سخنرانی در جلسۀ هیئت دولت

حمایت ایران از مردم عراق در مقابل تروریست‌ها/ بی‌تفاوتی کشورهای بزرگ در مقابل تروریست‌ها/ خرسندی برخی کشورهای منطقه از پیدایش تروریست‌ها در منطقه/ پشتیبانی کشورهای بزرگ غربی و برخی کشورهای منطقه از تروریست‌ها/ اذعان جهانیان به مسر درست ایران در حمایت از مردم عراق/ طرح جهان عاری از خشونت/ تصویب پیشنهاد ایران در سازمان ملل/ اعتراف برخی کشورهای جهان به درستی پیش‌بینی ایران در خصوص خشونت/ ناتوانی برخی قدرت‌ها در پنهان کردن ماهیت تروریسم/ اقدامات شرم‌آور وحشیانة تروریست‌ها/ آشنایی مردم ایران با جنایات تروریست‌ها/ سیاست عاقلانة توأم با حکمت ایران برای جهان و منطقه/ راه درست و عاقلانة ایران در برخورد با مسئله هسته‌ای/ استفاده از ثبات نسبی امنیت در منطقه و فضای پسابرجام/ سخت‌ترین روزهای امریکا در مسئله هسته‌ای ایران/ رویکرد امریکایی‌ها به برجام/ بی‌مفهوم بودن حسادت‌های بعد از انتخابات/ دولت نمایندة مردم / رأی مردم به برنامه‌ها، رویکردها و راهکارهای کاندیداها/ توافق هسته‌ای افتخار جمهوری اسلامی/ پیروزی مردم عراق و سوریه بر تروریست‌ها، پیروزی مردم منطقه/ مبارزه با تروریسم و مبارزه با تروریست‌ها دو مقولة جداگانه/ مبارزه با تروریسم، مبارزه با یک تفکر و فرهنگ/ ماهیت داعش/ راه طولانی مبارزه با تروریسم/ بی‌تجربگی و تازه کاری حاکمان برخی کشورهای منطقه!/شکست توطئه‌گران و دشمنان ایران/ سال تولید و اشتغال


بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطاهرین و صحبه المنتجبین
فکر می‌کنم در این ایام که مردم شریف عراق توانستند در شهر بزرگ موصل بر تروریست‌ها پیروز بشوند، برای همۀ ملت های منطقه و به ویژه برای ملت ایران در کنار مردم عراق بسیار خوشحال کننده است. هیچ کسی از یاد نخواهد برد آن روزی که تروریست‌ها موصل را اشغال کردند و در فکر اشغال دیگر شهرهای عراق و حتی بغداد بودند و تصمیم گرفته بودند که اربیل را هم تصرف کنند، اولین کشوری که به کمک مردم عراق شتافت و در کنار دولت عراق قرار گرفت، جمهوری اسلامی ایران بود و این در تاریخ ثبت شده است و برای مردم منطقه باقی می‌ماند.
آن کشورهای بزرگی که در این مدت 16-15 سال اخیر با مداخلات و اشغال افغانستان و عراق و اقدامات دیگر منطقه را به ناامنی کشیدند و در این منطقه این هم پایگاه درست کردند، این همه ناو و هواپیما دارند، می‌توانستند ظرف چند دقیقه به مردم عراق کمک کنند و کمک روحی برای مردم عراق باشند. می‌توانستند از ابزار نظامی‌شان استفاده کنند. آنها هیچ کاری نکردند و شاید هم خوشحال بودند از اینکه منطقه دچار مشکلات جدید شده است. کارخانجات اسلحۀ آنها فعال تر خواهد شد و بهانه‌های مداخله آنها در منطقه بیشتر خواهد شد. متأسفانه برخی از کشورهای منطقه هم در رسانه‌ها و گفتارشان اظهار خوشحالی کردند، به عنوان اینکه در این مسئله نخست وزیر عراق و دولت عراق مقصر بوده است. اشاره کردند که این جنگ بین شیعه و سنی بوده و به مردم اهل تسنن ظلم شده است و به این دلیل ترویست‌ها به وجود آمده اند و موصل اشغال شده است.
نشان داد که آن کشورها هم تا حدی پشت این داستان بوده‌اند و فکر می‌کردند با ابزار تروریسم در منطقه می‌توانند به اهداف منطقه‌ای خودشان دست پیدا کنند.
