سخنرانی در مراسم افتتاح پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس

نقش سپاه در تثبیت انقلاب اسلامی و دفاع مقدس/ نقش سپاه و نیروهای مسلح ایران برای حفظ عتبات مقدسه عراق و سوریه/ تعامل سازنده، اساس کارهای بزرگ/ ضرورت تعامل و هم‌افزایی در داخل کشور/ اتحاد، اساس پیروزی‌های بزرگ/ ضعف ایمان، سبب فاصله‌ها و اختلافات/ ضرورت ایجاد ظرفیت برای برخورداری از فیوض الهی/ بروز و ظهور تعامل در ستارة خلیج فارس/ ویژگی مدیریت جهادی/ عملیاتی کردن خواسته مقام معظم رهبری برای خود کفایی در گازوئیل و بنزین/ خودکفایی کشور در بنزین و گازوئیل/ پایان رقابت‌ها با انتخاب دولت/ قواعد بازی دموکراسی و مردم‌سالاری دینی/ ضرورت استفاده از فضای پسابرجام/ پالایشگاه ستارة خلیج فارس، نماد همکاری و تعامل/ مفهوم و معنای فلاح/ مفهوم انقلابی بودن/ استفاده از همة توان و خرد جمعی برای ساختن کشور/ اصل 147 قانون اساسی/ رسالت نیروهای مسلح در زمان صلح/ نزدیک بودن صبح افتتاح طرح‌های بزرگ


بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطیبین الطاهرین و صحبه المنتجبین
حسین منی و انا من الحسین احب الله من احب الحسین

روز بسیار فرخنده و مبارکی است. حتماً جزو روزهای به یاد ماندنی در تاریخ کشور ما خواهد بود. هم روز ولادت با سعادت سرور آزادگان حضرت ابی عبدالله الحسین (ع) است که ما هرچه داریم، از امام حسین (ع) داریم. انقلاب، دفاع مقدس، زندگی، هویت، عزت، ایستادگی و ایثار همه از آنجاست و شب میلاد با سعات قمر بنی هاشم حضرت ابا الفضل العباس (ع) روزهای بسیار مبارکی برای ماست و روز ملی خلیج فارس که برای ما اهمیت دارد.
ایستادگی مرزنشینان ما در طول تاریخ در برابر قدرت‌های استعمارگر در سده‌های گذشته و امروز و همچنین روز پاسدار را گرامی می‌داریم که بسیار برای ما اهمیت داشته، نقشی که سپاه پاسداران عزیز ما در تثبیت انقلاب اسلامی در روزهای غربت انقلاب در اواخر سال 57 و اوایل سال‌های 58 تا 59 داشته که آنجا مسئولیت دیگری به نام دفاع مقدس و جنگ هم اضافه شد، کار بزرگی انجام شد برای اینکه ملت ما از انقلاب، کشور و تمامیت ارضی خودش حراست کند و انصافاً نقشی که سپاه در حراست و حفاظت از کشور و انقلاب داشته و دارد و کمکی که امروز سپاه علاوه بر داخل کشور، به مردم مسلمان منطقه دارد، [ارزشمند و بی نظیر است.]
همة ما می‌دانیم پشتوانة مردم عراق، سوریه، یمن، لبنان و ملت‌های اسلامی منطقه نظام جمهوری اسلامی ایران، رهبر معظم انقلاب، نیروهای مسلح ایران و نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است و نقشی که اینها برای حفظ عتبات مقدسه، بغداد و دمشق داشتند. اگر این ایثار و فداکاری نبود تروریست‌ها امروز نه به عنوان گروهک‌های منطقه، خدای نکرده به عنوان دولت‌ها و قدرت‌های منطقه بودند و آن وقت معضل عظیمی برای دنیای اسلام، ملت ما و همه بود.
آنچه ما امروز در اینجا شاهدیم که‌ای کاش می‌شد مکان وسیع تری بود که ما چهرة همة مهندسین، مشاورین، مدیران، کارگران و همه را می‌توانستیم در اینجا ببینیم و زیارت کنیم. کار بسیار بزرگی انجام گرفته. یک پالایشگاه عظیم و بزرگ. وقتی ایرانی می‌تواند یک کار بزرگ در ایران به ثمر برساند، موجب غرور و افتخار همة ماست. من از همه تشکر می‌کنم. اساس کارهای بزرگ را تعامل درست می‌کند، این تعامل سازنده که ما می‌گوییم فقط در سیاست خارجی نیست که با دنیا تعامل سازنده داشته باشیم. اول باید با خودمان تعامل سازنده داشته باشیم. همه ما ایرانی و وفادار به نظام، انقلاب، قانون اساسی و رهبری هستیم. اگر ندانیم که خودمان با خودمان چگونه تعامل کنیم، هم‌افزایی را به وجود بیاوریم، از قدرت همدیگر برای کشور و ملت استفاده کنیم، از دیگران چه انتظاری داریم؟ وقتی ما خودمان نمی‌توانیم تعامل کنیم، می‌خواهیم با دنیا تعامل کنیم؟ هر کجا با هم بودیم، پیروز شدیم. هر کجا فاصله گرفتیم، مشکل پیدا کردیم.
