مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌المللی منتشر کرد:

ایران ممکن است تهدید باشد اما عراق موهبت است

مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌المللی سال 2019 در مقاله‌ای با عنوان «ایران ممکن است تهدید باشد اما عراق موهبت است» (Iran May be the Threat but Iraq is the Prize) به مطالعه نفوذ کشورها در منطقه خلیج‌فارس پرداخته است.
تصویر ایران ممکن است تهدید باشد اما عراق موهبت است

در ابتدای این مقاله آمده است:

اینکه با دیدی محدود فقط روی بحران دریایی در خلیج‌فارس و تهدید بالقوه جریان نفت و اقتصاد جهانی تمرکز کنیم، خیلی وسوسه‌انگیز است. این همان چیزی است که سرتیتر خبرهای مطبوعات روزانه به آن اختصاص دارد و شکلی از تهدید هم کاملاً واقعیت دارد. بااین‌حال، در عمل ایالات‌متحده همین حالا هم با تهدیدهای دیگری در منطقه و از جانب ایران روبه‌رو است و دست‌کم یکی از این تهدیدها به طور بالقوه در چارچوب راهبرد کلان آمریکا خیلی جدی به نظر می‌رسد.

در خصوص «تهدیدهای دیگر» می‌توان به مواردی همچون یمن، سوریه و شکست‌های مکرر کشورهای عربی حوزه خلیج‌فارس در متحدشدن برای دفاع در مقابل ایران اشاره کرد. مهم‌تر از همه، این تهدیدها شامل درگیری ایالات‌متحده و اعراب با ایران بر سر نفوذ در منطقه خلیج‌فارس می‌شود.

برای مطالعه و دریافت متن کامل این مقاله، روی لینک زیر کلیک کنید.

113320
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.