برای مردم ایران بسیار مبارک است که دولت و نظام جمهوری اسلامی ایران از آغاز تصمیم درستی گرفت و امروز همه جهانیان به نحوی به مسیر درستی که ایران انتخاب کرده بود اعتراف می‌کنند.
ما در همان آغاز دولت یازدهم در سازمان ملل متحد به دنیا گفتیم که امروز خشونت و افراطی گری یک خطر بزرگ برای منطقه و جهان است و همه باید دست به دست هم بدهیم و جهانی عاری از افراطی گری و خشونت داشته باشیم.
خوشبختانه، سازمان ملل متحد به ندای ما پاسخ مثبت داد و قطعنامه پیشنهادی ایران در مجمع عمومی سازمان ملل متحد به اتفاق آراء تصویب شد و این ندای اول ایران در این منطقه بود، قبل ازاینکه تروریسم و افراطی‌گری در منطقۀ ما اوج بگیرد و این نشان می‌دهد که بینش، نگاه و دیدگاه و آینده نگری ایران دقیق و درست است. بسیاری از کشورهای اروپایی که من در سال 92 در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد با آنها دربارۀ منطقه صحبت می‌کردم و برای آنها سخت بود که آن صحبت‌ها را قبول کنند، در سال های بعد در همان حاشیۀ اجلاس سازمان ملل متحد و در ملاقات‌های بعدی به من گفتند: ما امروز اعتراف می‌کنیم که حرف های شما در سال های گذشته درست بوده است. آنها انتخاب و راه دیگری را در پیش گرفته بودند و فکر می‌کردند بر هم زدن دولت‌های منطقه و حاکمیت دولت‌ها در این منطقه راه حل است. آنها فکر می‌کردند که باید حاکمیت عراق، سوریه و برخی کشورهای دیگر منطقه تغییر کند.
برخی فکر می‌کردند که می‌توانند موضوع تروریسم را به عنوان اعتراض مردمی در منطقه جلوه بدهند و بگویند مردم هستند که به خیابان آمده‌اند، مردم هستند که حکومت را نمی‌خواهند. در حالی که کاملاً مشخص بود که با پوشاندن این لباس‌ها نمی‌توان ماهیت تروریسم را مخفی کرد.
در ماه‌ها و سال‌های بعد، تروریست‌ها مخصوصاً داعش در سوریه و عراق کارهایی کردند که تقریباً همۀ طرفداران خودشان و نیز تاریخ را شرمنده کردند و انسانیت را در تاریخ زیر علامت تعجب قرار دادند که واقعاً یک فرد می‌تواند ادعای انسانیت بکند یا حتی بالاتر ادعا کند که من پیرو دین توحیدی هستم، پیرو دین اسلام و رحمت هستم و این چنین در منطقه جلادی کند. شما دیدید که اینها یک فرد را درون قفس گذاشتند و زنده زنده سوزاندند؛ یعنی چنین کارهای وحشیانه‌ای که در دهه های کمتر سابقه داشت.
البته ما شبیه این جلادی‌ها را در سال‌های 59 و 60 در ایران مشاهده کردیم. تروریست هایی در ایران بودند که متأسفانه، امروز برخی از آنها در اروپا پناه دارند که پوست یکی از پاسداران کمیته را از بدنش جدا کردند و پوست بدنش را در آوردند و جنایت های بزرگی که منافقین در کشور ما انجام داده اند، از یادمان نرفته است. مردم ما با این گونه جنایات ناآشنا نبودند، اما مردم جهان شاید کمتر آشنا بودند که تروریست‌ها تا این حد می‌توانند خطرناک باشند.
الحمدلله در همۀ مراحل جمهوری اسلامی ایران نشان داد که یک سیاست عاقلانۀ توأم با حکمت برای منطقه و جهان دارد. در موضوع هسته ای ایران نشان داد که به هرحال، دنبال راه حل مسالمت آمیز مسائل پیچیدۀ بین المللی است. ما نه تنها مسئله را با شش قدرت و نیز سازمان ملل متحد و شورای امنیت حل کردیم، حتی با آژانس تخصصی هم مسائل‌مان را حل کردیم، pmd را حل کردیم. این نشان می‌دهد که نظام جمهوری اسلامی ایران نظام با تدبیری است و با کمک و حمایت مردم و هدایت های مقام معظم رهبری راه صحیح و درستی انتخاب کردیم.
