سخنرانی در ضیافت افطار و تجلیل از خادمان قرآن کریم

همراهی سوره قدر و کوثر/ قرآن و اهل بیت دوگوهر گرانبهای مسلمانان/ نزدیکی بیشتر با قرآن، از ثمرات انقلاب/ حضور درخشان قاری‌های ایران در صحنه‌های بین‌المللی/ انقلاب ایران و ارائه چهره واقعی اسلام/ اهمیت حلم حسنی/ اهمیت شجاعت امام(ره) برای پایان‌دادن به جنگ/ ثواب مرزداری بالاتر از شب ‌قدر/ صلح و تحمل آن سخت‌تر از جنگ/ تعبیر امام(ره) از صلح به جام زهر/ طعنه‌های یاران امام حسن(ع) به دلیل صلح‌کردن ایشان/ اهمیت خواندن و درک قرآن و عمل به آن/ شکرگزاری برای افزایش خادمان قرآنی/ تفسیرهای قرآنی امروزعلما، باعث افتخار/ توفیق تبلیغ برای قرآن


بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطاهرین و صحبه المنتجبین
انی تارک فیکم الثقلین کتاب الله و عترتی

امروز نیمۀ ماه رمضان، ما شاهد هر دو ثقل یا ثقل بزرگ هستیم. کتاب خدا که ماه رمضان، ماه نزول این کتاب آسمانی است و عترت پیامبر و اهل بیت عصمت و طهارت که باز هم همان قرآن ناطق هستد.
باید سورۀ قدر را در کنار سورۀ کوثر بخوانیم. از یک طرف خاندان رسالت خیر کثیرند و از طرفی کتاب هدایت ما قرآن مجید است.
افتخار ما مسلمانان هم به این دو گوهر گرانبهاست؛ اول کتاب خدا، آیات آسمانی و بعد هم پیامبر و اهل بیت عصمت و طهارتش که هر دو معجزۀ الهی هستند؛ قرآن با جملات و کلمات و آیات مبارکش معجزۀ جاودانۀ الهی است؛ پیامبر و اهل بیت هم معجزۀ تربیتی همین قرآن و تربیت یافتگان همین مکتب اند و اگر ما بخواهیم تجسم قرآن را ببینیم، در وجود مبارک پیامبر، فاطمه اطهر و ائمه هدی – علیهم السلام - و کلام، اخلاق، رفتار و تقریرشان می بینیم. همه جا ما آیات الهی را مشاهده می کنیم.
انقلاب اسلامی ما که برخاسته از همان قرآن و پیروی از اهل بیت عصمت و طهارت است، یکی از ثمراتی که این انقلاب برای ما داشت، نزدیکی و آشنایی بیشتر با قرآن مجید بود. ما در آن سال‌های اولیه طلبگی‌مان– حالا آن زمان تازه نوار ضبط صوت آمده بود و هنوز این نوار کاست هم نبود، آن اوائل نوارهای ریلی بود – مثلاً صدای قرآن یکی از قرای معروف مصری را می شنیدیم، می گفتیم می شود مثلاً یک وقتی در ایران هم ده ها قاری بزرگ با این صدای زیبا داشته باشیم و این قرائت دقیق را از حنجره و صوت فرزندان این سرزمین و کشورمان بشنویم. الحمدلله امروز از برکت انقلاب اسلامی به این آرزو رسیدیم. همه جا قرای عزیز ما با آن لحن خوب و صدای زیبایشان در مسابقات بین المللی حضور دارند. اینها از افتخارات ما هستند، وقتی حضور پیدا می کنند . مخصوصاٌ آن توطئه هایی که علیه اسلام، شیعه، ایران وجود داشت. حالا اتهاماتی که می‌زدند مثلاً قرآن اینها فرق می‌کند، راه اینها فرق می کند، مسیر اینها فرق می‌کند. وقتی قرای ما می‌روند؛ کونوا دعاه الناس بغیرالسنتکم. ما در عمل نشان می دهیم که راه ما کدام است و مسیر ما چیست؟
الحمدلله امروز انقلاب اسلامی ما باعث شده که آن اسلام واقعی، آن اسلام رحمت، آن اسلام صلح که امروز روز امام صلح ما هم هست، روز امام مجتبی - صلوات الله و سلامه علیه و علی ابیه و علی امها و علی جده- روز بسیار مبارکی برای ماست و آن امام ،امام حلم بود، حلم حسنیه معروف است و در زندگی همه شما دیدید که صبر و حلم و ایستادگی و استقامت برای صلح به مراتب از حلم و صبر و استقامت در میدان جنگ سخت تر است. این هر دو را ما در امام راحل مان دیدیم: شجاعت امام راحل ما در زمان انقلاب، صبر و حلم ایشان در دورانی که در تبعید بودند، شجاعت ایشان در دوران دفاع مقدس.
