سخنرانی در دیدار با کادر و اعضای تیم ملی فوتبال

علی(ع)،الگوی بزرگ قهرمانی و پهلوانی/ ویژگی‌های بارز شخصیت علی(ع)/ یادی از فضایل اخلاقی شهید بابایی/ نقش مهم هنرمندان و ورزشکاران در کمک به گرفتاران/ معانی مهم شب قدر/ روزهای سرنوشت‌ساز در زندگی همه انسان‌ها/ شب قدر، شب تعیین سرنوشت/ رکوردهای تاریخی تیم ملی فوتبال/ علاقه مردم ایران به فوتبال/ صعود به جام جهانی با وجود دوبازی دیگر/ آمادگی برای ثبت رکورد صعود از مرحله مقدماتی/ اهمیت ورزش/ تپش قلب همه ایرانیان با بازی فوتبالیست‌های تیم ملی/ هیجانات مردم با دیدن بازی‌های تیم ملی/ فرصت طلایی در بازی با ازبکستان/ نقش مهم ورزشکاران در ایجاد شادی و نشاط/ شادی مردم پس از صعود تیم ملی به جام جهانی/ ورزش قهرمانی، نمود انسجام ملی/ تبلور انسجام ملی در تیم ملی/ افتخار مردم به پیروزی تیم دیپلماسی ایران/ افتخار مردم به پذیرش طرح رئیس جمهور ایران در سازمان ملل/ افتخار مردم به صادرکردن گازوئیل و بنزین/ افتخار مردم به پیشی‌گرفتن از قطر در حوزه‌های مشترک/ افتخار مردم به بازگشت آثار باستانی به کشور/ افتخار مردم به عیدفطر و روزعاشورا/ ضرورت افزایش تعداد روزهای افتخارآمیز برای مردم/ تلاش برای شادی مردم و پاسخ دادن به زحمات آنان/ حق بزرگ مردم بر گردن ورزشکاران/ بازی غیرتمندانه در برابر آرژانتین/ ورزشکاران، سفیران ایران در میادین جهانی/ افتخار به ورزش توأم با اخلاق/ تبریک رئیس‌جمهور به نمایندگی از مردم ایران/ تیم ملی، نمونه‌ای از تعامل/ حمایت دولت برای موفقیت تیم ملی


بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدلله رب العالمین و الصلوه علی رسوله و آله و صحبه اجمعین

بسیار خوشحالم که امروز خدمت شما سرافرازان ایران عزیز و افرادی هستم که توانستید در این روزهای حساس برای کشور و مردم مان اول هیجان، بعد غرور و بعد شادی را بیافرینید.
از قضای اتفاق امروز که در خدمت شما هستیم به نام مولای ما علی ابن ابیطالب (ع) است. دیشب مردم ما به خاطر عبادت های شب قدر بیدارماندند، فردا شب و شب بیست و سوم هم این چنین خواهد بود.
امیرالمؤمنین الگوی بزرگ قهرمانی برای همه مسلمان ها و به ویژه ما ایرانیان است. از بچگی وقتی می خواستیم از زمین بلند شویم، مادران ما به ما می گفتند بگو یا علی و بلند شو؛ یعنی این کلمه علی و یا علی به ما انرژی و قدرت می داد و ما بلند می شدیم و می ایستادیم. حتی در کودکی برای اولین بار که می خواستیم از پله بالا برویم و بلد نبودیم، باز هم مادران ما به ما می گفتند یا علی بگو و برو بالا؛ و می گفتیم و بالا می رفتیم.
علی بن ابیطالب (ع) برای ما الگوست؛ الگوی پهلوانی، قهرمانی و مردانگی است؛ همان مرد بزرگی که در میدان نبرد و جنگ بی نظیر بود و گفت اگر تمام عرب رو به روی علی بایستند، علی پشت به آنها نخواهد کرد؛ یعنی از میدان جنگ و نبرد در برابر تمام مردم آن روزگار شبه جزیره عرب، ولو تنها باشم فرار نمی کنم. این مرد با عظمت و بزرگی که یک کودک یتیم او را به گریه وا می داشت؛ این شجاع برزگی گه برای شادی یتیم با او بازی کودکانه می کرد و این مرد بزرگی که هیچ گاه محرومین را از یاد نبرد.
