سخنرانی در جشنواره عمران سلامت

مسئلة تحریم، اولیم مسئله کشور پس از روی کار آمدن دولت یازدهم/ تثبیت و احیای دریاچة ارومیه از افتخارات دولت یازدهم/ تأثیر فشار تحریم بر مردم و زندگی آنها/ مذاکرات هسته‌ای/ پیروزی در همة عرصه‌ها نیازمند حضور و همراهی مردم و رهبری/ ثابت قدمی و پایداری وزیر امور خارجه/ روایتی از امام خمینی(ره) در مورد توهین و اهانت به مسئولان/ دشمنان خدمت به مردم و ایجاد تحول در کشور/ ضرورت ایستادگی در برابر اقلیت دارای بلندگوهای بزرگ/ دفاع از ملت مظلوم عراق در سخت‌ترین شرایط دولت/ اصابت موشک‌های ایران به مقر تروریست‌ها/ ساخت چشمگیر سلاح‌های راجردی در دولت یازدهم/ اهتمام دولت یازدهم به مسایل بهداشتی و زیست محیطی/ برنامه‌ریزی برای کاهش بیماری و بیماران/ اصل و اساس بودن سلامت مردم / اقدام دولت برای احیای دریاچة ارومیه/ احتمال نابودی مناطق غرب کشور در صورت بی‌تفاوت بودن دولت نسبت به دریاچة ارومیه/ بروی یک فاجعة ملی در صورت بی‌تفاوت بودن دولت نسبت به دریاچة ارومیه/ طرح تحول سلامت/ کاهش قیمت نفت/ واریزی 40 میلیارد دلار به صندوق در شرایط بحرانی دولت/ مهار تورم در رشد اقتصادی/ تداوم طرح سلامت علیرغم تمامی دشواری‌ها و سختی‌ها/ بخش‌های پرهزینه کشور/ اساس طرح تحول سلامت/ دکتر هاشمی از پرکارترین وزرای دولت یازدهم/ سفرهای پیوستة وزیر بهداشت/ دستاوردهای سفرهای استانی/ همکاری و همراهی کادر پزشکی/ تحول در زیرساخت‌ها و تجهیزات پزشکی/ حضور نیروهای مجرب در عرصة پزشکی/ مراجعة ایرانیان خارج از کشور و بیماران خارجی به بیمارستان‌های ایران/ تفاوت تجهیزات تشخیص بیماری با دوران گذشته/ ایجاد 21 هزار تخت بیمارستانی در دولت یازدهم معادل یک چهارم تخت‌های تاریخ کشور/ افزایش تخت‌های بیمارستانی به 25 هزار/ طرح سلامت یک اصل مهم برای دولت یازدهم/ اهمیت خدمت پزشکی و سلامت/ تعبیر بلند طبیب دوار بطبه/ تشبیه رسالت پیامبر به پیشة پزشکی از سوی علی(ع) /انتخاب کوتاه‌ترین و ارزان‌ترین راه‌ها برای بخش سلامت با توجه به منابع محدود دولت/ لزوم کار کارشناسی دربارة کاهش هزینه‌ها در بخش سلامت/ استفاده از خیرین و NGO ها در بخش سلامت/ ارتباط بخشی از سلامت با فرهنگ و سبک زندگی مردم/ ایجاد نشاط و امید برای مردم / بهبود اوضاع کشور نسبت به گذشته/ زنده بودن و تداوم داشتن طرح تحول سلامت


بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطاهرین و صحبه المنتجبین

بسیار خوشحالم که در هفته‌های پایانی فعالیت و کار دولت یازدهم در این جشنواره مهم، جشنواره عمران سلامت، امروز در محضر شما فرهیختگان، اساتید، رؤسای دانشگاه‌های علوم پزشکی، مدیریت وزارتخانه، وزیر محترم و همه خیرین مخلص در اینجا و این جمع می-توانم نکاتی را به عرض شما برسانم.
