مسئله‌شناسی راهبردی توسعه در استان همدان

گزارش حاضر که بازتاب چالش‌های توسعه در استان همدان است، توسط کارشناسان مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری با همکاری «اتاق فکر استان همدان» تهیه و تدوین‌شده است. در تهیه این گزارش علاوه بر آرای نخبگان از تحلیل داده‌های اسنادی، مانند سند آمایش سرزمین استان، گزارش رصد شاخص‌های استان، گزارش‌های سازمانی و تحلیل رسانه‌های محلی استفاده شده است.
تصویر مسئله‌شناسی راهبردی توسعه در استان همدان

مزیت و ویژگی بارز این گزارش‌ها آن است که شناسایی و اولویت‌بندی مسائل استان و راهکارهای رفع آن طی فرایندی از گفتگوی اجتماعی بین نخبگان استانی، بخش خصوصی، مدیران دستگاه‌های اجرایی و سازمان‌های غیردولتی در استان در قالب جلسات بحث گروهی و کارشناسی، حاصل شده است. به‌علاوه تلاش شده است که تحلیل این داده‌ها از چشم‌انداز بین‌بخشی و راهبردی متأثر باشد. فهم و دریافتی که از این رهگذر در خصوص مسائل استان‌ها فراهم می‌شود می‌تواند مبنای مطلوبی برای ارزیابی و اولویت‌بندی مجموعه پیشنهادهایی باشد که در جریان سفرهای استانی رئیس محترم جمهور در دستور کار قرار می‌گیرند. این منظر تحلیلی به‌ویژه در شناسایی مداخلات سیاستی، غیر بودجه‌ای و غیر پروژه‌ای در توسعهٔ استان‌ها مفید و سودمند است. محورها و حوزه‌های سیاستی که در این گزارش پوشش داده خواهد شد عبارت‌اند از:

1- حوزه سیاست‌های جمعیتی، اجتماعی و فرهنگی

2- حوزه سیاست اقتصادی، صنعت و گردشگری

3- حوزه محیط‌زیست و آب

4- حوزه سیاست کشاورزی، دامداری و آبزی‌پروری

در بخشی از گزارش آمده است: میزان شهرنشینی استان طی سال‌های گذشته افزایش داشته و از 48.3 درصد در سال 1375 به 59.2 درصد در سال 1390رسیده اما نسبت جمعیت شهرنشین استان در تمام سال‌های مورد بررسی کم‌تر از نسبت جمعیت شهرنشین کشور و جزء استان‌های با کم‌ترین درصد شهرنشینی بوده است. بالا بودن سهم نسبی جمعیت روستایی استان، نسبت به سهم مشابه کشوری حاکی از وجود پتانسیل در نقاط روستایی استان می‌باشد که توانسته است تا حدودی موجب نگه‌ داشت جمعیت شود. در سال 1392 استان همدان دارای 9 شهرستان، 25 بخش، 29 شهر و 72 دهستان بوده است.

برای مطالعه و دریافت متن کامل این گزارش، روی لینک زیر کلیک کنید.

113175
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.