دلم می خواهد امروز که روز علی بن ابیطالب (ع) است، یک داستان برایتان تعریف کنم. شما قهرمانان فوتبال ما هستید، مجبوب مردم ما هستید و غیر از بار ورزشی، بار سنگین اخلاقی و اجتماعی بر دوش دارید.
شهید بابایی که یکی از شهدای بزرگ و یک خلبان قهرمان ما در میدان جنگ بود، به طور معمول پرواز می کرد و برای عملیات های مختلف می رفت. وقتی از عملیات برمی گشت چون می خواست در فرودگاه بنشیند، ارتفاع را کم می کرد و ار روی روستاها پرواز می کرد؛ حین نشستن یکی از آن روستاها را که از بالا حس می کرد وضع خوبی ندارند نشان می کرد و اول ماه نیمی از حقوقش را به مردم فقیر آن روستا کمک می کرد. این را هیچ کس هم نمی دانست جز ماها که دوستان زمان جنگ بودیم، خانواده و برخی از دوستان بسیار نزدیکش.
علی وار زندگی کردن برای ما افتخار است که یاد هم نوعان خود باشیم؛ یاد هم نوعانی که وضع زندگی شان خوب نیست.
خوشبختانه امروز در دنیا چه قهرمانان ورزشی چه هنرپیشه ها و ستارگان بزرگ سینما از جایگاه خود برای کمک به مستمندان و گرفتاران استفاده می کنند.
ما افتخار می کنیم شخصیتی چون مولا امیرالمؤمنین را به عنوان الگو داریم و باید راه زندگی را از او بیاموزیم، از او انرژی بگیریم و از او مدد بگیریم؛ کما اینکه مردم ما در روزهای سخت زندگی شان این چنین بوده اند و از رهبران دینی شان و به ویژه از علی ابن ابی طالب (ع) مدد می گرفتند.
نکته دوم اینکه ما معتقدیم شب قدر داریم؛ شبی که خداوند سرنوشت ملت ها و ما را مقرر و تعیین می کند. این به آن معناست که زمان ها یکسان نیستند.
شما در طول زندگی تان سال های شکوفایی و رشد و تعالی دارید، آن سال ها تکرار نمی شود. سرنوشت بعضی ممکن است در 15 ، 16 سالگی تعیین شده؛ برای بعضی ممکن است در 18 و 19 سالگی تعیین شده باشد.
در زندگی هریک از شما، سال هایی بوده که سال های سرنوشت شما بوده و اسلام به ما می آموزد در طول سال همواره شب و روز سرنوشت داریم. این به آن معناست که ما در فاصله یک شب می توانیم سرنوشت خودمان را تغییر دهیم و چه بسا انسان هایی که در یک شب زندگی شان تغییر می کند که همان شب قدر است؛ آن شبی که سرنوشت ما عوض می شود شب قدر ماست. آن شبی که تصمیم و اراده ما باعث می شود در مسیر پرواز قرار بگیریم، شب قدر ماست و دیشب، فردا شب و شب بیست و سوم را به عنوان شب های زندگی و قدر و شب های سرنوشت می دانیم و این برای ما بسیار مهم است که زمان ها را یکسان نپنداریم.
زمان شما در بازی های مقدماتی، آقای سلطانی فر گفتند هزار و هجده دقیقه، زمانی است که شما بازی کردید و گل نخوردید که به عنوان یک ثبت تاریخی برای شماست.
ایران ما همیشه فوتبال دوست بود، قبل از انقلاب هم مردم به فوتبال و فوتبالیست ها علاقه داشتند. من که جوان تر بودم خیلی از چهره های فوتبال قبل از انقلاب را به یاد دارم، شما هم به یاد دارید. بعد از انقلاب هم این گونه بوده و مردم ما به فوتبال علاقه داشتند اما مهم این است که در دوره ای تیم فوتبال ما برای تاریخ فوتبال رکوردی را ثبت کند.
