‌المللی، تمام توان خویش را جهت حفظ برجام با حضور سایر اعضاء ( به جز آمریکا) بکار گمارد و در این مسیر برنامه‌‌های پیشنهادی ازجمله؛ اینستکس اروپایی را در دستور کار خویش قرار دادند.

مرکز بررسی‌‌های استراتژیک ریاست جمهوری بنابر ابلاغ دفتر رئیسجمهور، مسئولیت کمیته ملی رصد و پایش آثار تحریم‌‌های جاری را در دستور کار قرار داد و در این راستا، ضمن برگزاری نشست‌‌های تخصصی و رصد اخبار و اطلاعات منتشره از سوی گروه اقدام و خزانه‌‌داری آمریکا، در تعامل نزدیک با دستگاههای متولی امر، ضمن تهیه و تدوین گزارشهای نوبه‌‌ای به رئیسجمهور محترم و سایر مسئولین نظام، آخرین تحولات در دور جدید تحریمها را اطلاع رسانی نموده و راهکارهایی با هدف خنثی‌‌نمودن آثار مخرب تحریم نیز پیشنهاد شده است.

کتاب حاضر مشتمل بر گزارشهای پایش تحولات تحریم از سال 1397 تا 1400 علیه دولت ج.ا.ایران است که در قالب دو بخش اقتصادی و سیاسی تهیه و تنظیم شده است.

136008
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.