سخنرانی در ضیافت افطار با خانواده اعضای هیئت دولت

ماه میهمانی خدا/ ماه رمضان، ماه تقویت صبر/ انتخابات و امتحان خداوند/ انتخابات ایران در معرض جهانیان/ ملت و رهبری، پیروزترین در انتخابات/ مشکلات و پیچیدگی‌های صبر، حتی برای پیامبر/ توسل به خداوند برای آرامش و صبر/ درددل کردن علی(ع) با چاه/ نمازخواندن امام علی(ع) بعداز مرگ حضرت فاطمه برای استعانت/ روزه، تمرین صبر/ کمک‌های اعضای دولت و تحمل تهمت‌ها و حرف‌های ناروا/ صبر در برابر ناملایمات و اجر خداوند/ خودکفایی در گندم و بنزین و گازوئیل/ برآورده‌شدن آرزوی رشد 8 درصدی/ برآورده‌شدن آرزوی تورم تک رقمی/ پاسخگویی خوب وزرا در ایام انتخابات/ اطمینان صددرصدی رئیس‌جمهوری به آقای جهانگیری/ فداکاری دکترجهانگیری برای ملت و کشور/ نقش مهم خانواده‌های اعضای دولت در موفقیت‌ها/ صبر و تحمل اعضای خانواده دولت/ مشغول‌بودن ذهن مسئولین حتی در خواب/ ریشه کلمه انسان/ نعمت‌بودن فراموشی برخی مشکلات/ تشکر از خانواده اعضای دولت/ ضرورت گذشت و صاف‌کردن دل‌ها/ فضیلت‌های ماه رمضان


بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدلله رب العالمین و الصلوه علی رسوله و آله وصحبه المنتجبین
و اذا سألک عبادی عنی فانی قریب اجیب دعوه الداع اذا دعان فلیستجیبوا و لیومنوا بی لعلهم یرشدون

ماه مبارک رمضان ماه میهمانی خداست. انسان وقتی وارد خانۀ کسی می‌شود و میهمان است، میزبان لطف خاصی دارد و تلاش می کند میهمانش راضی باشد و آنچه میهمان می‌خواهد، به همان صورت برنامه خانه را تنظیم کند تا او در ایام میهمانی راضی و خشنود باشد. حال اینجا میزبان خداوند بزرگ، رحیم غفور و خداوندی است که خودش ما را به این میهمانی دعوت کرده است.
آنچه خداوند در این مهمانی می‌خواهد به ما بدهد، یکی از آنها صبر است؛ واستعینوا بالصبر و الصلاه . اصلاً در قرآن در برخی جاها به جای روزه صبر آمده است. نمی گوید فستعینوا بالصوم و الصلوه. می گوید: بالصبر و الصلوه. اصلاً ماه رمضان برای تقویت صبر و استقامت ماست. صبر خیلی مهم است که انسان در برابر ناملایمات ، سختی ها و فشارها بتواند صابر باشد و صبر کند. برخی جاها خداوند می گوید: و اصبروا و صابروا و رابطوا ، به جای صبر، مصابره یعنی صبر اجتماعی را مطرح می‌کند.
حال انتخابات یکی از آزمایش های خداوند است. انتخابات مسائل زیادی از جمله بعد سیاسی، اجتماعی و بین المللی دارد، ولی یکی از ابعاد آن امتحان خداوند است. ما همه وارد آزمایش می شویم که ملت ما در این آزمایش در برابر دنیا و جهانیان سرفراز شد.
من امروز به این تبریکات رؤسای جمهور نگاه می کردم، حدود 40-50 تبریک ورق زدم. برخی از سران کشورهای دنیا انتخابات ما را در این تبریک ترسیم کردند و گفتند در این انتخابات بسیار مهم رقابتی، پیچیده و با شرایط خاص. این انتخابات در معرض جهانیان بود و همه تماشا می کردند و می‌دیدند.
در این انتخابات پیروزترین، ملت بزرگ ایران و رهبری معظم انقلاب بود که این انتخابات را به خوبی ترسیم کردند و به ثمر رساندند.
