تکامل روش معاینۀ فنی؛ روشی به منظور کنترل آلایندگی از خودروهای سواری در شهر تهران

در کشورهای مختلف از روشهای گوناگونی برای معاینۀ فنی خودروها استفاده می‌شود. این روش‌ها حاوی انواع مختلف بارگذاری بر خودرو در آزمون آلایندگی و همچنین آلاینده‌های مورد سنجش در آزمون هستند. دکتر عباس ملکی (دانشیارِ دانشکدۀ مهندسی انرژی در دانشگاه صنعتی شریف) و امین حسنی (دانشجوی دکتریِ دانشکدۀ مهندسی انرژی دانشگاه صنعتی شریف) در مقاله‌ای به تکامل روش معاینه فنی خودروها و ضرورت بازنگری در شیوه فعلی معاینه فنی در تهران پرداختند.
تصویر تکامل روش معاینۀ فنی؛ روشی به منظور کنترل آلایندگی از خودروهای سواری در شهر تهران

مطالعات مختلف بر اهمیت و نقش منابع متحرک انتشار آلاینده‌ها در آلودگی هوای تهران تأکید دارند. از میان این منابع، نقش خودروهای سواری به دلیل آمار تعداد و کارکرد روزانه زیاد غیر قابل انکار است. هرچند استاندارد آلایندگی در تولید خودروها اهمیت فراوان دارد، اما بازرسی‌های دوره‌ای و معاینات فنی برای پایدار ماندن سطح انتشار آلایندگی خودرو در طول دورۀ عمر آن ضروری است. سیستم معاینۀ فنی خودروها در ایران ساده و در حالت بدون بار بر خودرو است و کنترلی بر کارکرد کاتالیست مبدل آلاینده‌ها و انتشار آلایندۀ مهم اکسیدهای نیتروژن نیست.

پیشنهاد می‌شود معاینۀ فنی سختگیرانه در قالب «معاینۀ فنی ویژه» آزمون‌های تحت بار، اعمال حدود سختگیرانه‌تر برای تمامی آلاینده‌ها و بررسی صحت کارکرد سامانه‌های کاتالیست و سیستم عیب‌یاب خودرو (OBD) در شهر تهران اجرا شود. این معاینۀ فنی می‌تواند مجوز ورود خودروها به مناطق خاصی از تهران یا تردد در ایام آلوده سال باشد. «معاینۀ فنی ویژه» می‌تواند به‌تدریج جایگزین معاینۀ فنی فعلی در شهر تهران شود و از تمام خودروهای واردشونده به تهران که فاقد آن هستند، عوارض گرفته شود.

برای دریافت فایل کامل مقاله از لینک زیر استفاده کنید.

112738
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.