گزارش نشست «بررسی راهبرد پیاده سازی و اجرای سند تحول بنیادین آموزش و پرورش»

پیاده سازی و اجرای سند تحول بنیادین آموزش و پرورش نزدیک به یک دهه است که مهم ترین دغدغه و دستورکار وزارت آموزش و پرورش است. با این وجود شرایط امروز کشور نشان می‌دهد دست یافتن به تحول در آموزش و پرورش کشور هنوز امری بعید به نظر می‌رسد. از منظر برخی سیاست‌پژوهان دلیل اصلی این عقب ماندگی اشتباه در انتخاب راهبرد یا راهبردهای پیاده سازی سند تحول است. در حال حاضر برنامه های زیرنظام‌های 6 گانه مهم ترین اسناد سیاستی راهنمای پیاده سازی سند تحول به حساب می آیند و بخش های مختلف آموزش و پرورش برنامه های کوتاه مدت و میان مدت خود را از آن‌ها منتزع می‌کنند. همچنین به موازات این راهبرد اصلی در اواخر دولت دوازدهم ، بسته های تحولی 25 گانه در حوزه های مختلف برای تحقق سند تحول، تدوین و به اجرا گذاشته شده است. با این حال برخی تردید دارند که چنین راهبردهایی بتواند حلقۀ اتصال مناسبی میان سند و روندهای جاری آموزش و پرورش کشور باشد.
در همین راستا و در ادامه برگزاری جلسات تخصصی پیرامون بررسی سند تحول آموزش و پرورش، نشست «بررسی راهبرد پیاده سازی و اجرای سند تحول بنیادین آموزش و پرورش» در تاریخ 28 مهرماه 1400 در مرکز بررسی استراتژیک ریاست جمهوری برگزار شد.
تصویر گزارش نشست «بررسی راهبرد پیاده سازی و اجرای سند تحول بنیادین آموزش و پرورش»

در این نشست مهندس زرافشان معاون و مشاور سابق وزرای آموزش و پرورش، دکتر سیدمجید امامی عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق، آقای مددی مشاور سرپرست وزارت آموزش و پرورش در اجرای سند تحول بنیادین، دکتر رعنایی معاون دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش، دکتر صادق‌زاده مسئول کمیته مطالعات نظری سند ملی آموزش و پرورش، آقای حسینی پژوهشگر تحلیل سیستم‌ها و برنامه‌ریزی استراتژیک، آقای محبی مسئول اجرای طرح بوم در مدارس کشور، آقای پارسانیا کارشناس مسائل آموزش و پرورش و خانم رفیعی مدیر دبستان آینده سازان خوانسار به ایراد نظرات خود حول 4 پرسش زیر پرداختند:

1- آیا زیرنظام های سند به درستی انتخاب شده اند و الگوی برنامه ریزی منتزع از آن کارایی لازم را دارد؟

2- چه اشکالاتی در فرآیند سندنویسی باعث شده است اکنون با این مشکلات مواجه شویم؟

3- آیا جایگرینی رویکرد پروژه محور به جای رویکرد فرآیند محور فعلی در پیاده سازی سند، می‌تواند حلال مسئله باشد؟

4- چه پیشنهاداتی برای نظام سیاستگذاری آموزش و پرورش در تدوین راهبرد پیاده سازی سند می‌توان ارائه داد؟

مشروح گفتگوهای این نشست به زودی در وبسایت مرکز بررسی های استراتژیک منتشر خواهد شد.

136004
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.