مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری برگزار کرد:

نشست «سیاست‌های جدید دولت چین بر اساس اسناد بالادستی جدید منتشر شده»

در ادامه جلسات برگزار شده توسط میز چین، سومین جلسه این میز 12 آبان 1398 با حضور آقایان دکتر علمایی‌فر (مسئول میز چین وزارت امور خارجه)، دکتر مینایی (مدیر گروه دفاعی امنیتی مرکز استراتژیک مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری)، ناخدا کاظمی‌زاده (وابسته اسبق نظامی ایران در چین)، و کارشناسان مرکز چین‌شناسی دانشگاه علامه طباطبایی در مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری با هدف بحث و بررسی اسناد جدید بالادستی منتشره از سوی دولت چین ازجمله سند دفاعی چین و سند چین و جهان در عصر جدید برگزار شد.
تصویر نشست «سیاست‌های جدید دولت چین بر اساس اسناد بالادستی جدید منتشر شده»

از سال 2012 با روی کار آمدن شی جین پینگ، تحولات اساسی در این کشور رخ داده که به تحول ساختار قدرت منتهی شده است که مهم‌ترین آن‌ها عبارت است از: تغییر اساسی در ساختار سیاسی و حکومتی چین؛ تغییر ساختار حزب کمونیست و عمودی سازی قدرت؛ مبارزه گسترده با فساد (35 نفر از مقامات عالی‌رتبه و بیش از یک میلیون نفر به دادگاه رفتند)؛ کاهش شدید فقر و ایجاد رفاه نسبی و خارج شدن 97 درصد جامعه روستایی از محرومیت؛ تبدیل سیستم اقتصاد سنتی به سیستم پیشرفته امروزی به نحوی که سطح متوسط درآمد به 10 هزار دلار رسید؛ تغییر گفتمان اساسی در سیاست‌های کلان ازجمله سیاست خارجی و در دستور کار قرار گرفتن مقابله با یک‌جانبه‌گرایی آمریکا؛ رشد چشمگیر در عرصه فناوری‌های روز (لبه فناوری)؛ قاعده‌سازی در عرصه بین‌المللی؛ بازتعریف نقش چین براساس خودمحوری و تلاش برای تغییر ساختار نظام بین‌الملل با فرهنگ مورد نظر خود و در تباین با نظام غرب محور حاکم بر جهان؛ و پیرامون‌سازی با رویکرد اقتصادی.

به طور کلی با روی کار آمدن شی جین پینگ، چین وارد مرحله جدیدی از ابعاد مختلف سیاسی، اقتصادی و... شده است. بازگشت به فرهنگ چینی با اتکا به نخبگان دنبال شده و در واقع چینی‌ها به دنبال یک پیروزی بدون جنگ در صحنه بین‌المللی هستند و در نهایت چین تبدیل به تهدیدی جدی برای هژمونی آمریکا شده است.

برای مطالعه و دریافت متن کامل این گزارش، روی لینک زیر کلیک کنید.

114955
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.