سخنرانی در ضیافت افطار با نمایندگان مجلس شورای اسلامی

پیام حضورپرشور مردم در انتخابات به سفر رئیس‌جمهورامریکا به منطقه/ تشکر از درایت رهبری برای سامان انتخابات/ پاسخ مناسب مردم به سعه‌صدر حاکمان در برابر آنان/ نقش مهم مجلس در جریان‌سازی و فرهنگ‌سازی/ ضرورت همکاری قوا و حمایت رهبری برای حل مشکلات مردم/ الزام سرمایه‌گذاری برای رشد/ ضرورت کناررفتن سیاست از اقتصاد/ ضرورت میدان‌ دادن به بخش خصوصی/ اهمیت رقابت آزاد/ نیاز کشور به سرمایه‌گذاری خارجی/ نعمت انتخابات و شکر آن/ رأی مشروط مردم به رئیس‌جمهور و نمایندگان


بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدلله و الصلوه علی رسول الله و آله الطاهرین و صحبه المنتجبین
و اذ تأذن ربکم لئن شکرتم لازیدنکم و لئن کفرتم ان عذابی لشدید
خداوند بزرگ را سپاسگزار و شاکریم که این توفیق را به بنده حقیر و هیئت دولت داد که امشب میزبان نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی باشیم. از بیانات رئیس محترم مجلس هم بهره بردیم و استفاده کردیم.
خداوند باران رحمتی را در این انتخابات به ما نازل کرد؛ حضور پرشور مردم در شرایطی که می‌خواستند ما را تحت فشار قرار بدهند؛ رئیس جمهور امریکا به منطقه آمده بود، برخی از کشورها را جمع کرده بودند، هدف اصلی هم فشار به ملت ایران بود. و در یک موقعیت تاریخی استثنایی مردم پای صندوق آرا پاسخ بدخواهان را به خوبی دادند؛ جوان های عزیز ما ، مردان، زنان، روستاییان و شهری ها؛ حتی در این انتخابات رأی اولی باور ناکردنی داشتیم. حال جوان هایی که به سن انتخابات می رسند، به طور طبیعی رأی اولی هستند، ولی عده ای هم از افراد مسن و پیرمرد در داخل و خارج رأی اولی بودند و این نشان داد که چه شور و هیجانی در کشور ما در این انتخابات به وجود آمد.
ما اولاً در پیشگاه خداوند بزرگ، در پیشگاه ارواح طیبه پیامبر و ائمه هدی، از ولی عصر، امام زمان و از رهبر معظم انقلاب شاکریم که با درایتشان این انتخابات را به خوبی سامان دهی و رهبری کردند.
مردم در این انتخابات هم با صراحت حرف زدند و هم با نجابت و ترکیب این صراحت و نجابت، امنیت و آرامش و عظمتی را برای ملت ایران در سراسر جهان آفرید. و این نشان می دهد اگرحاکمان در برابر مردم سعه صدر نشان دهند، مردم در برابر آن سعه صدر پاسخ مناسب می دهند. مردم حضور پیدا می‌کنند، مردم فداکاری می کنند، پای صندوق آرا چهار ساعت و پنچ ساعت هم می‌ایستند و عظمت را برای کشور و نظام می آفرینند. پس اگر ما در برابر مردم مهربانی و محبت کردیم، مردم هم به نظام و مسیر انقلاب اسلامی پاسخ مناسب می دهند که شاهد آن بودیم.
چون وقت بسیار محدود است، فقط یکی دو نکته را می گویم. نکته اول اینکه از ریاست محترم مجلس شورای اسلامی، از هیئت رئیسه و از همه نمایندگان محترم تشکر می کنم که در این انتخابات در سطح کشور، در حوزه های انتخابیه حضور فعالی داشتند و در حضور مردم و شور این انتخابات بسیار تأثیر گذار بودند. این حضور بعد هم باید حفظ شود. اگر دولت و مجلس با هم باشند؛ البته همه قوا باید با هم باشند، منتها سر و کار ما بیشتر با نمایندگان مجلس است؛ به هر حال هیئت وزیران و وزرا را با همدیگر انتخاب می کنیم؛ رئیس جمهور پیشنهاد می دهد و نمایندگان محترم مجلس رأی می دهند. ما با هم به هیئت دولت مشروعیت می بخشیم تا کارشان را شروع کنند و مجلس هم نظارت می کند.
