سخنرانی در جریان بازدید از معدن زمستان یورت آزاد شهر

تسلیت به مناسبت حادثه معدن آزادشهر/ بسیج همه توان کشور برای نجات معدن چیان/ بررسی حادثه معدن آزادشهر/ مجازات مقصران و احیاناً مجرمان حادثه معدن آزادشهر/ پیگیری حادثه آزادشهر/ دستور رئیس‌جمهور به وزرای کار و مسکن در مورد حادثه آزادشهر/ دستور رئیس‌جمهور به استاندار در مورد حادثه آزادشهر/ حضور شخص رئیس‌جمهور در محل حادثه آزادشهر/ پیگیری حادثه معدن آزادشهر/ پیشگیری از بروز حادثه/ مشکلات ایمنی محیط کار/ نجات کارگران محبوس در معدن/ بررسی مسئله و شناسایی مقصران حادثه


بسم الله الرحمن الرحیم
خدمت همۀ شما کارگران عزیز زحمتکش داغدار در این روزهای بسیار سخت در زندگی‌تان هم سلام عرض می‌کنم و هم تسلیت می‌گویم، به خاطر از دست رفتن همکاران بسیار عزیزتان و هم می‌خواهم خدمت شما بگویم که همه مردم و ملت ایران در غم و درد شما شریک‌اند و نیز دولت از همۀ توان و امکانش در قدم اول، برای نجات عزیزانی که الان در معدن محبوس اند، [استفاده خواهد کرد.]
ان‌شاءالله، امیدواریم خداوند آنها را به سلامت بدارد و ان‌شاءالله بتوانند زنده از معدن خارج شوند.
من حال شما را حس و درک می‌کنم. الان عزیزترین یاران، برادران و همکاران شما در دل معدن گرفتارند. و ما همۀ توان و امکانات امدادی و کمکی‌مان را از سراسر کشور بسیج کرده‌ایم و بسیج می‌کنیم. و من تشکر می‌کنم از کارگرانی که داوطلبانه از معادن راه‌های دور، از کرمان، طبس و جاهای دیگر راه افتادند و برای حمایت و کمک شما آمده اند. قلب ملت ایران برای کارگران عزیزی که امروز محبوس اند، می‌تپد. چشم ملت ما برای عزیزانی که جان عزیز خود را از دست داده اند، گریان است.
نکته دیگری که در اینجا می‌خواهم به شما قول بدهم و تأکید کنم، این است که ما این حادثه را مورد بررسی قرار می‌دهیم، معاون اول مسئول و مأمور شده، وزرای کار و صنعت ما در این جمع حضور دارند، قبلاً خدمت شما آمده‌اند و بعد هم خدمت شما می‌آیند. ما حتماً طی کمیته‌ای به مردم اعلام می‌کنیم که چه کسی یا کسانی مقصر بوده‌اند. در یک حادثه مهم این نیست که بگویم این فرد این خطا را کرد. مسائل زیادی وجود دارد. باید ببینیم آنهایی که مسئول بوده‌اند، برای سلامت و امنیت این معدن اقدام کرده اند و مقصر نبوده‌اند؟ آیا مسئولین استان مقصر نبوده‌اند؟ آیا وزارتخانه‌های مربوطه مقصر نبوده‌اند؟ هیچ کس استثنا نیست. اگر ما به اینجا رسیدیم که فردی یا افرادی مقصر هستند، کسی استثنا نیست. آدم هایی که در این زمینه قصور کرده اند و تقصیر داشته اند، باید مجازات بشوند و اگر مجرم هستند، دادگاه باید آنها را محاکمه کند و به اشد مجازات برساند، به دلیل اینکه بحث جان عزیزان ما هست.
حالا اگر نقصان مالی است که قابل جبران است، اما نقصان جانی [قابل جبران نیست] بیست و چند نفر از عزیزان، از دست رفته‌اند و معلوم نیست تا نهایت، ممکن است – خدای ناکرده – تعداد دیگری هم از دست ما بروند. ما نسبت به جان آنها مسئولیم. این وظیفۀ قانونی و شرعی ماست و ما این را دنبال خواهیم کرد.
همه مقامات کشور در غم شما شریک اند؛ از مقام معظم رهبری گرفته که برای شما پیام داد و نگران است تا همۀ مسئولین در رده‌های مختلف.
