مصاحبه در مراسم تجدید میثاق با آرمان های امام راحل(ره)

سالروز دوم و سوم خرداد/ خالی بودن جای امام در حضور پرشور مردم در انتخابات/ نظام اسلامی، ثمره راه امام/ نقش حضور مردم در حفظ نظام و انقلاب/تأکید امام بر انتخابات و رأی مردم/ تلاش برخی برای پیاده‌کردن بعضی‌ها از قطارانقلاب/ وحدت، رمز عبور از معضلات/ اصرار آیت‌الله هاشمی برای حضور رئیس‌جمهور در انتخابات/ یادی از همراهی با هاشمی در جبهه‌های جنگ، مجلس و دولت/ فراموش نشدن ظلم‌ها به هاشمی/ تلاش برای عمل به وعده‌ها

بسم الله الرحمن الرحیم
گزارشگر:
آقای دکتر روحانی، انتخاب مجدد شما را از طرف ملت تبریک عرض می کنم. در آستانه روز سوم خرداد در کنار مرقد بنیانگذار جمهوری اسلامی هستیم.
از حضرت عالی می خواستم بپرسم امروز هدف از حضورتان در مرقد مطهر چیست و چقدر دولت شما ان شاء الله پایبند آرمان های امام راحل خواهد بود؟
رئیس جمهور:
بسم الله الرحمن الرحیم.سالروز سوم خرداد، روز پیروزی ملت ایران در برابر تجاوز و آزاد سازی خرمشهر با اراده حق و توسط رزمندگان اسلام را به ملت برزگ ایران و روح بلند امام (ره) تهنیت عرض می کنم.
همچنین یادآوری می کنم حماسه دوم خرداد 20 سال پیش را که حضور مردم پای صندوق انتخابات حضور بسیار تأثیر گذاری بود.
ما امروز به محضر امام بزرگوارمان و در پیشگاه روح بلندش آمدیم تا اولاً به امام (ره) گزارش بدهیم که این مردم خوب، همان طور که شما همواره پیش بینی می کردید، می‌فرمودید، تجلیل می کردید و به مردم باور داشتید که همه جا قدرت حضور و مشارکت مردم می تواند گره ها را بگشاید؛ جای امام عزیز ما خالی بود که بعد از حدود 39 سال بعد از پیروزی انقلاب اسلامی [شاهد] این حضور شکوهمند بی نظیر مردم باشند؛ بیش از 41 میلیون نفر آرای خود را به صندوق ریختند و حدود 4 میلیون نفر در صف ها ماندند و نتوانستند رأی بدهند.
حضور 45 میلیونی مردم در یک انتخابات برای سرنوشت آیندۀ خودشان برای اولین بار در تاریخ ایران رقم می خورد.
من می خواهم خدمت امام عزیز و بزرگوار بگویم این راه را تو به ما آموخته ای، تو کلمۀ جمهوریت را بر زبانت جاری کردی، تو اولین کسی بودی که به جای شعار استقلال، آزادی ، حکومت اسلامی، در نوفل لوشاتوی فرانسه اعلام کردی و گفتی: «استقلال ، آزادی، جمهوری اسلامی»؛ «جمهوریت» و «اسلامیت» و نظام اسلامی ثمره ره و انقلاب تو و یادگار بزرگ توست.
تو به ما یاد دادی که این انقلاب با مردم حفظ می شود. اگر انتخابات ها نبود، اگر صندوق آراء نبود، اگر حضور مردم پای صندوق آرا نبود، ما امروز نمی توانستیم در برابر انواع نقشه های شیطانی، نظام و انقلاب خود را به خوبی حفظ کنیم.
من می خواهم به روح بلند امام (ره) تبریک بگویم، به خاطر کار عظیم و بزرگی که برای این ملت و کشور انجام داد. اگر امروز به این انتخابات و حضور مشارکت مردم افتخار می کنیم، به خاطر این است که این راه و مسیر را او به ما نشان داد.
او همیشه راجع به انتخابات تعبیر می فرمود: مردم باید در مقدرات خودشان شرکت کنند، در سرنوشت آیندۀ خودشان شرکت کنند. او می فرمود: میزان رأی ملت است.
من در محضر امام عزیز و بزرگوار عرض می کنم، تو انقلاب عظیم و بزرگ اسلامی را به ثمر رساندی. در قطار انقلاب همه بودند؛ اقشار مختلف، افکار مختلف، ایده های مختلف، چهره های مختلف، سبک های زندگی مختلف و اگر به فیلم های روزهای اول انقلاب مراجعه کنیم، این حضور همگانی را می بینیم.
