سخنرانی در جلسه هیئت دولت

احساس مسئولیت مردم در قبال سرنوشت کشور خود/ صدای اقشار مختلف در انتخابات/ مفهوم آرای مردم در انتخابات/ دولت، نیازمند نقد و نظر مردم/ دولت دوازدهم، دولتی کارآمدتر و کم‌اشتباه‌تر/ حضور و مشارکت پررنگ ایرانیان خارج از کشور در انتخابات/ تقدیر از تدابیر و ارشادات رهبری


بسم الله الرحمن الرحیم
می‌خواهم مجدداً به ملت بزرگ ایران به خاطر حماسه عظیم و بزرگ 29 اردیبهشت تبریک بگویم. واقعاً هیچ زبان و قلمی قادر نیست که این صحنه حضور مردم را تبیین کند، و زبان برای شکر از این مردم وفادار به کشور و سرنوشت خود قاصر است.
مردم ما در این انتخابات نشان دادند که بی نهایت نسبت به سرنوشت کشور خود مسئولیت پذیر هستند و در این انتخابات فقط بحث گزینش یک سیاستمدار یا سیاستمداران نیست و نبود. مردم در واقع می‌خواستند برای آینده کشور و جامعه خود تصمیم بگیرند و گرفتند.
صندوق 40 میلیونی آراء در واقع صندوق اعتماد ملی، صندوق سرمایه اجتماعی و سرمایه بین المللی برای همه ما و ملت ایران بود و خوشبختانه این 40 میلیون رأی در آستانه 40 سالگی انقلاب اسلامی بود. و مردم نشان دادند که چگونه به انقلاب و راه خود و سرنوشت کشور و آینده فرزندان خود دلبسته هستند.
در این انتخابات به خوبی صدای مردم شنیده شد؛ صدای جوان هایی که می‌خواستند از آینده بهتر کشور و زندگی خود اطمینان پیدا کنند؛ صدای همه دختران و زنانی که می‌خواستند از فرصت برابر برای فعالیت‌های اجتماعی خود سخن بگویند؛ صدای همه خانواده هایی که نسبت به آینده فرزندان خود نگرانی‌هایی داشتند؛ صدای همه اقلیت‌های قومی و مذهبی که می‌خواستند مطمئن به اجرای دقیق حقوق شهروندی باشند؛ صدای مردمی که از دروغ‌ها و تهمت‌ها نالیدند؛ صدای مردمی که در برابر مسیرهای فریبکارانه ایستادگی کردند.
رأی مثبت مردم به این جانب به معنای عدم گله مردم از کار دولت یازدهم و عدم نقص کارهای اجرایی کشور نیست. آنهایی هم که به دیگران رأی دادند به مفهوم نپذیرفتن خدمات دولت یازدهم نیست.
ما می‌دانیم مردم ما به مسیری که خودشان انتخاب کردند و مجدداً انتخاب کردند، اعتماد دارند و می‌خواهند ما با تلاش بیشتر این مسیر و راه را ادامه دهیم.
بی‌تردید این انتخابات شکست هیچ جناح و حزبی نبود؛ ممکن است در مقدار پیروزی ها، اقشار جامعه سهم‌های مختلفی داشته باشند، اما برای همه پیروزی بود. آینده کشور به یک جناح خاص تعلق ندارد، بلکه به همه جناح‌ها تعلق دارد. ما همه به هم نیازمندیم؛ ما به کمک هم نیازمندیم؛ ما به وحدت یکدیگر نیازمندیم؛ ما در برابر مخالفان و معاندانی در منطقه و جهان قرار داریم که باید دست یکدیگر را بگیریم و برای ارتقاء کشورمان از هیچ تلاشی دریغ نورزیم.
خواست من از مردم این است که تنها به صندوق رأی و رأی اکتفا نکنند؛ خودشان را در سرنوشت 4 سال آینده، قدم به قدم ، سهیم ببینند؛ نظرات و سخنان خود را از طریق احزاب، گروه‌ها ، فضای مجازی، سازمان‌های مردم نهاد و انجمن‌های تخصصی بیان و دنبال کنند. کشور به مردم تعلق دارد.
می‌خواهم به ملت عزیز ایران بگویم که ان شاء الله دولت دوازدهم، دولتی کارآمدتر و کم اشتباه تر خواهد بود، و ما همه تلاش مان را برای این دو هدف به کار خواهیم گرفت.
دولت دوازدهم با گوشی شنواتر به خواست و مطالبات مردم توجه خواهد کرد. دولت دوازدهم با بازوانی پرقدرت تر برای اقدام و عمل نسبت به اهداف ملی اقدام خواهد کرد. دولت دوازدهم با گام هایی استوارتر در مسیر پیشرفت و تعالی کشور قدم خواهد گذاشت.
اگر همه با هم ، متحد و یکدل باشیم حتماً به اهداف بلندمان دست خواهیم یافت.
اینجا لازم می‌دانم از همه مردم، اقشار، ایثارگران عزیز، جوانان عزیز، روستایی و شهری و همه سپاسگزاری کنم و از حضور پر رنگ ایرانیان خارج از کشور پای صندوق آراء یاد کنم که این به معنای همدلی و هم سویی همه ایرانیان خارج از کشور با مردم داخل کشور است.
عده‌ای بودند که با ساعت‌ها پرواز در هواپیما یا پیمودن ساعت‌ها راه از طریق قطار یا ماشین، خود را به صندوق آراء رساندند. ایرانیان خانه خود را در اختیار میهمانانی قرار دادند که از شهرهای دیگر برای رأی دادن آمده بودند. این برادری، همدلی و همفکری جای تقدیر و تشکر دارد.
ان‌شاءالله امیدواریم همه ما به وظایف آینده خود عمل کنیم و بتوانیم مسیری را که انتخاب کردیم، پاس بداریم.
در اینجا لازم می‌دانم یک بار دیگر از مقام معظم رهبری سپاسگزاری می‌کنم؛ تدبیر و برنامه او بود و فضایی که او در این کشور به وجود آورد، آرامشی که در سایه هدایت‌های او ایجاد شد، این همه رقابت پرشور در کشور ما به وجود آمد؛ انتخاباتی که همه مجریان و ناظران توانستند به بهترین وجه عمل کنند و نیروهای امنیتی چنان به خوبی عمل کردند که یک حادثه در سراسر کشور نداشتیم. از ارشادات حکیمانه مقام معظم رهبری تقدیر می‌کنیم و دولت یازدهم و دولت آینده همواره در کنار ایشان و در اجرای رهنمودهای ایشان مسیر هدایت جامعه را به سمت اهداف بلندی که مردم خواستار هستند، طی خواهد کرد؛ ان شاء الله
والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

112883
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.