امروز مردم ما باید از ثبات نسبی امنیت در منطقه بتوانند استفاده کنند و هم از اجرای برجام باید به خوبی بتوانیم استفاده و بهره برداری کنیم. یک فرصتی را همه با کمک همدیگر ایجاد کردیم. این مسئلۀ یک جناح و حزب نیست. مسئلۀ یک قوه نیست. همۀ مردم ایران در کنار هم قرار گرفتند و معضلی را حل کردند و خطری را رفع کردند و گرهی را باز کردند و فضای جدیدی به وجود آمد. در این فضای جدید ابتدا گفتند که اجرایی و عملیاتی نمی‌شود، امریکایی‌ها نمی‌گذارند، ما دیدیم که قدم به قدم توانستیم از این مشکلات عبور کنیم.
به اعتقاد من همین امروز که ما نسبت به تهعد امریکا اعتماد کافی نداریم و امریکایی‌ها معمولاً در تعهدات خودشان بدعهدی می‌کنند، سخت ترین روز برای امریکا در مسئلۀ هسته‌ای ایران است. هیچ زمانی مثل امروز برای امریکایی‌ها تصمیم گیری سخت نبوده است. امریکایی‌ها وقتی که تصمیم گرفتند پروندۀ ما را در آژانس دچار مشکل کنند، این کار را کردند و خواستند که به شورای امنیت ببرند، بردند. وقتی که خواستند قطعنامه علیه ما صادر کنند، صادر کردند. وقتی خواستند تحریم کنند، تحریم کردند. وقتی خواستند قانون خودشان را فرامرزی کنند، فرامرزی کردند. امروز سخت ترین روز را دارند و مرتب می‌گویند برجام توافق خوبی برای امریکا نبوده است. برخی از مسئولین امریکایی می‌گویند که امریکا گول خورده است، اما در عین حال دست و پایشان بسته است . جمهوری اسلامی ایران راهی را انتخاب کرد که برای بدخواهان هم تخلف از این قرارداد کار ساده و آسانی نیست. کار بسیار پرهزینه ای است. این افتخار سیاست جمهوری اسلامی ایران است. این افتخار متعلق به دیپلمات‌های ماست. ما باید امروز از این فضا به خوبی بهره‌برداری و استفاده کنیم. الان که زمان رقابت انتخاباتی نیست، حسادت‌های این گونه بعد از رقابت‌های انتخاباتی معنا و مفهوم ندارد. همین که ببینیم در یک قسمتی دولت موفق است، یک عده ناراحت بشوند، موفقیت دولت موفقیت همه است، موفقیت ملت است. دولت چیزی جز نمایندگی از طرف مردم نیست. دولت نمایندۀ مردم است. دولت هر کاری که انجام می‌دهد، به پشتوانۀ مردم و با اجازه و نظر مردم است. به همین دلیل است که رئیس جمهور زمانی که می‌خواهد انتخاب بشود، برنامۀ چهار سالۀ خودش را به مردم ارائه می‌دهد و مردم علاوه بر اینکه به فرد رأی می‌دهند، به برنامه، راهکارها و رویکردها رأی می‌دهند. به همین دلیل کاندیداها با یکدیگر مناظره می‌کنند، نظرات خودشان را می‌گویند، با مردم صحبت می‌کنند، برنامه‌های مختلف چهره به چهره با مردم دارند. می‌گویند که ما می‌خواهیم چکار کنیم و مردم بر مبنای قول آنها پای صندوق آراء می‌آیند والا این نیست که مثلاً بین الف و ب از الف خوشمان بیاید یا از ب خوشمان بیاید. بحث بر این است که الف ما را به کجا می‌رساند و ب ما را به کجا می‌رساند و برنامه‌های آینده شان چه چیست. امروز روزی است که ما باید از فضاهای به وجود آمده استفاده کنیم.
به نظر من توافق هسته‌ای یکی از افتخارات جمهوری اسلامی ایران است. پیروزی مردم عراق بر تروریست‌ها و- ان شاء الله- در آینده پیروزی مردم سوریه بر تروریست‌ها درست است که پیروزی ملت عراق و ملت سوریه است، اما پیروزی همۀ ملت‌های منطقه و مخصوصاً مردم ایران هم هست. برای اینکه ما همه جا در کنار این ملت‌ها بوده‌ایم و آنها را یاری رسانده‌ایم و کمک کرده‌ایم.