از آغاز دولت یازدهم با توجه به همه سختی‌ها و مشکلاتی که در آغاز دولت با آن مواجه بودیم، شرایط اقتصادی سخت، وضع اقتصادی پیچیده کشور، شرایطی که برای رکود تورمی در کشور شاهد بودیم، مسئله تحریم، وضع محیط زیست و نگرانی‌هایی که وجود داشت و از جمله مشکلاتی که در بخش سلامت با آن مواجه بودیم، در شش ماهه دوم سال 92 که آغاز مسئولیت دولت یازدهم بود تقریباً موفق شدیم برای مسائل مهم و اساسی کشور تصمیم گیری کنیم. برخی از آن تصمیمات به موقع و در چارچوب زمانی‌ای که پیش بینی می‌کردیم، اجرا و عمل شد و برخی با تأخیر. اما بحمدالله موردی نبود که ما نتوانیم از پیچ وخم‌ها و مشکلات عبور کنیم.
اولین قدمی که لازم بود کشور آن را حل و فصل کند مسئله تحریم بود. حالا بعضی‌ها در مقام شعار ممکن است حرف‌هایی بزنند ولی عاملی که حتی برای تجهیزات پزشکی، داروها و مواد اولیه داروسازی ما با آن مشکل روبرو بود، فشار تحریم خارجی بر کشور بود که بی رحمانه نسبت به ملت ایران وضع شده بود.
فشار تحریم علی رغم آنچه دنیای غرب ادعا می‌کرد، فشار بر دولت نبود، فشار بر مردم و زندگی آنها بود. وقتی نفت ما تحریم می‌شود و درآمد کشور کاهش پیدا می‌کند، یعنی تأثیر بر همه خدمات دولت. در خدمات دولت از چه منبعی استفاده می‌شود؟ یا منبع مالیات است یا نفت و عمدتاً این دو منبع است و وقتی نفت نیست و درآمد نیست و رشد اقتصادی نیست، گرفتن مالیات هم بسیار سخت و گاهی ناممکن می-شود.
تصمیم ما بر این شد که ظرف مدت یک سال با مذاکره تحریم را حل کنیم. خیلی حرف‌ها زده می‌شد. من به این راه کاملاً اطمینان داشتم و می‌دانستم که در این مسیر می‌توانیم موفق شویم. البته ما ظرف چند ماه و در کمتر از صد روز به توافق موقت دست یافتیم. برای توافق دائم هم پیش بینی یک سال کرده بودیم و این کار امکان پذیر بود. حالا پیچ و خم‌ها و مشکلاتی به وجود آمد که این زمان طولانی تر شد. اینجا جای باز کردن و بحث این مسائل نیست.
این مسئله اول بود که ملت ایران با قدرت، وحدت و پشتیبانی خودش از دیپلمات‌ها نشان داد که در برابر نقشه قدرت‌های بزرگ جهانی، قدرت پیروزی دارد و ملت ایران این قدرت پیروزی خود را به نمایش گذاشت. البته هر وقت بخواهیم در امر مهمی پیروز شویم نیاز به حضور و موافقت مردم، هدایت و حمایت رهبری و فداکاری کارگزاران داریم.
اگر بنا بود با چهار تا فحش و شعار، وزیر خارجه ما از میدان خارج شود، برجامی تحقق پیدا نمی‌کرد. بعضی‌ها به وزیر خارجه ما توهین کردند؛ در سایت و روزنامه‌شان، در مراسم 22 بهمن در خیابان‌های تهران. آدم که نباید به خاطر شعار عده ای از میدان خدمت خارج شود.
خدا رحمت کند امام بزرگوار را، در حادثه ای که البته به قبل از انقلاب مربوط می‌شود، یکی از یارانش برای ما تعریف می‌کرد؛ امام (ره) گفته بود: آدمی که می‌خواهد در جامعه خدمت بزرگ انجام دهد باید خودش را برای فحش خوردن آماده کند. اگر کسی مهم نباشد و کارش مهم نباشد، برای چه به او فحش بدهند؟ فحش دادن‌ها و اهانت کردن-های یک عده معدود و محدود به خاطر تلاش و کوشش مثمر ثمر برای کشور است.
شما فکر می‌کنید اگر کسی بخواهد در این کشور تحول ایجاد کند امریکایی‌ها او را آرام می‌گذارند؟ اسرائیلی‌ها او را آرام می‌گذارند؟ برخی از کشورهای معاند منطقه او را آزار نمی‌دهند و او را آرام می‌گذارند؟ ما باید خودمان را برای همه سختی‌ها آماده کنیم.
برای ما هدف، کشور است. برای ما هدف، ملت ایران است. برای ما هدف، منافع ملی است. برای ما هدف، نظام جمهوری اسلامی ایران است.