کجای دنیا هست که مردم در انتخابات این گونه آزاد و راحت باشند؟ انتخابات فقط این نبود که مردم جمع شوند و بگویند به این یا آن رأی بدهید. مردم آنچه در دل داشتند، در اجتماعات بزرگ و خیابان مطرح کردند. البته اظهار محبت و لطف مردم سرجای خودش. در این مسیر که مسیر صبر و استقامت در انتخابات و بعد و قبل از آن است، همۀ ما رسالتی در این زمینه صبر و استقامت داریم.
چگونه می شود انسان صابر باشد و تحمل کند؟ گاهی اوقات صبر کردن سخت و پیچیده می شود. خود خداوند پیغمبر خودش را در برخی جاها دلداری می‌دهد. پیغمبر با آن عظمت که اشرف مخلوقات است و با آسمان ها و عرش ارتباط داشت، این قدر فشار می آوردند و اذیت می کردند که خداوند در قرآن به پیغمبر دلداری می‌دهد و گاهی به ایشان می گوید در برابر این فشارها تو تسبیح خدا را به جای آور و سجده کن و با عبادت و سجده خودت را آرام کن. گاهی قرآن به پیغمبرش می گوید ما قصۀ انبیا را برای تو می گوییم. لنثبت به فوداک ، تا دلت آرام و مطمئن بشود. این نشان می دهد که ما به کمک نیاز داریم. عبادت و در پیشگاه خداوند رفتن یکی از آنهاست و توسل به پیغمبر و ائمه هدی نیز همین طور. گاهی یک توسل یا دو رکعت نماز دل را آرام می کند.
در داستان امیرالمؤمنین در روایتی آمده که وقتی به منزل آمد و مرگ زهرای اطهر را دید که برای ایشان بسیار سخت بود. من همین نکته را می‌خواهم به شما بگویم که گاهی پناه امیرالمؤمنین فاطمه بود. هیچ کس را نداشت که درد دل کند و فقط با زهرا درد دل می کرد. مرگ فاطمه اطهر به عنوان همسر نبود، بلکه به عنوان مخزن اسرار و پناه برای امیرالمؤمنین بود. چیز عجیبی در تاریخ می‌خوانیم که امیرالمؤمنین گاهی کنار چاه درد دل می‌کرد. این یعنی چه؟ من قبلاً این را نمی فهمیدم. خب انسان یکی را پیدا می کند و با او درد دل می کند، ولی گاهی هیچ کسی را پیدا نمی کند و انسان فقط چاه نیاز دارد که با آن درد دل کند و گاهی جوی آب روان یا بیابان را نیاز دارد که با آن حرف بزند. گاهی درد دل هایی است که به هیچ کس نمی شود گفت و در مناجات شبانه انسان می تواند آنها را فقط به خدایش بگوید.
در روایت این را می‌گوید که وقتی امیرالمؤمنین بدن فاطمه را دید حضرت نمی توانست این را تحمل کند، رفت رو به قبله ایستاد و دو رکعت نماز خواند. اینجا برخی از محققین گفته اند: امیرالمؤمنین نماز استعانت خواند. من در فقه کلمۀ نماز استعانت را ندیده ام؛ یعنی رفت که با دو رکعت نماز از خدا یاری بطلبد و من خیلی وقت ها در عمرم جایی که برایم خیلی سخت بود، به این سیرۀ امیرالمؤمنین پناه آوردم و دو رکعت نماز استعانت خواندم و از خدا طلب کردم که مرا یاری کند. این نشان می‌دهد که ما در سختی ها و مشکلات باید به پناه حق برویم.
روزه به ما یاد می‌دهد که چگونه تحمل و صبر کنیم. انسان در طول روز و شب از خوردنی و آشامیدنی خیلی چیزها را می خواهد، ولی صبر می کند. این روزه تمرین برای ماست.
در این وقت کوتاه می‌خواهم دو نکته را بگویم؛ اولاً در کل چهار سال - که البته دو سه ماهی مانده که چهار سال کامل می شود – اعضای دولت خیلی کمک کردند. وزرا و معاونین در رأس آن و همۀ کسانی که در دولت در رده های مختلف بودند، خیلی کار و تلاش کردند. همه آنها واقعاً صابر بودند. شما یک وزیر یا معاون پیدا کنید که به او حمله نکرده اند. حمله اگر به حق باشد که خوب است، کسی انتقاد می کند و حمله کند، ولی به ناروا حمله کردند و حرف زدند. تحمل تهمت و حرف ناروا خیلی سخت و مشکل است.
