مسئله‌شناسی راهبردی توسعه در استان فارس

گزارش حاضر که بازتاب چالش‌های توسعه در استان فارس است، توسط کارشناسان مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری با همکاری «اتاق فکر استان فارس» تهیه و تدوین‌شده است. در تهیه این گزارش علاوه بر آرای نخبگان از تحلیل داده‌های اسنادی، مانند سند آمایش سرزمین استان، گزارش رصد شاخص‌های استان، گزارش‌های سازمانی و تحلیل رسانه‌های محلی استفاده شده است.
تصویر مسئله‌شناسی راهبردی توسعه در استان فارس

سیاست‌گذاری‌های نامناسب اقتصادی و توسعه‌ای در استان و کاهش شدید منابع آبی، موجب افزایش مهاجرت روستاییان به شهرها و خالی از سکنه شدن برخی آبادی‌های استان در طول سال‌های گذشته شده است؛ به گونه‌ای که در سرشماری‌های اخیر بر تعداد آبادی‌های زیر 25 نفر استان به میزان 1.6 درصد افزوده شده و در حدود 49 درصد از آنها خالی از سکنه شده‌اند. سیاست‌های توسعه‌ای نامتوازن سبب شده است که از 29 شهرستان استان، 13 شهرستان مهاجر فرست باشند و بخش قابل توجهی از جمعیت استان در نقاط خاصی از آن از قبیل شیراز که 37% کل جمعیت استان را در خود جای داده است (با تراکم جمعیت 281.2)، مرودشت ( با تراکم جمعیت84.1) و کوار ( با تراکم جمعیت 71.9) متمرکز شده‌اند که همین تمرکز جمعیت در این مناطق، تراکم جمعیتی آنها را به میزانی بسیار بیشتر از استانداردهای موجود افزایش داده و در کنار مدیریت نامناسب زمینه‌ای برای رشد و گسترش حاشیه‌نشینی و آسیب‌های اجتماعی و زیست محیطی را فراهم نموده است.

برای مطالعه و دریافت متن کامل این گزارش، روی لینک زیر کلیک کنید.

113171
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.