بله، ما دشمن داریم؛ در منطقه، در خارج منطقه. باید با هم حرکت کنیم و دست به دست هم بدهیم. نباید در برابر عده قلیلی که متأسفانه بلندگوهای بزرگ را در اختیار دارند و به ناحق هم در اختیار دارند، بترسیم؛ حالا به هر حال دارند و طوری شده که بلندگو دست اینهاست.
ما نباید از بلندگو بترسیم. ما یک ملت بزرگ و ایثارگر هستیم؛ ملتی که نه تنها روی پای خود در برابر مشکلات ایستاده ایم، به ملت‌های منطقه هم کمک کردیم. ما در سخت‌ترین شرایط اقتصادی دولت به ملت عراق کمک کردیم. وقتی می‌گوییم کمک به ملت عراق، بعضی‌ها فکر می‌کنند فقط فداکاری جانی است که عده‌ای فداکاری می‌کنند. درست است، عده‌ای با جان فداکاری می‌کنند و باید از آنها قدردانی کنیم، اما حقوق و سلاح اینها را کی تأمین می‌کند؟ تمام سلاح‌هایی که عراق برای مبارزه با داعش نیاز داشت را کی تأمین کرد؟ پول آن را کی تأمین کرد؟ آن هم در شرایط تحریم؟ پول نیازهایی که مردم سوریه داشتند را کی تأمین کرد؟ آن هم در شرایط تحریم؟
ما می‌شنویم که موشکی از خاک ما حرکت کرد و یکی از مراکز تروریست‌ها را هدف قرار داد؛ درست است، آنهایی که این موشک را پرتاب کردند، تلاش کردند، فداکاری کردند، اما موشک را کی درست کرد؟ سازنده این موشک دولت است؛ وزارت دفاع است که این موشک را می‌سازد. پولش را چه کسی تأمین کرد؟ بخش اقتصادی کشور است که پول آن را تأمین می‌کند.
کار عظیم و بزرگی در دولت یازدهم انجام گرفت. یک بار وزیر دفاع ما اعلام کرد، سلاح‌های راهبردی که در دولت یازدهم ساخته شده 80 درصد کل سلاح‌هایی است که در دولت‌های قبل ساخته شده است. این کار عظیم و بزرگی است. منتها در بعضی از بخش‌ها نیاز نمی‌بینیم که بیاییم برای مردم زیاد توضیح و شرح بدهیم.
یکی از قدم‌هایی که از ماه‌های اولیه در دولت یازدهم درباره آن تصمیم گرفتیم، مسائل مهم بهداشتی و زیست محیطی بود. چون بحث درمان را که مطرح می‌کنیم، همان طور که آقای دکتر هاشمی اشاره کردند، اول آن بحث بهداشت است؛ یعنی نباید بگذاریم مردم مریض شوند. حالا اگر کسی بیمار شد، آن وقت سراغ درمان آن برویم.
اولین برنامه‌ریزی این است که چگونه بیماری و بیماران را کاهش بدهیم. این اولین قدم ماست و خیلی مهم است؛ هم به جسم مردم مربوط است و هم به روح مردم و این جسم و روح را تنها وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیست که این بار سنگین را بر دوش دارد.
بسیاری از ارگان‌ها و دستگاه‌ها مسئول هستند؛ در بخشی موسسه استاندارد مسئول است؛ در بخش وزارت صنعت معدن مسئول است و در بخشی هم وزارت کشاورزی. همه مسئول اند.
در بخش بهداشت و اینکه تلاش کنیم مردم ما سالم بمانند، چون به قول علما اصل بر سلامت است، اصل بر مریضی که نیست. اصل بر این است که انسانی که سالم متولد شده، سالم هم ادامه حیات بدهد. حالا چرا مریض می‌شود، به دلیل است است که حادثه‌ای عارض می‌شود؛ یا ضعف جسمی است یا ضعف روحی یا یک بیماری واگیر خطرناک آمده یا مسئله‌ای ارثی است؛ عوامل و علل مختلفی دارد که دست به دست هم می‌دهد.