شما در این بازی های مقدماتی که هنوز دو بازی دیگر باقی مانده، توانستید صعودتان را حتمی کنید؛ هم در اینکه گل نخوردید، هم در اینکه دو بازی باقی مانده، صعودتان را قطعی کردید و هم برای بار دوم پشت سر هم توانستید دروازه جام جهانی را به روی خودتان باز کنید، و می توانید باز هم برای خودتان چیزی را ثبت کنید که در تاریخ فوتبال ما نبوده. ما در جام جهانی معمولاً در رده گروهی باقی ماندیم و نتوانستیم به رده بعدی صعود کنیم. خودمان را آماده کنیم برای رکوردی جدید. خودمان را آماده کنیم برای یک ثبت تاریخی جدید؛ و این کار برای تیم فوتبالی که در قاره بزرگ آسیا امروز حرف اول را می زند شدنی است. شما می توانید شرایط جدید دیگری را برای فوتبال کشور ثبت کنید.
همه بازی های ورزشی برای ما مهم است. ورزش برای ملت ما سلامتی می آورد. ورزش ملت ما را از اعتیاد دور نگه می دارد. ورزش ملت ما را با نشاط می کند. فوتبال از این نظر مهم است که مردم را به ورزش تشویق می کند؛ حال چه ورزش فوتبال و چه ورزش های دیگر. البته فوتبال ویژگی ها و سختی ها و زیبایی های خاص خود را دارد. در میدان وسیع تری هم بازی می کنید در مقایسه با بسکتبال و والیبال. در میدان وسیع تری تحرک پیدا می کنید. حرکت شما، حرکت های پاهای شما، نحوه تاکتیک و تکنیک شما، پاس، دفاع و حمله شما تپش های قلب مردم را عوض می کند.
شما در نود دقیقه بازی می کنید؛ قلب همه هشتاد میلیون جمعیت ایرانی، که تقریباً اکثرشان بازی را می بینند، حتی بچه های کوچک، با شماست. زمانی بود که فوتبال بیشتر یک بازی مردانه حساب می شد و جوان ها و مردان بیشتر می دیدند. حالا دیگر همه مردم، زن و مرد و پسر و دختر به این بازی علاقه مند هستند. شما ضربان قلب هشتاد میلیون نفر را در نود دقیقه عوض می کنید. مردم چه هیجان هایی پیدا می کنند، چه فریادهایی می زنند، اگر تلویزیون هم نبینیم گاهی از فریاد خانه همسایه می فهمیم که چه شده. این هیجانی که وجود دارد نشان می دهد تپش های قلب مردم در اختیار شماست و نگاه مردم به تحرک صحیح پاهای شما و نگاه و تصمیم دقیق شماست. چقدر هنگام دیدن بازی عبارت حیف شد می گویند! این گل را می توانستیم بزنیم! این فرصت را از دست دادیم!
در همین بازی ازبکستان که البته من آخرش را می دیدم، در یک فرصت طلایی یکی از بازیکنان ما توپ را با سر به سمت دروازه فرستاد که با کمی فاصله عبور کرد، همان وقت همه گفتند: چه حیف شد!
ما در ادبیات عربی می گوییم اسماء اصوات؛ یعنی کلماتی که مردم احساس خود را با آن کلمات بیان می کنند؛ یعنی همه این کلمات از زبان مردمی که بازی فوتبال را در خانه ها پای تلویزیون می بینند یا آنهایی که به استادیوم های ورزشی می آیند و از نزدیک می بینند.
این نشان می دهد که شما نقش مهمی در شادی و نشاط ما دارید و چقدر خداوند زیبا این تقدیر را ساخت، حالا یا شانس فوتبال ما بود یا شانس من کوچک به عنوان فرزند کوچک این ملت که در سال1392 هم مردم وقتی پای صندوق انتخابات آمدند، فوتبالیست های عزیز ما توانستند دروازه جام جهانی را باز کنند و چند روز بعد ما آنها را زیارت کردیم.
این بار هم بعد از پایان انتخابات شما دومرتبه دروازه جام جهانی را به روی خودتان گشودید.
مردم ما همان طور که دوشنبه شب در خیابان ها خوشحالی کردند و شب خوبی برایشان بود و در بعضی از شهرها تا صبح بیدار ماندند، آن شب هم که شما توانستید پیروزی خود را رقم بزنید همین طور بود؛ در همه شهرها مردم به خیابان ها آمدند و به پیروزی شما افتخار کردند.
شما در دنیای امروز نقش بسیار مهمی برای خود و خانواده تان، برای ملت خود و همه ایرانیان سراسر کشور دارید. یکی از چیزهایی که انسجام ملی ما را به رخ جهانیان می کشد و نمود انسجام ملی است، ورزش های قهرمانی ما به ویژه فوتبال است.