اما در عین حال، باید بدانیم که مبارزه با تروریست‌ها و مبارزه با تروریسم دو مقوله است. شاید با تروریست‌ها مبارزه کردن با اینکه خودش فی ذاته مشکل است، ولی خیلی زیاد مشکل نباشد، ولی به هر حال در یک بازه زمانی سه چهار پنج یا ده ساله انسان با تروریست‌ها مبارزه می‌کند و آنها را هم از پا در می‌آورد، اما مبارزه با تروریسم مبارزه با یک تفکر و فرهنگ است. این کاری بسیار طولانی است و زمان بسیار طولانی‌ای می‌برد. اینکه ما فکر افراطی‌گری و خشونت را در جامعه از بین ببریم. مردم همه بدانند که یک اقلیت کوچک نمی‌تواند نسبت به یک ملت تصمیم بگیرد. داعش چه بود؟ داعش اقلیت کوچکی بود که می-خواست برای یک یا دو ملت در این منطقه یا ملت‌های دیگر تصمیم بگیرد. داعش گروهی بود که حرف صاحب نظران را قبول نداشت و از اسلام و قرآن یک تفسیر من درآوردی کرده بود و بعد هم عمل می‌کرد. همۀ این تفکر این است که گروهی تخصص، اندیشمندان و صاحب نظران را قبول ندارند، لجاجت می‌کنند، تحجر و جمود فکری دارند، یک چیزی به ذهن شان آمده که آن را به حق می‌دانند و نسبت به آن جزمیت پیدا می‌کنند و برمبنای آن عمل می‌کنند.
مبارزه با تروریسم راه طولانی در پیش دارد و کار آن هم عمدتاً فرهنگی، سیاسی و اقتصادی است. البته کار امنیتی هم هست، همۀ اینها باید در کنار هم باشد تا ما بتوانیم در منطقه مان بر کل تفکر افراطی و بر تروریسم به معنی واقعی پیروز شویم.
برخی از کشورهای منطقه هم که به دنبال اخلال در منطقه هستند و در امر حکومت و منطقه بی تجربه و تازه کار و جوان و بلند پرواز هستند، آنها هم مشکلاتی را برای منطقه درست کرده اند. امیدواریم آنها هم به مسیر درست برگردند و بدانند که این منطقه منطقۀ بزرگ و پیچیده‌ای است. جمهوری اسلامی ایران یک کشور قدرتمند است. نمی-شود در برابر جمهوری اسلامی ایران با لحن نادرست و غلط سخن گفت. حالا آنها که ابرقدرت بودند، از گفتن حرف‌های نابجا پشیمان شدند. اینها که در منطقه چیزی نیستند. باید ادب گفتار را مراعات کنند. امریکایی‌ها هم باید ادب را مراعات کنند. برخی از مقامات آنها و برخی از مقامات نظامی آنها گاهی حرف‌های کهنه‌ای می‌زنند که بارها تجربه شده است. گفت: من جرب المجرب حلت به ندامه. آدمی که بارها این تجربه را در طول چهل سال گذشته داشته است و هر روزی که خواسته است علیه جمهوری اسلامی ایران قدمی بردارد، به شکست محکوم شده است. از این به بعد هم آنها محکوم به شکست خواهند بود، اگر بخواهند توطئه ای علیه جمهوری اسلامی ایران داشته باشند.
امروز روزی است که مردم ما باید بیش از هر زمان دیگری در پی انسجام، وحدت و اهداف بلند ملی‌شان باشند. یادمان نرود که امسال "سال تولید و اشتغال" است. همۀ فکرمان را برای اشتغال جوانان و برای رونق تولید در بخش‌های مختلف بگذاریم.
ان‌شاءالله امیدواریم دولت دوازدهم با ابتکار، کارآمدی و خدمت بیشتر بتواند به عهدی که با مردم در انتخابات دوازدهم بسته است، عمل کند. همه مسئولین و کارگزاران دولت یازدهم باید هفته‌ها، روزها و ساعات آخر را مثل ساعات و روزهای اول ببینند. همه یک مجموعه هستیم و ان-شاءالله برای اهداف ملی مان در کنار هم خواهیم بود.
والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

112658
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.