از روز اول نهضت اسلامی از سال 41 که این انقلاب و نهضت اسلامی شروع شد تا سال 57، هر وقت با هم بودیم، پیروزی‌های بزرگ را شاهد بودیم، هر وقت فاصله گرفتیم، روزهای بسیار سختی را گذراندیم. در دفاع مقدس هر وقت با هم بودیم، فتح المبین‌ها، بیت المقدس‌ها، پیروزی خرمشهر و فاو را آفریدیم. هر وقت فاصله گرفتیم و کمی غرور ما را گرفت، عقب افتادیم.
الان ما باید کشورمان را بسازیم و در کنار هم باشیم. وحدت وقتی درست می‌شود که به این آیه اعتقاد داشته باشیم: و ما رمیت اذ رمیت ولکن الله رمی . اگر گفتیم خرمشهر را خدا آزاد کرد، تمام شد؟ دیگر تمام می‌شود، چون خدا آزاد کرد؟ نه، من دنبال این هستم که بگویم مال من بود، او دنبال این است که بگوید مال من بود. فاصله‌ها و اختلافات به خاطر ضعف ایمان است و الا اگر توفیق داریم که کاری را انجام می‌دهیم، ما چه کاره هستیم توفیقات ما از آن خداست. ما باید خودمان را لایق کنیم. فیض خدا همیشه نازل می‌شود. ما باید برای خودمان ظرفیت پیدا کنیم و ظرفیت درست کنیم تا از برکات و فیوضات الهی بهره ببریم و استفاده کنیم.
امروز در ستارة خلیج فارس این عامل سازنده را می‌بینیم. امروز در ستاره خلیج فارس و در این پالایشگاه فتح و گشایش را داریم مشاهده می‌کنیم. فرض بگیرید اگر همه کار می‌کردند، اما بانک‌ها همکاری نمی‌کردند، آیا کار درست می‌شد؟ اگر بانک‌ها همکاری می‌کردند، مسئولین مربوطه همکاری نمی‌کردند، آیا کار پیش می‌رفت؟ اگر همه با هم کار می‌کردیم، اما فضایی درست نمی‌کردیم که جنس‌های مورد نیاز وارد کشور شود، آیا کار درست می‌شد؟ اگر پول و تجهیزات هم بود، اما در مقام عمل عده‌ای نبودند که مسئولیت اجرا را به عهده بگیرند و کار پیمانکاری را به عهده بگیرند، آیا این کار انجام می‌شد؟ نمی‌شد.
وقتی که همه دست به دست هم می‌دهیم، در کنار هم قرار می‌گیریم، مدیریت جهادی معنایش این است که از همة توان بتوانیم استفاده کنیم. هر مدیریتی که بخواهد قدرت را شقه شقه کند و از یکی استفاده کند، یکی را کنار بزند، آن مدیریت ناموفق است. مدیریتی می‌تواند موفق باشد که از همه استفاده و بهره برداری کند.
یکی از آرزوهایی که مقام معظم رهبری در بیاناتشان داشتند، به صراحت فرمودند: در کشور باید به روزی برسیم که گازوئیل و بنزین را وارد نکنیم. این بیان صریح ایشان است. حالا در دولت یازدهم این افتخار را داریم که برخی از خواسته‌های مقام معظم رهبری را اجرایی و عملیاتی کرده‌ایم.
زمانی که ما تورم را از 45 درصد به 20 درصد آورده بودیم و بعد به 15 درصد رساندیم، ایشان فرمودند خیلی کار خوب و بزرگی شده، اما آن چیزی که من می‌خواهم، تورم یک رقمی است. من بعد از جلسه به ایشان گفتم که ما تا آخر دولت ان شاء الله تورم را یک رقمی خواهیم کرد. الحمدلله توانستیم قبل از آن موعد در سال 95 تورم را یک رقمی کنیم.