آن شجاعتی که امام در دوران دفاع مقدس از خودشان نشان دادند با آن شجاعتی که روزهای آخر جنگ برای پایان جنگ نشان داد. آنهایی که در متن قضایا بودند، می دانند که این صبر و شجاعت چقدر بالاتر و سخت تر بود. شجاعت میدان، رفتن به میدان جنگ، کشتن و کشته شدن کار سختی است، از جان گذشتن ، آن همه ثوابی که برای جبهه آمده است. آن روایت می گوید الا انبئکم بلیلة افضل من لیلة القدر، حارس حرس فی أرض خوف لعله ان لا یرجع الی اهله. پیامبر (ص) فرمودند: می خواهید به شما بگویم از شب قدر بالاتر کدام شب است؟ شب قدر که دیگر تعبیر قرآن است، خیر من ألف شهر. شب قدر آن قدر عظمت دارد، پیامبر می گوید می خواهید از شب قدر بالاتر به شما معرفی کنم. شب آن سرباز و پاسداری که سر مرز ایستاده، در میدان خطر ایستاده و نمی داند شب را به سلامت به صبح می آورد و نمی داند سالم به خانه اش برمی گردد یا هرگز به خانه اش برنمی گردد. لعله ان لا یرجع الی اهله خب این خیلی شجاعت می خواهد، پیامبر یک شب ایستادگی و پاسداری سر مرز - حالا این روایت یکی از نمونه هاست - و در میدان جنگ را بالاتر از شب قدر می داند، اما با همه اینها صلح سخت تر از جنگ است و تحمل آن سخت تر از جنگ است. تیرها و نیزه های صلح دردناک تر از تیرها و نیزه های میدان جنگ است.
امام برای انقلاب و برای جنگ نگفت: "جام زهر نوشیدم و سر کشیدم"؛ اما برای صلح گفت: "من جام زهر نوشیدم." خیلی شهامت می خواهد، آدمی که برای مصالحش در برابر دشمن، در برابر بدخواهان و دشمنان اسلام دست صلح دراز کند و مصالحه بکند و امام حسن (ع) برای امت اسلام و دین خدا این کار را کرد و آن شمشیر و نیزه را که سخت تر از شمشیر و نیزه روز عاشورا بود، تحمل کرد. اصحاب نزدیک امام حسن (ع) به ایشان گفتند: "ای کاش نبودیم و صلح تو را نمی دیدیم". کسی مثل حجر [بن عدی] این حرف را به امام حسن (ع) زد که از یاران نزدیک امام حسن (ع) [بود]. حالا آن تعبیر "یا مذل المؤمنین" اینها را هم شنیده اید که در روایات ما در تاریخ آمده است. درد این از آن نیزه و شمشیر خیلی سخت و دردناک تراست.
ائمه هدی – علیهم السلام – و قرآن مجید هر دو راه زندگی را به ما آموخته و یاد داده اند و ما باید بیاموزیم و به فرزندان و بچه هایمان منتقل کنیم که قرآن را بخوانند، با صوت زیبا بخوانند، قرآن را با تجوید صحیح بخوانند، بتوانند معانی قرآن را درک کنند و بالاتر از همه [اینکه ] به قرآن عمل کنند.
در بیان مولای ما امیرالمؤمنین (ع) است که فرمود: الله الله فی القرآن لا یسبقکم بالعمل به غیرکم؛ مبادا روزی برسد که ما ببینیم غیر مسلمان ها به مفهوم و معنای قرآن دارند عمل می‌کنند، به اخلاق قرآن دارند عمل می-کنند، اما شما مسلمان‌ها عقب مانده باشید. یکی از سفارش‌های مولای ما، امیرالمؤمنین (ع) بود.
خدا را شکرگزاریم که خداوند این همه خادم قرآن در میان جمع ما قرار داده، معلمین قرآن، مفسرین قرآن، واقعاً آدم افتخار می کند. خب سال ها بود - حالا نمی‌خواهم بگویم قرن ها - دهه ها بود که ما مفسران بزرگی در گذشته داشتیم، تبیان را داشتیم، مجمع را داشتیم، ما مفسرین بزرگی داشتیم، فاصله افتاده بود، مرحوم علامه طباطبایی – رضوان الله تعالی علیه – که آن تفسیر مهم المیزان را نوشت و بعد تفسیرهای دیگر تا این تفسیر اخیری که آیت الله جوادی آملی نوشتند تا دیگر تفسیرهایی که ما امروز شاهد آنها هستیم. واقعاً برای حوزه های علمیه، کشور و مملکت ما باعث افتخار است.
ان شاء الله همه ما بتوانیم خدمتگزار خوبی برای قرآن مجید و مبلغ خوبی برای آیات قرآن مجید و برای راه و مسیر اهل بیت عصمت و طهارت باشیم و خداوند در سایۀ قرآن و اهل بیت بی تردید ما را به آن نقطه ای که آمال و آرزوی ماست، می رساند. سعادت دارین که - ان شاء الله - به آن دست خواهیم یافت.
به برکت این ماه مبارک رمضان که و لیله القدر و حج بیتک الحرام و قتلا فی سبیلک فوفق لنا و صالح الدعا و المسئله فاستجب لنا و اذا جمعت الاولین و الاخرین یوم القیامه فارحمنا و برائه من النار فاکتب لنا... خداوند همۀ ما را در مسیر رمضان قرار بدهد و ما را از آتش جهنم و از عذابش حفظ کند که گفت: بحق لا اله الا انت فنجنا. ان شاء الله همه ما نجات پیدا کنیم و در مسیر سعادت و قرآن و خاندان رسالت قرار بگیریم.
والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

112678
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.