من از شما می‌پرسم، اگر دولت یازدهم برای دریاچه ارومیه، به عنوان اولین قدم دولت، این قدم را برنداشته بود، دریاچه ارومیه از بیش از یک سال پیش به طور کامل خشک شده بود؛ یعنی اگر روند طبیعی گذشته بود و ما آن را مثل سال‌های قبل رها می‌کردیم، این دو هزار میلیارد تومانی را که ما برای دریاچه خرج کردیم، خرج نمی‌کردیم، این لایروبی‌ها را انجام نمی‌دادیم، آب سدها را به روی دریاچه باز نمی-کردیم، کشاورزی را در منطقه کاهش نمی‌دادیم و به کشاورز به خاطر اینکه کشت او را متوقف کرده‌ایم، سوبسید پرداخت نمی‌کردیم؛ اگر هیچ کاری نمی‌شد و دولت یازدهم هم مثل دولت دهم نسبت به دریاچه ارومیه بی تفاوت بود، بیش از یک سال پیش دریاچه ارومیه به طور کامل خشک شده بود.
بعد چه می‌شد؟ هر طوفانی که در منطقه رخ می‌داد به طوفان نمک تبدیل می‌شود. بحث آذربایجان شرقی و غربی و زنجان و قزوین و... نبود، 14 میلیون نفر از مردم مناطق غرب کشور تحت تأثیر طوفان‌های نمک این دریاچه خشک شده قرار می‌گرفتند. تمام محصولات کشاورزی غرب از بین می‌رفت، مردم ناچار به مهاجرت می‌شدند. چگونه می-توانستیم این مردم را اداره و درمان کنیم؟ چگونه می‌توانستیم مواد غذایی را تأمین کنیم؟
وقتی به بعضی از استان‌ها برای سفر استانی می‌رفتم، می‌گفتند چرا این همه به دریاچه ارومیه اهمیت می‌دهید؟ ما تالاب‌ها و دریاچه‌های دیگری هم داریم که خشک شده است. درست می‌گویند، برای آنها هم باید تلاش شود. برای هامون هم تلاش شده و باید این تلاش‌ها ادامه پیدا کند. برای هور العظیم هم تلاش شده و امروز 80 درصد سطح هور العظیم آب دارد و باید تلاش‌ها ادامه یابد. اما در عین حال مسئله دریاچه ارومیه یک فاجعه ملی می‌شد. این تصمیمی بود که دولت اتخاذ کرد.
یکی از تصمیمات مهمی که در همان زمستان سال 1392 اتخاذ کردیم، طرح تحول سلامت بود که این طرح هم از اوایل سال 1393 اجرایی و عملیاتی شد. طرح تحول سلامت در شرایط تحریم و سختی ای که بودیم [اجرا شد.] شما می‌دانید در سال 1393 تا رفتیم کمی تنفس کنیم و شرایط کشور را رو به راه کنیم، با کاهش بی سابقه قیمت نفت مواجه شدیم، هنوز هم تحت فشار هستیم. نفت بشکه ای 120 دلار، همین الان که می‌گوییم وضع نفت خوب شده، 4-43 دلار است؛ یعنی همین الان یک سوم قیمت گذشته است. همه کشورهای نفت خیز و همه آنهایی که متکی به صادرات نفت بودند، دچار مشکل شدند؛ حتی کشورهایی مثل عربستان هم دچار مشکل شدند، اما در عین حال با همه این مشکلات دولت از صندوق هم استفاده نکرده و شما می‌دانید در شرایط بحران دولت یازدهم ، ما در طول دولت 40 میلیارد دلار هم به صندوق ریختیم.
این هم از عجایب تاریخ – می‌خواستم بگویم اسلام – ایران است! ما صندوق درست کرده بودیم که روزهایی که قیمت نفت بالاست، در آن پول بریزیم که در روزهای سختی از آن پول برداریم؛ در روزهای سختی هم ناچار شدیم در آن صندوق پول بریزیم.[ تشویق حضار]
در شرایط تحریم، در دولت یازدهم 40 میلیارد دلار پول به صندوق ریختیم، بیش از پولی که دولت‌های قبلی به این صندوق ریخته بودند، و در عین حال توانستیم تورم را هم مهار کنیم، در عین حال توانستیم به رشد اقتصادی برسیم. رشد اقتصادی سال 1395، رشد اقتصادی فوق العاده‌ای بود. طبق آمار مرکز آمار رشد اقتصادی 3/8 و طبق نظر بانک مرکزی 5/12 بوده، چون مبدأ سال‌هایی که اینها معیار قرار می‌دهند، متفاوت است.
