مصاحبه هنگام شرکت در دوازدهمین دورۀ انتخابات ریاست جمهوری

حاکمیت ملی یکی از آوردهای انقلاب اسلامی/ آثار و دستاوردهای مشارکت گستردة مردم در انتخابات/ دعوت از مردم برای شرکت در انتخابات/ کمک به دولت منتخب/ قانون، اساس انتخابات/ قانون‌گریزی و اخلاق‌گریزی، دو شکل بزرگ کشور

بسم الله الرحمن الرحیم
گزارشگر:
توصیۀ شما به مردم در مورد شرکت در انتخابات چیست؟
رئیس جمهور:
امروز برای مردم ایران روز بسیار مبارکی است. مردم امروز در واقع، یکی از حقوق مهم‌شان را که حق تعیین سرنوشت کشور و ملت خودشان است، تعیین می‌کنند. یکی از آورده‌ها و آثار انقلاب اسلامی ما حاکمیت ملی بود و مردم حاکمیت ملی را امروز با رفتن به پای صندوق آراء انتخاب می‌کنند.
آنچه اول صبح به من گزارش دادند، حضور مردم در همۀ شهرها، روستاها بسیار خوب است، صف‌های طولانی از اول صبح تشکیل شده، مردم احساس می‌کنند که این رأی چقدر برای آنها مهم است. این رأی در سرنوشت خودشان و فرزندانشان و حتی نسل‌های آینده بسیار تأثیر گذار خواهد بود.
حضور پرشور مردم بسیار مهم است. قدرت ملی و امنیت ملی ما را تقویت می‌کند و راه پیشرفت را برای ما هموار می‌کند و نفوذ ایران را در منطقه و جهان بیشتر می‌کند. بنابراین، هر رأی مردم در واقع قطره آبی است که بر دریای خروشان ایران اسلامی افزوده می‌شود و اقتدار و قدرت ملت ایران به رخ جهانیان کشیده می‌شود. مخصوصاً در این انتخابات که به ما سمت 1400 یعنی به سمت قرن جدید حرکت می‌کنیم. ما دراین چند سال باید تلاش کنیم که با آمادگی ، قدرت و پیشرفت کامل وارد قرن جدید بشویم.
من اولاً از همۀ مردم ایران خواهش می‌کنم که به خاطر اهمیت فوق العاده‌ای که این انتخابات برای ایران و ملت‌شان دارد، برای تأثیرگذاری-ای که بر ملت‌ها و نیز امنیت و ثبات منطقه و نیز آیندۀ فرزندان شان دارد، همه پای صندوق بیایند و همه رأی بدهند. حضور گستردۀ مردم بسیار حائز اهمیت است.
امیدواریم با حضور گستردۀ مردم تکلیف انتخابات در همین مرحله اول روشن بشود. اگر همه واقعاً پای صندوق بیایند و هرکه خیر برای این مردم است، ان‌شاءالله با رأی بسیار خوب انتخاب بشود و بتواند خدمتگزار خوبی برای مردم باشد.
و مردمی که امروز خوشحال اند پای صندوق، این نشاط و خوشحالی شان تا پایان چهار سال ادامه پیدا کند. شرطش این است که هرکس با رأی مردم انتخاب می‌شود، در این چهار سال همه به او کمک کنیم تا این بار سنگین مسئولیت را به مقصد برسانیم، به خاطر اشتغال فرزندان مان، به خاطر رشد تولیدمان، به خاطر اینکه فقر مطلق را در این کشور از بین ببریم، برای صادرات غیر نفتی مان، برای تأثیرگذاری مان در سطح جهان، برای اعتلای فرهنگ‌مان، برای نشاط مردم‌مان، برای وحدت‌مان و ان-شاءالله رقابت‌ها تا پایان امروز پایان می‌پذیرد.
فردا روز وحدت، همدلی و نشاط و برادری است و همه در کنار هم خواهیم بود و یک هدف واحد خواهیم داشت و آن سرافرازی بیشتر ایران سربلند ماست.
گزارشگر:
ما از همه نامزدها می‌پرسیم که در صورتی که یکی از رقبای شما در انتخابات پیروز شود، اولین کاری که می‌کنید چیست و در این صورت آیا قول می‌دهید که به قانون تمکین کنید؟
رئیس جمهور:
اصلاً اساس انتخابات بر مبنای قانون است. اینکه الان امروز پای صندوق می‌رویم، مشروعیت پای صندوق رفتن بر مبنای قانون اساسی و قوانین کشور است. اینکه ما الان داریم رأی می‌دهیم و رأی ما یک رأی حساب می‌شود، در چارچوب مقررات قانونی است. کشور فقط با قانون اداره می‌شود و به نظر من در کشور ما دو نقص وجود دارد: گاهی متأسفانه، قانون گریزی و گاهی هم متأسفانه اخلاق گریزی. اگر این دو را حل کنیم، همه چیز حل می‌شود.
گزارشگر:
اولین کاری که می‌کنید چیست؟
رئیس جمهور:
رسم این است که هر که برنده شد، بقیۀ رقبا به او تبریک می‌گویند.

112888
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.