از دید ما مجلس تنها مرجع قانون گذاری نیست، حتی تنها مرجع قانون گذاری و نظارت هم نیست؛ مجلس نقش بسیار مهمی دارد؛ همان که امام (ره) فرمود «عصارۀ فضایل یک ملت بزرگ است.» مجلس می تواند جریان سازی کند. مجلس می تواند فرهنگ سازی کند. مجلس می تواند انسجام و وحدت را در جامعه بیافریند. همان که فرمودند بعد از انتخابات باید بگذریم. در انتخابات مسائلی پیش می آید، مقداری طبیعی است و مقداری هم غیرطبیعی است. باید از هم بگذریم، باید فراموش کنیم.
من زمانی در یک سخنرانی گفتم آنهایی که می گویند ریشۀ انسان از نسیان است، حرف بدی نمی زنند؛ انسان از همان ریشۀ نسیان است . البته بعضی ها هم می گویند از انس است، اما از ریشه نسیان یعنی بگذریم، یعنی فراموش کنیم. حال مسئله ای پیش آمده، روزهای رقابت و انتخابات بود، آن را می خواهیم در ذهن مان تا آخر عمر نگه داریم. واقعاً باید فراموش کنیم. واقعاً باید بگذریم و به فکر آینده و اهداف مان باشیم.
آخر این همه انتخابات، سر و صدا و پای صندوق رفتن چیست؟ آخرش پیشرفت کشور را می خواهیم، معیشت مردم را می خواهیم، زندگی مردم را می خواهیم، حل مشکلات مردم را می خواهیم .
حتماً دولت بدون مجلس و بدون یاری مجلس ، حتماً قوای سه گانه با هم، سایر ارگان کشور بدون هدایت و حمایت رهبری نمی توانیم به اهدافمان دست پیدا کنیم. آن هدف ما برای ما مهم است. اینها هم مقدمات و فرعیات است. اینها همه مسیر است. همه باید کمک کنند. 24 میلیون و 16 میلیون و آن 14- 15 میلیونی که به هر دلیلی رأی ندادند، همه باید در کنار هم قرار بگیریم، همه باید دست به دست هم دهیم و کشور را بسازیم.
واقعاً ما مشکلات بزرگی داریم. مگر می شود اشتغال را به سادگی درست کرد؟ رشد اقتصادی ما بعد از جنگ به طور متوسط چقدر بوده؟ بعد از جنگ رشد متوسط اقتصادی ما در این مدت زیر چهار درصد، (9/3) بود. با چهار درصد رشد نمی شود اشتغال درست کرد؛ اشتغال هفتصد، هشتصد و نهصد هزار نفری؛ اینکه در برنامه آمده بالای نهصد و پنجاه و پنج هزار اشتغال از رشد سه چهار درصد، اشتغال سیصد هزار، سیصد و پنجاه هزار بیشتر در نمی آید.
اینکه شما دو برنامه آورده‌اید رشد هشت درصد، رشد هشت درصد هم کم است، ولی این رشد هفت درصد چگونه باید حاصل شود؟ شما خودتان در برنامه آورده اید چقدر سرمایه گذاری می خواهد؟
چون به اذان نزدیک هستیم، دو نکته را عرض می کنم. برای اینکه همه دست به دست هم دهیم. البته خیلی مسائل و مشکلات داریم. در فرصت دیگر و بازتری - ان شاء الله - میهمان شما می شویم و خدمت شما می آییم در مجلس، در فرصت بازتری با هم صحبت و بحث می کنیم.
