از مجموعه مقالات نشست تخصصی «کارگروه ملی سازگاری با کم‌آبی»:

شیوه‌های سازگاری برای مدیریت آب کشاورزی در شرایط تغییرات اقلیمی در اروپا

هیئت محترم وزیران مورخ 1396.12.06 «کارگروه ملی سازگاری با کم‌آبی» را به تصویب رساند و متعاقب آن نشستی یک‌روزه در مردادماه 1397 با همکاری مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری، سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور، پژوهشکده مهندسی آب دانشگاه تربیت مدرس و موسسه تحقیقات آب وزارت نیرو و موسسه تحقیقات فنی و مهندسی وزارت جهاد کشاورزی برگزار شد.
مقاله «شیوه‌های سازگاری برای مدیریت آب کشاورزی در شرایط تغییرات اقلیمی در اروپا» نوشته آنا اگلیسیاس، لوییس گاروته در سال 2015 منتشر شده، از جمله مقالاتی بود که به مناسبت برگزاری این نشست، ترجمه و منتشر شد
تصویر شیوه‌های سازگاری برای مدیریت آب کشاورزی در شرایط تغییرات اقلیمی در اروپا

در چکیده این مقاله آمده است:

انتظار می‌رود تغییرات اقلیمی به تشدید مخاطرات موجود به ویژه در مناطقی که کم‌آبی هم‌اکنون نیز به عنوان یک نگرانی مطرح است و نیز به ایجاد فرصت‌های تازه در برخی مناطق دیگر منجر شوند. درک مخاطرات و شیوه‌های سازگاری پیشنهادی تا به امروز می‌تواند به موفقیت تلاش‌ها برای ابداع شیوه‌های سازگاری جهت مدیریت آب کشاورزی کمک کند. این درک می‌تواند در تدوین اولویت‌ها جهت سازگاری منابع آب جهت آبیاری کمک کند. در این مطالعه به معرفی مخاطرات اصلی در مناطق مختلف اروپا و ارزیابی شیوه‌های سازگاری از طریق بررسی 168 تحقیق کاملاً مرتبط با این حوزه که طی 15 سال اخیر منتشر شده‌اند، خواهیم پرداخت. ما بر مبنای این بانک عظیم اطلاعاتی به معرفی تلاش‌ها و نیز مزایای مرتبط با برخی راهکارها در حوزه کشاورزی علمی و سیاست‌گذاری به‌منظور تدوین طرح‌های مشخص در زمینه سازگاری و مواجهه با چالش‌های عینی منطقه‌ای می‌پردازیم. در انتخاب شیوه‌های سازگاری، دیدگاه‌های جاری در حوزه فناوری لحاظ می‌شوند، اما تغییرات آتی در این حوزه مورد توجه قرار نمی‌گیرند. نویسندگان این مقاله یقین دارند که تحولات در حوزه فناوری در دهه‌های پیشِ رو برخی انتخاب‌ها در حوزه سازگاری را شکل خواهند داد. گسترده‌ترین حوزه عملی به تقویت ظرفیت سازگاری و واکنش در برابر تغییرات در موارد مختلف تقاضا برای آب مربوط می‌شود، با این حال اجرای این سیاست‌ها مستلزم اصلاح سیاست‌های جاری در حوزه آب، ارائه آموزش‌های مناسب به کشاورزان و به‌کارگیری ابزارهای مالی مناسب خواهد بود. هدف از ارائه نتایج مطالعه حاضر، کمک به ذی‌نفعان در مواجهه با چالش سازگاری و اتخاذ راهکارهایی در جهت کاهش میزان آسیب‌پذیری این بخش در برابر تغییرات اقلیمی است.

برای مطالعه و دریافت متن کامل این مقاله، روی لینک زیر کلیک کنید.

125440
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.