شهرهای جهانی و دیپلماسی شهری

پایان جغرافیا

جهانی‌شدن با توجه به تقویت فرایندهای افقی و حکمرانی چندلایه و چندسطحی، موجب نقش‌آفرینی فزایندۀ حکومت‌های محلی در عرصۀ سیاست خارجی در چارچوب پارادیپلماسی شده‌است. در این رهگذر، دیپلماسی شهری از آن لحاظ نمونه‌ای موفق از پارادیپلماسی محسوب می‌شود که موجب هم‌افزایی و هم‌تکمیلی کارکردهای حکومت‌های محلی و مرکزی در چارچوب تمرکززدایی، در عین هماهنگی و همکاری متقابل براساس توزیع قانونی مسئولیت‌ها شده‌است.
تصویر پایان جغرافیا

ارتباطات و اطلاعات جهانی سبب شده‌است که پدیده‌ها و روابط پیرامونی آن‌ها با یکدیگر تغییر و تحولی بنیادین را بر خویش ببینند. آنچنان که فرایند «جهانی­‌شدن» به‌عنوان بستری فراگیر و با ویژگی­‌هایی چون ظهور «دهکدۀ الکترونیک جهانی»، «انقلاب اطلاعات»، «گسترش آگاهی جهانی»، «ارتقای خودآگاهی جمعی بشری» و «پایان جغرافیا و آغاز عصر سیبرنیتیک» توان آن را دارد که بر اقتصاد، سیاست، فرهنگ و... تأثیر نهد.

«شهر»ها نیز در این فرایند تأثیر و تأثری متقابل می­‌نهند؛ بنابراین، امروزه شاهد روابط «شهرهای جهانی» با یکدیگر هستیم. این تغییر و تحولات عاملِ عمدۀ تحول در «روابط بین­‌الملل» و «دیپلماسی» است؛ آنچنان که دیگر روابط بین­‌الملل صرفاً شامل مراودات دولت ـ ملت­ها نمی‌شود.

پرسش اصلی مهناز گودرزی و الهام صباغ کلاته‌حسینی استادیار و دانشجوی دکتری روابط بین‌الملل دانشگاه آزاد اصفهان در این مقاله آن است که «چگونه نسبتی میان تغییرات جهانی شدن با روابط شهرها از یک سو و روابط بین­الملل با دولت ـ ملت­ها از سوی دیگر برقرار است؟»

مفروض این نوشتار بر آن است که هرگاه ساختارهای جهانی دستخوش تغییر و تحول شوند، دیپلماسی نیز متحول می­‌شود؛ بنابراین، در این پژوهش با تکیه بر روش تحقیق توصیفی ـ تحلیلی قصد داریم این فرضیه را اثبات کنیم: «روابط بین­‌الملل در نسبتی عام با تحولات جهانی­‌شدن رو به سوی دیپلماسی­‌های موازی­‌ای چون «دیپلماسی شهری» آورده و از سطح صرف دولت ـ ملت‌های رسمی به سمت بازیگران متداخل غیردولتی حرکت کرده و اقدام به ایجاد روابط دو و چند سویه نموده است». این تحول وضعیت جدیدی را در روابط بین­‌الملل ایجاد کرده و فرصت­‌های یکسان و متقابلی پیشِ روی بازیگران دولتی و غیردولتی نهاده است.

این مقاله در شماره ۲۳ فصلنامه مطالعات راهبردی سیاستگذاری عمومی ویژه تابستان ۹۶ منتشر شده‌است.

برای دریافت و مطالعه متن کامل مقاله از لینک زیر استفاده کنید.

112629
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.