ماه رمضان می‌خواهد به ما یاد بدهد که در برابر ناملایمات صبر و تحمل کنیم. آن وقت خداوند در برابر این صبر و تحمل اجر بزرگ به انسان می‌دهد. انسان برای خدا کار کند، حرف را بشنود که حرف روا جای خود دارد و خوب است و حرف ناروا را هم بشنود و تحمل کند.
من می خواهم از همه کارگزاران و مسئولین دولت تشکر کنم. در این مدت بار سنگینی را بر دوش گرفتند و کار مهمی را انجام دادند و آرزوهای دیرین ملت را برآورده کردند.
سال ها آرزو داشتیم بتوانیم گندم صادر کنیم. پارسال صادر کننده گندم بودیم و امسال هم همین طور. سال ها آرزو داشتیم که در گازوئیل و بنزین نیاز به وارات نداشته باشیم، به جایی برسیم که خودکفا باشیم و یا حتی صادر کنیم. این دولت ما را به صادرات گازوئیل رساند و ان شاء الله ما را در دولت آینده به صادرات بنزین می رساند.
مردم ما آرزوهای زیادی داشتند و بخشی از این آرزوها برآورده شد. چند سال است که آرزو داریم به رشد اقتصادی هشت درصد برسیم؟ حال قبل آن را نمی‌گویم، لااقل از سال 1383 که چشم انداز تصویب شد همیشه در آرزو بودیم به رشد هشت درصد برسیم. چند روز پیش وقتی مرکز آمار اعلام کرد که رشد اقتصادی سال 1395، 3/8 درصد است ملت به آرزویش رسید.
چند سال است که ما آرزو می کنیم تورم ما تک رقمی شود؟ مردم به این آرزو رسیدند. چند سال است که ما در تحریم هستیم و آرزو می کنیم که بتوانیم آزادانه با دنیا در تعامل باشیم، معامله کنیم، جنس بخریم، انتخاب کنیم و نفت مان را به اندازه ای که می توانیم تولید و صادر کنیم؟
من همین امروز آمار صادرات نفت و میعانات را در ماه فروردین و اردیبهشت نگاه می کردم، به طور متوسط در این ماه ها صادرات نفت و میعانات تقریباً دو میلیون و پانصد هزار بشکه است. ما بازار را باز کردیم و حق ملت را بازستاندیم. این آرزوی مردم بود.
اینها جای تشکر دارد. همه کار و تلاش کردند. در این انتخابات هم چقدر کار کردند. حال گاهی وزرای ما نسبت به حرف های ناروا، آرام و آهسته و با تأنی جواب می دادند ولی در این دوره انتخابات خیلی خوب وارد عمل شدند و پاسخ دادند. به لحظه، ساعت و دقیقه پاسخ دادند.
من آدم وسواسی‌ای در کار هستم، آقای نهاوندیان این را می داند و کار را به سادگی به کسی واگذار نمی‌کنم. تقریباً عمده کار دولت را به آقای جهانگیری واگذار کردم. البته من در دولت هستم ولی این به خاطر اطمینان صد درصدی است که به ایشان پیدا کرده‌ام و من چنین اطمینانی را کم پیدا می‌کنم. در این مدت بار زیادی از دوش من برداشته شده است، در انتخابات هم ایشان کار و کمک مضاعفی کرد. کاری که ایشان کردند فداکاری بود. قبل از اینکه ثبت نام کند، آمد پیش من و خیلی برایش سخت بود و اصرار می کرد که ثبت نام نکند. همه این کارها برای ملت و کشورمان دست به دست هم داد و ایشان هم برای کشور این فداکاری را کرد؛ البته نسبت به من هم برادری کرد ولی فداکاری ایشان برای ملت و کشور بود.
نکته دوم بحث خانواده هاست؛ شما خانواده ها نقش زیادی دارید. رفتار، اخلاق، سخن و کلام شما موثر است. اینکه ما می گوییم همسر، فرزندان و سایر اقوام هم همین طور است . اصل آیه این است : و من آیاته ان خلق لکم من انفسکم ازواجا لتسکنوا الیها ، همسر را برای آرامش در کنار شما قرار دادیم. همسر باید مایه آرامش باشد. البته متقابل هم هست، نه اینکه خانم ها مایه آرامش باشند و آقایان موجب نگرانی و ناراحتی باشند.
