ابلاغ طرح مپ روستا(مدیریت پسماند روستایی) از سوی سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها به استانداران گیلان و مازندران

طرح مپ روستا که در اسفندماه گذشته با حضور رئیس و کارشناسان سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور، استاندران گیلان و مازندران و سایر کارشناسان مرتبط در سازمان برنامه و قوه قضائیه (در جلسه تاریخ ۲۶ بهمن ۱۳۹۹، مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری) مورد ارزیابی و بررسی قرار گرفت، در تاریخ 25 اردیبهشت 1400 از سوی آقای دکتر جمالی‌نژاد معاون محترم وزیر کشور و رئیس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور به استانداران گیلان و مازندران برای اجرا ابلاغ شد.
تصویر ابلاغ طرح مپ روستا(مدیریت پسماند روستایی) از سوی سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها به استانداران گیلان و مازندران

هدف از اجرای طرح مپ روستا، «طراحی یک مدل» بوده است که اصول راهبردی آن مبتنی بر آسیب‌شناسی صورت گرفته و ضرورت‌های استان گیلان در مورد مدیریت پسماند روستایی باشد. قطعا چنین مدلی پس از اجرای اولیه، مورد بازنگری قرار گرفته و با بازبینی تجربیات، تکامل خواهد یافت.

در این مدل سیاستی، مدیریت پسماند در روستاها به صورت محلی توسط ساکنین روستا صورت خواهد گرفت و مدیریت آن به دهیاران واگذار خواهد شد. در حال حاضر نیز دهیاران با صرف هزینه و انرژی زیاد مدیریت پسماند در روستاها را به عهده دارند اما شیوه اجرای آن به صورت جمع‌آوری در مخزن‌ها یا سبدها و انتقال آن به صورت مخلوط خشک و تر به محل‌های دفن است که هم در مبداء(روستاها) موجب آلودگی گسترده به دلیل جمع‌آوری و انتقال ناقص می‌شود و هم در مقصد(محل‌های دفن) موجب شدت یافتن بحران می‌شود. در شیوه پیشنهادی، سیستم انتقال پسماند متوقف شده و هزینه‌های هنگفت آن صرف آموزش روستاییان و در صورت لزوم ایجاد تاسیسات قابل مدیریت پسماند تر خواهد شد. با مدیریت محلی پسماندهای تر در محل تولید، 70 درصد پسماندها از چرخه انتقال حذف خواهد شد و از سوی دیگر، تفکیک پسماندهای خشک به نحو موثرتری صورت خواهد گرفت و امکان سرمایه‌گذاری در بخش بازیافت را فراهم می‌کند. در مدل طراحی شده، راهکارهایی برای ایجاد مشارکت، حذف هزینه‌های انتقال و بازتوزیع منابع مالی از سرمایه‌گذاری‌های بزرگ و پرهزینه به سرمایه‌گذاری‌های کوچک و محلی صورت گیرد اما همچنان مسائلی مانند عدم وجود صنایع بازیافت شیشه در استان یا نحوه دفع زباله‌های بهداشتی خانگی نیازمند تدبیر در جریان تکامل این مدل است.

طراحی این مدل و اجرای نمونه آزمایشی آن در استان گیلان، حاصل همکاری مشترک این مرکز با استانداری گیلان بوده است، در این همکاری، کار میدانی و استقرار دوماهه نماینده مرکز در استان و به همت استانداری گیلان صورت گرفته که مجموعه این تلاش‌ها موجب پیدایش چنین تجربه‌ای برای استان و تبع آن برای سیاستگذاری مساله‌محور در کشور شده است. مشارکت چندبعدی نهادهای ذی‌نفع در تهیه و بهره‌گیری از تجربیات سیاستی به ویژه از سوی سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور، گام مهمی در طرح و حل مسائل پیچیده به شیوهی سیاستگذارانه است.

برای مطالعه و دریافت متن کامل این ابلاغیه، روی لینک زیر کلیک کنید.

125808
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.