اقتصاد دیجیتال، پول دیجیتال و بانکداری دیجیتال

نوآوری در تولید و توزیع اطلاعات باعث تغییرات انقلابی در جامعه مدرن و ظهور پارادایم اقتصادی تکنولوژیکی جدید «اقتصاد دیجیتالی» می‌شود. اطلاعات به مهم‌ترین منبع در اقتصاد دیجیتال تبدیل شده است، در حالی که اطلاعاتی که محصول جامعه هستند، از طریق شبکه‌های کامپیوتری، شکل جریان‌های دیجیتالی به خود می‌گیرند، محدود به مرزهای ملی نمی‌شوند.
تصویر اقتصاد دیجیتال، پول دیجیتال و بانکداری دیجیتال

رشد پایدار اقتصاد دیجیتال نیازمند یک فرم جدید پول است. نوآوری در حوزه سیستم‌های پرداخت، فرایند غیرمادی‌سازی پول را به پایان می‌رساند: پول از طریق شبکه‌های کامپیوتری، شکل جریان‌های دیجیتال به خود می‌گیرد. پول دیجیتال برای میکروپرداخت‌ها و تسهیل تجاری‌سازی اطلاعات مناسب خواهد بود. شکل جدید پول باعث تغییرات اساسی در حوزه اقتصادی و همچنین تحولات رادیکال در صنعت بانکداری خواهد شد. برخلاف بانکداری الکترونیکی که مکمل بانکداری سنتی است، بانکداری دیجیتال، از لحاظ کیفیت نوع جدیدی از بانکداری است که جایگزین بانکداری سنتی خواهد بود. پول دیجیتال و بانکداری دیجیتال چارچوبی برای رشد اقتصادی دیجیتال تشکیل خواهد داد.

برای مطالعه و دریافت متن کامل این مقاله، روی لینک زیر کلیک کنید.

113235
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.