ببینید! اگر می خواهیم اشتغال را درست کنیم، اگر می خواهیم با فقر مبارزه کنیم، خوشبختانه همه کاندیداها و نامزدها تقریباً شعارها و اهداف شان یکی بود، البته شیوه ها متفاوت بود. همه دنبال اشتغال بودند، همه دنبال رفع فقر و کمک به محرومان بودند، خوشبختانه همه دنبال حفظ برجام بودند، همه اهداف مثل هم بود، حالا شیوه های اجرا متفاوت بود. متفاوت با هم حرف می زدیم.
آن اهدافی که همه متحد بودیم آنها را دنبال کنیم. چگونه می شود اشتغال درست کرد؟ چطور می شود رشد درست کرد؟ باید سیاست از بنگاه اقتصادی کنار برود. تا حالا تقریباً این گونه بود که سیاست سوار اسب اقتصاد بود. اگر بخواهیم درست کنیم باید برعکس شود.
باید به اقتصاد به عنوان هدف اولمان نگاه کنیم. مقام معظم رهبری بارها تأکید کرده اند که اقتصاد برای ما هدف اول و مهم است. امسال و سال گذشته همه اش بر مبنای اقتصاد بود.
باید سیاست از اقتصاد کنار برود. باید بخش خصوصی میدان پیدا کند. باید دولت اقتصاد را رها کند. نه دولت بنگاه دارخوبی است نه عزیزان نظامی ما؛ هیچ کدام.
باید به مردم بدهیم، باید اقتصاد را به مردم واگذار کنیم. باید سیاست را کنار بزنیم . باید یک رقابت آزاد درست کنیم، والا هرچه بگوییم، شعار است. باید در کشور مان یک رقابت آزاد درست کنیم برای اینکه بتوانیم به اهداف مان و رشد، رونق و اشتغال مان برسیم.
نکته دوم؛ خود شما در برنامه آورده اید که چقدر باید سرمایه‌گذاری خارجی انجام بگیرد.
حالا این موبایل نماینده ها هم هر کدام به افق شهرستان خودشان اذان می‌گوید [خنده حضار] البته به اذان تهران هم یکی دو دقیقه بیشتر نمانده و بحثم را تمام می کنم.
شما خودتان در برنامه آورده اید که بخشی از سرمایه گذاری باید سرمایه گذاری خارجی باشد؛ سرمایه گذاری داخلی کافی نیست. چقدر سرمایه خارجی آمده؟ شما 20 سال گذشته را نگاه کنید، به طور متوسط توانسته ایم 5 میلیارد جذب کنیم؟ چهار پنج میلیارد بوده است . ما نیاز به جذب 30، 40، 50 میلیارد سرمایه خارجی داریم، والا رشد 8 درصد و اشتغال 955 هزار نفر در نمی‌آید.
برای این کار، چه سرمایه داخلی و چه خارجی، باید همه در کنار هم قرار بگیریم و دست به دست هم بدهیم، شکر نعمت ما به این است. لئن شکرتم لازیدنکم. نعمت ما انتخابات و حضور مردم است، شکر نعمت هم این است که در کنار هم قرار بگیریم.
کلمه آخر، مردم به ما رأی بلاشرط نداده اند، نه به رئیس جمهور و نه به نمایندگان مجلس. رأی مردم مشروط است به این است که چه رئیس جمهور، چه دولت و چه نمایندگان مجلس در مسیر خواست و مطالبات مردم حرکت کنند. بر این مبنا و شرط به ما رأی داده اند. به ما رأی نداده اند که بعد براساس فکر و جناح خودمان حرکت کنیم. جناح و حزب و ... همه جای خود محفوظ، اما اساس، نظر، خواست و مطالبات مردم است، و همه ما هم افتخارمان این است که نماینده مردم و دنبال اجرای مطالبات و خواست هستیم. خداوند هم ان شاء الله به حول و قوه خود ما را یاری خواهد کرد.
والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

112676
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.