وقتی که در میدان بازی می آییم، وقتی گل می زنیم، برنده می شویم و افتخار می آفرینیم، همه این افتخار در کلمه ایران تجلی پیدا می کند. همه می گویند ایران؛ برای هر قومیت، مذهب، فکر و گروه سیاسی یک چیز مطرح است و آن ایران است. این همان جایی است که ما تبلور انسجام ملی را می بینیم و شما وحدت و همبستگی ملی ما را با بازی ها و پیروزی های خودتان بیشتر می کنید.
حتی می خواهم بگویم جاهایی هست که مردم به ایرانی بودنشان افتخار می کنند و می گویند ایرانی هستیم. وقتی که تیم سیاسی ما در دنیا در برابر قدرت های بزرگ جهانی پای میز مذاکره می نشیند و پیروز می شود، مردم احساس غرور می کنند که ما ایرانی هستیم؛ دیپلمات های ما پیروز شدند.
وقتی که رئیس جمهور شما طرحی را در سازمان ملل به عنوان جهان عاری از خشونت و افراط ارائه می دهد و جهان این طرح را به عنوان قطعنامه بین المللی تصویب می کند و ایران پرچم دار مبارزه با خشونت می شود ، ایرانی به ایرانی بودنش افتخار می کند. وقتی که بعد از سال ها که ما وارد کننده گندم بودیم و گندم سر سفره ما از استرالیا، امریکا، قزاقستان و جاهای مختلف می آمد تا نان برای خانواده ما درست شود و امروز دو سال است که صادر کننده گندم شده ایم، اینجا به ایرانی بودن خود افتخار می کنیم.
در سال 92 در آغاز دولت زمانی که من آمدم برای مصرف خودمان در روز شش میلیون لیتر گازوئیل وارد می کردیم. همین امروز روزانه 13 میلیون لیتر گازوئیل صادر می کنیم، ما وارد نمی کنیم، صادر می کنیم. ما بنزین را وارد می کردیم. از اول اردیبهشت با افتتاح پالایشگاه ستارۀ خلیج فارس به خودکفایی رسیدیم و در سال آینده بنزین را هم صادر خواهیم کرد. اینجا جایی است که به ایرانی بودن افتخار می کنیم.
در دولت یازدهم در پارس جنوبی که یک میدان مشترک گازی است و هم ما و هم همسایۀ ما قطر گاز می برد، در اول دولت ما قطر دو برابر ما گاز از این منطقه می برد و ما نصف قطر برداشت می کردیم. در این سه سال و نیم یازده فاز را افتتاح کردیم و امروز برداشت ما از این میدان مشترک کمی بیش از قطر است. اینجا به ایرانی بودن خود افتخار می کنیم.
وقتی که سالیان دراز چهار محمولۀ بزرگ آثار باستانی ما در کشورهای مختلف امریکا و بلژیک و دیگر کشورها بود و ما در دولت یازدهم پیروز شدیم و این اشیاء را به کشورمان برگرداندیم، به ایرانی بودنمان افتخار می کنیم و مغروریم.
وقتی که مردم ما در روز عید فطر، عیدی شان به این است که به فقرا کمک می کنند به عنوان زکات، افتخار ماست که ایرانی هستیم. روز عید فطر که همه در صف نماز می ایستند و عیدشان به این است که در برابر خدا می گویند: الله اکبر و الحمدلله، افتخار می کنیم که ایرانی هستیم. وقتی که عاشورا می شود و همه در برابر سالار شهیدان یا حسین می گوییم، افتخار می کنیم که ما ایرانی هستیم.
باید روزهایی را که ایرانی ها به ایرانی بودنشان افتخار کنند، زیاد کنیم، به اندازه 365 روز در سال و این شدنی است و شما جوان ها می توانید. ما هر جا غرور و افتخار را دیدیم در سایه جوان های ما بود که ایستادگی، مقاومت و تمرین کردند.
ما می دانیم کار شما در ورزشگاه آزادی حاصل ده ها و صدها ساعت تمرین، تلاش، کوشش و عرق ریختن است برای اینکه خوب بازی کنید و در برابر حریف خوب ایستادگی کنید.
