از مجموعه مقالات نشست تخصصی «کارگروه ملی سازگاری با کم‌آبی»:

کمبود فزاینده آب، امنیت غذایی و واکنش‌های دولت در چین

هیئت محترم وزیران مورخ 1396.12.06 «کارگروه ملی سازگاری با کم‌آبی» را به تصویب رساند و متعاقب آن نشستی یک‌روزه در مردادماه 1397 با همکاری مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری، سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور، پژوهشکده مهندسی آب دانشگاه تربیت مدرس و موسسه تحقیقات آب وزارت نیرو و موسسه تحقیقات فنی و مهندسی وزارت جهاد کشاورزی برگزار شد.
مقاله «کمبود فزاینده آب، امنیت غذایی و واکنش‌های دولت در چین» که سال 2017 در مجله امنیت غذایی جهان منتشر شده، از جمله مقالاتی بود که به مناسبت برگزاری این نشست، ترجمه و منتشر شد
تصویر کمبود فزاینده آب، امنیت غذایی و واکنش‌های دولت در چین

در چکیده این مقاله آمده است:

تولید مواد غذایی در چین به شدت به آبیاری وابسته است، اما کشاورزی آبی به واسطه کمبود آب فزاینده در معرض تهدید قرار گرفته است. بدین جهت، هدف کلی این مطالعه، ارائه درک بهتر از روندهای متغیر در تعادل عرضه و تقاضای آب، اثرات آنها بر تولید مواد غذایی، و واکنش‌های سیاستی دولت است. نتایج نشان می‌دهند که کمبود آب در چین یک موضوع منطقه‌ای و عمدتاً مربوط به مناطق شمالی است. این بازتابی از توزیع محدود و نامتوازن منابع آب، کاهش منابع آب‌های سطحی، تهی شدن منابع آب‌های زیرزمینی، کاهش کیفیت آب و افزایش تقاضای آب است. تغییر اقلیم هم باعث تشدید بیشتر کمبود آب در حوزه رودخانه‌های متعدد در مناطق شمالی چین شده که این خود منجر به کاهش مناطق با کشاورزی آبی و کاهش در تولید مواد غذایی می‌گردد. در نتیجه، دولت چین در راستای کنترل سطح کلی برداشت آب، بهبود کارایی کاربری‌های آب، و کنترل آلودگی آب تلاش نموده است. در حالی که این واکنش‌های سیاستی، دلگرم ‌کننده هستند، اما اثربخشی آنها در حل مشکل کمبود آبِ فزاینده در چین نیاز به بررسی دارد.

برای مطالعه و دریافت متن کامل این مقاله، روی لینک زیر کلیک کنید.

125443
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.