اماما! بعضی ها تلاش کردند گروهی را از این قطار پیاده کنند. امروز بار دیگر مردم تصمیم گرفتند که همه به قطار انقلاب برگردند و همه آنهایی که پیاده شده اند سوار شدند.
تو به ما یاد دادی و فرمودی همه با هم. ما می دانیم اگر همه با هم باشیم، اگر همه جناح ها، اگر همۀ افکار، اقشار، اقوام، مذاهب، زن و مرد ، پیر و جوان، روستایی و شهری در کنار هم باشیم از معضلات عبور می کنیم.
اماما! ما معضلات بزرگ داریم. معضل بیکاری داریم، معضل اعتیاد داریم ، معضل تروریسم و توطئه های منطقه داریم؛ اما از طریق و راهی که تو برای ما تعیین کردی که با هم بسازیم، در کنار هم باشیم، من مطمئنم با وحدت ملی و هدایت های خلف صالح شما، مقام معظم رهبری، این راه را به مقصد خواهیم رساند.
سخن دیگری هم با آیت الله هاشمی رفسنجانی دارم. هاشمی همان کسی بود که سال گذشته اولین بار مرا تشویق کرد تا در انتخابات دوازدهم شرکت کنم. هاشمی همان کسی بود که نبود، ولی به خوبی روزهای انتخابات را پیش بینی کرد. او به من گفت چه کسانی به صحنۀ انتخابات خواهند آمد و به من گوشزد کرد که چه وظیفۀ بزرگ ملی، دینی و انقلابی امروز بر دوش توست. سخن های فراوان گفت. من می خواهم به روح بلند هاشمی بگویم: یاد آن هشت سالی که با هم در جبهه های جنگ بودیم؛ یاد آن روزهایی که در کنار هور قدم می زدیم؛ یاد آن روزهایی که رو به روی فاو با هم بودیم؛ یاد آن روزهایی که در قرارگاه ها در کنار هم بودیم؛ می دیدم تو برای امنیت کشور، برای راحتی مردم، برای دفع تجاوز دشمنان چه‌ها می‌کردی. هرجا با هم می رفتیم و به یک مزرعه سرسبزی می رسیدیم می گفتی پیاده شویم و می رفتی آن مزرعه را می دیدی و لذت می بردی و می خواستی همۀ ایران سر سبز شود.
هاشمی! من یادم هست، ما 9 سال در کنار هم در مجلس بودیم، ما 8 سال در کنار هم در دولت بودیم، ما سال ها در کنار هم در مجمع بودیم. تو عزت و عظمت ایران را می خواستی . تو پیروزی این ملت را در همۀ صحنه ها می خواستی.
آقای هاشمی! ظلم هایی که به تو کردند، از یاد ملت نخواهد رفت. [قطع صدا]
ما امروز احساس می کنیم در برابر حضور مردم، مشارکت مردم، فداکاری مردم و نشاط مردم بار مسئولیت ما صد چندان شده است.
اماما! تو در پیش مقربین الهی هستی، اماما! از آنها بخواه، اماما! از خدا بخواه ما را در این راه سخت یاری کند. اماما! از پیامبر و روح بلند ائمه اطهار بخواه که آنها برای عظمت این ملت، عبور از شکاف ها و عبور از اختلافات و تبعیض های نابجا متوسل شوند.
اماما! ما می دانیم روح بلند تو ناظر اعمال ماست. می دانیم روح پیامبر و ائمه هدی ناظر اعمال ما هستند. هیچ وقت در این انقلاب خداوند مردم را تنها نگذاشت. باز هم می دانیم این ملت تنها نخواهد ماند و به قله مطلوب و سعادت و کمال خود دست خواهد یافت.
همۀ تلاش ما بر این است به وعده هایی که به مردم دادیم عمل کنیم. همۀ تلاش ما بر این است که خواست مردم را در مقام عمل تحقق بخشیم.امیدواریم به آینده ، امیدواریم به رحمت حق، امیدواریم به کمک و مجاهدت ملت بزرگ ایران و می دانیم که اگر راه جهاد، تلاش، همبستگی و وحدت را در پیش گیریم، خدا هم ما را پیروز خواهد کرد.
و السلام علیکم و رحمه الله و برکاته

112668
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.