و طرح تحول را هم با هر سختی و مشکلی که دولت داشت، ادامه داده است. البته مشکلاتی وجود دارد، طبیعی است. همان طور که اشاره شد، بودجه جاری کشور ما – که می‌گویند بودجه جاری بالا یا پایین رفته و بودجه عمرانی کم یا زیاد شده – بخش بزرگی از آن مربوط به رفاه، بازنشستگی‌ها، بخش‌ها و اقشار مختلف محرومی می‌شود که نیازمند کمک هستند، همچنین حقوق بازنشستگی و حقوقی که پرداخت می‌شود.
بخش‌هایی که برای ما پر هزینه است، بخش آموزش، بهداشت و دفاع است؛ این سه چهار بخش است. همه این بحث‌هایی که می‌شود که بودجه جاری کم یا اضافه شده، طرح تحول یکی از آنهاست؛ آموزش و پرورش و آموزش به طور کلی یک بخش است و بخش دفاع هم یک بخش دیگر است. در عین حال نگذاشتیم این طرح متوقف شود.
در عین حال، بحث طرح تحول سلامت، بحث پول و اراده دولت نیست، اینها قدم‌های اولیه کار است. اساس طرح تحول سلامت، به اعتقاد من به پزشکان عزیز و پرستاران پر تلاش ما، مسئولین بیمارستان ها، رؤسای دانشگاه‌ها و دانشکده‌های پزشکی ما و تلاش نیروی انسانی ما بر می‌گردد. شما بدانید در همه جا، آنجایی موفق می‌شویم که نیروی انسانی ما پای کار باشد، والا با پول درست نمی‌شود. پول یکی از مقدمات و لوازم امر است.
اگر خود آقای هاشمی در این طرح تلاش مضاعف نمی‌کرد؛ ایشان جزو پرکار ترین و پر سفرترین وزرای ما در دولت یازدهم بوده اند. [تشویق حضار] واقعاً من می‌دیدم ایشان در طول هفته، شنبه در شرق کشور است، یکشنبه در غرب و شمال کشور است و همه اش در حال تحرک و حرکت است برای اینکه طرح‌ها را دنبال کند و به آنها سر بزند و نقص‌ها را برطرف کند. چون حضور افراد بالای سرکار خیلی تأثیرگذار است. گاهی وقت‌ها که به برخی استان‌ها می‌رویم، مثلاً به من گزارش می‌دهند که فلان کار را به خاطر اینکه شما می‌خواستی به سفر بیایی، انجام شده. فلان کار را چون شما می‌خواستی بیایی، شب‌های آخر تا صبح کار کردند و...
البته یکی از آثار سفر هم همین است؛ یعنی وقتی آدم به سفری می‌رود، بنا بر این است که اگر کار ناقصی هست، زودتر تکمیل شود و اگر مشکلی هست، گفته شود تا بتوانیم کمک کنیم و حل کنیم. این سفرها بسیار تأثیرگذار بود برای اینکه کارهای ما پیش برود. همراهی همه کادر پزشکی و درمانی در سراسر کشور و تلاش و ایثار پزشکان ما بسیار مهم بود در سراسر کشور و نقاط محروم، اگر این حرکت‌ها انجام نمی‌شد، این طرح ناموفق بود و به ثمر نمی‌رسید.
و اینکه از لحاظ زیر ساختی و تجهیزات توانسته ایم تحولی بزرگ و خوب در بخش پزشکی ایجاد کنیم؛ البته ما نیروی مجرب آن را داشتیم که اساس، پزشک، جراح، پرستار و کادر درمانی است، والا اگر بهترین ساختمان و تجهیزات هم داشته باشید، به جایی نمی‌رسد؛ در صورتی مفید است که نیروی انسانی ماهر باشد. ما بحمدالله نیروی انسانی ماهر، فداکار و مخلص داشتیم، داریم و خواهیم داشت که سرمایه بزرگ کشور ما هست.
امروز بحمدالله نیازی نمی‌بینیم که حتی بیمارهای بسیار سخت از کشور خارج شوند و به بیمارستان‌های کشورهای غربی مراجعه کنند، بلکه اینجا مرجع و ملجایی شده برای بسیاری از ایرانیانی که در خارج از کشور زندگی می‌کنند که برای انجام عمل‌های جراحی به ایران می‌آیند. این باعث افتخار ماست و کار بسیار عظیم و بزرگی انجام گرفته.