من الان در جلسه‌ای که با خانواده‌های عزیز در پادگان نوده بودم، ساعتی با آنها نشستیم و صحبت کردیم و درد دل کردند و حرف هایشان را زدند. آنجا به وزیر کار دستور دادم که وضعیت زندگی، عقب ماندگی‌های حقوقی و وضع بیمه تک تک کارگران بررسی شود. آقای دکتر ربیعی که کارگری مثل شماست و کارگری کرده و در جمع شماست، به او دستور دادم که دنبال کند و به طور منظم به من گزارش بدهد، برای اینکه مشکلات عزیزان ما حل و فصل بشود. همۀ آنهایی که در این حادثه جان خودشان را از دست داده‌اند، به وزیر مسکن دستور دادم که برای مسکن آنها، اگر مشکل مسکن دارند و اگر مسکن ندارند، حتماً برای آنها اقدام شود.
همین امروز صبح به استاندار دستور دادم که بدون استثنا و تک تک به خانه‌های تمام عزیزان از دست رفته برود و با خانواده هایشان صحبت کند و مشکلات آنها را بررسی و حل کند.
من می‌خواهم به شما بگویم: فکر نکنید مسئولین در غم و درد شما سهیم و شریک نیستند و به فکر شما نیستند. ما همۀ توان و تلاش خود را در این راه به کار خواهیم گرفت.
قرار بر این بود که امروز معاون اول من بیاید، ولی ترجیح دادم که خودم شخصاً بیایم و شما عزیزان را ببینم و خانواده‌هایی را که عزیزان شان از دست رفته‌اند، زیارت کنم. من ساعتی قبل با آنها بودم، با آنها نشستم و با آنها صحبت کردم.
مطمئن باشید که ما این مسئله را دنبال می‌کنیم و خواسته‌های شما بدون تردید، دنبال خواهد شد. وزیر کار اینجاست و من به او گفته‌ام که یک ماه دیگر دوباره باید اینجا باشد. تمام قول‌هایی که امروز داده و تمام قول هایی که این چند روز داده، اگر باز چیزی باقی مانده، عیناً باید اجرا و عمل بشود و این مسئله پیگیری بشود تا ما مسئله‌ای نداشته باشیم.
من خواهش می‌کنم هر مسئله و شکی هست، امروز این مسئله و مشکل را با دو وزیری که در جمع شما هستند و نیز با استاندار که در کنار شماست، مطرح کنید. ما در خدمت شما هستیم.
از خداوند می‌خواهم که در این مصیبت بزرگ به شما و خانواده‌های عزیزشان صبر و اجر بدهد. و از طرف ملت بزرگ ایران به همه شما هم تسلیت می‌گویم و هم دلگرمی می‌دهم برای اینکه مردم در کنار شما هستند و ما مشکلات شما را ان‌شاءالله دنبال خواهیم کرد.
[صحبت یکی از حاضران]
اصلاًٌ من اینجا آمده‌ام که حرف‌ها و مطالب شما را بشنوم. اولاً هیچ فرقی بین کسی که اینجا جانش را از دست می‌دهد، با آن که در تهران یا شهر دیگری [جانش را از دست می‌دهد] وجود ندارد. مردم ایران همان طور که دیروز برای آنهایی که کشته شده‌اند، عزادار بودند، والله بالله امروز هم همه مردم ایران عزادار و غصه دارند و نگاه و چشم‌های همه به اینجاست. تمام برنامه‌هایی که دولت برای امنیت معادن دنبال کرده و دارد دنبال می‌کند، برای همین بوده که این حوادث پیش نیاید.
الان اولین کاری که همه ما باید انجام بدهیم، این است که نگذاریم چنین حوادثی تکرار بشود. این اولین مسئله است؛ مسئله‌ای که اجرا و عمل شده است. ببینید اولین روزی که این حادثه رخ داده، در لحظه اول، با استاندار و مسئولین صحبت کردیم. در همان ساعت دو وزیر اعزام شدند و اینجا خدمت شما آمدند.
من دارم می‌گویم که در کشور محل‌های کار ما از لحاظ ایمنی مشکل دارد و معادن و برخی از کارخانه‌ها از سخت‌ترین آنها هستند. اولین کار این است که اینها نجات پیدا کنند. ما با هر توان و امکانی که داشته باشیم، در خدمت شما هستیم برای نجات عزیزانی که الان محبوس‌اند، به عنوان قدم اول و رسیدگی به خانواده‌های جان باختگان به عنوان قدم دوم و رسیدگی به مقصران حادثه، هر که باشد، در استان و کشور و وزارتخانه‌ها، شما تردید نکنید که ما و قوه قضاییه و دستگاه قضایی پیگیری می‌کنیم، هر که مقصر باشد، به او رسیدگی بشود.
خداوند ان شاء الله یار و نگه دار شما باشد.

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

112869
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.