از مجموعه مقالات نشست تخصصی «کارگروه ملی سازگاری با کم‌آبی»:

سازگاری کشاورزان با کمبود آب در محیط‌های در معرض خشکسالی؛ (مطالعه موردی منطقه راجشاهی، بنگلادش)

هیئت محترم وزیران مورخ 1396.12.06 «کارگروه ملی سازگاری با کم‌آبی» را به تصویب رساند و متعاقب آن نشستی یک‌روزه در مردادماه 1397 با همکاری مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری، سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور، پژوهشکده مهندسی آب دانشگاه تربیت مدرس و موسسه تحقیقات آب وزارت نیرو و موسسه تحقیقات فنی و مهندسی وزارت جهاد کشاورزی برگزار شد.
مقاله «سازگاری کشاورزان با کمبود آب در محیط‌های در معرض خشکسالی؛ (مطالعه موردی منطقه راجشاهی، بنگلادش)» که اکتبر 2014 در مجله مدیریت آب کشاورزی منتشر شده، از جمله مقالاتی بود که به مناسبت برگزاری این نشست، ترجمه و منتشر شد
تصویر سازگاری کشاورزان با کمبود آب در محیط‌های در معرض خشکسالی؛ (مطالعه موردی منطقه راجشاهی، بنگلادش)

در چکیده این مقاله آمده است:

کمبود آب و خشکسالی، تهدیدی علیه زندگی جوامع کشاورز و اقتصاد در بخش‌هایی از جهان قلمداد می‌شود. این مطالعه با استفاده از پایش 546 خانوار کشاورز و به کار گیری رگرسیون لاجیت چند جمله‌ای، سازگاری برنج‌کاران با کمبود آب در یک اقلیم نیمه خشک در بنگلادش را بررسی می‌کند. این تحقیق، عوامل تعیین‌ کنندۀ واکنش سازگاری کشاورزان به کمبود آب را شناسایی می‌کند. این تحلیل نشان می‌دهد که کشاورزانِ با تجربۀ بیشتر، تحصیلات بهتر، حقوق اجاره‌‌داری مطمئن‌تر، دسترسی بهتر به برق و تسهیلات نهادی، و آگاهی از اثرات اقلیمی، به احتمال بیشتر راهبردهای سازگاری را اتخاذ می‌کنند. گزینه‌های سازگاری کشاورزان در مقایسه با رویکرد سنتی آبیاری با آب‌های زیرزمینی بررسی شده است. این مطالعه، موضوعات پایداری روش‌های سازگاری کشاورزی در زمینه‌ای با وابستگی فزاینده به آبیاری با آب‌های زیرزمینی را مطرح می‌نماید. نتایج این تحقیق، یک بینش و آگاهی نسبت به روش‌های آبیاری پایدار و درکی از ویژگی‌های مزارع و خانوارهای کشاورز، به منظور چارچوب‌بندی بهتر راهبردها برای تحمل رژیم‌هایِ دچار تنش آبی در محیط‌های در معرض خشکسالی فراهم می‌کند.

برای مطالعه و دریافت متن کامل این مقاله، روی لینک زیر کلیک کنید.

125442
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.