در مسئله گازوئیل الحمدلله امروز صادرکننده هستیم در بنزین هم ان‌شاءالله در آیندة نزدیک صادرکننده خواهیم شد و به زودی به خودکفایی می‌رسیم؛ یعنی آرمان‌ها و آرزوهای رهبری، ملت و انقلاب ما. مردم آرزوهای فراوانی داشتند که این انقلاب را به ثمر رساندند و این دفاع مقدس را به ثمر رساندند. در زمان تحریم صبر کردند و امروز پر شور در صحنه‌اند. به خاطر اینکه ملت ما قدرم‌های ارزشمندی را برداشته است. البته ما که می‌گوییم دولت، یعنی نمایندگان منتخب مردم، چیز دیگری نیست.
آن وقتی که ما با هم در انتخابات رقابت می‌کنیم، زمانی است که عده‌ای برنامه و فکر خودشان را به مردم عرضه می‌کنند. وقتی طرف انتخاب شد، حال هر کسی و در هر زمانی است، دیگر همه باید از او پشتیبانی و کمک کنیم. اشکال ما این است که فکر می‌کنیم تا آخر چهار سال باید رقابت کنیم. یک ماه دو ماه رقابت می‌کنیم، وقتی که دولت انتخاب شد، دیگر رقابت تمام می‌شود و همه باید به آن دولت کمک کنند. وقتی دولت انتخاب می‌شود، عده‌ای از روز اول تازه دعوا و نزاعشان شروع می‌شود. این خطا و اشتباه است. برای این است که بعضی‌ها قواعد بازی را بلد نیستند. قواعد بازی دموکراسی و مردم سالاری دینی این است که امروز با شور و نشاط در رقابت شرکت کنیم، به پای صندوق آرا بیاییم، همة مردم بیایند، افراد خودشان را به عنوان کاندیدا عرضه کنند، اما هرکس رأی آورد، همه او را کمک و پشتیبانی کنیم برای اینکه کار به ثمر برسد.
حالا ما کاری را با هم شروع کردیم، مقام معظم رهبری هدایت کردند، مردم حمایت کردند و به صحنه آمدند، به ثمر رسید و تمام شد و شد برجام، حالا همه باید از این فضا استفاده کنند. عده‌ای تازه دعوایشان شروع شده است. این یک کار ملی است، همه با هم انجام دادیم و فضایی را به وجود آورده‌ایم. از فضا باید استفاده و بهره‌برداری کنیم. به نظر من پالایشگاه ستارة خلیج فارس نماد برادری، همکاری، تعامل و دست به دست هم دادن است.
امروز روز دست به دست دادن مردم ماست. ما اصلاً کلماتی بهتر از خودکفایی، خوداتکایی، استقلال و عزت نداریم. از دید من آنچه در قرآن مجید هدف بالا برای بشریت ذکر شده، پایانش فلاح است. حتی پایان تقوا، پرهیز کاری، نماز، روزه و همه [فلاح است]. آخرش لعلکم تلفحون است. صبر و مقاومت و اصبروا، صابروا، و اتقوا الله لعلکم تفلحون است. فلاح یعنی شکوفایی، یعنی استعدادهای انسان شکوفا شود. فلاح یعنی بتوانیم از همة ظرفیت استفاده کنیم. بهشت هم این طور آفریده می‌شود. بهشت که جا و مکان نیست، ما فکر می‌کنیم جایی است که درخت و آب و نهر دارد و باید نماز بخوانیم که به آنجا برسیم، نه، عمل ما بهشت را درست می‌کند و می‌سازد. ما هستیم که با تلاش و کارمان بهشت دنیا و آخرتمان را می‌آفرینیم.
خودکفایی یکی از آن واژه‌های زیباست؛ همچنین استقلال سیاسی، استقلال اقتصادی و آزادی. اصلاً تمام انقلاب ما برای همین بود، وقتی می‌گوییم انقلابی باشید، انقلابی یعنی چه؟ خلاصه انقلاب که مردم خیلی قشنگ‌تر می‌دانستند در همان دوران بگویند. گفتند: استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی، انقلاب ما همین است. هیچ چیز دیگری غیر از این نیست؛ استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی. اسلامیت، جمهوریت، استقلال و آزادی می‌خواهیم. هرکس برای این اهداف کار می‌کند، انقلابی است. هرکس برای آزادی کار می‌کند، انقلابی است. هرکس برای استقلال کار می‌کند، انقلابی است. هرکس برای جمهوریت و اسلامیت و اخلاق کار می‌کند، انقلابی است.
