سخنرانی تلویزیونی بعد از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری

41 میلیون رأی برای خروج تاریخ کشور از توقف و تردید/ انتخابات دوازدهم، رقابتی‌ترین انتخابات تاریخ ایران/ پیام انتخابات: ایران ملتی یکپارچه/ خروش معلمان بر تندباد سیاه تهمت/ هدایت امواج پرتلاطم انتخابات از سوی رهبری/ ملت ایران، پیروز اصلی انتخابات/ ذکر جمیل مرد اعتدال و سازندگی/ تقدیر زا سیدمحمد خاتمی و دیگر بزرگان/ انتخابات، روشی مردم‌سالارانه برای حل مسالمت‌آمیز اختلاف نظرهای سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و.../ احترام به مخالفان مطابق قاعده مردم‌سالاری/ پیام ملت ایران به جهانیان در انتخابات/ تقویت دموکراسی و مردم‌سالاری، تنها راه تأمین امنیت در منطقه/ استمداد از همة ایرانیان/ تشکر از دست‌اندرکاران برگزاری انتخابات


بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطاهرین و صحبه المنتجبین
رب ادخلنی مدخل صدق و اخرجنی مخرج صدق و اجعل لی من لدنک سلطاناً نصیرا

سلام و درود خالصانۀ من بر ملت بزرگ ایران که با حضور و مشارکت گستردۀ معنادار و مؤثر خود در انتخابات اردیبهشت 96، گامی بلند در راه اعتلا و منافع ملی و سرافرازی ایران عزیز برداشت.
بیش از 41 میلیون رأی شما تاریخ کشور را از توقف و تردید به در آورد و ایران را در تداوم راه توسعه و ترقی خویش قرار داد.
شما دیروز به همۀ آنها که ما را به بازگشت به گذشته یا توقف در شرایط فعلی می‌خواندند "نه" گفتید و زمانه را به جلو راندید. مشارکت تاریخی شما در پای صندوق رأی، فارغ از آنکه در این رقابتی‌ترین انتخابات تاریخ ایران به چه کسی رأی دادید، شگفتی‌ساز شد و اعتماد دوبارۀ شما به اینجانب سبب شد که بار سنگینی را بر دوش خویش احساس کنم و من امیدوارم وکیل شایسته‌ای برای نمایندگی مطالبات شما مردم عزیز ایران باشم.
شما با این رأی نشان دادید که ملتی یکپارچه هستید که با وجود قطب‌بندی‌های سیاسی، هیچ‌کس نمی‌تواند شما را به ورطۀ نزاع‌های بیهودۀ طبقاتی، قومیتی، فرقه‌ای، قبیله‌ای، شهری یا روستایی بکشاند.
رأی منسجم شما در همۀ مناطق کشور نشان داد که یک ملت هستید و یک دولت دارید و یک رئیس جمهور می‌خواهید که رئیس همۀ جمهور و صد البته خادم همۀ مردم باشد.
درودم بر همۀ جوانان، دختران، پسران، مردان و زنان، شهری و روستایی؛ فارس، تُرک، کُرد، لُر، عرب، بلوچ، ترکمن، گیلک، مازنی و سیستانی در سرزمین پرستارۀ ایران.
درود بر معلمان غیرتمند که بر تندباد سیاه تهمت خروشیدند. درود بر دانشجویان، هنرمندان، اصحاب رسانه، ورزشکاران، کارآفرینان، کشاورزان، صنعتگران، کارگران و کارمندانی که با ایجاد موجِ خروشانِ بی‌نظیر به استقبال دولت دوازدهم شتافتند.
سلام و درودم بر رهبری فرهیختۀ انقلاب اسلامی که حکیمانه و مشفقانه امواج پرتلاطم انتخابات را آنچنان به ساحل آرامش هدایت کردند که شور و هیجان رقابت‌های انتخاباتی در نهایت به صندوق عزت، استقلال و اقتدار ملت هدایت گردید.
ملت بزرگ ایران، پیروز اصلی این انتخابات شما هستید؛ پیروز انتخابات جمهوریت و اسلامیت است؛ پیروز انتخابات، آزادی و استقلال است؛ پیروز انتخابات حاکمیت ملی است؛ این پیروزی، پیروزی صلح و آشتی بر تنش و خشونت بود. این پیروزی، پیروزی وحدت و انسجام ملی بر انشقاق و چنددستگی بود.
سپاس این فرزند کوچک ملت و این فرزند حوزه و دانشگاه ارزانی مقام معظم رهبری - مدظله العالی-، مراجع عظام تقلید، فضلای حوزۀ علمیه، استادان، فرهنگیان و هنرمندان، حقوقدانان، ورزشکاران و همۀ اقشار ملت.
جا دارد یاد کنم از مرد اعتدال و سازندگی، مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی که واقعاً جای ایشان در این صبحِ پیروزی خالی است. همچنین از برادر گرامی‌ام، سیدمحمد خاتمی، از خاندان امام راحل و یادگارش، سیدحسن خمینی، از علی‌اکبر ناطق نوری، از برادرم، اسحاق جهانگیری و از همۀ خانواده‌های عزیز شهدا به ویژه شهید مطهری، شهید بهشتی، از همۀ فعالان سیاسی، از همۀ نمایندگان مجلس شورای اسلامی به ویژه ریاست محترم مجلس، همۀ احزاب و ستادها و به ویژه فعالان فضای مجازی که توانستند این امواج خروشانِ پُرمعنا را به اعماق جامعه بگسترانند و عظمت حضور را بیافرینند.