اما در عین حال، اگر نیروی انسانی داشته باشیم و تجهیزات نداشته باشیم هم [مشکل است.] البته الان زمان بوعلی سینا نیست که پزشکان ما بتوانند با گرفتن نبض بیمار، بیماری را تشخیص بدهند؛ یا بعضی از حکما بودند که با نگاه به چشم یا زبان بیمار، بیماری را تشخیص می‌داند، حالا الان که آن دوره نیست. هم وسیله تشخیص پیشرفت کرده و هم پزشکان ما عادت کرده اند با این وسایل تشخیص دقیق و دقیق تری که هر روز به بازار می‌آید، بیماری را تشخیص بدهند.
پس ما امروز به تجهیزات نیاز داریم، به بیمارستان نیاز داریم و الحمدلله در این بخش هم حرکت بسیار خوبی به وجود آمده. این رقم 21 هزار تخت؛ از ابتدا که آقای هاشمی می‌گفت ما در این دولت می‌توانیم 21 هزار تخت را تجهیز و تکمیل و آماده کنیم برای درمان، بعضی‌ها شک می‌کردند که این کار امکان پذیر است که یک چهارم تخت بیمارستانی تاریخ کشور را بتوانیم در یک دوره چهار ساله تکمیل کنیم. واقعاً کار بسیار سخت و سنگینی بود.
قبل از اینکه به جلسه بیاییم، آقای هاشمی می‌گفت تا روزهای آخر این دولت، ان شاء الله این 21 هزار احتمالاً به 25 هزار تخت می‌رسد که رقم بسیار بزرگی است و تکمیل بیمارستان‌ها کار بسیار مهمی است. البته بخش‌های دیگر هم کار کرده‌اند؛ وزارت مسکن و شهرسازی و وزارت راه در این زمینه تلاش کرده‌اند، خیرین عزیز در این زمینه تلاش کرده‌اند، مردم ما کمک کرده‌اند، علما و استانداران ما و همه تلاش و کوشش کردند تا بتوانیم این مسیر را ادامه دهیم و امروز به این آمار و ارقام بسیار خوب و به جایی برسیم که جای تقدیر از همه آنهایی دارد که در این زمینه تلاش و کوشش کردند.
ما ان شاء الله راه تحول سلامت را ادامه خواهیم داد [تشویق حضار]؛ سلامت به عنوان یک اصل مهم برای دولت یازدهم بود؛ ان شاء الله و به حول و قوه الهی سلامت به عنوان یک اصل مهم برای دولت دوازدهم خواهد بود.[تشویق حضار]
من از همه آنهایی که به دولت یازدهم برای این امر مهم کمک کردند، می‌خواهم که با آمادگی، اخلاص و انرژی بیشتر خود را برای خدمت در دولت دوازدهم آماده کنند. [تشویق حضار]
خدمت پزشکی و سلامت، خدمت بسیار ارزشمندی است؛ یعنی تا انسان مریض نشود و به بیمارستان نرود، حس نمی‌کند که واقعاً رنج بیماری و تخت بیمارستان چقدر سخت است، مخصوصاً آنها که درمانشان طولانی می‌شود. دلشان می‌خواهند یک ساعت زودتر خوب شوند و مرخص شوند. اینکه ما بتوانیم درد بیمار را کاهش بدهیم و او بتواند استراحت کند، ثواب بسیار بزرگی است. به نظر من این تعبیر، تعبیر بسیار مهمی است. امیرالمؤمنین (ع) راجع به پیغمبر اسلام – که از پیغمبر بالاتر نداریم، اشرف مخلوقات عالم است – می‌گوید: طبیب دوار بطبه؛ پیغمبر را به طبیب تشبیه می‌کند؛ می‌گوید: پیغمبر طبیبی بود که نمی‌نشست تا بیمار به سراغ او بیاید؛ او به سراغ بیمار می‌رفت.
من می‌خواهم در مورد این تشبیه بگویم؛ می‌شد حرکت و تلاش پیغمبر را به شغلی دیگر تشبیه کرد، اما اینکه کار پیغمبر به کار پزشکی حاذق و طبیب دلسوزی تشبیه می‌شود که صبح از خانه بیرون می‌آید و به جامعه سر می‌زند که ببینند علائم بیماری را در صورت و رفتار چه کسی مشاهده می‌کند، همان جا کنارش می‌نشیند و او را درمان می‌کند. پیغمبر را به طبیب تشبیه می‌کند. پس معلوم است که طبابت شغل بسیار بزرگ و مقدسی است.
