برای اولین‌بار به‌مناسبت فوت مریم میرزاخانی دانشمند برجسته ایرانی ساکن آمریکا منتشر می‌شود:

ناخوانده‌هایی درباره مهاجرت

فوت مریم میرزاخانی ریاضی‌دان برجسته ایرانی و استاد دانشگاه استنفورد، بار دیگر موضوع مهاجرت نخبگان را پیش کشید. به‌منظور بررسی این موضوع مهم، برای اولین‌بار گزارشی از مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری که در دوره ۱۳۸۰-۱۳۸۴ تهیه‌شده‌است، منتشر می‌گردد.
تصویر ناخوانده‌هایی درباره مهاجرت

مقاله «راهکارهایی برای جذب مهاجران ایرانی» به بررسی تاریخی موضوع مهاجرت ایرانیان و شناسایی دلایل آن در زمان های مختلف پرداخته است. در بخشی از این مقاله علت مهاجرت و نوع مهاجران ایرانی به خارج از کشور ذیل دو عنوان ذکر شده‌است:

الف)‌صاحبان سرمایه‌های وابسته و غیروابسته که به واسطه تغییرات سیاسی و عدم امنیت، بخشی قابل توجهی از سرمایه‌شان را از کشور خارج و خود نیز مهاجرت کردند.

ب) افرادی که حضور ایدئولوژیک حاکمیت را در حریم خصوصی و شخصی خود نمی‌پسندیدند.

در این مقاله همچنین «تاثیر پیروزی اصلاحات در خرداد ۷۶ بر روند بازگشت مهاجران»، «عوامل موثر بر مهاجرت»، «ویژگی‌های ایرانیان مهاجر» و در نهایت «ارائه راهکارهایی جهت بازگشت مهاجران ایرانی به کشور» بررسی و تحلیل شده‌است.

لازم است ذکر شود سایت مرکز بررسی‌های استراتژیک به‌منظور بهره‌مندی پژوهشگران از این پس به‌صورت منظم اقدام به انتشار گزارش‌ها و تحقیقات مرکز در دوره‌های قبل(دوره آقایان تاجیک، ذاکر اصفهانی و داوودی) خواهد کرد.

جهت مطالعه این گزارش خواندنی از لینک زیر استفاده نمایید.

102606
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.

نظرات شما ( 1 نظر )

علیرضا
دوشنبه 23 مرداد 139619:41
با تشکر از مقاله ی مفیدتان
( 93 ) ( 2 )