اولاً شما خیلی صبر و تحمل کردید. حال اگر کل کشور هم تعریف می کردند و کمک و تشویق می کردند، خود بار و کار سنگین بسیار سخت است. انسان در روز 16-17 ساعت کار بسیار پیچیده و سخت انجام دهد.
ظاهراً ما شب برای استراحت می رویم. همه این دوستان مثل من هستند. ساعت ها با رختخواب کلنجار می رویم و گاهی ذهن و فکر انسان در شب حتی در خواب هم مشغول است.
یک وقتی در جنگ خلبانی به من می‌گفت که می خواهی مأموریت به ما بدهی شب نگویید. مثلاً شب می گفتیم صبح باید فلان جا مأموریت بروید، یکی از این خلبان ها می‌گفت که شب نگویید و صبح به ما بگویید چون ما تا صبح خواب می بینیم که به عملیات رفتیم و هواپیمای ما زمین خورد...
درست می‌گفت، انسان در زندگی و کار سخت خوابش هم خواب آرام نیست و نمی تواند به انسان آرامش دهد و فقط ایمان و انس می تواند آرامش دهد.
این جمله را بگویم و تمام کنم. برخی از لغت دان ها می گویند کلمه انسان از ریشه انس است؛ یعنی انسان دلش می خواهد با افراد دیگر زندگی کند و تنها نمی تواند زندگی کند. انسان اجتماعی است و می خواهد با دیگران انس داشته باشد. برخی می گویند انسان از ریشه نسیان است. نسیان یکی از نعمت های بزرگ خداوند است. انسان فکر می کند حافظه نعمت است، آن هم سرجای خودش نعمت است.
اگر انسان سختی ها، معضلات و مشکلات را فراموش نکند چه می شود؟ نسیان و انس هر دو نعمت هستند.
من از خانواده محترم دولت، خانواده معاونین، وزرا و مسئولین تشکر می‌کنم. اینها کمک کردند و در پیروزی دولت سهم داشتند و مسئولین را یاری کردند و آرامش دادند و من خواهش می‌کنم همسران مسئولین این را حس کنند که خداوند بار سنگینی را بر دوش آنها گذاشته و آن بار را به مقصد برسانند. البته اجر بی پایان هم برای آنها هست.
می‌خواستم روایتی بخوانم ولی وقت ما تمام و موقع اذان مغرب است. ماه، ماه دعاست. به درگاه خداوند دعا کنیم و اولاً از همه بگذریم، در انتخابات و غیر انتخابات، هر اتفاقی که افتاده و من از خداوند می خواهم که قلباً از همه بگذریم. خداوند به پیغمبر بزرگش می‌گوید: فاعفوا عنهم واستغفر لهم، نه تنها اینها را ببخش بلکه باید برای اینها استغفار کنی و برای آخرت آنها هم کار کنی و باید از خداوند بخواهی که از گناه آنها بگذرد. از همه بگذریم و دلمان را صاف کنیم و برای ساختن و آینده کشور تلاش کنیم.
این ماه رمضان ماه ساختن و عبادت ماست. ماه رمضان را قدر بدانیم. در دعای افتتاح می‌خوانیم: اللهم اذنت لی فی دعائک و مسالیک فاسمع یا سمیع مدحتی، و اجب یا رحیم دعوتی و اقل یا غفور عثرتی، خدایا بالاترین نعمت این است که به ما اجازه داده ای که با تو صحبت کنیم. خدایا به ما اجازه دعا دادی، مدح و ثنای ما را قبول کم. از گناه و تقصیر ما بگذر و دعای ما را در پیشگاه خودت مستجاب کن، و اذا سالک عبادی عنی فانی قریب، خدا می‌گوید: من به شما خیلی نزدیک هستم، هر وقت من را بخوانید کنار شما و به شما نزدیک هستیم.
فانی قریب اجیب دعوه الداع و اذا دعان، هر وقت مرا بخوانید من به شما جواب می‌دهم. فلیستجیوا لی و لیومنوا بی لعلهم یرشدون، خدا همه ما را برای بهره برداری از این ماه مبارک و پر فیض ان شاء الله موفق بدارد.
والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

112674
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.