البته این جمله را هم در پایان سخن بگویم، منابع دولت و کشور محدود است. ما در مدیریت بخش درمان باید ببینیم کوتاه‌ترین و ارزان ترین راه برای اینکه کسی بیمار نشود و اگر بیمار شد، بیماری اش درمان شود، چیست؛ با کمترین ارجاع به بخش‌های تشخیص، در حد ضرورت، با کمترین مصرف دارو، در حد ضرورت، با کمترین بستری کردن در بیمارستان، در حد ضرورت. باید ببینیم چگونه می‌توانیم همین خدمت را با مخارج کمتر انجام دهیم. این کار شدنی است یا نه، من قادر به قضاوت نیستم، بخش متخصص این کار باید برای آن راه حل پیدا کنند. چون امکانات و منابع هر دولتی محدود است و در همه دنیا هم امکانات محدود است، لذا تلاش می‌کنند مخارج را محدود کنند.
اینکه چگونه و با چه وسیله ای امکان پذیر است، چگونه می‌توانیم بار بیمه گر و بیمارستان را کاهش دهیم و چگونه می‌توانیم بخش درمانی را مساعدت کنیم، نیاز به کارشناسی دارد. البته در این زمینه کارهای کارشناسی بسیار زیادی در سال‌های گذشته انجام شده، الان هم دارد انجام می‌گیرد.
باید از کمک خیرین بیشتر استفاده کنیم در طرح تحول سلامت، از NGO‌ها باید استفاده کنیم، اینها نقش بسیار ارزشمندی در بخش سلامت دارند. بخشی از سلامت به فرهنگ مردم و سبک زندگی مردم وابسته است. خیلی از کارها باید در کنار هم انجام بگیرد تا جامعه ای سالم و پرنشاط داشته باشیم. اگر بعضی‌ها بگذارند که ان شاء الله این مردم ما نشاطی داشته باشند.[تشویق حضار]
یک کار فرهنکی هم برای این دوستان بکنیم که نشاط چیز بدی نیست، حرام نیست [تشویق حضار]. نشاط مردم، لبخند مردم، فعال بودن مردم، امیدوار بودن مردم به آینده و کشورشان.
بعضی هر روز صبح که بلند می‌شوند، جزو وظایف خود می‌دانند، نمی‌دانم این بذر یأس را از کجا پیدا کرده‌اند؟ کجا بوده؟ در کدام انبار بوده که رفته‌اند آن را کشف کرده‌اند؟ هر روز مقداری بذر یأس می‌پاشند؛ در روزنامه‌هایشان، در رسانه‌هایشان، در سایت‌هایشان.
چرا؟ چرا کنار هم نباشیم؟ چرا متحد نباشیم؟ چرا وحدت نداشته باشیم؟ چرا مردم ما نشاط نداشته باشند؟ چرا لبخند روی صورت مردم ما، ما را خوشحال نکند؟ چرا به آینده امیدوار نباشیم؟
یک احتمالی که وجود دارد برای یک سال و دو سال دیگر، همیشه احتمال مشکلات هم وجود دارد، ما که غیبگو نیستیم، ما که نمی‌دانیم آینده چه می‌شود؛ ما باید تلاش خود را بکنیم، باید به آینده امیدوار باشیم، باید راهمان را ادامه دهیم، نباید مردم را مأیوس کنیم.
امید و نشاط مردم و همچنین سلامت جسم مردم می‌تواند جامعه سالمی را برای ما بسازد که ان‌شاءالله بتوانیم به اهداف بلندمان دست پیدا کنیم.
امروز شرایط کشور ما به مراتب از دیروز بهتر است؛ هرچه می‌خواهند بگویند. گوش مردم ما بدهکار بعضی از سخنان و حرف‌های غیردقیق نباشد. کشور ما امروز از دیروز بهتر است و فردا از امروز بهتر خواهد بود. [تشویق حضار]
طرح تحول سلامت زنده است، راه خود را ادامه می‌دهد و دولت دوازدهم با همه تلاش با کمک همه شما و همه مردم ان شاء الله این راه را ادامه خواهد داد و شاهد جامعه‌ای پرنشاط‌تر و سالم‌تر در ایران سربلندمان خواهیم بود.
والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

112657
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.