من با کمال خضوع دست همۀ کسانی را که با رأی مثبت خویش به این خادم کوچک خود اجازۀ ادامۀ مأموریت دادند، می‌بوسم و از خداوند بزرگ می‌خواهم که به این کمترین، شایستگی آن را عطا کند که با خدمات صادقانۀ خود، اعتماد و حمایت حتی آنهایی را که به من رأی ندادند، کسب نمایم و بتوانم پاسدار حقوق، عزت و سربلندی همۀ آحاد ملت ایران باشم.
مردم عزیز ایران، انتخابات صحنۀ تصمیم‌گیری و روشی مردم‌سالارانه برای حل مسالمت‌آمیز اختلاف نظرهای سیاسی، اجتماعی و فرهنگی بر پایه رأی مردم است نه آغازی برای توسعه و تداوم و عمیق‌تر کردن آنها. مردم ما در این انتخابات با درک نظرهای گوناگون، راه آیندۀ خود را انتخاب کردند و همه باید به خواست و تصمیم مردم احترام بگذارند.
امروز انتخابات پایان یافته و من رئیس جمهور همۀ ملت ایران و نیازمند کمک تک‌تک مردم ایران و حتی کسانی هستم که مخالفِ من و سیاست‌های من بوده‌اند. من دست یاری و دوستی خود را صمیمانه به سوی همۀ مردم ایران، همۀ جناح‌ها، احزاب و اقشار مختلف مردم دراز می‌کنم.
من طبق قاعدۀ مردم‌سالاری و به حکمِ قانون به مخالفان خود هم احترام می‌گذارم و حق آنان را برای انتقاد از دولت، پاس می‌دارم؛ مردم‌سالاری دینی و اسلام رحمانی یعنی همین.
امروز ایران سربلندتر از هر زمان دیگر، آمادۀ گسترش روابط خود با جهان بر پایۀ احترام متقابل و منافع ملی خود می‌باشد. پیام ملت ما به روشنی و به وضوح در این انتخابات به جهانیان روشن شد، امروز دنیا به خوبی می‌داند که ملت ایران مسیر زندگی در تعامل با جهان به دور از خشونت و افراطی‌گری را برگزیده است.
ملت ما می‌خواهد در صلح و دوستی با جهان زندگی کند، ولی در عین حال هم حاضر نیست تحقیر یا تهدیدی را بپذیرد؛ این مهم‌ترین پیامی است که ملت ما انتظار دارد توسط همۀ دولت‌ها، همسایگان ما و به ویژه قدرت‌های بزرگ جهانی به درستی شنیده شود. انتخابات ما به همسایگان و منطقه اعلام کرد که راه تأمین امنیت در این منطقه تقویت دموکراسی، مردم‌سالاری و احترام به آراء مردم است نه تکیه بر قدرت‌های خارجی.
مردم شریف ایران، ما به نیروهای مسلح قهرمان خود در ارتش، سپاه، بسیج و نیروی انتظامی افتخار می‌کنیم و تداوم اقتدار آنها را ضامن صلح، ثبات در منطقه، امنیت و آسایش مردم خود می‌دانیم.
اینک که رئیس جمهور برگزیدۀ شما با کوله‌باری از تجربۀ با ارزش دولت یازدهم و با چشم‌اندازی روشن و امیدبخش، با روحیه‌ای تازه و شاداب و لبریز از عشق و محبت به تمامی ایرانیان، از شما مأموریت یافته است تا با درس‌آموزی از تجربۀ گذشته و با شتابی افزون‌تر و یارانی پرتلاش‌تر کار خود را آغاز کند، بیش از گذشته دست نیاز به سوی شما دراز می‌کند.
در این راه پُرمشقت ولی پُرافتخار، از خداوند منان می‌خواهم تا یکدل و یکپارچه و با عزمی راسخ و استوار دست به دست هم داده و برای ساختن ایران عزیز، با اراده‌ای مستحکم و امیدی پرنشاط به پیش برویم.
خود را متعهد به برنامۀ اعلام شده‌ام و همۀ آنچه با شما مطرح کردم، می‌دانم و با عزمی راسخ و با اطمینان به حمایت مستمر شما مردم عزیز، در این مسیر گام برخواهم داشت.
در اینجا بر خود لازم می‌دانم از تمامی دست‌اندرکاران برگزاری این انتخابات شکوهمند، به ویژه شورای محترم نگهبان، وزارت کشور، استانداران، فرمانداران و بخشداران، همۀ نیروهای اجرایی، نظارتی، نیروهای انتظامی و امنیتی، رسانه‌های جمعی و اجتماعی تشکر ویژه نمایم و همت و مجاهدت آنان را در محافظت از آراء مردم به بزرگی و سپاس یاد کنم.
والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

112881
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.