معنای انقلابی این است که کشورمان را بی نیاز کنیم. معنای انقلابی این است که در صحنه جهان حضور داشته باشیم. معنای انقلابی این است که دیگران نتوانند چشم طمع به کشور و منابع ما بدوزند، برای توطئه کردن علیه ایران دستشان بلرزد. برای اینکه بخواهند یک توطئه را علیه ما طراحی بکنند، به تردید بیفتند و نتوانند طراحی کنند. و این امر فقط با اتحاد، وحدت، انسجام، ایمان، هماهنگی، ایثار، ایستادگی، صبر، کار و تلاش [امکان پذیر است].
امروز آنچه ما در این پالایشگاه می‌بینیم، ثمرة کار و تلاش است. از روز اول قول ما به مردم این بود که از همة توانمان، از خرد جمعی، و نظرات جمع بتوانیم بهره‌برداری و استفاده کنیم تا کشور را بسازیم. قرارگاه سازندگی جزو نهادهایی است که از قبل تلاش‌های فراوانی کرده است. اساس این فعالیت به اصل 147 قانون اساسی ما بر می‌گردد. قانون اساسی می‌گوید در زمان صلح دولت باید - نمی‌گوید دولت می‌تواند بلکه یکی از وظایف دولت است – از امکانات نیروهای مسلح استفاد کند. البته ارتش را اسم می‌برد، به خاطر اینکه آن زمان نیروی مسلحی که امکانات و تجهیزات و مهندسی در اختیار داشت ارتش بود و به این دلیل بود، والا اصل 147 در واقع کل نیروهای مسلح را می‌گوید؛ از امکانات و نیروهایشان استفاده کند برای تولید، آموزش، امداد، جهاد سازندگی و حرکت کشور.
الحمدلله امروز این آمادگی وجود دارد، دولت و نیروهای مسلح ما آماده‌اند و ما در کنار هم هستیم. افتخار ما این است که همة ما خادم مردم باشیم. افتخار همة ما این است که – ان شاء الله – مکتبی مثل کتب امام حسین (ع) ما را بپذیرد و ما را خدمتگزار آن مکتب بداند. اگر همة ما بتوانیم راه حسین بن علی (ع)، پیامبر و اسلام را ادامه بدهیم، فخر و افتخار ماست.
من تبریک می‌گویم به همة کارکنان، مهندسین، تلاشگران، وزارت نفت، شرکت‌های مربوطه، آنهایی که برای این طرح بزرگ سرمایه گذاری کردند؛ تأمین اجتماعی، صندوق بازنشستگی، بقیه آنهایی که به عنوان سرمایه گذاران و سهام آوران در این طرح بزرگ حضور پیدا کردند و مشارکت کردند و همة آنهایی که برای ساختن اینجا تلاش کردند. وزیر نفت در این زمینه خیلی تلاش کرد و زحمت کشید. ما همیشه دربارة این طرح ستاره خلیج فارس مثل عسلویه حرف می‌زدیم که چه زمانی تمام می‌شود؟ این فازش گرفتاری و گیرش کجاست؟ همچنین سردار عبداللهی که با همه نیروهایشان تلاش کردند هم در این طرح و هم بقیه طرح‌ها که ما در مراسم افتتاح برخی از آنها حضور داشتیم.
باید از همه توان و نیروی‌مان استفاده کنیم. به همه شما تبریک می‌گویم. کار بزرگی انجام گرفت. روز مبارکی برای ملت بزرگ ماست. ان‌شاءالله بتوانیم از این روزها باز هم داشته باشیم. امروز فاز اول است که شروع شده، امیدواریم به زودی روزی برسد فاز دوم و سوم و همه فازهای این طرح بزرگ به ثمر بنشیند و تولید بنزین را به جای 12 میلیون لیتر به 36 میلیون لیتر برسانیم و – ان شاء الله – آن روز دور نیست. الیس الصبح بقریب؛ صبح افتتاح همه فازها و نهایت این طرح و ده‌ها طرح دیگر شبیه این و بالاتر از این برای ملت بزرگ و جوان ها، دانشمندان و دانشگاهیان ما که همه آنها باید تلاش کنند و تلاش هم می-کنند ان شاء الله روزهای گشایش، فتح و پیروزی در همة صحنه‌ها برای ما باشد و کشوری با عظمت داشته باشیم، متحد باشیم و ان شاء الله موجب سرافرازی ملت و کشور ایران و همه دوستداران ما در منطقه و جهان باشیم.

و السلام علیکم و رحمه الله و برکاته

112860
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.