برای ما وجود شما افتخار است و شما می توانید افتخارات بیشتری را برای کشور بیافرینید و مردم را شاد کنید. مردم ما استحقاق شادی دارند. مردم ما را شاد کرده اند. مردم در طول تاریخ برای ما خیلی زحمت کشیده اند. اگر ما مدرسه رفتیم آن مدرسه را ملت برای ما درست کرد. اگر مریض شدیم و به بیمارستان رفتیم، ملت آن بیمارستان را برای ما درست کرد. اگر به باشگاه رفتیم و تمرین دیدیم، ملت ما آن باشگاه را برای ما درست کرد. اگر مربی بالای سر ما بود، ملت ما آن مربی ها را پرورش داد. مردم ما برای ما تلاش کردند، برای ما استقلال و آزادی آوردند.
مردم حق بزرگی بر گردن ما دارند. کوچک ترین حق مردم این است که آنها را شاد کنیم، لبخند به لبان آنها بیاوریم، سیمای آنها را بشاش کنیم تا آنها احساس غرور و افتخار کنند.
شما در جام جهانی قبلی که رو به روی آرژانتین بازی می کردید، ما آن بازی را نبردیم ولی چه بازی قشنگی بود. آدم افتخار می کرد به این بچه های قدرتمند و پرشور. غیرت ایرانی را در میدان بازی از شما می بینیم و این خیلی مهم است.
همه دعاها پشت سر شماست و این چیز عجیبی است. شما در میدان بازی هستید، هشتاد میلیون نفر برایتان دعا می کنند، آن بچه ها هم دعا می کند، آن مسلمان و آن ارمنی و زرتشتی هم دعا می کند. همه دعا می کنند که تیم ما پیروز شود، ایران پیروز شود و افتخار برای ما باشد.
شما وقتی به جام جهانی می روید سفیران ما هستید. شما سفیران قدرت نرم ایران هستید. حضور شما در میدان و دقایقی که دنیا دارد بازی شما را در جام جهانی می بینید، دیگر بحث هشتاد میلیون نیست، بحث میلیارد است؛ میلیاردها نفر در دنیا بازی شما، حرکت ایرانی ها و ان شاء الله پیروزی ایران را مشاهده می کنند و می بینند. افتخار برای جهان است. شما سفیران ایران در سطح جهان هستید؛ مخصوصاً وقتی که ورزش ورزشکاران ما توأم با اخلاق والای انسانی و فرهنگ ایرانی است، افتخار ما دو چندان می شود.
من امروز دلم خواست شما را زیارت کنم تا هم برای خودم افتخار و نشاط باشد و هم به عنوان نماینده ملت ایران؛ ملت ایران به شما تبریک می گوید اما سخت است هشتاد میلیون زیر یک سقف بتواند به شما تبریک بگوید، اما کسی که نماینده ملت ایران است می تواند از طرف ملت ایران و همه هشتاد میلیون امروز به شما تبریک بگوید و شما مستحق تبریک های بالاتر از سوی ملت هستید. ما هم به عنوان دولت وظیفه داریم در کنار شما باشیم و به شما کمک کنیم.
من از همه مربیان شما و از آقای کی روش که در کنار شما بود و تلاش کرد و تلاشش ارزنده بوده تشکر می کنم.
اینکه می گویم تعامل با دنیا یکی از مظاهر کوچکش اینجاست. آقای کی روش از اینجا نیست ولی شما دارید تعامل می کنید، در کنار هم قرار می گیرید و افتخار می آفرینید. وقتی ما با دنیا درست تعامل کردیم، می توانیم برای ملت افتخار بیافرینیم. فدراسیون های شما، تلاش هایی که انجام می دهند، مربی های شما، وزارت ورزش، همۀ آنهایی که تلاش کردند و تلاش می کنند، دولت در کنار شما خواهد بود؛ هر توانی ما داشته باشیم آن توان را در خدمت شما می گذاریم.
می دانیم شما در یک سال آینده تلاش‌های بسیاری پیش رو دارید تا وقتی که به روسیه می روید و در جام جهانی حضور پیدا می‌کنید. تمرین‌هایی که دارید، اردوهایی که می‌روید، تلاش‌هایی که دولت و وزارت باید انجام دهد، ما همه در کنار شما خواهیم بود.
برای شما آرزوی موفقیت می کنم. به شما و همه خانواده‌های عزیزتان تبریک می گویم و ان شاء الله روزهای بهتری را برای ملت، فوتبال و ورزش شاهد باشیم.

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

112681
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.