پیشنهادهای سیاستی در واردات واکسن کرونا

در حال حاضر علاوه بر واکسن‌های برکت و پاستوکووک که در شبکه واکسیناسیون قرار دارند، واکسن‌های کووپارس، فخرا، نورا و چند واکسن دیگر در حال گذراندن مراحل کارآزمایی هستند. با این حال تجربه واکسیناسیون در ماه‌های اخیر نشان داد با وجود تلاش برای متقاعدسازی مردم در استفاده از واکسن‌های داخلی، کماکان جهتگیری به سمت واکسن‌هایی است که از نظر مراحل ارزیابی WHO جلوتر از بقیه هستند. درصورتی که تمرکز از ساخت واکسن داخلی و افزایش خطوط تولید، به گذراندن سریع‌تر یک یا دو واکسن اصلی تولید داخل در مراحل تست و ارزیابی تعریف‌شده در سازمان بهداشت جهانی و اخذ تأییدیه‌های بین‌المللی جابجا شود اولاً اعتماد عمومی به تولیدات داخل افزایش می‌یابد و ثانیاً ظرفیت مؤثری از نظر صادرات واکسن به سایر نقاط ایجاد می‌شود. اعتبار کل نظام بهداشت و درمان کشور نیز از این طریق جهش قابل توجهی خواهد یافت.
تصویر پیشنهادهای سیاستی در واردات واکسن کرونا

* قیمت واکسن‌های تهیه شده از سبد کوواکس به‌مراتب پایین‌تر از سایر واکسن‌ها است و ایجاب می‌کند در پیگیری‌ها، تأکید بیشتر بر دریافت واکسن از این طریق باشد. درمورد قیمت‌گذاری واکسن‌های داخلی نیز توصیه می‌شود نظارت دقیق‌تری بر نحوه قیمت‌گذاری صورت گیرد و چندین دستگاه نظارتی در این موضوع همکاری کنند. از آنجا که اکثر تجهیزات و مواد اولیه توسط خود دولت تهیه شده و در اختیار تولیدکنندگان قرار گرفته، و از سوی دیگر از هزینه‌های کارگر و کارمند و دانشمند گرفته تا محل کارخانه و... تماماً به ریال بوده و ارزش خالص آن به‌مراتب کمتر از هزینه‌های مشابه در تولید واکسن سایر کشورها است، انتظار می‌رود مبلغ نهایی واکسن نیز کمتر باشد اما در حال حاضر با مبالغ بالایی به فروش می‌رسد. درصورتی که در حسابرسی مالی دقت و جدیت کافی وجود نداشته باشد و واکسن‌های داخلی از نظر قیمت و کیفیت در رقابت با انواع مشابه خارجی قرار نگیرند عملاً اتفاقی می‌افتد که در بسیاری عرصه‌های دیگر اقتصاد نظیر صنایع خودروسازی کشورمان شاهد هستیم.

* امروزه با گسترش واکسیناسیون، صحبت از جانشین شدن عبارت «مجاهدان واکسیناسیون» به جای «مدافعان سلامت» است و از اقشار و گروه‌های مختلف دعوت به همکاری شده است. در این رابطه لازم است پروتکل‌های آموزش نیروهای جدید با همکاری دستگاه‌های ذی‌ربط تهیه و یکسان سازی شود و همچنین سازوکارهای نظارت بر رعایت اصول واکسیناسیون و حفظ زنجیره سرمایی تقویت شود؛ چرا که عملاً تمام درصدهای اثربخشی اعلام شده برای واکسن‌ها مستقیماً به همین موضوعات بستگی دارد و درصورتی که عدد اسمی واکسیناسیون سراسری افزایش یابد اما شرایط آن رعایت نشود شاهد خیز مجدد آمارهای ابتلا به بیماری خواهیم بود.

* باتوجه به احتمال ورود جهش‌های جدید به کشور نظیر جهش لاندا و مو، و این نکته که اثربخشی انواع واکسن‌ها نسبت به جهش‌های ویروس متفاوت است، مقتضی است بر روی تنوع‌بخشی به انواع واکسن-های مورد استفاده در کشور -به‌ویژه از حیث تکنولوژی ساخت؛ که تفاوت اصلی را در واکنش نسبت به ویروس ایجاد می‌کند- بیشتر کار شود.

* وجود سازوکار قبلی در ارسال محموله و انتقال وجوه و اعتماد شکل‌گرفته بین طرفین، امتیازی است که برای واردات بیشتر و متنوع‌تر واکسن می‌توان از آن بهره جست.

برای مطالعه و دریافت متن کامل این مقاله، روی لینک زیر کلیک کنید.

136002
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.